آمادگی برای مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

انتشار 12 فروردین 1397
مطالعه 2 دقیقه

پژوهش برتر: مصاحبه دکتری مهم ترین و سرنوشت سازترین بخش آزمون دکتری می باشد که نیاز به آمادگی کافی برای موفقیت در آن دارد.

آمادگی برای مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

تغییرات گسترده در آزمون دکتری در سال های گذشته به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد نیز سرایت کرده و باعث شده تفاوت های زیادی را نسبت به سال های گذشته در مصاحبه دکتری آزاد شاهد باشیم . تا سال 95 عادت داشتیم مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد به صورت متمرکز و در یک دانشگاه برگزار می شد . به این معنی که هر داوطلب برای بررسی شانس قبولی اش در کلیه رشته محل هایی که در انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد داشته است ، فقط لازم بود که یک بار در مصاحبه شرکت کند.

اما از سال 96 و همزمان با ادغام ثبت نام آزمون دکتری دانشگاه آزاد با دانشگاه های سراسری ، تغییرات گسترده ای در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ایجاد شد و برگزاری مصاحبه بصورت استانی انجام شد . به اینصورت که هر داوطلب برای قبولی در رشته محل های انتخابی خود در یک استان موظف بود در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد آن استان شرکت کند. مثلا اگر انتخاب های داوطلبی شامل رشته محل های مستقر در 8 استان کشور می شد، درصورت کسب حدنصاب قبولی در رشته محل های این 8 استان ، داوطلب باید در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد هر یک از این 8 استان ( درصورت تمایل خودش ) شرکت می کرد.
بعد از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ، هر استان مشخص می کند که دانشجویان دعوت به مصاحبه شده هر رشته محل ، به کدام واحد دانشگاهی آن استان برای مصاحبه مراجعه کنند و مدارک ، تاریخ و زمان مراجعه را اعلام می کنند.
مصاحبه دکتری آزاد به صورت استانی برگزار می شود ، یعنی اگر فردی پنج واحد دانشگاه آزاد در استان خاصی را انتخاب کرده باشد و حدنصاب همه را کسب کرده باشد، فقط به یک دانشگاه برای مصاحبه می رود و نمره مصاحبه برای همه واحد های دیگر در آن استان تعمیم داده می شود با این اوصاف، پیدا کردن اساتید حاضر در جلسه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد کار آسانی نیست.
داوطلبان می توانند از دانشجویان دکتری رشته امتحانی خود که سال گذشته پذیرفته شدند، سوالاتی پیرامون این که چه اساتیدی ظرفیت خالی دارند ، چه اساتیدی سر جلسه مصاحبه سال گذشته حاضر شدند ، در چه زمینه های علمی مشغول به فعالیت هستند و سوالاتی که در جلسه مصاحبه مطرح می شود،  بپرسند. آن چیزی که به صورت مشترک به داوطلبان دعوت شده به مصاحبه دانشگاه های سراسری و دانشگاه آزاد توصیه می شود، تسلط کامل بر متن پایان نامه و پوشش و ظاهر مناسب و آراسته است.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری

خدمات موسسه پژوهش برتر