افیلیشن مقاله چیست؟

انتشار 16 دی 1395
مطالعه 4 دقیقه

پژوهش برتر: افیلیشن به زبان ساده یعنی وابستگی سازمانی؛ یعنی شما از سمت کدام مرکز علمی و دانشگاهی مقاله خود را به مجله ارسال کرده اید.

افیلیشن مقاله چیست؟

نمی توانیم از نوشتن افیلیشن صرفه نظر کنید. زیرا افلیشن به نوعی به مقاله شما هویت می دهد و هیچ ژورنالی بدون افلیشن مقاله شما را نخواهد پذیرفت. البته در نگارش افیلیشن نیازی نیست حتما آدرس دانشگاه محل تحصیل و یا محل تدریس خود را بنویسید. اما نوشتن دانشگاه محل تحصیل و یامحل اشتغال سبب می شود تا از امتیازاتی که این دانشگاه بخاطر چاپ مقاله در اختیارتان قرار میدهد استفاده نمایید.

هر چقدر این بخش را با مهارت بیشتری نگارش کنید، نشان از خبرگی شما در نوشتن مقاله می باشد و خوانندگان را به وابستگی های نویسندگان بیشتر آشنا می کند. علاوه براینکه باید به اصول آکادمی در نگارش توجه کرد. برخی از دانشگاه ها و موسات آموزش عالی کشور شکل خاصی از افیلیشن را برای دانشجویان و هیئت علمی در نظر می گیرند که در نگارش آنها هم باید دقت داشته باشید. دلیل اینکه باید افیلیشن مقاله به این شکل نوشته شود این است که شکل خاص هماهنگی در نگارش افیلیشن و در نتیجه درج امتیازات آن مقاله به حساب آن دانشگاه مطبوع می باشد. به همین خاطر دانشگاه ها هیچ افیلیشن غیر از اونی که خودشون مشخص کردند قبول نمیکنند و در نهایت نمره ای را برای دانشجو یا پژوهشگر لحاظ نمی کنند. اهمیت رعایت اصول افیلیشن نویسی طبق تاکیدات دانشگاه ها در تخصیص امتیازات باقی مانده از پایان نامه (یک یا دو نمره پایان نامه) یا دریافت کمک های مالی از باشگاه پژوهشگران جوان و یا دیگر ارگانهای مطبوع می باشد. به همین خاطر تصمیم گرفتیم تا طبق فرمت دانشگاه های کشور مروری داشته باشیم بر نحوه نگارش و ترتیب اسامی در مقالات و همچنین افیلیشن آنها.

نحوه درج اسامی و امتیازدهی در مقالات ISI و ISC و علمی پژوهشی و ...

باید به این توجه کرد که هم در مجلات علمی داخلی و هم خارجی، نویسنده اول از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چون اگر بحث امتیاز در میان باشد، نویسنده اول امتیاز صد در صدی را خواهد برد. نفر دوم، سوم و چهارم به ترتیب بین هستاد تا نود، شصت تا هفتاد و چهل تا پنجاه درصدی را کسب می کنند. البته یک استثنایی هم وجود دارد که اگه مصاحبه دکتری باشد و نویسنده مقاله استاد راهنمای نفر دوم ثبت شده در مقاله باشد، نام استاد راهنما حذف شده و نفر دوم به عنوان نویسنده اول در نظر گرفته خواهد شد. همچنین نویسنده مسول نیز از اهمیت حیاتی برخوردار است و عموما در دانشگاه های سراسری امتیاز بالایی را به خود اختصاص می دهد.

نحوه نوشتن نشانی Affiliation افیلیشن نویسندگان یا مولفان مقاله های ISI، ISC، Pubmed، Scopus، علمی و پژوهشی و کنفرانسی

رعایت اصول نگارش نشانی نویسندگان هرچند ساده است اما غالباً نادیده گرفته می شود. در نتیجه مولفین نمی توانند همیشه با نشانی ها مرتبط شوند. اما اغلب این شیوه و سبک ژورنال مربوطه بوده است که باعث ایجاد سردرگمی می شود و نه اشتباهات مولف.
به همراه هر مولف، یک نشانی داده می شود (نام و نشانی موسسه یا آزمایشگاهی که تحقیق در آن انجام شده است.

به هنگام فهرست بندی دو یا چند مولف که هریک در موسسه ای متفاوت هستند، نشانی ها باید به همان ترتیب برای مولفین لیست شوند. مشکل اصلی زمانی ایجاد می شود که مقاله ای توسط مثلا سه مولف از دو موسسه منتشر می شود. در چنین مواردی، نام و نشانی هر مولف باید شامل تخصیص مناسبی نظیر علایم a، b یا c پس از نام و پیش از (یا پس از) نشانی صحیح باشد.

این روش غالبا برای خوانندگانی که ممکن است بخواهند بدانند که آیا R.jones در دانشگاه اکسفورد یا در هاروارد است، مفید می باشد. هویت مشخص مولفین و نشانی های آنها همچنین از اهمیت زیادی برای پایگاه داده ها برخوردار می باشد. برای اینکه این سرویس ها بتوانند به درستی کار کنند، آنها باید بدانند که آیا مقاله منتشر شده توسط j.jones از دانشگاه ایالتی آیوا یا توسط  j.jones  از دانشگاه کورنل یا j.jones از دانشگاه کمبریج در انگلستان نوشته شده است. تنها زمانی که مولفین بتوانند به طور صحیح شناسایی شوند، امکان گروه بندی آثار و مقالات منتشر شده آنها در نمایه های استنادی وجود دارد.

به خاطر آورید که نشانی برای دو منظور استفاده می شود. اول این که به شناسایی مولف کمک می کند و دیگر اینکه نحوه تماس و برقراری ارتباط با او را نشان می دهد به دلیل اینکه محققین اینک تا حد زیادی از طریق پست الکترونیکی ارتباط برقرار می کنند، نشانی ایمیل معمولا باید حداقل برای مولفی که پرس و جو های در مورد مقاله وی باید اطلاع رسانی شود، ذکر شود. بعضی ژورنال ها از علایم ستاره (*) پانویس ها یا تقدیر و سپاسگزاری برای شناسایی این شخص استفاده می کنند. مولفین باید از سیاست ژورنال در این ارتباطات آگاهی داشته باشند و باید پیشاپیش تصمیم بگیرند که کدام مولف باید این نقش را ایفا کند.

نمونه نوشتن نشانی ها یا افیلیشن های صحیح در دانشگاه های ایران به زبان انگلیسی در مقالات ISI

طبق آیین نامه نگارش مقالات وزارت علوم:

Department of …, Faculty of …, University of…., …, Iran
Department of Public Management, Faculty of Management, University of Guilan, Rasht, Iran
Department of Management, Faculty of Humanities, Tarbiat Modarres University, Tehran, Iran

نحوه نگارش صحیح افلیشن مقاله در دانشگاه آزاد اسلامی:

Department of …, Faculty of …, … Branch, Islamic Azad University, …, Iran
Department of Industrial Engineering, Faculty of Engineering, South Tehran Branch, Islamic Azad University, Tehran, Iran

نحوه نگارش افلیشن مقاله در دانشگاه پیام نور به فارسی:

مرتبه علمی، نام گروه علمی، دانشگاه پیام نور، صندوق پستی ۱۹۳۹۵-۳۶۹۷ ، تهران، ایران

نحوه نگارش افلیشن مقاله در دانشگاه پیام نور به انگلیسی:

Department of…, Payame Noor University (PNU), P.O. Box, 19395-3697, Tehran, Iran

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
kalhor
1 سال پیش
آیا می توان در عنوان مقاله افیلیشن دانشگاه محل تحصیل را ذکر نمود اما از آدرس ایمیل آکادمیک دانشگاه محل کار استفاده کرد؟
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
سلام معمولا دانشگاه برای دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری و کسب نمره پایان نامه . یا برای رزومه تحصیلی و رزومه دکتری و... دانشجویان رو ملزم به چاپ مقاله می نمایند . تا امتیاز لازم رو کسب نمایند .
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
سلام معمولا مجلات ارتباط از طریق ادرس ایمیل می باشد . برخی از مجلات هم شماره تماس می خواهند و هم ادرس ایمیل . بهتر هست هر دو مورد نوشته شود
بازدیدکننده
ناشناس
3 سال پیش
با سلام و احترام آیا تماس مجله با نویسنده مسئول تنها از طریق ایمیل است یا تلفنی هم می باشد؟ در صورت تماس تلفنی نباید شماره تماس در قسمت افیلیشن، به جای دانشگاه، شماره تماس خود نویسنده مسئول باشد؟
بازدیدکننده
ناشناس
3 سال پیش
منظور از امتیازاتی که دانشگاه بخاطر چاپ مقاله در اختیارمان قرار میدهد چه امتیازاتی هست؟
بازدیدکننده
نینا
3 سال پیش
با سلام و احترام اگر کسی فارغ التحصیل یک رشته باشد ولی مشغول به کاری در دانشگاه نباشد می تواند از Affliation دانشگاه محل تحصیل خود استفاده کند؟ متشکرم
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
با سلام و احترام فقط از یک افیلیشن میتوانید استفاده بفرمایید . برای کسب راهنمایی های بیشترمیتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید : مسعودی : 09911755943 isipaper100@gmail.com شکاری : 09214572013 p.bartar100@gmail.com
بازدیدکننده
سادات
4 سال پیش
سلام اگر کسی دانشجو باشد و هم شاغل آیا می تواند هم اسم دانشگاه محل تحصیل و هم موسسه ای که در آنجا کار میکند را در قسمت آدرس بیاورد تا از هر دو جا امتیاز بگیرد؟

خدمات موسسه پژوهش برتر