اکسپت و چاپ مقاله

انتشار 7 دی 1401
مطالعه 11 دقیقه

معیار اساسی برای بررسی رزومه علمی دانشجویان و اساتید اکسپت و چاپ مقاله در مجلات معتبر علمی است. هر چقدر تعداد مقالات چاپ شده در مجلات معتبر بیشتر باشد هم رزومه پربار هست و هم از نظر دانشگاه ها امتیاز بالاتری دریافت می شود. در این مقاله پیرامون مقاله پژوهشی و مراحل اکسپت و چاپ آن در مجلات معتبر صحبت می کنیم.

اکسپت و چاپ مقاله

مقالات علمی پژوهشی چه مقالاتی هستند؟

در طول تاریخ تحقیقات و پژوهش های بسیاری توسط محققین به نام ثبت شده است. که در بین تمامی تحقیقات آنهایی بیشترین ارزش را دارند که کاملا ناب و جدید باشند و موضوعات جدیدی برای ارائه کردن داشته باشند. مقالاتی که قبلا در مورد آنها کاری نشده است و هیچ تحقیقی در آن حوزه صورت نگرفته است بسیار حائز اهمیت هستند. یکی از بخش های چنین مقاله ای مرور ادبیات است. در یک مقاله علمی پژوهشی، ادبیات به عنوان اساس وبنیان کار ارائه می‌شود و بینش جدیدی را که محقق به دنبال ایجاد آن است، پشتیبانی می‌کند. این مقالات برخلاف مقالات علمی ترویجی که هدف آن خلاصه کردن و استنتاج مباحث و ایده های دیگران است، این مقالات در پی ایجاد و ترویج موضوع جدیدی هستند.

مقالات علمی پژوهشی چه مقالاتی هستند؟

بخش های اصلی یک مقاله علمی

 1. عنوان مقاله (Title)

 2. اسامی نویسنگان (Authors)

 3. کلمات کلیدی (key words)

 4. مقدمه (Introduction)

 5. متدها و روش ها (Methods)

 6. نتایج و یافته های تحقیق (Results)

 7. بحث (Discussion)

 8. نتیجه گیری (Conclusion)

 9. منابع (References)

 بخش های اصلی یک مقاله علمی

انواع مجلات برای اکسپت و چاپ مقاله

انواع مجلات برای اکسپت و چاپ مقاله

انواع مجلاتی که برای اکسپت و چاپ می توان استفاده کرد عبارتند از:

 • مجلات آی اس آی (ISI)

 • مجلات اسکوپوس (SCOPUS)

 • مجلات آی اس سی (ISC)

 • مجلات پابمد (PUBMED)

 • مجلات علمی پژوهشی داخلی

 • مجلات علمی پژوهشی خارجی

 • مجلات علمی –ترویجی

 • مجلات علمی تخصصی

اعتبار سنجی مجلات برای اکسپت و چاپ مقاله

چاپ مقاله در مجلات زمانی امتیاز دارد که مجله جزو مجلات معتبر علمی باشد و در لیست سیاه و یا جعلی و نامعتبر قرار نگیرد. باید در هنگام انتخاب مجله و قبل از ارسال مقاله به داوری این مورد توسط نویسنده به طور کامل مورد بررسی قرار گیرد چون در صورت چاپ مقاله در مجلات نامعتبری امتیازی دریافت نمی شود. و هم زمان و هزینه و هم مقاله سوخت شود. گاها در مواردی نیز ممکن است مجله در ابتدا جزو مجلات معتبر باشد و اعتبار خوبی داشته باشد اما بعدا در لیست سیاه قرار گیرد. مجلات سالانه توسط پایگاه های علمی و سایت های معتبر مورد بررسی قرار می گیرند و اعتبار آن ها ارزیابی می شود و با استفاده از شاخص های مختلف رتبه بندی می شوند. هر چقدر مجله اعتبار بالایی داشته باشد نویسنده نیز امتیاز بیشتری از چاپ مقاله خود در آن مجله دریافت می نماید.

 اعتبار سنجی مجلات برای اکسپت و چاپ مقاله

چه زمانی مقاله اکپست می شود

چه زمانی مقاله اکپست می شود؟

اکسپت مقاله اصطلاحا به پذیرش مقاله از سوی مجله گفته می شود و زمانی که مقاله تمامی شرایط داوری مجله را پشت سر گذارد از طرف مجله مورد تایید واقع می شود. فرآیند پذیرش شدن مقاله و کسب مجوز برای چاپ را، اکسپت مقاله می گویند. مجلات با توجه به شرایط داوری که دارند مقالات ارسالی را مورد بررسی قرار می دهند و هر کدام از مقالات که از نظر ساختار و موضوع و محتوای علمی تایید شود را اکسپت می نماید و در پروسه چاپ قرار می دهند.

ممکن است مقاله در مرحله داوری از نظر داوران نشریه نیاز به اصلاحات کوچکی داشته باشد که در این صورت اصلاحات درخواستی برای نویسنده برگشت داده می شود تا موارد در خواستی برطرف شده و مجددا برای داوری ارسال شود و گاها اصلاحات به قدری جزئی هست که مجله پذیرش مقاله را اعلام می نماید ولی در خواست برای اعمال اصلاحات قبل از ارائه نسخه نهایی نامه اکسپت به نویسنده ارسال می نماید.

مزایای اکسپت مقاله در مجلات علمی پژوهشی

 • اپلای دانشگاه های خارج کشور

 • تقویت رزومه شغلی برای ازمون های استخدامی

 • ارتقاء رتبه برای اعضای هیئت علمی که مقاله ی اکسپت یا چاپ شده در این نوع مجلات دارند.

 • معافیت از سربازی برای نخبگانی که اکسپت و چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم دارند.

 • داشتن نامه پذیرش و چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم به منزله ی نخبه بودن پژوهشگر می باشد.

 • با داشتن اکسپت و چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی موردتایید وزارت علوم می توان در رشته های علوم انسانی و هنر بدون کنکور به مصاحبه دعوت شد.

 • در بسیاری از دانشگاه های بزرگ کشور،از شرایط اساسی جذب هیئت علمی ،داشتن اکسپت و چاپ در نشریات علمی پژوهشی داخلی و خارجی مصوب وزارت علوم می باشد.

شرایط مجلات علمی پژوهشی

 • مجله تخصصی بوده و مرتبط با رشته ی تخصصی مقاله می باشد.

 • مجلات معتبر بوده و به علت اعتبار بالا،تعداد مقالات ارسالی با آنها کم می باشد و در نتیجه پروسه ی داوری مقاله ی شما کوتاه تر خواهد بود.

 • مجله ی علمی پژوهشی باشد که بیشترین تعداد داوران را دارا باشد و در نتیجه کمترین میزان زمان برای داوری مقاله ی شما صرف گردد.

شرایط مجلات علمی پژوهشی

فرایند اکسپت و چاپ مقاله

بعد از ارسال فایل مقاله به داوری مجله، مقاله وارد پروسه داوری می شود. معمولا مقالات در ابتدا توسط سردبیر نشریه مورد بررسی قرار می گیرند و اگر از نظر ارتباط موضوعی و ساختار در خواستی مجله مورد تایید باشد برای داوری محتوایی به داوری نشریه ارسال می شود. در غیر این صورت ریجکت می شود که اصطلاحا ریجکت فوری گفته می شود. این ریجکت علیرغم این که خوشایند نیست اما برای کسانی که مدت زمان محدودی دارند حداقل می تواند مفید باشد زیرا مدت زمان کمتری را برای دریافت نتیجه مقاله خود از طرف مجله صرف می نمایند و برای ارسال به مجله دیگر اقدام می نمایند. ممکن است مقاله شما بدون هیچ اصلاحاتی و در زمان کوتاه پذیرش شود که این حالت بهترین نتیجه دلخواه نویسنده از مجله است. و مورد خیلی شایعی که وجود دارد در داوری مقالات از طرف مجله این است که مقاله نیاز به اصلاحات دارد که بنا بر محتوای مقاله و همچنین نظر داوری می تواند از اصلاحات جزئی تا اصلاحات اساسی متغیر باشد. شما در این مرحله باید بتوانید با پاسخ به موقع و صریح و مناسب از مقاله تان دفاع نمایید و تایید نهایی داور را دریافت نمایید. هر چقدر پاسخ به اصلاحات شما نزدیک به درخواست های داور باشد شانس تایید مقاله شما بالاتر خواهد بود.

هزینه اکسپت و چاپ مقاله در مجلات

سوالی که معمولا در زمان اکسپت و چاپ مقاله پیش می آید، در مورد هزینه اکسپت و چاپ مقاله هست. و این که در چه زمانی دریافت می شود؟

پاسخ این هست که هزینه کاملا بستگی به مجله انتخابی دارد. برخی مجلات در زمان پذیرش و چاپ هزینه ای دریافت نمی نمایند اما برخی مجلات هزینه دریافت می نمایند. برای دریافت اطلاعات مربوط به شرایط مجله و هزینه دریافتی از طریق سایت مجله و قسمت هایی که برای راهنمایی جویندگان قرار داده شده است می توان استفاده کرد. معمولا اطلاعات در خواستی مجله در بخش هایی همچون About the Journal، Instructions for Authors، Submission guidelines نوشته می شود و توضیحات کافی در مورد هزینه های درخواستی مجله، شرایطی که نویسندگان باید رعایت نمایند، مدارکی که باید در هنگام ارسال مقاله باید ارسال شود، فونت و نوشتار و شیوه فرمت بندی مقاله و ... داده شده است که با مطالعه این بخش ها می توانید از هزینه ها و شرایط درخواستی مجله مطلع شوید.

هزینه

مجلات از نظر دریافت هزینه به دو دسته کلی open access و close access تقسیم می شوند. مجلات اپن اکسس از نویسنده هزینه دریافت می نمایند. ویژگی این مجلات غالبا تسریع روند داوری و اعلام نتیجه در بازه زمانی حدودا یک الی دو ماه می باشد و در صورت اکسپت مقاله ملزم به واریز هزینه هستید اما در مجلات کلوز اکسس معمولا واریز هزینه وجود ندارد و اگر هم هزینه ای داشته باشد اختیاری هست. این مجلات به سبب رایگان بودن تعداد مقالات در نوبت داوری زیادی دارند و روند داوری شان طولانی تر هست.

نکاتی که در اکسپت و چاپ مقاله مهم هستند

پذیرش و چاپ مقاله در مجلات معتبر اقدامی هست که برخی افراد به دلخواه و علاقه شخصی و دریافت امتیازات برای اهداف پیش رو خود انجام می دهند و برخی افراد همچون دانشجویان برای دفاع رساله دکتری و یا دفاع پایان نامه کارشناسی ارشد و یا نمره کلاسی و رزومه شغلی مجبور به ارائه مقاله به مجلات از طرف دانشگاه ها یا محل کار خود هستند. برای کسب نتیجه مطلوب از مجلات و همچنین صرفه جویی در زمان باید نکاتی را هم قبل از ارسال و هم در مرحله ارسال رعایت نمایید.

ترجمه تخصصی نیتیو: برای ارسال مقاله به مجلات خارجی نیاز هست که حتما توسط مترجم متخصص ترجمه شود و کاملا از نظر زبانی بررسی و کنترل شود تا ایرادی از بابت ترجمه نداشته و منظور نویسنده را به خوبی به خواننده منتقل نماید. ترجمه تخصصی نیتیو توسط مترجمی که زبان مادری اش زبان کشور مقصد هست انجام می شود و خیالتان از بابت سطح ترجمه و کیفیت آن راحت خواهد بود. حتی زمانی که ترجمه انجام شده اما نیاز دارید که یک بار دیگر بررسی تخصصی شود، می توانید برای ویرایش تخصصی توسط مترجم متخصص نیتیو ارسال نمایید.

رفع سرقت ادبی: اگر مقاله نوشتاری شما با مقالات قبلی خودتان و یا هر مقاله چاپ شده دیگری مشابهت یالا داشته باشد مقاله به دلیلی سرقت علمی و ادبی ریجکت خواهد شد و بهتر هست قبل از ارسال مقاله به داوری مجلات از نظر مشابهت نیز بررسی شود و اگر درصد مشابهت بالا باشد نسبت به رفع آن اقدام شود. البته برخی مجلات در زمان سابمیت اطلاعات گزارش مشابهت را درخواست می نمایند. درصد مشابهت قابل قبول برای اکثر مجلات زیر 20 درصد هست و گاها مجلاتی هستند که درصد مشابهت زیر ده درصد مورد تاییدشان هست. برای گزارش مشابهت مقالات فارسی از طریق سیستم های سمیم نور و یا هماننو جو ایرانداک استفاده می شود و برای دانشگاه ها معتبر هستند و برای مقالات انگلیسی زبان نرم افزار ایتنتیکیت بهترین گزینه هست.

انتخاب ژورنال مناسب: در بالا به طور کامل نسبت به این موضوع اشاره شد و نویسنده باید قبل از ارسال مقاله به مجله، براساس شرایطی که جهت ارائه نامه پذیرش مقاله ارسالی از طرف دانشگاه ملزم هست ابتدا باید مجله معتبر انتخاب و بعد اقدامات لازم را انجام دهد. می توانید با استفاده از سایت های اعتبار سنجی مختلف و همچنین لیست مجلات معتبر که دانشگاه ها ارائه می نمایند از اعتبار مجلات مطلع شوید. همچنین می توانید از موسساتی که در این زمینه فعال هستند و خدمات ارائه می دهند، کمک بخواهید.

فرمت بندی و سابمیت مقاله: هر مجله دستورالعمل خاصی دارد که در زمان ارسال مقاله برای داوری ابتدا باید براساس این دستورالعمل مقاله را تنظیم و بعد برای سابمیت اقدام نمایید. تک به تک موارد هم از نظر فونت و نوشتار و هم از نظر ارسال اطلاعات در خواستی که در دستورالعمل مجله هست باید رعایت شود. اگر با شیوه فرمت بندی مقاله آشنا نیستید از خدمات موسسات استفاده نمایید.

سفارش اکسپت و چاپ مقاله در موسسات معتبر

در خصوص اکسپت و چاپ مقاله در مجلات و اقدامات قبل از آن موسسات زیادی هستند که خدمات ارائه می نمایند. موسسه پژوهش برتر نیز با کادری مجرب و حرفه ای و با سابقه طولانی مدت در این زمینه خدمات با کیفیت ارائه می نماید. استخراج مقاله از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری، ترجمه تخصصی نیتیو در همه رشته ها و زمینه ها، پارافریز مقالات فارسی و انگلیسی و معرفی مجلات معتبر در رشته های مختلف و انجام خدمات فرمت بندی و سابمیت و پیگیری تا حصول نتیجه نهایی از مجله بخشی از خدماتی هست که موسسه پژوهش برتر ارائه می نماید. شما می توانی با خیال راحت کار اکسپت و چاپ مقاله خود را به موسسه بسپارید. مراحل انجام اکسپت و چاپ مقاله در موسسه پژوهش برتر بصورت زیر می باشد:

 1. ارسال درخواست از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان موسسه پژوهش برتر

 2. بررسی در خواست و معرفی مجلات معتبر

 3. ترجمه تخصصی در صورت اینکه متن ترجمه نشده باشد

 4. دریافت گزارش پارافریز و در صورت نیاز رفع مشابهت فایل

 5. نهایی سفارش و انتخاب مجله از طرف نویسنده

 6. اقدام برای فرمت بندی براساس دستورالعمل مجله و سابمیت نهایی مقاله

 7. پیگیری تا حصول نتیجه نهایی داوری مقاله

سفارش اکسپت و چاپ مقاله در موسسات معتبر

چرا موسسه پژوهش برتر را انتخاب نماییم؟

موسسه علمی پژوهش برتر دارای تمامی مجوزهای لازم از وزارت صمت می باشد و خدمات با پشتیبانی حرفه ای و با کیفیت بالا در همه زمینه ها ارائه می دهد. کادر فعال موسسه پژوهش برتر همگی از رتبه های بالای دانشگاه های برتر و حتی از کشور های دیگر انتخاب شده اند و گرد هم آمده اند تا مجموعه ای پویا و خدماتی حرفه ای در شان مشتریان عزیز ارائه نمایند. برخی از ویژگی های منحصربفرد موسسه پژوهش برتر :

پوشش کامل زبان ها و تخصص ها

پشتیبانی از اکثر مجلات معتبر داخلی و خارجی

کیفیت و زمانبندی مطابق با نیاز شما

کنترل کیفیت نهایی توسط بازرس

صدور گواهی کیفیت و فاکتور رسمی

ارتباط مستقیم با مترجم, ویراستار و پشتیبان

گارانتی تا زمان پذیرش و چاپ و انتشار

ارائه گزارش سرقت ادبی قبل و بعد از پارافریز

ضمانت پایین ترین تشابه ممکن برای پارافریز

تایپ رایگان و ارائه فایل ترک چنج ویرایش کتاب

پشتیبانی 24 ساعته و 7 روز هفته حفظ محرمانگی اسناد و فایل های ارسال شده

پژوهش برتر

سفارش اکسپت و چاپ مقاله در موسسه پژوهش برتر

موسسه پژوهش برتر مجموعه ای پویا است و هدف و تلاش ما در این موسسه ارائه خدمات و جلب رضایت تک تک مشتریان عزیز می باشد. خدمات موسسه به صورت آنلاین به سراسر کشور و دوستانی که در کشورهای دیگر هستند ارائه می شود، تا همه بتوانند بدون نیاز به مراجعه حضوری و تنها از طریق شبکه های اجتماعی و راه های ارتباطی با کارشناسان موسسه در ارتباط بوده و خدمات درخواستی خود را در کوتاه ترین زمان و بالاترین کیفیت دریافت نمایند. علاوه بر این اطلاعات موسسه و تمامی مجوز های لازم در سایت قرار داده شده است و می توانید با خیال راحت سفارشات خود را در همه زمینه هایی که موسسه ارائه می دهد، ثبت فرمایید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

مدت زمان داوری مجلات و هم چنین چاپ مقاله بستگی به مجله انتخابی دارد. کارشناسان موسسه پژوهش برتر با تجربه کاری بالا سعی می نمایند مجلاتی را معرفی نمایند و پیگیری های لازم را به موقع انجام دهند که در کوتاه ترین بازه زمانی ممکن بتوانید به نتیجه برسید.

شما می توانید اطلاعات مجله مورد نظر را ارسال فرمایید تا توسط کارشناسان موسسه پژوهش برتر بررسی و شرایط مجله و هزینه های احتمالی آن خدمتتان ارائه شود. اگر هم مجله خاصی مدنظر ندارید می توانید عنوان و چکیده و رشته و گرایش را ارسال فرمایید تا مجلات مرتبط همراه با شرایط و هزینه ها خدمتتان معرفی شوند.

بله در خدمتتان هستیم و می توانیم خدمات ویرایش را برای مقاله تان انجام دهیم . ویرایش تخصصی نیتیو روی فایلتان انجام میدهیم .

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
6 ماه پیش
با سلام و عرض ادب احتراما بله می توانیم برای مجلات معتبر خارجی که جز مجلات معتبر هستند اکسپت مقاله را زیر 1ماه دریافت کنیم باتشکر
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
6 ماه پیش
با سلام و عرض ادب احتراما اکسپت مقاله زمانی ارسال می شود که مورد پذیرش داوری قرار گرفته است و مقاله در پروسه چاپ قرار گرفته است .با این حال برخی مجلات هستند که تنها اکسپت مقاله را ارسال می کنند و مقاله به چاپ نمی رسد باتشکر
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
6 ماه پیش
با سلام و عرض ادب احتراما در خدمتتان هستیم بله می توانیم در بازه زیر 1ماه برای برخی مجلات خارجی پذیرش دریافت کرده و سپس به چاپ برسانیم باتشکر
بازدیدکننده
بازدیدکننده
6 ماه پیش
سلام ایا برای مجلات خارجی امکان چاپ در بازه دوماه وجود دارد
بازدیدکننده
بازدیدکننده
6 ماه پیش
با سلام اکسپت مقاله همراه با چاپ است یا نه
بازدیدکننده
بازدیدکننده
6 ماه پیش
سلام ایا امکان دریافت اکسپت فوری را دارید

خدمات موسسه پژوهش برتر