آموزش رفع سرقت علمی از مقالات

انتشار 7 آذر 1398
مطالعه 6 دقیقه

گاها مقالات به دلیل داشتن سرقت علمی ریجکت می‌شوند و در این صورت اعتبار نویسنده از بین خواهد رفت بهتر است قبل از اینکه مقالات به ژورنالها سابمیت شوند ابتدا از لحاظ میزان سرقت علمی بررسی شوند.

آموزش رفع سرقت علمی از مقالات

سرقت علمی چیست؟

سرقت علمی یا تشابهات علمی که به صورت عمدی یا غیرعمدی رخ می‌دهند اصلی‌ترین عامل ریجکت و لغو اعتبار مقالات هستند. دزدی علمی که معادل انگلیسی آن plagiarism است در زبان فارسی به صورت‌های مختلفی ترجمه شده است که از جمله عبارتند از: دزدی علمی، سرقت علمی، دستبرد علمی و سوء استفاده علمی.

با توجه به اینکه دزدی علمی گاه به صورت اتفاقی و نادانسته اتفاق می‌افتد لزوم آموزش کامل در این زمینه ضروری است. در سال‌های اخیر مشاهده شده است که متأسفانه حتی برخی از اساتید و بزرگان علم ایران نیز به صورت ناخواسته درگیر این رویداد شده و اعتبار علمی چندین ساله آن‌ها زیر سوال رفته است. با توجه به اینکه در دانشگاه‌ها در زمینه دزدی علمی به دانشجویان و اساتید آموزشی ارائه نمی‌شود این مطلب را برای شما آماده کرده‌ایم.

شما به هیچ عنوان حق استفاده بدون استناد از آثار و منابع دیگر نویسندگان را ندارید مگر اینکه آنرا با اعمال تغییرات بنویسید و در واقع فقط از مطالب مندرج استفاده کنید در غیر اینصورت هر گونه کپی مستقیم بدون ذکر منبع سرقت یا دزدی علمی محسوب خواهد شد و اعتبار مقاله را از بین خواهد برد. علاوه بر این در برخی موارد حتی با نویسنده آن نیز برخورد جدی خواهد شد و نه تنها امتیاز چاپ مقاله را از دست خواهد داد بلکه به عنوان یک سارق علمی شناخته می‌شود. بنابراین سرقت علمی قبل از سابمیت مقاله به بخش داوری مجلات حتما باید تشخیص داده شود و رفع گردد.

دلایل وقوع سرقت علمی در مقالات

سرقت علمی اصولا کار افراد بی اراده می‌باشد که در خود شایستگی تحقیق و پژوهش نمی‌بینند و هدفشان از انجام تحقیق و پژوهش  کسب امتیازات پژوهشی می‌باشد و در حال تلاش برای پیشی گرفتن از یکدیگر می‌باشند. از دلایل اصلی وقوع سرقت عملی می‌توان به ناآگاهی نیز اشاره اشت که اغلب افراد در مورد سرقت علمی و نحوه استناد به منابع موجود اطلاعاتی ندارند و همین یکی دیگر از  اصلی ترین دلایل وقوع سرقت علمی محسوب میشود. و اما از دیگر موارد آن می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • گسترش اینترنت و تسهیل در دسترسی سریع و کم‌هزینه به اطلاعات و نبود فرهنگ حفظ حقوق پدیدآورندگان آثار؛
 • بی‌اطلاعی افراد جوامع از قوانین و اصول موجود و عدم آموزش و اطلاع‌رسانی در این زمینه؛
 • عدم شناسایی توانایی‌ها و ظرفیت‌های علمی و منابع موجود و فشار بر دانشجویان و دانش‌پژوهان برای انجام پژوهش؛
 • توجه به کمیت پژوهش و مقالات و سنجش افراد بر اساس کمیت کار پژوهشی و ارائه امتیازات بر اساس کمیت‌ها؛
 • شهرت‌طلبی و زیاده‌طلبی؛
 • عدم وجود قوانین و منشورهای اخلاقی مدون؛
 • عدم آموزش و نهادینه‌سازی فرهنگ رعایت مالکیت معنوی؛
 • نبود مراکز و نهادهای تدوین، اجرا و ارزیابی قوانین مربوط در کشور؛
 • سهم اندک پژوهش از تولید ناخالص ملی در مقایسه با کشورهای توسعه یافته که این شاخص بیش از سه درصد است، موجب تنزل کیفیت پژوهش‌ها می‌شود.

آموزش روشهای تشخیص سرقت علمی

اغلب وقتی از وقوع چنین خطایی در مقالات خود مطلع می‌شوند ادعا دارند که بدون اطلاع آنها این انفاق افتاده است و اصلا از وجود چنین چیزی هیچ اطلاعی ندارند, اما این بی ‌اطلاعی از دیدگاه داوران ژورنالها به هیچ عنوان قابل قبول نیسست. باید از روش های مطمعن و قابل اعتماد برای تشخیص و رفع سرقت علمی موجود در مقالات استفاده کنید.

خوشبختانه برای تشخیص تشابهات علمی موجود در یک متن نرم افزارها و سایت هایی ارائه شده است که وظیفه تشخیص و بیان میزان مشابهت را در متون علمی بر عهده دارند و می‌توانند تشخیص دهند که چند درصد از متن کپی می‌باشد. برخی از نرم افزارها و سایت ها به صورت پولی خدمات ارائه می‌کنند و برخی دیگر به صورت رایگان و بهتر است برای بازدهی هر چه بهتر از نرم افزارهای پولی استفاده کنید زیرا این نرم افزارها دسترسی مستقیم به پایگاه داده ژورنالهای پولی نیز دارند و می‌توانند تشخیص دهند که چه میزان از مطالب موجود به صورت مشابه و کپی می‌باشد. در این بخش برخی از سایت ها و نرم افزارهای موجود را برای شما معرفی خواهیم کرد تا از این ابزارها استفاده لازم را ببرید.

برخی از سایت های تشخیص سرقت ادبی

برخی از نرم افزار های تشخیص سرقت ادبی

 • گرمرلی Grammerly
 • کپی‌لیکس COPYLEAKS
 • پلیجریزم چک Plagiarism checke
 • پلیجریزما (Plagiarisma)
 • داپلی چکر (DupliChecker)
 • PlagTracker
 • پلیج‌اسکن (PlagScan)
 • کپی‌اسکیپ (CopyEscape)
 • SmallSEOTools
 • یونی‌چک

این ابزارها قابل اعتماد تر و دقیق تر می‌باشند و بهتر می‌توانند در تشخیص میزان سرقت علمی به شما کمک کنند برای استفاده از این نرم افزارها و سایت ها می‌توانید آنرا دانلود و با پرداخت حق اشتراک استفاده نمایید. توجه داشته باشید که ژورنالهای رایگان دقت کافی را نخواهند داشت و مقاله را با مقالات ثبت شده در پایگاه داده مقالات دارای ایمپکت فکتور بررسی نخواهند کرد.

آموزش نحوه رفع سرقت علمی

و اما شرایط رفع سرقت علمی موجود در مقالات که گام نهایی می‌باشد که بعد از تشخیص باید شروع به مراحل رفع آن نمایید. مراحل رفع سرقت علمی از مقالات طبق 3 روش انجام می‌شود.

روش اول

تا جایی که می‌توانید به جای کلماتی که در یک جمله وجود دارد کلمات مترادف و هم معنی جایگزین کنید در این صورت تکراری بودن جمله از بین می‌رود و جمله کمی ناب و جدید تر می‌شود.درست است که در زبان انگلیسی و فارسی برای یک لغت مترادف های زیادی وجود دارد.اما این مترادف ها همیشه همان معنی را نمی‌دهند.و با کاربرد کلمه ای هم معنی با کلمه اولیه معنی جمله عوض می‌شود هرچند که معنی کلمه یکی است ولی در شرایط و جملات مختلف معانی متفاوت می‌دهد.

روش دوم

سعی کنید ترتیب قرار گیری جملات را تغییر دهید و دقیقا همان کلمات جمله را استفاده کنید اما در یک ترتیب و ساختار جدید.باعث می‌شود جمله نسبتا تشابه خود را به جملات پیشین از دست بدهد و تا حد ممکن ناب و جدید شود.همچنین وقتی ترتیب لغات را تغییر می‌دهید، ممکن است لازم باشد که ساختار برخی لغات را نیز تغییر دهید.یا اینکه لازم باشد لغات دیگری را نیز اضافه کنید تا جمله از لحاظ گرامری درست باشد.

روش سوم

گرامر جمله را تغییر دهید. تغییر گرامر جمله به نظر سخت می‌آید، اما در واقع تغییر گرامر ساده تر از تغییر لغات است. بعلاوه، اگر از طریق تغییر گرامر، جمله را تغییر دهید و اشتباه هم کنید، باز هم جمله ی شما قابل فهم است. اما اگر برای تغییر جمله، لغت را تغییر دهید و اشتباه کنید، خواننده متن شما نمی‌فهمد که منظور شما چیست.

به کمک این سه روش می‌توانید یک متن ناب و جدید در اختیار داشته باشید که میزان مطالب کپی و مشابه در آن به حداقل برسد و یا از بین برود.چنانچه مقاله قبل از پارافریز یا رفع سرقت ادبی به مجله ای سابمیت شود فرد نویسنده به عنوان یک سارق علمی شناخته خواهد شد و اعتبار نویسندگی و چاپ مقاله را از دست خواهد داد.داوران مجلات معتبر هیچگونه بخشودگی در قبال سرقت ادبی مقالات ندارند پس حتما یکی از گام های اصلی را پارفریز کردن مقاله در نظر بگیرید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
از حسن توجه شما بسیار سپاسگزاریم . راههای ارتباطی با کارشناسان ما مسعودی : 09911755943 isipaper100@gmail.com شکاری : 09214572013 p.bartar100@gmail.com
بازدیدکننده
...
3 سال پیش
مطلب آموزشی خیلی خوب و مفیدی بود سپاسگذارم از لطف شما

خدمات موسسه پژوهش برتر