چاپ مقاله اسکوپوس

انتشار 12 مرداد 1398
مطالعه 5 دقیقه

یکی از نمایه‌های استنادی معتبر و شناخته‌ شده‌ است که اطلاعات کتاب‌ شناختی حدود ۶۰ میلیون سند را در خود جمع‌آوری کرده‌ است اسکوپوس میباشد.

چاپ مقاله اسکوپوس

اسکوپوس چیست؟

اسکوپوس بزرگ ترین پایگاه اطلاعاتی «چکیده» و «استنادی» جهان است که علاوه بر چکیده مقالات،فهرست منابع هر مقاله را نیز نشان می­ دهد بنابراین امکان محاسبه تعداد استنادات برای هر مقاله امکان پذیر می شود.اسکوپوس بیش از ۲۲۰۰۰ عنوان و ۵۰۰۰ ناشر را پوشش می ­دهد و از آنجایی که به صورت روزانه به روز رسانی می­ شود تا جدیدترین پژوهش ­ها و اطلاعات علمی روز را در زمینه های مختلف از جمله تکنولوژی،پزشکی،علوم اجتماعی و هنر در خود جا دهد،این عدد هر لحظه تغییر می­ کند.اسکوپوس اواخر سال ۲۰۰۴ توسط یک ناشر هلندی به نام الزویر راه اندازی شد و خیلی سریع به معتبرترین پایگاه اطلاعاتی تبدیل شد.پایگاه استنادی اسکوپوس برای هر نویسنده مقاله یک پروفایل شخصی در نظر می­ گیرد و اطلاعات مهم آن­ ها را در آن به نمایش می­ گذارد.

اعتبار مجلات اسکوپوس (Scopus)

به مجلاتی که در این پایگاه اطلاعاتی قرار می­گیرند مجلات اسکوپوس گفته می ­شود که بر اساس نمره ای که با Q مشخص می ­شود رتبه بندی می شوند.

بر اساس هر طبقه یا کتگوری که مجلات در آن قرار می ­گیرند امتیازی بین Q1 تا Q4 در نظر گرفته می شود.

در حقیقت Q یا Quartile Scores امتیاز عملکردی هر مجله در دسته بندی خودش است که ارزش خاص آن مجله با Q1 تا Q4 مشخص می ­شود که Q1 بهترین نوع و بالاترین رتبه و Q4 کمترین رتبه را نشان می ­دهد.

 • Q1،نشان دهنده اینست که مجله جزء ۲۵% مجلات برتر یک طبقه یا دسته بندی قرار دارد
 • Q2،نشان می دهد مجله در طبقات میانی یعنی بین ۲۵ تا ۵۰ درصد یک دسته بندی قرار دارد.
 • Q3،نشان می ­دهد رتبه مجله به سمت پایین یعنی بین ۵۰ تا ۷۵ درصد یک دسته بندی می ­رسد.
 • Q4،نیز نشان می ­دهد مجله از لحاظ رتبه در انتهای یک دسته بندی قرار گرفته است.

تصویر

مزایای چاپ مقاله در اسکوپوس

چاپ مقاله در مجلات علمی و بین المللی اعتبار و امتیاز بسیاری دارد از جمله مهم ترین مزایای چاپ مقاله در مجلات اسکوپوس میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کسب امتیاز در مصاحبه آزمون دوره دکتری

 • کسب امتیاز در پایاننامه دوره کارشناسی ارشد
 • کسب امتیاز در مصاحبه های شغلی دولتی و خصوصی
 • پذیرش از دانشگاه های خارج از کشور
 • مهاجرت به کشور های خارجی برای به دست آوردن شغل و موقعیت مناسب
 • ارتقای رتبه شغلی برای کارمندان دولتی و خصوصی
 • امکان جذب شدن در دانشگاه ها به عنوان هیئت علمی
 • توانایی اخذ پروژه های بسیار بزرگ با هزینه های بالا

مراحل چاپ مقاله در اسکوپوس

برای چاپ مقاله در مجلات علمی باید یک سری مراحل اصولی طبق روال طی شود از جمله مراحلی که لازم است برای چاپ مقاله در مجلات معتبر طی شود به ترتیب زیر میباشد:

نگارش مقاله طبق متد ها و ساختار عمومی مقاله 

برای نگارش یک مقاله علمی با کیفیت بسیار بالا لازم است که ابتدا تحقیقات و پژوهش های لازم انجام شود و سپس طبق ساختار کلی مقالات مراحل و بخش های مقاله نگارش شود.ترتیب قرار گیری بخش ها ی یک مقاله علمی به شیوه زیر میباشد:

ترجمه تخصصی مقاله توسط مترجم متخصص با کیفیت بالا

چون مجله scopus یک مجله بین المللی میباشد برای چاپ مقاله در این مجلات باید مقاله به انگلیسی ترجمه شود ترجمه متون و مقالات تخصصی در هر حوزه ای که باشند باید توسط مترجم متخصصی در آن رشته ترجمه شود و ترجمه مقالات علمی باید به صورتی باشد که آسیبی به بافت مفهومی جمله نرسد.میتوانید برای ترجمه تخصصی مقالات خود با بهترین کیفیت از مترجمین موسسه پژوهش برتر کمک بگیرید.

انتخاب مجله متناسب با موضوع مقاله

همانطور که مطالعه فرمودید موسسه اسکوپوس چندین هزار مجله رو نمایی میکند که هر یک از این مجلات در حوزه علمی خاصی میباشد و شما باید با توجه به زمینه های نگارشی مقالات خود تصمیم بگیرید که میخواهید مقاله خود را در کدام یک از این مجلات به چاپ برسانید.انتخاب مجله مناسب برای چاپ مقاله یکی از مهم ترین مراحل چاپ مقاله میباشد.

فرمت بندی و ویرایش مقاله

هر یک از مجلات فرمت و ساختار خاصی برای مقالات خود دارند و مقالاتی که خارج از این ساختار و فرمت بندی باشد را پذیرش نمیکنند که میبایست بعد از انتخاب مجله مقاله را تبدیل به فرمتی کنید که برای مجله مورد نظر قابل پذیرش باشد و مقالات شما را پذیرش کند.خارج از چهارچوب تعیین شده مجلات هیچ مقاله ای را پذیرش نمیکنند.

سابمیت مقاله به مجله مورد نظر

بعد از کلیه مراحل مقاله خود را میبایست به مجله مورد نظرتان سابمیت کنید سابمیت مقاله به مجله مورد نظر به این صورت میباشد که مقاله را از طریق ایمیل به سردبیر ارسال میکنید چنانچه کاور لتر نیز ضمیمه فایل مقاله باشد باید به سردبیر اطلاع دهید و ممکن است سردبیر سوالات اختیاری از شما بپرسد که باید آمادگی پاسخگویی داشته باشید.

داوری مقاله

نحوه داوری مجلات scopus به صورت کاملا عادلانه میباشد و داوران مجلات در عین سختگیری و ریز بینی بسیار عادلانه تصمیم میگرند و کاملا بی طرفانه و بدون در نظر گرفتن تبعیض داوری را انجام میدهند.

نتیجه داوری 

نتیجه داوری در مجلات scopus ممکن است سه حالت داشته باشد یا اینکه در خوشبینانه ترین حالت مقاله پذیرفته شود و یا اینکه مقاله به دلیل بروز برخی از مشکلات و ایراد ها ریجکت شود و یا مقاله نیاز به بررسی و بازبینی دوباره داشته باشد.که در صورت نیاز به بازبینی مجدد ایرادات بسیار جزئی موجود را باید ویرایش کنید و دوباره مقاله را سابمیت نمایید.

چاپ مقاله

مرحله مشخص شدن نتیجه داوری تا چاپ ممکن است کمی زمان ببرد و شما در این مدت حتما یک نامه پذیرش از سردبیر مبنی بر موافقت و پذیرش مقاله دریافت خواهید کرد که برای استفاده از امتیازات پژوهشی نیازی نیست که منتظر چاپ باشید و همین که این نامه را در اختیار داشته باشید کافی است.

خدمات موسسه پژوهش برتر

موسسه پژوهش برتر سالهاست که در زمینه پذیرش و چاپ مقاله در مجلات اسکوپوس فعالیت دارد و کلیه اقدامات مورد نیاز برای سابمیت مقاله به مجلات اسکوپوس در این موسسه توسط یک کادر مجرب و حرفه ای انجام میشود مجلات اسکوپوس در بیشتر موضوعات و زمینه ها پذیرش مقاله انجام میدهند و در هر رشته ای که مقاله ای نگارش کرده اید و اکنون میخواهید آنرا چاپ کنید موسسه پژوهش برتر آماده ارائه خدمات با بهترین کیفیت برای شما عزیزان میباشد کلیه خدمات در این موسسه با بهترین کیفیت و به صورت تخصصی و تضمینی ارائه میشود.همچنین هزینه چاپ نیز تا حد بسیار زیادی پایین میباشد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
5 سال پیش
با سلام و احترام از حسن توجه شما کمال تشکر را داریم . راههای ارتباطی با کارشناسان موسسه : مسعودی :09911755943 شکاری : 09214572013
بازدیدکننده
کمالی
5 سال پیش
خیلی کامل بود سپاس از لطفتون
بازدیدکننده
عبادی
5 سال پیش
با سلام ممنون از مطلب خوبتون خیلی کامل بود

خدمات موسسه پژوهش برتر