چاپ مقاله علمی

انتشار 25 بهمن 1401
مطالعه 10 دقیقه

معرفی انواع مقالات و تفاوت های آنها

مقالات مروری

مقالات مروری نوعی مقاله هستند که به بررسی پیشنه تحقیقات می‌پردازند و نوآوری خاصی ندارند. مقالات مروری در ارائه یک دیدگاه جامع در مورد مقالات و تحقیقاتی که در گذشته انجام شده است بسیار مهم و کاربردی می‌باشند. اجزای ساختار مقاله مروری با اجزای مقاله اصلی تقریبا یکسان است و در نگارش مقاله مروری نیز از همان اصول مقاله نویسی پیروی می­‌شود. تقاوت اصلی مقاله مروری و مقاله اصلی یا تجربی در بدنه اصلی مقاله است. این مقالات تقریبا می‌توان گفت حجم کمتری نسبت به سایر مقالات دارند.

مقالات مروری

در مقالات مروری، نتایج ارائه شده در نوشتارهای علمی دربارهٔ موضوعی خاص جمع‌بندی و ارزیابی می‌شود. این نوع مقاله ممکن است هر چیزی را مورد بررسی قرار دهد، به گونه‌ای طراحی می‌شود تا اطلاعاتی را که قبلاً چاپ شده‌اند خلاصه، تحلیل و ارزیابی کند. در این گونه مقالات به ندرت یافته‌ای تجربی و جدید گزارش می‌شود.

مقالات علمی ترویجی

یک مقاله علمی ترویجی یا مرور ادبیات، اطلاعات منتشرشده در حوزه یک موضوع بخصوص در یک محدوده زمانی را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد. مقاله علمی ترویجی (مرور ادبیات) می‌تواند خلاصه‌ای از مقالات علمی و منابع موجود باشد اما معمولاً سازمان‌دهی خاص خود را دارد و خلاصه و استنتاج‌ها را ترکیب می‌کند و اطلاعات را در ساختاری نو ارائه می‌دهد. مقاله علمی ترویجی می‌تواند تفسیری جدید از مقالات و کارهای قبلی ارائه دهد یا اطلاعاتی جدید را با تفاسیر قبلی در هم آمیزد، یا سیر جریان پیشرفت فکری حوزه موردبحث و مباحثات مربوط به آن را ترسیم کند.

مقالات علمی ترویجی

مقاله علمی ترویجی بسته به‌موقعیت ممکن است مقالات و منابع را مورد ارزیابی قرار دهد و مناسب‌ترین و مربوط‌ترین منابع را به خواننده پیشنهاد کند. این مقالات بر پایه جابه‌جایی، تلفیق و ترکیب دانش موجود تهیه می‌شوند و معمولاً به روشن شدن زوایای مسئله‌ای کمک می‌نمایند، از این‌گونه مقالات می‌توان به مقالات مروری، تدوینی، ترجمه‌ای، تحلیلی اشاره کرد. به لحاظ ارزش علمی در بین این دسته از مقالات، مقاله‌های تحلیلی ارزش و اعتبار بالاتری دارند.

مقالات کنفرانسی

مقالات پذیرفته یا ارائه شده در یک کنفرانس تحت عنوان مقاله کنفرانس یا Proceeding نامید می‌شود. در یک کنفرانس، افرادی که در زمینه خاصی به تحقیق و پژوهش مشغول هستند، به تبادل اطلاعات می پردازند. بیشتر اوقات، ایده ای که در آغاز به ذهن می‌رسد به صورت یک مقاله کنفرانسی چاپ شده و به جامعه علمی عرضه می‌شود. در این مرحله هنوز جزئیات، مورد بررسی دقیق قرار نگرفته و مقایسه کافی با دیگر پژوهش های مشابه انجام نشده است. مزیت عمده مقالات کنفرانسی این است که مقاله به صورت شفاهی و سخنرانی ارائه شده و به این ترتیب با دیگر صاحب نظران بحث و تبادل نظر می‌شود.

مقالات کنفرانسی

تقریبا در همه کنفرانس‌ها مقاله های پذیرفته شده در صورت داشتن بار علمی بالا در بعضی ژورنال‌ها و یا در کتابخانه های دیجیتالی همانند ieee (مخصوص برق و کامپیوتر) چاپ می‌شود که در حالت دوم معمولا کنفرانس‌ها یک هزینه ای برای چاپ دریافت می‌کنند که با یک فاصله حداکثری 2 ماه به چاپ می‌رسد.

مقالات علمی پژوهشی

مقالات علمی پژوهشی دسته ای از مقالات هستند که دارای نوآوی می‌باشند و حاصل ایده ها و تحقیقات خود نویسنده می‌باشند این نوع از مقالات دارای عنوان ناب و جددی هستند و در واقع برای تقویت هر چه بهتر و بیشتر رزومه کاربرد بسیاری دارند. هدف اصلی مقاله علمی پژوهشی ایجاد یک استدلال است. یکی از بخش های چنین مقاله ای مرور ادبیات است. در یک مقاله علمی پژوهشی، ادبیات به عنوان اساس وبنیان کار ارائه می‌شود و بینش جدیدی را که محقق به دنبال ایجاد آن است، پشتیبانی می‌کند. این مقالات برخلاف مقالات علمی ترویجی که هدف آن خلاصه کردن و استنتاج مباحث و ایده های دیگران است، این مقالات در پی ایجاد و ترویج موضوع جدیدی هستند.

مقالات علمی پژوهشی

با توجه به ساختار و تفاوت های مقالات و نحوه نگارش هر یک دریافتید که مقالات تفاوت های زیادی با هم دارند و در واقع اصلی ترین تفاوت بین انها در نحوه نگارش و شیوه گرد آوری اطلاعات می‌باشد. در واقع ساختار مقاله در تمامی آنها یکسان است ولی نحوه محاسبه امتیازات در هر یک کاملا متفاوت می‌باشد.

انواع پایگاههای معتبر برای چاپ مقاله

پایگاههای علمی معتبر در دنیا که وظیفه رو نمایی از مقالات معتبر را برعهده دارند و همچنین مهم ترین منبع استنادی جهت مراجعه محققین به شمار می‌رود عبارتند از:

پایگاه علمی تامسون رویترز

یکی از مهمترین منابع استنادی و همچنین معتبر ترین منبع رونمایی از مقالات معتبر در سطح دنیا پایگاه تامسون رویترز می‌باشد که این پایگاه برای اغلب نویسندگان در سطح دنیا آشنا می‌باشد. و ژورنالهای این پایگاه دو دسته می‌باشند ژورنالهای isi و ژورنالهای دارای ایمپکت jcr می‌باشد. مجلات این پایگاه رتبه یک جهانی را در بین تمام مجلات دنیا به خود اختصاص داده اند و داوری بسیار سختگیرانه ای دارند.

پایگاه علمی تامسون رویترز

برای چاپ مقاله در این ژورنالها باید مقاله از لحاظ سطح علمی رتبه بسیار بالایی داشته باشد. موسسه تامسون رویترز هر سال مجلات خود را به روز رسانی می‌کند و امکان دارد برخی از ژورنالها به دلیل افت اعتبار از این لیست خارج شوند و یا مجلات جدید جایگزین شوند بنابراین بهتر است قبل از هر چیز مقالات را اعتبار سنجی کنید و از اعتبار آن یقین داشته باشید.

می‌توانید وارد سایت www.mjl.clarivate.com شوید و ژورنالهای به روز را دریافت نمایید.

پایگاه علمی پابمد

پایگاه علمی پابمد

مجموعه بزرگ پابمد که مخصوص مقالات حوزه های پزشکی و پیراپزشکی می‌باشد این پایگاه برای مقالات فوق تخصصی می‌باشد که اعتبار بالایی دارد. دانشجویان و اساتید حوزه های پزشکی و پیراپزشکی با این مجموعه آشنایی کافی دارند که هم مرجع رسمی و معتبر برای استناد کنندگان می‌باشد و هم منبع رسمی برای انتشار مقالات علمی و تخصصی تا کنون بیش از هزاران مقاله حوزه پزشکی و پیراپزشکی در این پایگاه ثبت و رو نمایی شده است.

جهت اطمینان از ایندکس مجلات در مجلات پابمد و مدلاین می‌توانید از طریق سایت زیر اقدام نمایید: www.ncbi.nlm.nih.gov/nlmcatalog

پایگاه علمی اسکوپوس

اسکوپوس Scopus بزرگترین پایگاه چکیده و نمایه های استنادی جهان است که یکی از ابزار های سریع و جامع برای جستجو بشمار می‌رود. اسکوپوس یکی از محصولات ناشر هلندی Elsevier است که استفاده از اطلاعات آن بصورت رایگان فراهم نیست. این پایگاه ابزار خوبی برای پژوهشگران در حوزه های مختلف است که نه تنها اطلاعات مقالات و چکیده آنها بلکه میزان استنادات آنها را نیز بیان می‌کند.

پایگاه علمی اسکوپوس

مجلات اسکوپوس بایک شاخص به نام q سنجیده می‌شوند که مقالات بین q1 تا q4 از لحاظ سطح اعتبار متفاوت می‌باشند. برای چک کردن اسکوپوس بودن یا نبودن و همچنین برای شناسایی رتبه مجله که منظور کیو یا Q مجله می‌باشد به لینک مراجعه کنید: www.scimagojr.com/journalsearch

پایگاه علمی isc

مجلات isc که جز ژورنالهای داخلی محسوب می‌شوند و اعتبار این ژورنالهای در داخل کشور در سطح مقالات isi می‌باشند. برای چاپ مقاله در ژورنالهای داخلی مقاله باید اعتبار زیادی داشته باشد همچنین این ژورنالها نیازی به ترجمه ندارند کاملا قابل اطمینان می‌باشند ولی فقط در داخل کشور می‌توانید از مزایای این مقاله استفاده کنید اگر قصد مهاجرت داشته باشید این ژورنالها مناسب نمی‌باشند.

پایگاه علمی isc

برای اعتبار سنجی مجلات isc می‌توانید وارد سایت شوید: www.isc.gov.ir/fa

تمامی ژورنالهای فوق مناسبترین منبع برای چاپ و رو نمایی از مقالات علمی پژوهشی می‌باشند که هر یک در زمینه خاصی مقاله پذیرش می‌کنند و با نحوه چاپ و اعتبار سنجی آنها آشنا شدید.

چاپ مقاله در مجلات معتبر

فرآیند چاپ مقاله در ژورنالهای معتبر داخلی و خارجی متفاوت می‌باشد و البته نحوه امتیاز دهی به ژورنالها نیز متفاوت می‌باشد. تحقیقات انجام شده باید در قالب مقاله در ژورنالهای معتبر چاپ شوند. تقویت رزومه یکی از اصلی ترین اهداف اساتید و دانشجویان می‌باشد می‌توانید با چاپ مقاله در ژورنالهای معتبر رزومه خود را تقویت نمایید و از مزیت های آن استفاده کنید. مجلاتی که برای چاپ انتخاب می‌کنید باید قابل تایید برای وزارت بهداشت و وزارت علوم باشند. مجلات به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند برخی از مجلات داخلی و برخی دیگر خارجی هستند که مراحل چاپ مقاله در هر مجله متفاوت می‌باشد.

چاپ مقاله در مجلات معتبر

تفاوت ژورنالهای ایمپکت‌دار و غیر ایمپکت‌دار

برخی از مجلات با یک معیار به نام ایمپکت فکتور سنجیده می‌شوند که ضریب تاثیر نیز نامیده می‌شود. مجلاتی که دارای ضریب تاثیر یا ایمپکت فکتور باشند امتیاز بالاتری نسبت به سایر مجلات دارند. از جمله مهمترین ژورنالهای دارای ضریب تاثیر ژورنالهای jcr می‌باشند. که بسیار معتبر و دارای امتیاز می‌باشند. چاپ مقاله در ژورنالهای بدون ضریب تاثیر بسیار راحتتر از ژورنالهای دارای ضریب تاثیر می‌باشد. این ژورنالها به دلیل داشتن اعتبار بسیار بالا داوری سختگیرانه تری دارند. از لحاظ نحوه امتیاز دهی نیز ژورنالهای معتبر دارای ایمپکت فکتور در اولویت می‌باشند.

تفاوت ژورنالهای ایمپکت‌دار و غیر ایمپکت‌دار

ژورنالهای ایمپکتدار مقالات را به صورت رایگان پذیرش می‌کنند اما مجلات بدون ایمپکت هزینه چاپ مقاله را از مشتری اخذ می‌کنند. و از دیگر تفاوت های بین این دو نوع ژورنالها می‌توان به این مورد اشاره کرد که استناد کردن به مقالات دارای ایمپکت فکتور به صورت پولی می‌باشد اما استناد به مقالات بدون ایمپکت فکتور کاملا رایگان است. در حالت کلی تفاوت های بسیاری بین مجلات دارای ایمپکت فکتور و بدون ایمپکت فکتور وجود دارد.

مزایای چاپ مقاله علمی پژوهشی

مقاله علمی پژوهشی چون حاصل تلاش و دسترنج خود دانشجویان می‌باشد امتیاز بسیار زیادی دارد و دانشجویان می‌توانند با ارائه این مقالات در ژورنالهای معتبر امتیازات زیادی کسب کنند. از جمله مهمترین امتیازاتی که به نویسندگان مقالات تعلق می‌گیرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش رتبه علمی

افزایش حقوق و مزایای شغلی

پذیرش راحت تر در مقطع دکتری و امکان عضویت در بنیاد ملی نخبگان

امکان گرفتن پروژه های تحقیقاتی با درآمدهایی بسیار بالا

شناخته شدن به عنوان متخصص و صاحب نظر در موضوع

استخدام راحت تر در کلیه ادارات و سایر مراکز دولتی و خصوصی

گرفتن بورس تحصیلی از دانشگاه های معتبر بین المللی در سراسر جهان

پذیرفته شدن بسیار راحت تر به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی

مزایای چاپ مقاله علمی پژوهشی

مراحل چاپ مقاله علمی پژوهشی

چاپ مقاله علمی پژوهشی در ژورنالهای معتبر داخلی و خارجی به ترتیب زیر می‌باشد:

ترجمه تخصصی

مقاله علمی پژوهشی را اگر تصمیم دارید به ژورنالهای خارجی سابمیت کنید, بهتر است قبل از هر چیز ترجمه کنید. ترجمه تخصصی مقالات تخصصی در تمامی حوزه ها باید به متخصص همان رشته واگذار شود. داوران حساسیت بسیار زیادی در کیفیت ترجمه تخصصی مقالات دارند. بهتر است مقاله ترجمه شده کیفیت بالایی داشته باشد تا در این ژورنالها پذیرفته شود.

رفع سرقت ادبی مقاله

حتی اگر مقاله ای را با کیفیت بسیار تخصصی نگارش کرده اید بهتر است که آن را پارافریز یا رفع سرقت ادبی کنید. مقالاتی که در آنها به صورت عمدی یا سهوی سرقت ادبی مشاهده شود حتما ریجکت خواهند شد. شما می توانید از خدمات پارافریز آنلاین استفاده نمایید.

اعتبار سنجی و انتخاب ژورنال مناسب

مجلات فقط مقالاتی را پذیرش می‌کنند که در اسکوپ مشخصی باشند. همچنین هر مجله از لحاظ سطح اعتبار با مجلات دیگر متفاوت است و باید مقاله را اعتبار سنجی کنید و مناسبترین مقاله را معرفی کنید.

فرمت‌بندی مقاله

ژورنالها مقالات را فقط در فرمت مشخصی پذیرش می‌کنند و اگر مقاله ای خارج از این حوزه و چهارچوب نوشته شود حتما ریجکت می‌شود. یک مرحله مهم و حتمی قبل از سابمیت مقاله تبدیل فرمت است.

سابمیت مقاله

مقاله باید بعد از طی مراحل فوق به ژورنال مورد نظر سابمیت شود تا به بخش های داوری ارسال شود. نحوه سابمیت مقاله به مجلات متفاوت است و اصولا در قسمت راهنمای هر مجله نوشته می‌شود. برای سابمیت مقالات به مجله مورد نظرتان می‌توانید از مشاورین و کارشناسان متخصص کمک بگیرید.

داوری مقاله

شدت سختگیری و مدت زمان و نحوه پذیرش و داوری مجلات کاملا بستگی به کیفیت مجله ای که انتخاب کرده اید دارد. برخی از ژورنالها داوری بسیار سختگیرانه ای دارند. اما برخی دیگر از ژورنالها هم داوری کوتاه تری دارند و هم شدت سختگیری داوران بسیار پایین است.

پژوهش برتر

چاپ مقاله علمی در موسسه پژوهش برتر

کلیه مراحل چاپ و ویرایش مقاله را به کارشناسان ما در موسسه پژوهش برتر واگذار نمایید. انجام کلیه خدمات به صورت تخصصی و با کیفیت بالا می‌باشد. با توجه به سابقه همکاری طولانی که کارشناسان ما با ژورنال های تخصصی و معتبر دارند بهتر می‌توانند ژورنالهای معتبر را به شما معرفی کنند. زمان و هزینه چاپ مقاله در ژورنالهای معتبر تخصصی در این مجموعه توسط کارشناسان تعیین می‌گردد و می‌توانید زمان تحویل فایل زمان و هزینه دقیق را از کارشناس موسسه سوال کنید.

ثبت سفارش


لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

شما می توانید رشته و گرایش و عنوان و چکیده مقاله خود را برای کارشناسان موسسه پژوهش برتر ارسال نمایید تا بررسی و مجلات مرتبط با مقاله تان را معرفی نمایند.

بله مجلات همراه با اطلاعات کامل خدمتتان ارسال می شود و می توانید استعلام از دانشگاهتان داشته باشید.مجلات معرفی شده معتبر هستند.

مدت زمان داوری مقاله در مجلات بستگی به نوع مجله و تعداد مقالات در نوبت داوری دارد. باید حتما مراحل داوری تکمیل و بعد اعلام نتیجه شود.

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
5 ماه پیش
با سلام و عرض ادب احتراما از اینکه مطالب مفید واقع شده است بسیار خرسندیم باتشکر
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
5 ماه پیش
با سلام و احترام بله می توانیم از پایان نامه تان مقاله استخراج و برای مجله مورد نظرتان فرمت بندی و سابمیت انجام دهیم باتشکر
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
5 ماه پیش
با سلام و عرض ادب احتراما شما می توانید مقاله تان را از لحاظ مشابهت و یا ویراستاری بررسی بفرمایید که درصد پذیرش مقاله را افزایش می دهد باتشکر
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
5 ماه پیش
با سلام و عرض ادب احتراما فرهیخته ی گرامی مجلات داخلی اکثرا برای پذیرش و یا چاپ هزینه ای ندارند موسسه تنها کارمزد فرمت بندی و سابمیت مقاله را دریافت می کند باتشکر
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
5 ماه پیش
با سلام و عرض ادب احتراما فرهیخته ی گرامی مدت زمان داوری مجلات داخلی حداقل دو الی سه ماه است. باتشکر
بازدیدکننده
بازدیدکننده
5 ماه پیش
سلام وقتتون بخیر سپاسگذارم از اطلا عات خوبی که در اختیارمان قرار داده اید با تشکر
بازدیدکننده
بازدیدکننده
5 ماه پیش
سلام و وقت بخیر امکان استخراج مقاله علمی پژوهشی و چاپ در مجلات معتبر توسط موسسه شما وجود دارد ؟
بازدیدکننده
بازدیدکننده
5 ماه پیش
سلام چطور می توانیم درصد پذیرش مقاله در مجلات داخلی را افزایش دهیم؟
بازدیدکننده
بازدیدکننده
5 ماه پیش
سلام و احترام هزینه مجلات علمی پژوهشی را می فرمایید
بازدیدکننده
بازدیدکننده
5 ماه پیش
سلام وقت بخیر ایا امکان دارد مقاله ام را در مجلات داخلی در بازه 1ماه پذیرش و چاپ دریافت کنیم

خدمات موسسه پژوهش برتر