چاپ مقاله در کنفرانس ها و همایش های داخلی

انتشار 14 اسفند 1396
مطالعه 3 دقیقه

پژوهش برتر: یکی از راه های انتشار و ارائه تحقیقات و نتایج پژوهشی، ارسال آن بصورت مقاله به کنفرانس ها و همایش های مختلف می باشد.

چاپ مقاله در کنفرانس ها و همایش های داخلی

  سالانه تعداد زیادی کنفرانس یا همایش و گردهمایی های در زمینه های مختلف بصورت ملی و بین المللی در ایران و سراسر دنیا برگزار می شود. در واقع این گرده همایی ها یکی از راه های تبادل نظرات و تجربیات در خصوص یک موضوع خاص می باشد و شرکت کنندگان مختلف با ارسال مقالات و پژوهش های خود در این اجتماعات شرکت می کنند. از  میان این مقالات، آنهایی که موضوعات نو و جدیدی داشته باشند و از لحاظ محتوایی خوب نگارش شده باشند، انتخاب و در مجلات معتبر به چاپ می رسند. این گره همایی ها انواع مختلفی دارند و بر حسب موضوع مورد نظر و نحوه برگزاری تا حدودی با یکدیگر متفاوت هستند که در ادامه به بررسی هر کدام از آنها می پردازیم.

  کنگره (Congress)

    به معنی اجتماع و انجمنی از آگاهان ،‌صاحب نظران و دانشمندان برای بحث و گفتگو پیرامون مسایل سیاسی ،‌علمی وغیره میباشد. همچنین به مجمعی که از سران دولت ها، نمایندگان کشورها یا دانشمندان تشکیل می شود تا در خصوص مسایل سیاسی ،‌اقتصادی و علمی بحث کنند، کنگره گفته می شود.

  کنفرانس (Conference)

  کنفرانس به اجتماع گروهی از متخصصان برای شور و بحث در باب مسائل فنی و یا اجتماع جمعی از سیاستمداران ، روسای دولتها ،‌وزیران به منظور حل یک مسائله سیاسی داخلی و بین المللی اطلاق می شود. کنفرانس کوچکتر از کنگره است.

  اجلاس (convention)

  مجمعی است که برگزار کنندگان آن قصد دارند با حضور مسئولین یا مدیران ارشد سازمان های تولیدی، صنعتی و بازرگانی موضوع مورد علاقه خود را از زوایای مختلف مورد بحث و بررسی و مشاوره قرار دهند. که گاهی به جلاسات رسمی با تعداد شرکت کنندگان محدود می انجامد. در اجلاس اخذ قرارداد و قطعنامه نیز انجام میشود.

  سمپوزیوم (Symposium)

  مجمعی که هدفش مباحث فلسفی و علمی باشد و یا مجمعی که در آن اشخاص مختلف راجع به موضوعی واحد، مقالاتی ارائه نموده و یا سخنرانی هایی ایراد نمایند که عنصر اصلی در سمپوزیوم ،‌موضوع واحد آنست.

  سمینار (Seminar)

  اطاقی که جمعی از دانشجویان، اساتید و مدیران گرد هم می آیند و به تشریح موضوعی همراه با سخنرانی می پردازند. در کشورمان واژه “همایش” جایگزین سمینار شده است. اما دیده می شود بسیاری از مجامع با اهداف متفاوت از معنی ، با عنوان “همایش ” برگزار می گردند.

  جشنواره (Festival)

  برگزاری مراسمی تحت عنوان ” جشنواره ” بدین علت است که برگزارکنندگان می خواهند یک رویداد یا اتفاق خاصی (به طور مثال سال گذشته در عرصه های مختلف علمی، هنری، فرهنگی،‌ صنعتی و نظایر آن رخ داده است) را مورد معرفی و تجلیل و تمجید قرار دهند. سخنرانان جشنواره می توانند در باب موضوع جشنواره، از دری سخن گویند با این تفاوت که مطالب باید به سوی معرفی و تجلیل و تمجید میل داشته باشد.

  فواید شرکت در کنفرانس های داخلی و بین المللی

  1. ایجاد انگیزه بیشتر در علاقه‌مندان و پژوهشگران جوان برای تحقیق و پژوهش های بیشتر در زمینه های مختلف علمی.
  2. آشنایی با افراد شاخص، محقق، صاحب نظر در رشته مورد علاقه خود.
  3. دریافت مشاوره های کارآمد از افراد با تجربه به منظور ایجاد بستری برای طرح دیدگاه‌های مختلف.
  4. استفاده از  سوالات مخاطبان و نقد و نظر آنها برای ارزیابی نقاط قوت و ضعف دیدگاهتان.
  5. فراگیری شیوه های نوین مدیریتی و بکارگیری آن در جهت پیشرفت مجموعه. 
  6. گسترش مرزهای دانش و ارتقای علمی و پژوهشی جامعه.
  7. ارتقاء روابط تجاری با کمپانی های خارج از کشور و تبادل اطلاعات به دست آوردن بازار هدف مناسب.
  8. آشنایی با تکنولوژی و فناوری های نوین روز دنیا.

  تقریبا تمامی کنفرانس ها بخش پذیرش مقاله نیز دارند. مقالات ارسال شده به همایش ها تحت داوری قرار می گیرند و نهایتا به یک از دو حالت سخنرانی یا پوستر پذیرفته می شوند. هدف از پذیرش مقاله در همایش ها و کنفرانس ها، طرح تازه های علمی، نتایج تحقیقات و پژوهش های انجام شده در موضوع علمی مشخص می باشد که نتایج و دستاوردهای برتر کنفرانس، به صورت عمومی و رسمی در مجلات معتبر منتشر میشوند.
  امتیازاتی که مقالات پذیرفته شده کنفرانسی دارند در مصاحبه دکتری مد نظر قرار می گیرد. علاوه بر آن، دانشجویان می توانند بخشی از نمره پایان نامه خود را نیز از طریق ارسال مقاله استخراج شده از پایان نامه دریافت کنند.

  امتیازدهی مقالات کنفرانسی و ژورنالی در مصاحبه دکتری

  ردیفنوع فعالیتحداکثر امتیازنحوه ارزیابی
  1

  مقالات علمی پژوهشی داخلی و خارجی مرتبط با رشته تحصیلی

  -هر مقاله تا 7 امتیاز طبق آیین نامه ارتقا
  2مقالات علمی ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی6هر مقاله تا 3 امتیاز مطابق آیین نامه ارتقا
  3مقالات چاپ شده در کنفرانس معتبر داخلی و خارجی4خارجی تا 2و داخلی تا 1 امتیاز

  نحوه امتیاز بندی چاپ مقاله ی مستخرج از پایان نامه در  کنفرانس ها

  ردیفنوع کنفرانسحداکثر نمره برای هر مقالهتوضیحات
  6چاپ مقاله در کنفرانس های خارجی1حداکثر نمره به کنفرانس های معتبر ایندکس شده که مقاله بصورت شفاهی ارائه شده است تعلق می گیرد.
  7چاپ مقاله در کنفرانس های داخلی0.5داکثر نمره به مقالات ارائه شده در کنفرانس های بین المللی داخلی بصورت شفاهی تعلق می گیرد.
  لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
  1 5
    ارسال به دوستان:

  پرسش و دیدگاه شما
  پرسش و دیدگاه شما
  اختیاری
  اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
  ضروری
  پرسش ها و دیدگاه های کاربران
  بازدیدکننده
  تیم پشتیبانی
  3 سال پیش
  سلام وقت بخیر بله می توانید مقالات مروری رو برای همایش ها ارسال فرمایید . اکثرا همایش ها به نسبت مجلات سخت گیری کمتری دارند و مقالات محتوای خوبی داشته باشند و استاندارد های علمی رو رعایت کرده باشند پذیرش می شوند . جهت دریافت لیست مجلات لطفا با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید شکاری 09214572013 پورباقر 09911755943
  بازدیدکننده
  ناشناس
  3 سال پیش
  آیا در همایشها مقاله مروری برای چاپ میپذیرند؟ لطفا توضیح دهید مقالات مروری را چه طور می توانیم چاپ کنیم؟ با تشکر

  خدمات موسسه پژوهش برتر