چگونه مقالات دارای سرقت علمی را پارافریز کنیم؟

انتشار 29 مرداد 1398
مطالعه 4 دقیقه

سرقت علمی موجود در مقالات علمی باید قبل از سابمیت به یک مجله رفع شوند که اصطلاحا پارافریز گفته می‌شود اگر مقالات را قبل از اینکه پارافریز کنیم به یک ژورنال سابمیت کنیم احتمال دارد ریجکت شود.

چگونه مقالات دارای سرقت علمی را پارافریز کنیم؟

سرقت علمی چیست؟

یکی از عمده ترین دلایلی که موجب ریجکت مقالات در مرحله داوری می‌شوند سرقت ادبی عمدی و یاغیر عمدی موجود در مقالات می‌باشد. این مسئله تبدیل به یکی از دغدغه های اصلی پژوهشگرانی که می‌خواهند اقدام به مقاله نویسی کنند شده است و نمی‌توانند با اطمینان خاطر به منابع و مقالات دیگر در این حوزه استناد کنند چون با نحوه استناد کردن به مقالات دیگر آشنایی ندارند. دزدی علمی که معادل انگلیسی آن plagiarism است در زبان فارسی به صورت‌های مختلفی ترجمه شده است از جمله دزدی علمی، سرقت علمی، دستبرد علمی و سوء استفاده علمی. در بسیاری از موارد نویسندگان ادعا می‌کنند که این اتفاق کاملا به صورت غیر عمدی رخ داده است و اصلا هدفشان سرقت علمی نبوده است ولی داوران ژورنال های معتبر داخلی و خارجی تمام موارد را سرقت علمی محسوب خواهند کرد. این روزها با پیشرفت ابزار های اطلاعاتی و ارتباطی استناد به منابع و مقالات موجود ساده تر شده است و منابع علمی به سادگی در اختیار شما قرار می‌گیرند. نحوه صحیح استفاده از منابع به شرح زیر می‌باشد.

 • اطلاعات مربوط به همه منابع مورد استفاده در مرحله تحقیقتان را ذخیره یا یادداشت کنید.
 • از نقل قول و تاویل استفاده کنید و درست خلاصه کنید.
 • نقل قول های صحیح بیاورید و لیست مرجعی مطابق سبک تعیین شده مرجع خودتان متضمن شوید.
 • پایان نامه و مقاله تان را به طور کامل بررسی کنید تا هیچگونه سرقت ادبی در آن وجود نداشته باشد.
 • پایان نامه یا مقاله خود را با یکی از نرم افزار های بررسی سرقت ادبی چک کنید.

تصویر

پارافریز چیست؟

واژه paraphrase و یا پارافریز که در فارسی از آن به بازنویسی، خلاصه نویسی، نقل قول غیرمستقیم، مشابه نویسی، سایه نویسی، نقل به مضمون و شبیه به این‌ها یاد شده است منظور از آن یعنی حفظ معنی و مفهوم جمله ولی تغییر در ساختار و ترکیب کلمات و استفاده از کلمات هم معنی و هم خانواده. سرقت علمی موجود در مقالات را باید با روش های پارافریز یا باز نویسی مقالات از بین ببریم و بازسازی کنیم. ترفند های پارافریز کردن مقالات ساده است و نیاز به تخصص چندانی ندارد اما برای تشخیص سرقت علمی باید از ابزار هایی مانند سایت ها و نرم افزار های خاص استفاده کنید که برخی از آنها به صورت رایگان در دسترس می‌باشند و برخی با پرداخت حق اشتراک توصیه ما به آن دسته از محققینی که قصد دارند مقاله خود را در یک ژورنال معتبر چاپ کنند این است که به کمک ابزار های پولی این کار را انجام دهند زیرا ابزار های رایگان اعتبار چندانی ندارند به این دلیل که برخی از ژورنالها مقالات خود را به صورت پولی در اختیار مراجعه کنندگان قرار می‌دهند و ابزار های رایگان نمی‌توانند به مقالات این ژورنال ها دسترسی داشته باشند خلاصه بعد از تشخیص توسط ابزار ها باید اقدام به پارافریز نمایید که پارافریز مقالات به سه روش زیر می‌باشد. 

تصویر

تغییر ترتیب قرار گیری جملات
 

یکی از روش های پارافریز مقالات که بسیار ساده می‌باشد تغییر ترتیب کلمات جمله می‌باشد. زمانی که ترتیب قرار گیری یک جمله را تغییر می‌دهید احتمال دارد که لازم باشد برخی از کلمات حذف شوند و یا برخی از کلمات جدید اضافه شوند سعی کنید خدشه ای به معنا و مفهوم جمله وارد نسازید و فقط کلمات را جابه جا کنید.

تغییر ساختار گرامری جملات

تغییر گرامر جملات ممکن است کمی سخت به نظر برسد در صورتی که چنین نیست و فقط لازم است که زمان و یا شخص فعل ها را تغییر دهید و احتیاط داشته باشید که ایرادی به مغهوم جمله وارد نشود .

جایگزین کردن کلمات مترادف و هم معنی

جایگذین کردن کلمات مترادف ممکن است برای افرادی که بازه لغات گسترده ای ندارند کمی دشوار به نظر برسد اما کاملا کاربردی است و تکرار جمله را کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا یک جمله ناب و جدید به دست آورید.

سرقت علمی شامل چه مواردی است؟

 • کپی برداری و چینش چند متن در کنار هم
 • بهره گیری از نظرات دیگران بدون ذکر منبع آن
 • استفاده از رفرنس های اشتباه
 • تفسیر یک مطلب بسیار شبیه به مطلب اصلی بدون ذکر منبع آن
 • کپی کردن مطالب از منابع دیگر بدون ذکر منبع
 • سرقت علمی از منابع قبلی خود نویسنده
 • استفاده از بیش از چهار واژه از یک منبع بدون به کارگیری قول نقل های نشانه
 • استفاده از متون ترجمه شده بدون استناد به منبع

آیا احتمال دارد از سرقت ادبی که به صورت تصادفی رخ داده است چشم پوشی شود؟

داوران ژورنال های مختلف بر اساس اعتبار هر ژورنال سختگیری های خاص خود را دارند اما در حالت کلی داوران همه مجلات نسبت به سرقت ادبی و یا تشابهات ادبی مقالات حساسیت های خاصی دارند و اصولا چشم پوشی نمی‌شود و قطعا مقاله ریجکت خواهد شد اما در صورت وجود ایرادات جزئی احتمال دارد که چشم پوشی شود و مقاله به بازبینی فرستاده شود و بعد از بازبینی مقاله را دوباره به ژورنال مورد نظرتان سابمیت نمایید. سرقت علمی علاوه بر اینکه یک اقدام غیر قانونی محسوب می‌شود کاملا غیر اخلاقی نیز می‌باشد و سعی کنید که تا حد ممکن قبل از سابمیت مقاله را از لحاظ میزان سرقت علمی بررسی نمایید و سپس به ژورنال مورد نظرتان سابمیت کنید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
سلام وقت بخیر بله می توانید استفاده نمایید هم داخلی هم خارجی . برای مقالات خارجی بهتر هست از منابع خارجی بیشتر استفاده فرمایید . سپاس شکاری 09214572013 پورباقر09911755943
بازدیدکننده
سمیه
3 سال پیش
سلام آیا برای نوشتن مقاله برای ژورنال های خارجی میتوان از رفرنس های داخلی در مقاله خود استفاده کنم یا همه منابع نامبرده در مقاله ام باید خارجی باشد؟
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
با سلام و احترام درخواست شما در محتواهای بعدی که تهیه خواهد شد لحاظ میشود . با تشکر از حسن توجه شما
بازدیدکننده
خدیجه
4 سال پیش
سلام و خسته نباشید مفید بود کاش یه متن مقاله مثال بزنید و قسمتی از متن رو که استفاده میکنید بگید چطور استفاده میشه
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
سلام واحترام ممنون و سپاس از حسن توجهتان به موسسه پژوهش برتر
بازدیدکننده
ناشناس
4 سال پیش
همه مطالب سایتتون کاملا کاربردی و مفید هستش مرسی از شما و مدیریت خوبتون

خدمات موسسه پژوهش برتر