چه زمانی یک مقاله پارافریز می‌شود؟

انتشار 6 بهمن 1398
مطالعه 6 دقیقه

گاها نویسندگانی که برای اولین بار قصد ارائه مقاله دارند با پارافریز آشنایی ندارند و نمی‌دانند چه مقالاتی باید پارافریز شود. در این مطلب تصمیم داریم همه آنچه که لازم است در مورد پارافریز بدانید را برای شما ارائه کنیم.

چه زمانی یک مقاله پارافریز می‌شود؟

پارافریز چیست؟

پارافریز به معنای بازگردانی و بازنویسی متن به معنای اصلاح و ویرایش آن می‌باشد. برای رفع تکرار و مشابهت های موجود در یک متن تخصصی باید پارافریز انجام شود. کسانی که دستی در نویسندگی دارند و نگارش مقاله و کتاب جز فعالیت های رسمی آنها شناخته می‌شود باید بدانند که وجود تشابهات علمی در مقاله اصلی ترین عامل ریجکت مقاله محسوب می‌گردد. در کل چون یک نویسنده به هیچ عنوان تمایلی ندارد که آثار و مطالبش در اختیار سایر نویسندگان قرار بگیرد به همین جهت نباید از آثار سایر نویسندگان استفاده کند. رعایت اخلاق پژوهشی در نگارش مقالات به نویسنده کمک می‌کند تا آثارش بیشتر در جامعه مورد توجه قرار گیرد. به منظور افزایش اعتبار محتوای مقاله نویسندگان باید قبل از اینکه مقاله را به یک ژورنال سابمیت کنند باید آنرا بررسی و پارافریز نمایند. خوشبختانه امروزه ابزارهای زیادی برای پارافریز سریع مقالات فراهم آمده است که می‌توانید از طریق این ابزارها و نرم افزارها پارافریز را انجام دهید. 

سرقت علمی به استفاده مستقیم بدون تغییر از مطالب دیگران گفته می‌شود که این بدان معنا نیست که به هیچ عنوان نمی‌توانید از مطالب نویسندگان دیگر استفاده کنید. بلکه ماهیت مقالات و آثار دیگران است که بتوانید به آنها استناد کنید و از مطالب درج شده در آن بهره بگیرید. اما استناد کردن اگر خارج از چهارچوب قوانین انجام شود مصداق سرقت علمی محسوب می‌گردد. نحوه استناد به مقالات باید در شرایط زیر باشد:

 • استنناد مستقیم و اشاره مستقیم به اسامی نویسندگان در بخش رفرنس
 • خلاصه نویسی و استفاده مفهومی از مطالب سایر نویسندگان
 • استفاده از نقل قول در مقالات و کتابها برای جلوگیری از سرقت علمی مقالات

استفاده از آثار نویسندگان دیگر چنانچه طبق سه شرط فوق انجام شود مصداق سرقت علمی نخواهد بود و می‌توانید به سادگی از این آثار استفاده کنید.

تصویر

چه زمانی یک مقاله باید پارافریز شود؟

گاها نویسندگانی که مقالاتشان به دلیل سرقت علمی ریجکت شده است ادعا می‌کنند که هیچ اطلاعی از این تشابهات علمی نداشتند و کاملا به صورت اتفاقی رخ داده است به همین جهت توصیه می‌شود تمامی مقالات و آثار علمی که قصد ثبت رسمی آنها را دارید قبل از سابمیت به یک ژورنال پارافریز شوند. چون ممکن است نویسنده به صورت ناخواسته از جمله یا متنی استفاده کند که در یکی از هزاران مقاله موجود در دنیا وجود داشته باشد. همچنین مقالات مروری و مقالات علمی پژوهشی که برای تکمیل آنها به منابع موجود مراجعه کرده اید باید پارافریز شوند. البته پارافریز صرفا متعلق به مقالات نمی‌باشد؛ در مقالات آکادمیک، پایان‌نامه‌ها و سایر مقالات مشابه، اطلاعاتی که به مقالۀ اصلی استناد نشده، باید پارافریز شوند. در چنین شرایطی، از آنجا که منابع عمدتاً مقالات آکادمیک، رساله، بلاگ و متون وب‌سایت‌ها هستند، شخصی که پارافریز را انجام می‌دهد باید در این زمینه متخصص باشد.

نحوه انجام پارافریز در مقالات

معنای پارافریز به صورت تخصصی یعنی: بازنویسی متن، بدون اینکه تغییری در معنا ایجاد شود، پارافریز یا نقل بیان نامیده می‌شود. برای پارافریز کردن، باید مطمئن شوید خواننده احساس کند موضوع را کاملا درک کرده‌اید و آن را به درستی انتقال داده‌اید. پارافریز کردن چیزی بیش از جابجایی کلمات است. آنچه مهم است درک ایده‌های شخصی دیگر و بازگویی آن‌هاست. پارافریز کردن با خلاصه‌سازی تفاوت دارد. هنگامیکه در حال خلاصه‌سازی یک متن هستید، صرفاً به بازگویی ایده اصلی متن با واژگان و لغات خود هستید و تمرکز بیشتر بر روی کاهش حجم مطلب است. اما در پارافریز کردن، هدف ارایه اطلاعات بیشتر درباره ایده اصلی متن است. در پارافریز کردن شما تاکیدی بر کاستن تعداد جملات ندارید و می‌توانید حتی بیشتر از متن اصلی نیز بنویسید.

برای انجام پارافریز ابتدا توصیه می‌شود در زمینه تخصصی مقاله مهارت و دانش کافی داشته باشید تا بتوانید پارافریز را انجام دهید همچنین برای بهبود شرایط پارافریز از ابزاهای تخصصی استفاده کنید که قابل اعتماد هستند و بهتر می‌توان توسط آنها میزان مشابهت را تشخیص داد.

رعایت گام های زیر در انجام پارافریز تخصصی موثر خواهد بود:

 • متن را چندین بار بخوانید تا معنای آن را کاملاً درک کنید.
 • به مفاهیم کلیدی توجه کنید.
 • برداشت خود را از متن بنویسید بدون اینکه به اصل نگاه کنید.
 • متن پارافریز شده خود را با متن اصلی مقایسه کنید و  برخی تغییرات جزیی را برای عباراتی که خیلی شبیه هم هستند، انجام دهید.
 • رفرنس‌‌ها را حتماً ذکر کنید.

نکات کاربردی برای تشخیص سرقت علمی موجود در مقالات 

برای تشخیص سرقت علمی موجود د مقالات ابتدا بهتر است به کمک ابزارها میزان مشابهت موجود در متن را بررسی نمایید و بعد از اینکه درصد مشابهت بین متون تخصصی را بررسی فرمودید باید باید اقدام به رفع آنها کنید. برای رفع سرقت علمی موجود در مقالات می‌توانید به کمک روش های زیر اقدام فرمایید:

 • از کلمات مترادف استفاده کنید.
 • از خلاصه نویسی استفاده کنید.
 • گرامر جملات را ویرایش کنید.
 • ترتیب کلمات را جابه جا نمایید.
 • اطلاعات را به جملات و پاراگراف‌های جداگانه تجزیه کنید.

پنج روش فوق امنترین راهها برای پارافریز جملات می‌باشند که خود نویسنده نیز می‌تواند با استفاده از ابزارهای مشابهت‌یاب میزان مشابهت را در جملات تشخیص دهد و سپس جملاتی را که درصد تشابه بالایی دارند و طبق 5 روش فوق پارافریز نماید.

تصویر

خدمات موسسه پژوهش برتر

خدمات پارافریز تضمینی مقالات تخصصی در موسسه پژوهش برتر انجام می‌‍شود. این مجموعه با همکاری مترجمین و ادیتور های خبره و متخصص از سراسر کشور می‌تواند متون تخصصی و مقالات شما عزیزان را با سطح کیفی بسیار بالا پارافریز کند. خدمات موسسه پژوهش برتر در زمینه پارافریز تخصصی مقالات شامل موارد زیر می‌باشد:

 • تشخیص میزان مشابهت موجود در مقالات تخصصی با کمک ابزارهای تخصصی و دقیق.
 • پارافریز و رفع میزان مشابهت موجود در مقالات با کمک ابزارهای بسیار دقیق و پیشرفته.
 • محتوای نوشتاری شما را بهبود خواهند بخشید تا طرز نگارش آن متناسب با هدف شما باشد.
 • تمامی نواحی که پارافرایز شده‌اند را به شما مشخص خواهند نمود تا در جریان چندوچون انجام پارافرایز قرار گیرد.
 • تمامی رفرنس‌های شما را بررسی خواهند نمود تا مطمئن شوند که در فرمت صحیحی ذکر گردیده‌اند.

کارشناسان ما در موسسه پژوهش برتر با توجه به مهارت و استعدادی که دارند می‌توانند مقالات تخصصی را به صورت خلاقانه و با کیفیت بسیار بالا ویرایش کنند و نهایتا یک مقاله بسیار ناب و جدید را به شما تحویل دهند که شامل تعداد بسیار بالایی از کلمات تخصصی می‌باشد و کاملا درصد مشابهت آن از بین رفته است و یا به بخش منابع رفرنس های جدید افزوده شده است. 

 هزینه انجام پارافریز متن برحسب تعداد کلمات متن انجام می‌شود. روال کار به این شکل است که همکاران ما در گام اول حجم متنی را که باید پارافریز گردد را مشخص می‌کنند، سپس به محاسبه هزینه انجام پارافریز متن می‌پردازند. قیمت هر کلمه پارافریز نیز برحسب متن ارایه شده متغیر است و شما می‌توانید با تماس با همکاران ما هزینه هر کلمه پارافریز متن را مشخص سازید.

مطالب مرتبط با این موضوع

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
با سلام و احترام از حسن توجه شما سپاسگزاریم و صمیمانه در خدمتتان خواهیم بود . رههای ارتباطی با کارشناسان موسسه : مسعودی : 09911755943 isipaper100@gmail.com شکاری : 09214572013 p.bartar100@gmail.com
بازدیدکننده
نادرعلی
3 سال پیش
مطلب بسیار خوب و کاملی بود سپاس گذارم از خدمات موسسه تون واقعا فراتر از حد انتظارهست

خدمات موسسه پژوهش برتر