چکیده چیست ؟

انتشار 31 شهریور 1400
مطالعه 2 دقیقه

چکیده مقاله خلاصه ای از بخش های مهم و ویژه یک مقاله است که به صورت مختصر به آنها اشاره شده است و گاهی شامل یک لیست عبارات و لغات کلیدی مقاله می باشد چکیده مهمترین بخش مقاله است که باید آخر از همه نوشته شود.

چکیده چیست ؟
 
تصویر
 

چکیده مقاله با خلاصه چه فرقی دارد؟

خلاصه یک مبحث به منظور بیان چیزهای کلی آن مسئله و نپرداختن به مسائل جزئی می باشد در صورتی که چکیده مقاله گاهی به معنای بیان نکات ریز یک مدرک علمی مهم می باشد.

در خلاصه گاهی به بیان مسائل مهم پرداخت نمی‌شود اما در چکیده باید نکات مهم مختصراً بیان شوند،خلاصه یعنی موضوع را با سند برای کسانی که از نظر سنی،فکری و یا شخصیتی در موقعیت مشخصی هستند قابل استفاده شود اما چکیده برای انتخاب آسان و جستجوی موضوعات به شمار می آید.

روال نوشتن یک چکیده مقاله چگونه است؟

چکیده باید بعد از تمام شدن تحقیق انجام شود،متن و مقدمه مقاله را به منظور تهیه چکیده دوبار مطالعه کنید و نکات مهم را علامت گذاری کنید و کلید واژه ها را نیز لیست کنید  و با  مشاهده اصل کار نکات مهم به دست آمده از محتوا را به شکل یک بند یکپارچه پیش‌نویس نمایید در ضمن از روی متن اصلی رونویسی نکنید .کلید واژه ها را نیز پیش نویس کنید بعد از چندبار بازبینی و کم و زیاد نمودن نکات و رفع نواقص، آن را منتشر کنید.

اهداف نوشتن چکیده مقاله

دانشجویان و محققانی که می‌خواهند گنجینه اطلاعاتشان همیشه به روز باشد با وجود حجم بسیار مقالات و وقت کم قادر نیستند همه مطالب را بخوانند و از این رو چکیده ها در حجم کم و ساختار یکپارچه کمک‌رسان آنها هستند و همچنین عمل جستجو و انتخاب را برای آنها آسان می کند. مقالات علمی در زبان‌های بسیاری انتشار یافته اند در صورتی که شاید یک شخص فقط یک یا دو زبان بلد باشد چکیده های مجلات علاوه بر چکیده زبان اصلی اغلب به زبان انگلیسی نیز ترجمه و منتشر می شود که در انتهای مقالات ارائه می شود.

 

تصویر

 

انواع چکیده ها: چکیده مقالات از لحاظ ساختاری در دو گروه قرار دارند

1- چکیده بی ساختار

2- چکیده ساختارمند

چکیده بی ساختار: یک خلاصه یک بندی می باشد که به طور متوالی نوشته می‌شود و مخصوص مقالات کوتاه است .

چکیده ساختارمند : این مدل چکیده  در چند بخش  نوشته می شود  :مقدمه،شیوه کار، نتیجه گیری و بحث که هر قسمت با سرتیتر مخصوص به خود در چکیده وجود دارد. قالب اساسی یک چکیده به این صورت است اما گاهی بعضی قسمت ها مثل هدف یا چهارچوب نیزبه آن اضافه می‌شود.

شاخصه های یک چکیده مقاله خوب

  • کوتاه دقیق و روشن باشد .
  • یک یا دو بند جدا و یکپارچه باشد .
  • جملات چکیده خبری و کوتاه باشند.
  • جملات ساده باشند تا مطلب به درستی برای خواننده قابل درک باشد.

نکته های مهم در نوشتن چکیده

 از گفته های دیگران استفاده نکنید و تنها  تفسیر خودتان را ارائه دهید.در چکیده ضرورتی به ذکر منبع نیست  و همچنین در نوشتن چکیده شما فقط باید مثل یک داور بی طرف یافته‌های خود را بگویید و کار خود را ارزشیابی نکنید، برای نمونه نوشتن اصطلاح" در این گزارش برتر یا برگزیدن نمونه با توجه و دقت بالایی انجام شد" بی‌طرفی شما را نفی می‌کند.

 در نظر داشته باشید که حتماً در هنگام نوشتن چکیده و برای نوشتن یک چکیده خوب این نکات رعایت شود:

  1. چکیده رو آخر از همه بنویس.
  2. چکیده مهمترین بخش مقاله است .
  3. چکیده ویترین مقاله شماست .
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری

خدمات موسسه پژوهش برتر