امتیاز چاپ مقاله در نشریات مختلف

انتشار 7 مرداد 1398
مطالعه 6 دقیقه

امروزه یکی از ملاک های ارزیابی سواد تحصیلی دانشجویان با ارائه مقاله میباشد هر دانشجو و پژوهشگری که موفق به کسب مزایای چاپ مقاله شود حتما در مصاحبه های شغلی و تحصیلی در اولویت خواهد بود.

امتیاز چاپ مقاله در نشریات مختلف

چاپ مقاله

اغلب پژوهشگران دوست دارند که حاصل تحقیقات آنان در اختیار عموم قرار بگیرد و همه بتوانند از آنها استفاده کنند که امروزه خوشبختانه شرایط بسیار راحتی برای این افراد فراهم آمده است و به ساده ترین حالت میتوانند حاصل تحقیقات خود را در قالب یک مقاله عرضه کنند و در اختیار عموم مردم قرار دهند.برخی افراد دیگر نیز به خاطر مزایایی که چاپ مقاله در مجلات معتبر دارد دوست دارند که مقاله خود را در این مجلات چاپ کنند در هر حال امکانات و شرایط برای همه فراهم میباشد و انواع مجلات پذیرنده مقالات با هر سطح از کیفیت در کل دنیا وجود دارد که هر فرد بسته به نیاز خود و سطح علمی مقاله خود میتواند یکی از این مجلات را انتخاب کند و مقاله خود را در آن مجله به چاپ رساند.برای چاپ مقاله ابتدا در اولین گام باید مقاله خود را آماده کنید که هم ممکن است از طریق تحقیق و پژوهش یک مقاله ناب گرد آوری کنید و هم ممکن است که از پایاننامه خود مقاله ای استخراج نمایید به هر حال هر دو مقاله اعتبار کافی برای چاپ شدن را دارند البته استاندارد های بسیاری وجود دارد که برای نوشتن یک مقاله حتما باید آنها را رعایت فرمایید از جمله استاندارد ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاله باید کیفیت لازم برای چاپ در مجلات را داشته باشد.
 • محتوای مقاله باید مرتبط با رشته تحصیلی شما باشد و تا حد امکان ناب و جدید باشد.
 • عنوان مقاله نباید تکراری و طولانی باشد و باید در برگیرنده کلمات کلیدی باشد و کاملا مرتبط با موضوع مقاله باشد.

تصویر

بعد از رعایت استاندارد های فوق باید گام های بعدی چاپ مقاله را آغاز نمایید که در ادامه مطلب به صورت مفصل توضیح داده شده است.
 

نشریات و مجلات معتبر 

چندین هزار ناشر و موسسه وجود دارد که کارشان گرد آوری مجلات معتبر از سراسر دنیا میباشد این موسسات مجلات خود را دسته بندی میکنند هم از لحاظ سطح کیفی و هم از لحاظ حوزه پذیرش که رقابت هایی نیز در بین موسسات منتشر کننده مجلات در کل دنیا وجود دارد اگر بخواهیم اشاره مختصری به چند تا از معتبر ترین مجلات علمی در سطح دنیا اشاره کنیم مجلات زیر را میتوانیم نام ببریم که هم اکنون در سطح دنیا شناخته شده میباشند و رقابت برای دستیابی به این مجلات کمی دشوار است.

موسسه isi

موسسه اطلاعات علمی تامسون رویترز ملقب به isi چندین سال است که این موسسه در سطح جهان رتبه یک مقاله های تخصصی را به خود اختصاص داده است این موسسه در تمامی حوزه ها پذیرش مقاله دارد اما فقط مقالاتی را پذیرش میکند که ناب باشند و سطح علمی بسیار بالایی داشته باشند.مجلات این مجموعه به دو دسته ایمپکت دارد jcr و بدون ایمپکت isi تقسیم میشوند.

موسسه isc

این موسسه با اینکه جدید میباشد و شهرت جهانی ندارد اما در بین کشور های اسلامی طرفداران بسیاری دارد و پایگاه این مجله در کشور ایران میباشد این موسسه نیز تقریبا در تمامی رشته ها پذیرش مقاله های ناب و متعبر را دارد.

موسسه scopus

عنوانی برای یک ناشر هلندی میباشد و تقریبا همه حوزه های علمی را پشتیبانی میکند و در هر رشته پذیرش مقاله دارد مجلات scopus اعتبار زیادی دارند و تقریبا رتبه دوم بعد از مجلات isi را به خود تعلق میدهند.

موسسه pubmed

مجلات گروه پزشکی و پیرا پزشکی در pubmed رو نمایی میشود و تقریبا مجلات این موسسه را میتوان در رتبه سوم رتبه بندی مجلات جهان قرار داد این موسسه نیز از لحاظ اعتبار و شهرت جهانی رتبه بسیار بالایی دارد.

آشنایی با پایگاه های فوق به شما این امکان را میدهد که راحتتر به سراغ انتخاب مطمعن و منطقی مجله مورد نظرتان بروید و اقدام به چاپ مقاله خود کنید.البته مجلات معتبر بسیاری نیز وجود دارد اما ما اشاره مختصری به مجلات معتبر داشتیم.

تصویر

امتیاز چاپ مقاله

اما مهم ترین هدف برخی از محققین از ارائه مقاله در مجلات معتبر این است که از امتیازات پژوهشی آنها بهره ببرند و چاپ مقاله در هر یک از مجلات بسته به سطح کیفیت مجله امتیازات ویژه ای دارد و این امتیازات برای هر از اقشار جامعه متفاوت میباشد و هر یک از محققین به دلایل خاصی و برای بهره گیری از امتیازات پژوهشی خاصی مقاله مینویسند که در این بخش اشاره ای به مزایای چاپ مقاله در هر یک از مجلات برای اقشار مختلف جامعه خواهیم داشت.

نکته:مجلات داخلی و خارجی تنها تفاوتی که در امتیاز دهی دارند این است که مجلات داخلی تنها در داخل کشور حائز اهمیت میباشند اما مجلات خارجی در کل دنیا حائز اهمیت و اعتبار میباشند.

تصویر

مزایای چاپ مقاله انگلیسی برای دانشجویان

 • امکان موفقیت در مصاحبه دکتری در تمامی رشته ها با ارائه مقاله علمی در مجلات خارجی
 • کسب نمره کامل در پایاننامه دوره کارشناسی ارشد
 • کسب امتیاز در مصاحبه های شغلی و استخدامی 
 • توانایی جذب شدن در هیات علمی
 • امکان اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور

مزایای چاپ مقاله انگلیسی برای مدیران

 •  چاپ مقاله برای اساتید سبب افزایش رتبه علمی می شود.
 •  افزایش حقوق و مزایای شغلی را برای آنها در پی دارد.
 • عضویت در بنیاد ملی نخبگان از دیگر مزایای آن می باشد.
 • شناخته شدن به عنوان یک فرد متخصص و صاحب نظر در موضوعات مختلف
 • گرفتن پروژه های تحقیقاتی با درآمد هایی بسیار هنگفت و ایجاد فرصت شغلی

مزایای چاپ مقاله انگلیسی برای اساتید

 • افزایش رتبه علمی
 • افزایش حقوق و مزایای شغلی
 • افزایش رتبه مدیریتی
 • شناخته شدن به عنوان متخصص و صاحب نظر در موضوع
 • عرضه پژوهش و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به افراد زیادی در تمامی نقاط جهان
 • ارائه پژوهش و دستاوردها به سازمان های دولتی و شرکت های خصوصی تحت امر 

مراحل چاپ مقاله در نشریات معتبر

با مقاله نویسی و نحوه امتیاز دهی آنها آشنا شدید اکنون اگر قصد چاپ مقاله را دارید و میخواهید که اقدام به چاپ کنید باید مراحل زیر را طی فرمایید.

اولین مرحله: اولین مرحله برای نویسندگانی که میخواهند حاصل آثار خود را در مجلات معتبر خارجی چاپ کنند ترجمه میباشد مقالات باید به شکل کاملا تخصصی و با بهترین کیفیت ترجمه شوند ترجمه اصولی و توسط یک نویسنده در حوزه مرتبط با مقاله به حفظ کیفیت متون آن کمک زیادی میکند.کیفیت ترجمه بسیار مهم است و داوران مجلات معتبر حساسیت زیادی روی کیفیت ترجمه متون تخصصی دارند.

دومین مرحله: مرحله بعد از ترجمه انتخاب ژورنال میباشد هر فرد به عنوان نویسنده یک مقاله باید قدرت تشخیص کیفیت مقاله خود را داشته باشد و بر حسب آن بتواند مجله مناسبی برگزیند میدانید که سطح کیفی مجلات با هم تفاوت دارد و هر سطح از مقاله را میتوانید در یک مجله در همان سطح به چاپ برسانید.علاوه بر سطح کیفی مقاله در انتخاب ژورنال باید موضوع دیگری نیز مد نظر باشد مجلات معتبر فقط در حوزه های مشخصی پذیرش مقالات را انجام میدهند و شما باید با توجه به عنوان و موضوع مقاله خود مجله ای را برگزینید که مطابق با آن باشد.

سومین مرحله: سومین مرحله ویرایش و فرمت بندی مقاله میباشد همه مقالاتی که در یک مجله چاپ میشوند باید در یک فرمت مشخص باشند و این فرمت از طرف مجله مورد نظر تعیین میگردد و میتوانید که فرمت مقاله را تبدیل کنید.

چهارمین مرحله: این مرحله سابمیت مقاله میباشد باید مقاله را بعد از ویرایش و همه مراحل لازم به مجله مورد نظرتان سابمیت کنید.سابمیت مقاله به مجله مورد نظر تا به مرحله داوری ارسال شود.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری

خدمات موسسه پژوهش برتر