قالب استاندارد مقالات

انتشار 14 بهمن 1398
مطالعه 4 دقیقه

بسیاری از دانشجویان بعد از انجام تحقیقات در نحوه چینش استاندارد مقاله دچار مشکل می‌شوند و ممکن است مرجع رسمی برای مشاهده فرمت و چینش مقاله نتوانند پیدا کنند که ما در این بخش تصمیم داریم شما را با قالب استاندارد مقالات فارسی و انگلیسی آشنا کنیم. مقالات isi, pubmed, scopus, jcr, isc تماما از این قانون پیروی می‌کنند.

قالب استاندارد مقالات

فرمت مقالات 

محققین با علاقه و اهداف متعددی اقدام به نگارش مقاله می‌کنند و هدف هر یک از نگارش مقاله دلایل متفاوتی می‌باشد. اما در کل اگر تصمیم به آن دارند و می‌خواهند که حاصل پژوهش های خود را در سطح دنیا منتشر کنند باید از مجلات کمک بگیرند. مجلات معتبر بسیاری وجود دارد که هدف انتشار و رونمایی از مقالات را برعهده دارند و مقاله باید یک قالب استاندارد خاصی داشته باشد تا بتوان مقاله را در ژورنالها انتشار داد. مجلات معتبر مقالات علمی را فقط در یک استاندارد و قالب خاصی می‌شناسند و اگر خارج از این چهارچوب باشد توسط سردبیر ریجکت خواهد شد و به بخش داوری نخواهد رسید. فرمت و چهار چوب استاندارد برای مقاله بسیار مهم می‌باشد و نویسنده را سردرگم می‌کند. باید یک راهنمای قابل تایید وجود داشته باشد که نویسنده بتواند با مراجعه به آن با استاندارد مقاله آشنا شود.

قالب استاندارد مقالات از طرف ژورنال تعیین می‌گردد و نویسنده باید به تبعیت از ژورنالی که انتخاب کرده است فرمت مقاله خود را تنظیم کند اما فرمت و قالب استانداردی وجود دارد که تقریبا قابل تایید همه مجلات می‌باشد. برای کسب اطمینان از چهارچوب استاندارد مقاله می‌توانید به سایت رسمی مجله ای که انتخاب کرده اید مراجعه کنید. ما در این بخش سعی کرده ایم فرمت استانداردی که تقریبا قابل تایید برای تمامی ژورنالهای معتبر می‌‍باشد را برای شما ارائه کنیم. ترتیب و فرمت استاندارد مقالات به ترتیب زیر می‌باشد:

تصویر

فرمت مقالات فارسی و انگلیسی

فرمت مقالات فارسی و انگلیسی تقریبا یکسان می‌باشد. البته مواردی از جمله فونت و سایز و رنگ نوشته ها و نحوه قرارگیری تصاویر و جداول ممکن است متفاوت باشد اما فرمت کلی یکسان است. در فایل زیر که برای شما آماده شده است می‌توانید نحوه قرار گیری بخش های مقاله فونت و سایز هر بخش را مشاهده فرمایید و مقاله را تکمیل کنید و به ژورنال مد نظرتان ارسال فرمایید. با دانلود و مطالعه فایل word زیر اطلاعات کافی را می‌توانید دریافت نمایید اما در صورتی که نکته گنگ و مبهمی برایتان باقی ماند می‌توانید از کارشناسان موسسه پژوهش برتر درخواست کنید تا راهنمایی و اطلاعات بیشتری را برای شما ارائه کنند.

دانلود نمونه ای از فرمت مقاله فارسی 1

دانلود نمونه مقاله فارسی 2

اگر می‌خواهید سردرگم نشوید و هرچه سریعتر نگارش را به اتمام رسانید می‌توانید فایلها و فرمت فوق را مطالعه کرده و شروع به جایگذاری بخش های مقاله خود کنید.

فرمت کلی مقالات 

به طور کلی فرمت مقاله یا همان ساختار مقاله های علمی به شرح زیر می‌باشد:

 • صفحه عنوان که عبارت است از موارد زیر
 1. عنوان مقاله
 2. نام نویسندگان و درجه علمی آن ها و درج ایمیل نویسنده مسئول
 3. چکیده
 4. کلیدواژه یا کلمات کلیدی
 • صفحه مقدمه و پیشینه
 1. مقدمه
 2. پیشینه تحقیق
 3. روش تحقیق
 • صفحه بدنه اصلی
 1. متن اصلی مقاله
 2. یافته ها (بدنه اصلی مقاله)
 • صفحه نتیجه گیری
 1. بحث و نتیجه گیری
 2. پیشنهادات
 3. صفحه تقدیر و تشکر
 4. تقدیر و تشکر
 • صفحه منابع و رفرنس ها
 1. منابع
 2. صفحه پیوست ها
 3. ضمائم و پیوست ها

توجه به نکات ضروری در مورد مقالات

اگر مقاله پایه و اساس اثبات شده ای نداشته باشد و نوشته های شما صرفا بر اساس تصوارت و حدس و گمان شما باشد بی‌اعتبار می‌باشد. تمام بخش های مقاله را می‌بایست با استناد و اثتنبات بنویسید و برای همه بخش ها تحقیقات لازم و کافی انجام دهید. 

از منابع علمی کمک بگیرید و رفرنس‌نویسی را فراموش نکنید بهتر است مقالاتی را که می‌خواهید از منابع آنها استفاده کنید جز منابع و مقالاتی باشند که در ژورنالهای معبتر ثبت رسمی شده اند.

در آن برای اثبات بیشتر تحقیقات از تصاویر, جداول و نمودار استفاده کنید که بهتر می‌توانید از این طریق اطلاعات خود را اثبات کنید.

بخش های اصلی مقاله از جمله عنوان مقدمه و چیده که اولین بخش هایی هستند که داوران و مخاطبان مشاهده می‌کنند بهتر است با کیفیت بسیار بالا و با دقت بررسی و اصلاح شوند.

تصویر

خدمات موسسه پژوهش برتر

برای قالب‌بندی استاندارد مقالات خود میتوانید از خدمات موسسه پژوهش برتر استفاده کنید در این مجموعه کلیه خدمات لازم برای قالب استاندارد مقالات تخصصی فارسی و انگلیسی به صورت تضمینی انجام می‌شود. خدمات موسسه پژوهش برتر شامل موارد زیر می‌باشد: 

 • ترجمه تخصصی مقالات تضمینی و با کیفیت طلایی که متون ترجمه شده شامل 72 ساعت گارانتی کیفی می‌باشند.
 • ویرایش تخصصی مقالات با کیفیت بسیار بالا توسط ویراستاران مجرب و متخصص
 • پارافریز مقالات تخصصی توسط کارشناس مجرب و متخصص
 • معرفی ژورنالهای معتبر و قابل تایید وزارت علوم برای مقالات 
 • فرمت‌بندی و قالب‌بندی مقالات با فرمت تعیین شده از طرف مجله 
 • چاپ مقالات تخصصی با کیفیت بسیار بالا
 • چاپ کتاب در تیراژ دلخواه
 • ویراستاری محتوای مقاله به صوتر تضمینی و با کیفیت دلخواه 
 • کلیه خدمات آماده سازی مقالات به صورت تضمینی و با کیفیت بسیار بالا ارائه می‌شوند .

مطالب مرتبط با این موضوع

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
2 سال پیش
سلام بله همه ی مجلات و کنفرانس ها فرمت متفاوتی در نظر دارند, که باید مقاله به آن فرمت دربیاید تا برای بررسی و داوری ارسال بشود . در صورت عدم رعایت فرمت خواسته شده ی نشریه, احتمال ریجکت مقاله بالا خواهد بود. در امر فرمت بندی سابقه ی چندین ساله داریم که می توانیم شما را راهنمایی کنیم . کارشناسان موسسه آماده ی خدمت رسانی به شما هستند. 09911755943- پورباقر 09214572013- شکاری
بازدیدکننده
Pendar
2 سال پیش
سلام من میخواستم به مقاله برای کنفرانس های داخلی ارسال کنم! میخواستم بدونم قالب و فرمت کنفرانس های داخل ایران هم باهم فرق دارن؟! ممنون میشم کمکم کنید
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
2 سال پیش
سلام و احترام فرهیخته گرامی احتراما ضمن تشکر از حسن توجهتان به موسسه پژوهش برتر بله صمیمانه در خدمتتان هستیم و می توانیم اقدامات لازم را انجام دهیم لطفا اطلاعات مربوط به رشته و گرایش و عنوان و چکیده مقاله را ارسال فرمایید تا لیست مجلات همراه با شرابط حضورتان ارسال گردد . شکاری 09214572013-04133376501 پورباقر 09911755943
بازدیدکننده
عباس امینی
3 سال پیش
با سلام مقاله آماده از پایان نامه دکتری می خواهم چاپ شود که مورد تائید وزارتین باشد .ممنون می شوم راهنمایی کنید.
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
با سلام واحترام فرهیخته ی گرامی فرمت بندی بر اساس قالب کلی مجله ی مورد نظر شما جزو خدمات موسسه میباشد . شما میتوانید آدرس وب سایت مجله و یا شماره issn آن را اعلام بفرمایید و همچنین فایل ورد مقاله ی خود را نیز ارسال نمایید تا اقدامات لازم صورت پذیرد . برای راهنمایی های بیشتر لطفا با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید : مسعودی :09911755943 شکاری: 09214572013
بازدیدکننده
ناشناس
3 سال پیش
میشه مجله ای که من انتخاب کردم شما قالب و فرمتشون برای ارسال کنیداز سایت مجله نمیتونم پیدا کردم برای ارسال اون هزینه دریافت میکنید؟

خدمات موسسه پژوهش برتر