هزینه چاپ هر جلد کتاب

انتشار 19 دی 1398
مطالعه 5 دقیقه

متاسفانه در سالهای اخیر باتوجه به افزایش هزینه‌های کاغذ و چاپ هزینه چاپ کتاب بسیار بالا رفته است به نحوی که نویسندگان توان پرداخت آنرا ندارند. برای چاپ کتاب با نازلترین هزینه می‌توانید درخواست خود را از طریق موسسه پژوهش برتر پیگیری نمایید.

هزینه چاپ هر جلد کتاب

چاپ کتاب

چاپ کتاب یک اقدام علمی فرهنگی و هنری می‌باشد که برای جامعه بسیار مفید می‌باشد و کاربرد زیادی دارد نویسندگان کتابهای علمی و تخصصی می‌توانند از مزایای چاپ کتاب استفاده کنند و رزومه خود را از این طریق تقویت کنند. مطالعه کتاب در زندگی همه افراد جامعه تاثیر به سزایی خواهد داشت زیرا هر کتاب با تدبیر و اندیشه و تلاش و انگیزه نویسندگان نوشته می‌شوند و دارای تاییدیه و مجوز از اداره ارشاد اسلامی می‌باشند به همین جهت اعتبار و تاثیر گذاری بسیاری دارند. نویسندگان باید یک هدف داشته باشند و بتوانند در راستای هدف تحقیقات خود را تکمیل کنند. هدف به تکمیل تحقیقات و پژوهش‌ها جهت می‌بخشد.

کتابها حاوی اطلاعات مهمی می‌باشند که نویسنده آنها را برای انتشار در سطح دنیا نگارش می‌کند. نویسندگان دوست دارند یک اثر ارزشمند از خود به جای گذارند به همین دلیل کتاب را باید ثبت رسمی کنند تا در کتابخانه ملی ثبت رسمی شود و همیشه و در همه زمانها باقی بماند. هر فردی که دست به قلم خوبی داشته باشد و بتواند مطلبی را به جامعه علمی آنطور که دلخواه همه مردم باشد ارائه کند. 

تصویر

مراحل چاپ کتاب

مراحل انتشار و چاپ کتاب کمی دشوار می‌باشد و اغلب نویسندگان نمی‌توانند از عهده این مراحل پس بیایند و به همین جهت از ناشرانی کمک می‌گیرند که بتواند آنها را تا رسیدن به امتیاز چاپ کتاب همراهی کند. مراحل چاپ کتاب کمی زمانبر می‌باشد و چون نیاز به اخذ برخی از مجوز ها می‌باشد ممکن است کمی طولانی شود. مراحل چاپ کتاب به شرح زیر می‌باشد: 

ویراستاری

کتاب باید شکل و ساختار مشخصی داشته باشد و ایرادات محتوایی و نگارشی و دستور زبانی آنها برطرف شوند. چنانچه ایرادات نگارشی و دستور زبانی رعایت نشود کتاب از لحاظ سطح کیفی رتبه خوبی نخواهد داشت.

صفحه آرایی

صفحه آرایی عبارت است از ایجاد نظم و روابط منطقی و موزون بین عناصر نوشتاری و تصویری با هدف تسهیل خواندن و ترغیب خواننده به ادامه خواندن از طریق ایجاد زیبایی و خلاقیت. در صفحه آرایی فایل قالب کتاب گرفته و بر زیبایی آن افزوده می‌گردد.

اخذ شابک

پس از طی مراحل اولیه کتاب (ویراستاری و صفحه آرایی) به هر کتاب یک شابک یا ISBN اختصاص داده می‌شود که از آن زمان به بعد این کد منحصربه‌فرد نشان دهنده شماره شناسه کتاب خواهد بود. لازم به ذکر است شابک یا (ISBN) در قسمت شناسنامه کتاب، فیپای کتاب و پشت جلد کتاب به صورت بارکد نوشته می‌شود.

اخذ فیپا

فیپا یا فهرست نویسی پیش از چاپ عبارت است از فهرست نویسی توصیفی و تحلیلی کتاب، پیش از انتشار که در صفحه حقوقی یا صفحه شناسنامه کتاب درج می‌گردد. فیپا می‌تواند به کاهش هزینه‌های فهرست نویسی در کتابخانه‌ها و مراکز اطلاعاتی کشور، یکدستی در اطلاعات کتاب شناختی و تسریع در پخش اطلاعات یک اثر در سطح شبکه‌های ملی و بین‌المللی منجر گردد.

اخذ مجوز اداره ارشاد اسلامی

پس از دریافت فیپا، یک نسخه از کتاب (پرینت کتاب با صحافی فنری)، فایل PDF کتاب، کپی از صفحه فیپای کتاب، مدارک شناسایی نویسندگان و در صورت لزوم مدارک تحصیلی را جهت دریافت مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واقع در میدان بهارستان تهران می‌فرستد. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بعد از بررسی‌های مربوطه مجوز کتاب را صادر می‌کند.

طراحی جلد 

پس از اخذ مجوز توسط انتشارات، کتاب وارد مرحله طراحی جلد می‌شود. طراحی می تواند با حضور مستقیم و غیر مستقیم نویسندگان صورت گیرد. اما در نهایت می‌بایست به تایید فرد نویسنده برسد. در این مورد ایده های اولیه نویسندگان پیاده سازی می‌گردد و پس از اصلاحات لازم جلد نهایی تهیه می‌گردد.

چاپ کتاب

با توجه به نوع کتاب برای چاپ محتوای کتاب معمولاً از کاغذهای ۷۰ گرمی تحریر، ۸۰ گرمی تحریر، گلاسه و یا کاهی و جلد را از نوع شومیز (مقوای ۲۵۰ یا ۳۰۰ گرمی و برای روکش آن از سلفون مات یا براق و گاهی نیز از uv موضعی)، گالینگور و یا جلد سخت استفاده می‌کنند.

هزینه و زمان چاپ کتاب به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه چاپ کتاب در زمان های مختلف با توجه به نوسانات هزینه های چاپ و کاغذ متفاوت می‌باشد و همچنین هزینه چاپ کتاب به عوامل متعدد دیگری نیز وابسته می‌باشد بنابراین نمی‌توان یک نرخ کلی برای هزینه چاپ کتاب ارائه کرد. ابتدا می‌بایست فایل کتاب ارسال شود و نوع چاپ و قطع کتاب و تعداد صفحات مشخص شود تا برآورد دقیق هزینه  و زمان انجام شود.

منظور از هزینه چاپ کتاب هزینه ای است که برای چاپ و تیراژ و انتشار کتاب تعیین می‌گردد هزینه های ترجمه ویراستاری صفحه آرایی و طراحی جلد جداگانه باید محاسبه شود. کتابها قطع و سایز متفاوتی دارند که باید برحسب کاربرد انتخاب کنید برخی از کتابها که حجم بیشتری دارند باید در قطع بزرگتر چاپ شوند تصویر زیر انواع قطع کتاب را معرفی می‌کند. می‌تواند با توجه به این تصویر قطع مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

تصویر

راه حل چـاپ کتاب در حالت فوری و ارزان در موسسه پژوهش برتر

  • آماده كردن فایل تایپ شده ی کتاب توسط نویسنده و یا متقاضی چاپ و ارسال آن به کارشناسان موسسه پژوهش برتر.
  • درصورت عدم صفحه آرایی، کارشناسان بخش مربوط به صفحه آرایی و ویراستاری، صفحه آرایی اثر را تنظیم می‌نمایند.
  • بررسی نهایی فایل تنظیم شده توسط کارشناس.
  • عقد قرارداد.
  • انجام مراحل اداری توسط مسئول مربوطه در موسسه پژوهش برتر.
  • اخذ مجوز شابک از خانه کتاب.
  • اخذ مجوز فیپا از کتاب خانه ملی.
  • اخذ مجوز چـاپ کتاب از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.
  • طراحی جلد، اگر متقاضی طرح خاصی را مد نظر داشته باشد اعلام کرده و طبق آن طراحی صورت می‌گیرد و در غیر این صورت طراحی جلد توسط طراحان موسسه پژوهش برتر صورت می‌گیرد. ممکن است که خود متقاضی و یا نویسنده طرح جلد آماده را برای چاپ ارسال نماید.
  • چـاپ کتاب، توسط انتشارات و تحویل آن به نویسنده. کتاب چاپ شده با هماهنگی به نشانی ثبت شده متقاضی، ارسال می‌گردد.

تمامی این مراحل در موسسه پژوهش برتر توسط متخصصین حرفه ای در مدت زمان 22 روز کاری انجام می‌شود.

تصویر

مطالب مرتبط با این موضوع

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
با سلامواحترام بله میتوانید تماس حاصل بفرمایید تا کارشناسان ما راهنمایی های لازم را خدمتتان اعلام نمایند . شماره های تماس کارشناسان موسسه : مسعودی : 09911755943 شکاری : 09214572013
بازدیدکننده
ساناز رضایی
3 سال پیش
برای محاسبه هزینه چاپ کتاب میتونیم تماس بگیریم یا باید فایل تحویل داده بشه اول
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
با سلام و احترام لطفا از طریق تلگرام و یا ایمیل با کراشناسام ما در ازتباط باشید : مسعودی : 09911755943 isipaper100@gmail.com شکاری : 09214572013 p.bartar100@gmail.com
بازدیدکننده
رمضانی
3 سال پیش
در این بخش میتونید برآورد هزینه کنید من اطلاعات لازم رو اارئه بدم و هزینشو بگید یا باید ایمیل بفرستم

خدمات موسسه پژوهش برتر