کل فرآیند نگارش و چاپ کتاب

انتشار 18 مهر 1398
مطالعه 6 دقیقه

در این بخش قصد داریم مراحل کلی نگارش و چاپ کتاب به همراه هزینه و زمان و مزایای آن را برای شما ارائه کنیم با مطالعه این مطلب می‌توانید در مورد چاپ کتاب تمامی اطلاعات لازم را کسب نمایید.

کل فرآیند نگارش و چاپ کتاب

نگارش کتاب

نگارش کتاب برای افرادی که ذهن خلاق و منسجمی ندارند بسیار دشوار می‌باشد. قبل از شروع به نگارش کتاب باید فرد ایده اصلی را در ذهن خلاق خود پرورش دهد و به اطلاعات منسجم و متراکمی در مورد موضوع برسد. قبل از انتخاب عنوان این موضوع را مد نظر داشته باشید که برای کدام گروه سنی و در چه زمانی می‌نویسید توجه به خواسته ها و نیاز های مخاطب و همچنین در نظر داشتن انگیزه مخاطب بسیار مهم و حائز اهمیت می‌باشد. کتاب ها جز آثار رسمی و ارزشمند هر کشور به حساب می‌آیند و جامعه ای که در آن کتاب مخاطب زیادی داشته باشد هم از لحاظ فرهنگ و هم سطح علمی جلوتر از سایر کشورها می‌باشد. اصولا معتبرترین مرجع دانشگاهی و علمی برای همه رده های سنی و گروههای علمی کتاب می‌باشد. در دانشگاه ها مدارس و مراحل آموزش عالی کتاب به عنوان مرجع رسمی معرفی می‌شود. بهتر است قبل از شروع به نگارش کتاب ابتدا تمرین نویسندگی کنید و مهارت کافی را برای آغاز نگارش داشته باشید. اگر موضوع اصلی و بخش های ابتدایی کتاب را جالب آغاز نکنید پایان خوبی نمی‌توانید به کتاب بدهید.

تصویر

مراحل نگارش کتاب

برای نگارش کتاب قبل از هر چیز سعی کنید عنوان و موضوع اصلی کتاب را در اختیار داشته باشید و شخصیت‌های اصلی و نقاط ضعف و کتاب خود را بشناسید و سعی کنید یک توضیح مختصری از شرح کلی داستان بنویسید. در حالت کلی سعی کنید قبل از شروع به نگارش بدانید که در چه موردی می‌خواهید بنویسید و نگارش چقدر حائز اهمیت است. سپس شروع به پیاده سازی و چیدمان بخش های اصلی کتاب کنید:

 • صفحه آغازین کتاب (صفحه بسم الله الرحمن الرحیم)
 • صفحه عنوان کتاب
 • صفحه شناسنامه کتاب
 • صفحه تقدیم به …..
 • پیشگفتار کتاب
 • صفحه مقدمه کتاب
 • فهرست بندی کتاب
 • پیکره اصلی و فصل های کتاب
 • فهرست منابع و مأخذ کتاب
 • پیوستها و ضمائم کتاب
 • معرفی سایر کتاب ها و یا خدمات در انتهای کتاب

برای کسانی که علاقه‌مند به این حوزه هستند و مهارت بالایی دارند نویسندگی بسیار راحت است و با ذوق انگیزه این هدف را دنبال می‌کنند. البته اگر استعداد نویسندگی ندارید و نیاز به مزایای پژوهشی آن دارید نگران نباشید زیرا استخراج کتاب از پایان‌نامه یکی از مرسوم ترین راههایی است که می‌توانید از طریق آن امتیاز چاپ کتاب را به دست آورید.

مراحل چاپ کتاب

بعد از اینکه نگارش کتاب تمام شد سعی کنید با بی‌رحمانه ترین حالتی که می‌توانید آنرا ویرایش کنید. ویرایش بیرحمانه کتاب به شما کمک می‌کند تا بتوانید در مرحله اخذ مجوز سربلند باشید و هیچ ایرادی  در کتابتان یافت نشود . مراحل چاپ کتاب نیاز به مراحل اداری و قانونی دارد که تمامی مراحل باید به ترتیب طی شود.

تصویر

 •  آماده سازی محتوای کتاب

​​​​همانطور که مطالعه فرمودید بخش های مختلف کتاب باید آماده شود و کتاب ویرایش شود. محتوای آماده شده کتاب را در قالب فایل تایپ شده word و یا در قالب دست نوشته به ناشر تحویل دهید تا روال کار را آغاز کند.

 • آماده سازی اولیه کتاب

غلط های املایی ایرادات نگارشی و دستور زبانی را ویرایش کنید و  فایل کامل کتاب باید در این مرحله آماده شود و این فایل باید تا حد امکان کامل و بدون ایرادات علمی و نگارشی باشد.

 • دریافت شابک (ISBN)

شابک مخفف عبارت شماره استاندارد بین المللی کتاب است. شابک یک کد ۱۰ الی ۱۳ رقمی است که به هرکتاب منسوب می‌شود. باید توجه نمود که با تجدید چاپ یک کتاب شابک آن تغییر نمی‌کند. در ایران دریافت شابک از خانه کتاب انجام می‌گیرد. به این صورت که ناشر شابک‌هایی که از خانه کتاب دریافت کرده است را به یک کتاب نسبت می‌دهد و سپس فرم مربوطه را پر کرده و به خانه کتاب ارسال می‌کند.

 • دریافت فیپا

فیپا که مخفف فهرست نويسي پيش از انتشار است شامل اطلاعاتی است که در پشت صفحه عنوان کتاب چاپ می‌شود. اداره كل پردازش و سازماندهي سازمان اسناد و كتابخانه ملي مسئول مستقيم صدور فيپا در ایران است و برای اخذ فیپا باید از طریق این سازمان اقدام کرد. برای دریافت فیپا، کتاب به کتابخانه ملی ارسال می‌شود.

 • دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

در این مرحله پرینت کتاب به همراه فایل آن در قالب سی دی و اطلاعات مربوط به فیپا و شابک و همچنین طرح رنگی جلد برای صدور مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می‌گردد. به طور معمول مجوز وزارت ارشاد یک هفته الی ۴ ماه بعد از تحویل کتاب صادر می‌شود که بستگی به موضوع کتاب دارد. کتاب‌های علمی و دانشگاهی معمولاً در کمترین زمان بررسی می‌شوند اما کتاب‌های شعر یا با موضوعات حساس ممکن است چند ماه پس از ارسال مجوز را دریافت نمایند. همچنین گاهی اوقات ممکن است برای دریافت مجوز نیاز به تغییرات و اصلاحاتی در محتوای کتاب باشد.

 • چاپ و صحافی

بعد از اتمام مراحل فوق کتاب برای چاپ به چاپ‌خانه ارسال می‌شود. برای کتاب‌های دارای تیراژ بالای ۱۰۰۰ جلد معمولاً از چاپ افست استفاده می‌شود و برای کتاب‌های زیر ۱۰۰۰ نسخه معمولاً چاپ دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از آماده شدن کتاب چاپ شده، صحافی آن نیز انجام می‌گیرد. با توجه به اینکه این مرحله در اختیار خود ناشر قرار دارد معمولاً به سرعت انجام می‌گیرد.

 • ارسال کتاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعلام وصول

پس از اینکه کتاب به چاپ رسید، ناشر باید ۱۰ نسخه از آن به وزارت ارشاد ارسال کند و با دریافت اعلام وصول، عملاً فرایند چاپ کتاب به اتمام رسیده است.

هزینه و زمان چاپ کتاب 

هزینه چاپ کتاب بستکی به عواملی از جمله کیفیت ورق ها و کاغذ های کتاب و نحوه چاپ آن دارد و همچنین موسسه و نشریه ای که در آن چاپ می‌کنید تاثیر مستقیم روی هزینه دارد. اما زمان چاپ کتاب بستگی به زمان اخذ مجوز ها و دریافت شابک و فیپا می‌باشد که این زمان بسته به موضوع و نوع کتاب متغییر می‌باشد. اما اگر از موسسات معتبر در این زمینه همکاری بخواهید هزینه و زمان دقیق را برایتان اعلام خواهند کرد. با مطالعه مراحل چاپ کتاب متوجه خواهید شد که زمان چاپ کاملا وابسته به سرعت عمل مراحل چاپ و زمان اخذ مجوز ها دارد.

تصویر

مزایای چاپ کتاب

 • اگر داوطلب آزمون دکتری هستید و قصد شرکت در مصاحبه را دارید می‌توانید از طریق چاپ کتاب 20 امتیاز مثبت در مصاحبه را کسب نمایید.
 •  اگر شاغل هستید با امتیاز چاپ کتاب می‌توانید در حوزه شغلی خود ارتقای رتبه و افزایش حقوق و مزایا داشته باشید.  
 • با امتیاز چاپ کتاب می‌توانید در مصاحبه های شغلی دولتی و خصوصی در اولویت باشید.
 •  اگر شما دانشجو هستید، چاپ کتاب به منزله تفاوت شما با دیگر دانشجویان و داوطلبان آزمون ها و کنکورهاست.

 و هزاران امتیاز دیگر که مهمترین امتیاز این موارد می‌باشد.

موسسه پژوهش برتر با توجه به سابقه در زمینه چاپ و انتشار کتاب می‌تواند کتاب ها و آثار ارزشمند شما عزیزان را در بهترین حالت ویرایش و بررسی کند و با بهترین کیفیت تضمین شده به چاپ برساند چاپ کتاب بسیار ارزشمند است و از هیچ تلاشی در راستای چاپ و نگارش کتاب باز نمانید زیرا کمک به سوق به سوی اهداف در جامعه می‌باشد.

مطالب مرتبط با این موضوع

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
سلام وقت بخیر فرهیخته گرامی نیازی نیست که در فرمت و فونت خاصی باشهفقط تایپ درست و بدون غلط ارسال فرمایید . چون در صفحه ارایی همه موارد انجام خواهد شد . با سپاس شکاری 09214572013 پورباقر09911755943
بازدیدکننده
محمد جواد
3 سال پیش
سلام ببخشید من می خواستم بدونم که واسه تایپ کتاب توی ورد چه چیزهایی باید رعایت بشه؟ منظورم فونت و سایز و اندازه صفحه و ......
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
با سلام از حسن توجه شما بسیار سپاسگزاریم . باتشکر
بازدیدکننده
مختاری
4 سال پیش
خیلی مفید و کامل بود ممنونم ازتون
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
سلام و عرض ادب بله حتما مجلات مرتبط و تخصصی خدمتتان معرفی خواهند شد . لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت لیست مجلات با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید . مسعودی : 09911755943 isipaper100@gmail.com شکاری : 09214572013 p.bartar100@gmail.com
بازدیدکننده
پریا
4 سال پیش
من میخواستم اقدام به چاپ مقاله در زورنال scopus کنم مقاله در حوزه مهندسی کامپیوتر میباشد ژورنالهای تخصصی و تضمینی در این حوزه را میتوانید معرفی کنید؟

خدمات موسسه پژوهش برتر