مقاله کنفرانسی بصورت پوستر یا سخنرانی چه تفاوتی دارند؟

انتشار 27 تیر 1397
مطالعه 2 دقیقه

پژوهش برتر: در سخنراني كه با جمعي از مخاطبان سرو كار دارید، و در واقع بصورت زنده و مستقیم مقاله خود را برای مخاطبان ارائه می دهید. اما پوستر وسيله ارتباط شخصي با افراد علاقمند به مطلب مورد نظر است.

مقاله کنفرانسی بصورت پوستر یا سخنرانی  چه تفاوتی دارند؟

مقالات از لحاظ ارائه به دو گروه مقالات ژورنالی و مقالات کنفرانسی تقسیم می شوند. اگر بخواهیم این دو گروه را باهم مقایسه کنیم باید گفت که مقالات ژورنالی سطح علمی بالاتری نسبت به مقالات کنفرانسی دارند. یک مقاله ای که در ژورنال پذیرفته شده باشد بدون شک در یک کنفرانس نیز بصورت پوستر یا سخنرانی پذیرفته می شود اما یک مقاله کنفرانسی احتمال پذیرش پایینی در ژورنال ها دارد. البته ناگفته نماند که برخی از کنفرانس های بسار معتبر جهان دارای ارزش و اعتبار بالایی نسبت به ژورنال ها دارند. اما بطور کلی مقالات ژورنالی بالاتر از مقالات نفرانسی در نظر گرفته می شوند و حتی امتیاز این مقالات در مصاحبه دکتری بیشتر از مقالات کنفرانسی می باشد.

تفاوت ارائه مقاله بصورت پوستر  و سخنرانی در کنفرانس ها

در سخنراني كه با جمعي از مخاطبان سرو كار دارید، و در واقع بصورت زنده و مستقیم مقاله خود را برای مخاطبان ارائه می دهید. اما پوستر وسيله ارتباط شخصي با افراد علاقمند به مطلب مورد نظر است. از اينرو لازم است نكات ويژه در طراحي آن در نظر گرفته شود. لذا نويسندگان مي بايست با ھمان دقتي كه متن مقاله را فراھم ميكنند نسبت به تھيه پوستر اقدام نمايند. در واقع، پوستر از لحاظ علمي و به عنوان ابزاري براي ارائۀ انديشهاي نو، تفاوت بنيادي با ساير انواع ارائه مقاله ندارد؛ تنھا شيوۀ عرضه آن، به دليل برخي ويژگيھا و محدوديتھا، متفاوت است و نويسنده مي بايست تمام تلاش خويش را براي عرضۀ ھر چه بھتر انديشه ھا و يافته ھاي خود در آن بهكار بندد. محتواي پوستر همانند مقاله بايد شامل مقدمه، توصيفي از روند كار، روشھاي به كار رفته، يافتهھا و بيان نتايج باشد. در واقع پوستر، یک فرم بزرگ شده و یکجا جمع شده مقاله خواهد بود. اما سخنرانی حالتی شبیه به جلسه دفاع می باشد و شما بایستی خلاصه مقاله خود را در یک بازه زمانی محدود ارائه دهید.

زمانی که مقاله ای برای یک کنفرانس یا همایش ارسال می شود، همانند مقالات ژورنالی، مورد داوری قرار می گیرند. مقالاتی که سطح علمی خوبی داشته باشند و محتوای آنها غنی باشد، برای سخنرانی انتخاب می شوند. اما مقالاتی که یک مقدار از لحاظ محتوایی پایین باشند، بصورت پوستر پذیرفته می شوند. علت اصلی اینکه این دو حالت ارائه مقاله در کنفرانس ها در نظر گرفته میشود، محدودیت زمانی در ارائه مقاله بصورت سخنرانی می باشد. در بسیاری از همایش ها و کنفرانس ها، تعداد بسیار بالایی مقاله ارسال می شود و اگر قرار باشد تمامی این مقالات بصورت سخنرانی پذیرفته شوند، بایستی یک برنامه یک هفتگی برای کنفرانس در نظر بگیرند که این غیرممکن است. (البته در برخی کنفرانس ها خیلی به این موضوع توجه نمیشود و به دلیل کمبود وقت و تعداد زیاد مقالات دریافتی خیلی دقت نمی کنند و بارها دیده شده که مقاله ای پوستری خیلی بهتر از یک مقاله ارائه شفاهی بوده است). پس نبایستی این ذهنیت در شما ایجاد شود که مقاله پوستری هیچ ارزشی ندارد و امتیاز ارائه سخنرانی بیشتر از پوستر می باشد.

همانطور که گفته شد، تعین نحوه ارائه مقاله (چه به شکل پوستر و چه به شکل ارائه شفاهی)، بعد از ارسال مقاله و داوری آن اعلام می شود. بعد از پذیرفته شدن مقاله ( چه بصورت سخنرانی و چه پوستر) تمامی اطلاعات لازم درباره نحوه تهیه پوستر، ابعاد و فونت و سایز قلم و .... در سایت کنفرانس مربوطه قرار داده می شود. همچنین توضیحات لازم درباره ارائه مقاله بصورت سخنرانی، مدت زمانی که بایستی مقاله را ارائه دهید، تعداد پاورپوینت ها و... هم در سایت کنفرانس قرار داده می شود.

برای اینکه بتوانید گواهی شرکت در کنفرانس یا همان تائیدیه را بگیرید، لازم هست تا حتما در کنفرانس ثبت نام کنید و صرفا ارسال مقاله و پذیرش آن ملاک نخواهد بود. البته بعضی کنفرانس ها هزینه مقاله را میگیرند و بعد اگر در کنفرانس هم حضور نداشتید، تاییدیه را برایتان ارسال خواهند کرد! البته تمامی این موارد در کنفرانس های مختلف ممکن است متفاوت باشد و هیچ مبنای یکسانی برای تمام کنفرانس ها وجود ندارد. در نتیجه بهتر است حتما به سایت کنفرانس مربوطه مراجعه و اطلاعات دقیق در خصوص آن کنفرانس را مطالعه نمایید.

 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
3 ماه پیش
بازدیدکننده
منصوری
3 ماه پیش
سلام و ممنون از مطالب خوبتون آیا درصورت پذیرفته شدن مقاله در کنفرانس، میتوان از ارائه آن در کنفرانس خودداری کرد؟؟
بازدیدکننده
مریم
8 ماه پیش
با سلام. ببخشید من مقاله ام به صورت پوستری پذیرفته شد و ارائه داده شد. بعد از ارائه گواهی هم دریافت کردم. الان نمیدونم از کجاباید بدونم کجا چاپ شده. ممکن هست راهنمایی کنید؟ سپاس
بازدیدکننده
آرزو
2 سال پیش
باسلام و ممنون بابت اطلاعات مفيد كه در سايت ارائه شده است ببخشيد يك سوال داشتم اگر در پاورهاي ارائه ي مقاله دقيقا متن مقاله را به كار ببريم و فقط چند عكس علاوه بر مقاله به جهت بهتر شدن پاور به پاور ارائه اضافه كنيم تخلف محسوب مي شود؟ و به عنوان سوال اخر كيفيت ارائه نمره دهي يا سطح بندي مي شود؟سپاسگزارم
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
با سلام و احترام چون به چاپ نرسیده است موردی نداره و میتوانید در مجلات هم برای چاپ آن اقدام کنید . همچنین برای کسب راهنمایی های بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید . مسعودی : 09911755943 شکاری : 09214572013
بازدیدکننده
لیلا
3 سال پیش
سپاس از اطلاعات مفید و ارزنده شما. اگر مقاله بصورت پوستر برای همایشی پذیرفته بشه آیا دیگه نمیتونم بصورت ژورنال جایی دیگه بفرستم و در مجلات تخصصی چاپ بشه؟
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
با سلام ووقت بخیر فرهیخته گرامی احتراما ضمن تشکر و تقدیر از حسن توجهتان به موسسه پژوهش برتر ، موسسه پژوهش برتر مفتخر است که با ارائه مطالب بروز و ارزنده در جهت ارتقا اطلاعات در زمینه های علمی گام بردارد . راه های ارتباطی موسسه پژوهش برتر p.bartar100@gmail.com 09214572013 ⌕ isipaper100@gmail.com 09911755943
بازدیدکننده
صفر بهدادکیا
4 سال پیش
سلام از مطالب ارزنده سایت بهره بردیم خصوصا مطالب علمی و پژوهشی مندرج در سایت موسسه پژوهش برتر با سپاس بهدادکیا

خدمات موسسه پژوهش برتر