مقدمه مقاله را چگونه بنویسیم؟

انتشار 16 مرداد 1397
مطالعه 4 دقیقه

پژوهش برتر: مقدمه یک توضیح کوتاه از ادبیات پژوهشی موضوع مقاله، سوال اصلی پژوهش و علت انتخاب موضوع آن ارائه می دهد

مقدمه مقاله را چگونه بنویسیم؟

مقدمه بعنوان قلب مقاله در نظر گرفته می شود چرا که معرفی کننده اهداف اصلی و ادبیات پژوهش شما می باشد. این بخش از مقاله که بلافاصله بعد از چکیده نوشته می شود،  ابتدا با یک توضیح کوتاه از ادبیات پژوهشی موضوع مقاله آغاز می شود و سپس سوال اصلی پژوهش و علت انتخاب این موضوع مطرح می شود و سپس یک پیشینه ای از موضوع مقاله بیان می شود. اینکه قبل از شما چه تعداد مطالعه مرتبط با موضوع شما انجام گرفته است. اما بدون هیچ گونه استدلال و ارائه نتایج آنها. و در نهایت فرضیه پزوهش مطرح می شود. بایستی در این بخش دلیل روشنی برای طرح سوال خود بیاورید. و اینکه با پاسخ دادن به این سوال و یا حل آن مشکل می خواهید به چه چیزی برسید. 

شاید در نگاه اول نوشتن بخش مقدمه به نظر ساده بیاید. اما وقتی شروع به نگارش می کنید ممکن است نتوانید نظم درستی به مطالبتان بدهید. بنابراین در ابتدای نگارش بایستی مقدمه مقاله را مانند یک قیف در نظر بگیرید که به تدریج قطر آن کاهش پیدا میکند؛ یعنی در ابتدا درباره موضوعات کلی تر مطرح میشود. سپس به سراغ بخش مرور ادبیات بروید و سعی کنید تا موضوعات را تخصصی تر نقد و بررسی کنید و سرانجام در انتهای مقدمه به ارائه کار تحقیقی خود بپردازید.

معمولا گفته می شود که بهترین زمان برای نوشتن مقدمه بعد از تکمیل ساختار مقاله و گرفتن نتایج مقاله است. البته این برای افرادی پیشنهاد می شود که تجربه ای در نگارش مقاله نداشته اند و برای اولین بار می خواهند یک مقاله بنویسند. اما برای اساتید دانشگاهی و محققین با تجربه در زمینه نگارش مقالهف شاید نوشتن مقدمه اولین و راحت ترین بخش از مقاله باشد.
مقدمه باید طوری نوشته شود که خواننده را به سوی پیشرفته ترین ها و بروزترین های حوزه مطالعاتی مدنظر خود هدایت کند و این امکان برای او فراهم شود که بقیه مقاله را بفهمد؛ سعی کنید برای نگارش این بخش از مقالات 3 سال اخیر استفاده کنید. زیرا مطالب بروزتری را ارائه می دهند و از طرفی از دید سردبیر مجله نیز این موضوع حائز اهمیت است.
علاوه بر این، مقدمه باید به گونه ای نوشته شود که باعث ترغیب خواننده به خواندن ادامه مقاله شود. از سوی دیگر نگارش خوب مقدمه تأثیر بسزایی روی نظر داوران و سردبیر در مورد مقاله شما خواهد داشت.

با توجه به توضیحات بالا، به طور کلی میتوان مقدمه مقاله را به سه بخش تقسیم کرد: 

1. معرفی مسأله تحت بررسی یا سؤال تحقیق

سطرهای اول مقدمه، اولین بخش از بدنه اصلی مقاله هستند که توسط مخاطبان مطالعه میشود. در نتیجه اولین بخش بعد از چکیده هست که خواننده آن را می خواند؛ در نتیجه نحوه نگارش آن بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا میتواند نقش مؤثری روی جذب یا دفع مخاطب ایفا کند.
برای جلب توجه مخاطب 8 روش زیر پیشنهاد میشود:

 • روش اول سؤال: می توانید شروع مقدمه خود را با طرح یک یا دو سؤال آغاز کنید و با این کار ذهن خواننده را درگیر کنید. در واقع با طرح این سؤالات باید باعث شوید که مخاطب به سؤالات شما فکر کند و برای یافتن پاسخ به سراغ مطالعه بقیه مقاله شما برود.
 • روش دوم نقل قولها: نقلی قولی مرتبط با موضوعتان به کار ببرید که برای موضوع شما مهم است.
 • روش سوم آمار: برای آنکه نظر خواننده را به خود جلب کنید، یک آمار جهانی از موضوع خود ارائه دهید که به برجسته کردن موضوع شما کمک میکند.
 • روش چهارم  حقیقت کمتر شناخته شده: خواننده را با بیان حقیقتی که کمتر کسی از آن آگاه است، درباره موضوعتان شگفت زده کنید. در این صورت شاید خواننده یا مخاطب بخواهد بیشتر در مورد موضوعتان بداند.
 • روش پنجم ( تکه تکه گویی) : دنبالهای از آن کلمات کلیدی یا آن تصاویری که از مخاطب انتظار دارید تا تمرکزش را به سمت آنها معطوف کند را به کار ببرید.
 • روش ششم  فراهم کردن شرایطی برای برای آغاز موضوع : ذهن خواننده را با توصیف موقعیت و شرایط برای آغاز موضوع خود آماده کنید.
 • روش هفتم تشبیه: بین موضوع خودتان و موضوعی با کیفیت و صفات مشابه، مقایسه ای انجام دهید.
 • روش هشتم تعریف: یک تعریفی با زبان خودتان ارائه دهید آن را به موضوع مدنظرتان متصل کنید.

بند بالا از سه قسمت تشکیل شده که:

 1.  قسمت اول برای جلب توجه مخاطب
 2.  قسمت دوم در مورد سؤال تحقیق 
 3.  قسمت سوم تصویری کلی از بقیه مقاله (بیان مسأله به صورت کلی و عمومی)

2. پیشینه تحقیق یا مرور ادبیات

 منظور از کلمه "ادبیات" در عبارت مرور ادبیات، منابع اطلاعاتی است که در مطالعات اولیه خود قبل از شروع کار پژوهشی انجام داده و مطالبی را جمع آوری کرده بودید. بنابراین مرور ادبیات یعنی خلاصه سازی منابع اطلاعاتی موجود که با موضوع مورد مطالعه ما در ارتباط هستند. بیشترین حجم این بخش از مقاله را بیان پیشینه تحقیق شامل می شود. در واقع مرور ادبیات زمینه نظری و تجربی را برای تحقیق فراهم میکند تا با استفاده از نتایج کارهای محققان دیگر کار پژوهش خود را پیش ببرد.

مقدمه مقاله اطلاعات کافی در خصوص فرضیه های مقاله و اهمیت موضوع پژوهشی شما را در اختیار خواننده قرار می دهد. ضمن آن که تمامی تحقیقات انجام شده در ارتباط با موضوع شما را به اطلاع خواننده می رساند. . سعی کنید در قسمت مرور ادبیات مقالاتی را نقد و بررسی کنید که مستقیماً با موضوع مقاله شما در ارتباط هستند.  از جداول برای توضیح بیشتر و بهتر و جمع بندی مطالب خود استفاده کنید،

نکات مفید برای نگارش قسمت مرور ادبیات 

 • بیان نقد و بررسی مطالعات پیشین به زبان خودتان
 • دقت در ذکر منابع برای جلوگیری از اتهام به سرقت ادبی
 • تسلط بر موضوع در نقد و بررسی ها 
 • عدم نیاز به توضیحات اضافی و پیش از حد ( چرا که خوانندگان مقالات شما، همه رشته خودتان هستند)
 • استفاده از جدیدترین مقالات  در نگارش بخش مقدمه
 • کمک گرفتن از مقالات مروری معتبر
 • سازماندهی درست مطالعات پیشین در مقدمه تا مخاطب گیج نشود ( از مشابه ترین مطالعه به سمت مطالعاتی که تشابه کمتری دارند)
 • ایجاد بک تصئیر کلی از موضوع تحت مطالعه برای خواننده
 • در قسمت مرور ادبیات و کلیه قسمتهای دیگر مقاله، باید به گونه ای به مقالات و پژوهشهای قبلی خود اشاره کنید که داوران متوجه هویت شما نشوند.

3. ارائه کار تحقیقی خود

این قسمت معمولاً در یک بند و در قالب چند جمله نوشته میشود. در این قسمت است که به مخاطب میگویید که دقیقاً با نگارش مقاله به دنبال چه بودید. به عبارت ساده تر، با شناسایی شکاف ها بگویید اکنون شما در پرکردن این شکاف چه سهمی داشته اید و در این مقاله چه کاری را انجام داده اید که قبلاً انجام نشده است. از عبارات زیر کمک بگیرید:

"The main innovation in this article (to differentiate my/our efforts from those already published on the subject)…"

To the best of my/our knowledge…"

"As far as I am concerned…"

"the main contribution of current paper …" 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
3 ماه پیش
بازدیدکننده
بازدیدکننده
3 ماه پیش
سلام میخواهم یک پیشگفتار و مقدمه بنویسم طرز نوشتنش را یاد ندارم اگر کمی همگاری هم کنید ممنون تان میشم
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
4 ماه پیش
سلام و احترام موسسه خدمات نگارشی و محتوایی ارائه نمیدهد در این خصوص اطلاع کافی ندارم .
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
4 ماه پیش
بازدیدکننده
بردیا
4 ماه پیش
با سلام من یک متن رو جمع اوری کردم برای مقدمه اما نمیدونم تا چه حد درسته اگه ارسالش کنم ایرادشو بهم میگید
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
6 ماه پیش
بازدیدکننده
اصغر
6 ماه پیش
خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی عالیه
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
8 ماه پیش
سلام وقت بخیر احتراما ضمن تشکر موسسه خدمات نگارشی ارائه نمیدهد . در خصوص خدمات موسسه مشاوره انجام می شود . برای این مورد می توانید به مقالات مشابه در زمینه موضوعی که مد نظرتان هست مراجعه فرمایید و بانحوه مقدمه نویسی آشنا شوید. متشکرم.
بازدیدکننده
مریم
8 ماه پیش
سلام وقت بخیر میخواهم مقدمه برا درس پژوهش کلاس ششم بنویسم ه صفحه درمورد یه چیز هست من هم نمیدونم مقدمه کی بنویسم میشه راهنمایی کنید لطفا ممنون میشم
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
10 ماه پیش
سلام وقت بخیر در خدمتتان هستیم و اقدامات لازم را انجام می دهیم و منابع برایتان معرفی می نماییم . لطفا با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید و حیطه موضوعی را بفرمایید تا خدمتتان معرفی شود . ممنونم .
بازدیدکننده
محمدرضانصیری
10 ماه پیش
باسلام وعرض ارادت متمنی ست ترفند یا مرجع یا رساله ای در خصوص نامه ویاعریضه نوشتن(که مقبول افتد)به حقیرمعرفی ودرواقع‌عنایت مقتضی لازم مبذول فرمایید، بانهایت تشکرومسئلت توفیق الاحقر:نصیری
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
10 ماه پیش
سلام و احترام ضمن تشکر موسسه در خصوص خدمات نگارشی فعالیت ندارد اما می توانیم مقالات چاپ شده در این زمینه را خدمتتان معرفی نماییم تا بتوانید از این ها بعنوان منبع استفاده فرمایید.
بازدیدکننده
مجتبی
10 ماه پیش
من چطور یک مقاله در باره ارزش و اهمیت کنجد بنویسم میشه کمکم کنید
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
11 ماه پیش
سلام و ادب در خدمتتان هستیم . اگر منظورتان نگارش مقاله هست خدمات نگارشی ارائه نمیدهیم . اما استخراج مقاله از پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری انجام میدهیم . برای چاپ هم مجلاتی رو معرفی می نماییم هر کدام مورد تایید بود اقدامات لازم را انجام میدهیم . لطفا از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید. تا راهنمایی های لازم انجام پذیرد.
بازدیدکننده
بازدیدکننده
11 ماه پیش
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
12 ماه پیش
سلام و ادب ممنونم از اینکه سایت ما رو انتخاب فرمودین و خوشحالیم که توانسته ایم رضایت شما رو جلب نماییم . ممنونم
بازدیدکننده
💛💛💛💛
12 ماه پیش
عالی بود خیلی کمک کرد
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
1 سال پیش
سلام وقت بخیر خیلی ممنونم و سپاس گذاریم که سایت ما رو انتخاب فرمودین .
بازدیدکننده
بی نام
1 سال پیش
ممنونم از شما که مطالب جالب و قابل استفاده بود
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
2 سال پیش
سلام و احترام در صورت اینکه پایان نامه داشته باشید می توانیم خدمتتان استخراج مقاله انجام دهیم . 09214572013 p.bartar100@gmail.com
بازدیدکننده
هلکین
2 سال پیش
من‌اصلا‌نمیدونم‌چه‌جوریه😐 وچه‌جوری‌باید‌نوشت😒 فقط‌بسم‌الله‌اولش‌رو‌بلدم😂.......😠😡
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
2 سال پیش
با سلام و عرض ادب ضمن تشکر از حسن توجه شما متاسفانه در این خصوص نمی توانیم راهنمایتان باشیم چون خدمات نگارشی و محتوایی نداریم .
بازدیدکننده
ابوالفضل زمانی
2 سال پیش
سلام دوستان یک مقدمه میخوام برای تحقیق پژوهش که موضوع درمورد روزه گرفتن چه فوایدی دارد
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
سلام وا حترام فرهیخته گرامی ضمن تشکر از حسن توجهتان به موسسه پژوهش برتر متاسفانه موسسه خدمات نگارشی ارائه نمیدهد . اما در صورت اینکه پایان نامه یا رساله داشته باشید می توانیم خدمتتان استخراج مقاله انجام دهیم . با سپاس
بازدیدکننده
رباب قربانی
3 سال پیش
سلام علیکم بنده مبتدی هستم برای نوشتن مقاله تجربه ندارم راه کارهایی که تو این صفحه مشاهده کردم اگر کمی راه نمایی از زبان مجرب ها هم باشد برای ما کارساز خواهد بود خواهش ما این است برای نوشتن اولین مقاله کنارمان باشید با تشکر
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
سلام و احترام فرهیخته گرامی احتراما جون موسسه خدمات نگارشی و محتوایی ارائه نمیدهد لذا مطالب نگارشی در سایت بارگذاری نمی گردد . با سپاس
بازدیدکننده
فاطمه
3 سال پیش
یه مقدمه خوب بزارین
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
سلام و احترام ممنون از اینکه موسسه پژوهش برار را انتخاب فرمودین
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
سلام و احترام ممنون از اینکه موسسه پژوهش برار را انتخاب فرمودین .
بازدیدکننده
سانیا
3 سال پیش
عالی بود
بازدیدکننده
ایمان ربیعی
3 سال پیش
سلام مطلب خوبی بود و فهمیدم چه چیز هایی را بنویسم
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
با سلام و احترام فرهیخته گرامی احتراما ضمن تشکر از حسن توجهی که به موسسه پژوهش برتر دارید ، در این زمینه نمی توانیم در خدمت باشیم . موسسه هیچ گونه خدمات محتوایی و نگارشی انجام نمیدهد . جهت ارتباط با کارشناسان موسسه از طریق زیر اقدام نمایید . شکاری 09214572013 مسعودی 09911755943
بازدیدکننده
رحیمی
4 سال پیش
سلام من مقاله بخش های اصلیشو نوشته فهرست بندی و مقمه مونده شما میتونید یه مقدمه خوب برای مقاه بنویسید؟

خدمات موسسه پژوهش برتر