مهمترین دلایل ریجکت مقالات علمی چیست ؟

انتشار 30 بهمن 1397
مطالعه 2 دقیقه

یکی از دغدغه های اصلی نگارندگان مقالات علمی اگاهی از نتیجه داوری مقالاتشان است که از سوی داوران مجلات اعلام می گردد .

مهمترین دلایل ریجکت مقالات علمی چیست ؟

اکثر نویسندگان مقالات علیرغم اینکه زمان زیادی را صرف نوشتن مقالات خود می کنند اما چون از اصول اصلی مقاله نویسی اطلاعات کافی ندارند متاسفانه مقاله خوب و محتوای مستحکمی ارایه نمیدهند. شناخت اصول مقاله نویسی و آگاهی از دلایل ریجکت مقالات می تواند در رفع این ایرادات در مقاله و همچنین پیشگیری از عدم تکرار در نگارش مقالات  دیگر مثمر ثمر باشد. در این نوشته سعی داریم توضیح مختصر از اصول اصلی نگارش مقاله علمی ارایه دهیم.

یک مقاله علمی از قسمت های مختلفی چون چکیده ، مقدمه ، ادبیات پژوهش ،روش تحقیق ،تجزیه و تحلیل داده ها ، نتیجه گیری و خلاصه و در اخر قسمت منابع و ماخذ تشکیل شده است.

 • چکیده : در حدود 250 کلمه و در بردارنده سیر کاملی از مقاله است و معمولا خلاصه ای مختصر از مقاله می باشد . و بعد از عنوان بیشتر از سایر قسمت های مقاله خوانده می شود . در انتهای چکیده کلمات کلیدی اورده می شود . این واژه های کلیدی از اهمیت زیادی در مقاله برخوردارند و به کمک این کلمات می توان در سایت های علمی به دنبال مقاله نیز گشت .
 • مقدمه : در مقدمه معمولا به شرح و بیان مساله پژوهش می پردازد و همچنین ارزش و اهمیت موضوع را شرح می دهد .
 • ادبیات پژوهش : ادبیات پژوهش  یا مبانی نظری، به تشریح مفاهیم، تعاریف و تاریخچه موضوع تحقیق اشاره دارد و براساس مطالعات معتبر قبلی می باشد .
 • روش تحقیق : در قسمت روش تحقیق، چگونگی و انجام روش تحقیق و نوع روش تحقیق براساس هدف و ماهیت و چگونگی جمع آوری داده ها شرح داده می شود .
 • تجزیه و تحلیل داده ها : در این قسمت براساس داده ها و اطلاعات بدست امده و به کمک روش های آماری مناسب به تجزیه و تحلیل داده ها پرداخته می شود .
 • نتیجه گیری و خلاصه : هر مقاله باید قسمت نتیجه گیری  و خلاصه داشته باشد . در قسمت نتیجه گیری به تفسیر نتایج ارایه شده و هم چنین مقایسه نتیجه این پژوهش با پژوهش های پیشین پرداخته می شود.
 • منابع و ماخذ :در پایان پژوهش لازم هست تمامی منابعی که در پژوهش مورد استفاده بوده است ، آورده شوند .

هر مجله فرمت و نحوه نگارش خاصی دارد که باید قبل از ارسال مقاله به مجله حتما این اصول توسط نویسندگان مقاله  رعایت شود .

دلایل ریجکت مقاله علمی

دلایل زیادی در عدم پذیرش مقاله توسط مجله تاثیر دارند ، از جمله :

 1. ضعف در محتوای علمی
 2. بروز نبودن منابع مورد استفاده در مقاله
 3. درصد مشابهت زیاد مطالب مقاله با مقالات چاپ شده قبل
 4. عدم رعایت اصول فرمت بندی موردنظر مجله
 5. عدم همخوانی مطالب پژوهش با رویکرد های مجله
 6. ایرادات تایپی ، نگارشی و هم چنین اشتباهات متنی در مقاله
 7. ضعف در ترجمه مقاله

باید در نظر داشته باشید که یک مجله علمی براحتی مقالات ارسالی را مورد پذیرش قرار نمیدهد . گاها مواردی پیش می آید که مقاله نویسندگان با چندین بار در خواست اصلاحات که از طرف داوران مجله اعمال می گردد مورد پذیرش قرار می گیرد .
موسسه پژوهش برتر با چندین سال سابقه فعالیت در زمینه های پژوهشی ، معرفی مجلات معتبر و اخذ پذیرش و چاپ مقالات  فرهیختگان ، ترجمه متون تخصصی ، چاپ کتاب و.... در خدمت شما عزیزان می باشد .

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
با سلام و احترام برای داشتن مقاله ای که از طرف مجلات ایمپکت دار در سطح علمی بالا مورد پذیرش واقع شود ، حتما باید مقاله ی شما حرف تازه ای برای ارائه و خلاقیت لازم را در پؤوهش داشته باشد.استفاده از منابع به روز و همچنین ترجمه ی کاملا تخصصی نیز از الزامات پذیرش مقاله در این نوع مجلات میباشد . برای کسب راهنمایی های بیشتر لطفا با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید : مسعودی : 09911755943 شکاری : 09214572013
بازدیدکننده
Negar
4 سال پیش
سلام من تازه میخوام شروع که به نوشتن مقاله برای پذیرش در دانشگاه آمریکا یا کانادا که کمک کنه برای داشتن روزمه قوی. الان مشکلم اینه که نتونستم یک عنوان قوی و ب روز در زمینه درسم شیمی دارویی پیدا کنم. لطفا می تونید من راهنمایی کنید.
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
سلام وقت بخیر ممنون و سپاس از حسن توجهی که به موسسه پژوهش برتر دارید ارائه خدمات بی نقص و درخور شان شما کاربران عزیز جزو وظایف و افتخارات موسسه پژوهش برتر می باشد . صمیمانه منتظر همکاری های آتی با شما کاربران عزیز هستیم . شکاری 09214572013 p.bartar100@gmail.com مسعودی 09911755943 isipaper100@gmail.com
بازدیدکننده
shirin
4 سال پیش
سلام فقط خواستم ازتون بابت این همه لطفی که به مشتری هاتون دارید و تا حصول نتیجه پیگیری می کنید تشکر کنم
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
سلام و عرض ادب اگر از منابع به روز استفاده شده باشد و از تحقیقات میدانی و آماری قوی استفاده شده باشد قطعا مورد توجه داوران مجلات قرار خواهد گرفت . برای راهنمایی بیشتر لطفا با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید : مسعودی : isipaper100@gmail.com 09911755943 شکاری : p.bartar100@gmail.com 09214572013
بازدیدکننده
چراغی
4 سال پیش
برای یک مقاله ای که کلی زمان گذاشتیم تا بنویسیمش چطور میتونیم تشخیص بدیم که محتوای مقاله اعتبار کافی برای چاپ شدن در ژورنالهای معتبر و دارند یا نه؟شما میتونید در این مورد راهنمایی کنید لطفا سریع جواب بدین

خدمات موسسه پژوهش برتر