مصاحبه دکتری 99

انتشار 2 بهمن 1398
مطالعه 10 دقیقه

قبل از شرکت در مصاحبه دکتری 99 باید به فکر تقویت رزومه باشید. جلسه مصاحبه دکتری یکی از سرنوشت سازترین مراحل زندگی برای دانشجویان می‌باشد که در این جلسه سرنوشت خود را رقم خواهند زد تا پیروز و سربلند باشند و در دانشگاه مورد علاقه خود شرکت کنند.

مصاحبه دکتری 99

مصاحبه دکتری 99

این مطلب در خصوص راهنمایی شما دانشجویان عزیز با هدف راهنمایی و کسب اطلاعات بیشتر در مورد مصاحبه دکتری گرد آوری شده است و امیدواریم راهنمایی‌های ما در این مرحله سرنوشت‌ساز راهنمای خوبی برای شما باشد. مصاحبه دکتری یکی از حساسترین مراحل می‌باشد که دانشجو بعد از پشت سر گذاشتن آزمون کتبی و کسب امتیاز کامل در آزمون کتبی وارد این مرحله خواهد شد برای دانشجویانی که برای اولین بار قصد شرکت در مصاحبه دکتری دارند به مراتب دشوار و استرس بار خواهد بود. تمام دغدغه دانشجویان قبل از شرکت در جلسه مصاحبه این است که رزومه خود را تقویت کنند و با آمادگی هرچه بیشتر در این جلسه شرکت کنند. تصور داشته باشید آینده شما در همین 1 ساعتی که در اتاق مصاحبه هستید رقم خواهد خورد بنابراین اهمیت و حساسیت بسیار زیادی دارد. شما با پشت سرگذاشتن آزمون کتبی یقینا فقط 50% از مسیر را طی کرده اید که مابقی را می‌بایست با مصاحبه طی کنید و امتیاز کافی را کسب نمایید. مصاحبه در واقع جلسه ای برای سنجش شما از لحاظ روحی, روانی و علمی می‌باشد که دانشجو باید آمادگی خود را برای شروع دوره تحصیلی جدید اعلام نماید. هر سال آزمون کتبی و مصاحبه دکتری برگزار می‌شوند که اکنون هر مرحله از آزمون کتبی و مصاحبه شامل 50% از امتیاز کل می‌باشند. 

تصویر

مصاحبه دکتری بعد از آزمون کتبی برگزار می‌‍گردد که باید زمان آنرا از سازمان سنجش و اطلاع رسانی های مربوطه پیگیر شوید اما بعد از آزمون کتبی فرصت کافی برای آماده سازی مدارک و آمادگی روحی و روانی خود خواهید داشت. بنابراین نگران از دست دادن زمان نباشید. البته باید رزومه خود را ارتقا دهید و قبل از شرکت در آزمون به فکر ارتقای رزومه خود باشید چرا که چاپ مقاله و کتاب که امتیاز رزومه شما را تشکیل می‌دهند حداقل یک تا دو ماه نیاز به زمان برای چاپ دارند. بنابر این اگر هدفتان شرکت در آزمون دکتری می‌باشد بهتر است قبل از شرکت در آزمون به فکر امتیازات پژوهشی باشید.

چه امتیازاتی برای تقویت رزومه دکتری 99 لازم است؟

نحوه محاسبه نمره کل داوطلب جهت تعیین قبولی یا عدم قبولی با توجه به میزان تأثیر نمره مصاحبه و نمره آزمون کتبی در سال‌های مختلف متفاوت بوده است. در مصاحبه های آزمون دکتری 99 سراسری 40 درصد نمره به سوابق پژوهشی، 30 درصد به سوابق آموزشی و 30 درصد نیز به ارزیابی های جلسه مصاحبه اختصاص داده شده است.

مطالعه جداول زیر به شما در تکمیل یک رزومه کاربردی کمک زیادی خواهد کرد می‌توانید هر یک از امتیازاتی که در جدول به آنها اشاره شده است را مطالعه فرمایید و براساس آن تصمیم‌گیری نمایید.

نحوه محاسبه امتیازات پژوهشی در مصاحبه دکتری

(حداکثر ۴۰ امتیاز)

ردیف

نوع فعالیت

حداکثر امتیاز

نحوه ارزیابی

۱

۱-۱ مقالات علمی – پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی

۲-۱ گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران

۳-۱ برگزیدگان در جشنواره علمی معتبر

۲۲ امتیاز

– هر مقاله تا ۷ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء

– گواهی ثبت اختراع بین المللی تا ۷ و داخلی تا ۵ امتیاز

– برگزیدگی داخلی تا ۳ و خارجی تا ۷ امتیاز

۲

مقالات علمی – ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی

۶ امتیاز

هر مقاله تا ۲ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء

۳

مقالات چاپ شده در کنفرانس های معتبر (داخلی یا خارجی)

۴ امتیاز

خارجی تا ۲ و داخلی ۱ امتیاز

۴

تالیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی

۴ امتیاز

 

۵

کیفیت پایان‌نامه کارشناسی ارشد

۴ امتیاز

عالی تا ۴ و بسیار خوب تا ۲ امتیاز

جمع

۴۰ امتیاز

 

 

نحوه محاسبه امتیازات آموزشی در مصاحبه آزمون دکتری
(حداکثر ۳۰ امتیاز)

ردیف

نوع فعالیت

حداکثر امتیاز

نحوه ارزیابی

۶

معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی

تا ۶ امتیاز

طبق نظر کمیته مصاحبه کننده

۷

معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته

تا ۵ امتیاز

طبق نظر کمیته مصاحبه کننده

۸

طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی

۳ امتیاز

طبق نظر کمیته مصاحبه کننده

۹

طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته

۳ امتیاز

طبق نظر کمیته مصاحبه کننده

۱۰

برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی

۵ امتیاز

رتبه ۱ تا ۳، ۵ امتیاز. رتبه ۴ تا ۶، ۴ امتیاز، رتبه ۷ تا ۹، ۳ امتیاز، رتبه ۱۰ تا ۱۲، ۲ امتیاز، رتبه ۱۳ تا ۱۵، ۱ امتیاز

۱۱

مدرک زبان معتبر

۸ امتیاز

طبق جدول مرتبط با زبان

جمع

۳۰ امتیاز

 

همترازی نمرات آزمون های ملی و بین المللی زبان انگلیسی

MSRT
 

IELTS Equivalent

TOEFL IBT

TOEFL Computer

TOEFL Paper + TOLIMO

حداکثر امتیاز

۹۵-۱۰۰

۵/۷-۹

۱۱۳-۱۲۰

۲۶۳-۳۰۰

۶۲۵-۶۸۰

۸

۹۰

۷

۱۰۰

۲۵۰

۶۰۰

۸۵

۵/۶

۹۰-۹۱

۲۳۲

۵۷۵

۷

۸۰

۶

۷۹-۸۰

۲۱۳

۵۵۰

۶

۷۵

۵/۵

۶۹-۷۰

۱۹۶

۵۲۵

۵

۷۰

۵

۵۶-۶۰

۱۷۳

۵۰۰

۴

۶۵

۴/۵

۴۹-۵۰

۱۵۲

۴۷۵

۳

۵۵

۴

۳۹-۴۰

۱۳۳

۴۵۰

۲

۴۵

۳/۵

۲۹-۳۰

۱۱۳

۴۲۵

۱

کدام یک از فعالیتهای پژوهشی بهتر است در اولویت باشد؟

اکثر دانشجویان زمانی که مصاحبه دکتری فرامی‌رسد دچار سردرگمی می‌شوند و نمی‌توانند ذهن خود را تفکیک کنند و آماده باشند که چه امتیازاتی باید در اولویت باشد. با توجه به امتیازاتی که در بخش فوق مطالعه فرمودید بهتر است امتیازاتی را در اولویت قرار دهید که مهارت خوبی در آنها دارید و خواهید توانست سریعا امتیازات لازم را کسب نمایید. جداول فوق را مطالعه فرمایید و دقیق توانایی های خود را با این جدول تطبیق دهید و سعی کنید فعالیتی را در اولویت قرار دهید که مهارت خوبی دارید و خواهید توانست در کمترین زمان به آن دسترسی پیدا کنید. مثلا اگر استعداد نویسندگی خوبی دارید روشن است که باید چاپ کتاب را در اولویت قرار دهید اما اگر رابطه خوبی با تحقیق و پژوهش دارید چاپ مقاله در ژورنالهای معتبر برای شما مناسبتر می‌باشد. بنابراین در اولویت بودن امتیازات پژوهشی بستگی به مهارت و استعداد فردی شما دارد که بتوانید کدام بخش را بهتر پردازش و تحلیل نمایید. اما با توجه به برآورد منطقی از جداول فوق نگارش کتاب و چاپ مقاله بهتر است در اولویت قرار بگیرند.

چه مدارکی برای آزمون دکتری99 لازم است؟

توجه داشته باشید که قبل از شرکت در مصاحبه باید سعی کنید مدارکی را که در جلسه مصاحبه از شما درخواست خواهد شد را گردآوری کنید و ارائه نمایید مدارکی که در جلسه مصاحبه دکتری نیاز است شامل موارد زیر می‌باشد:

مدارک مورد نیاز برای جلسه مصاحبه

 • اصل و کپی کارت ملی و شناسنامه
 • مدرک کارشناسی ارشد یا گواهی معدل و ریز نمرات دروس
 • پایان‌نامه ارشد و ریز نمرات آن
 • گواهی سابقه تدریس در دانشگاه ها
 • مدرک زبان (آیلتس، تافل، تولیمو …)
 • کتاب های تالیف و ترجمه شده
 • گواهی ثبت اختراع و عناوین علمی
 • رزومه کامل تحصیلی و شغلی
 • توصیه نامه از سه تن از اساتید ارشد از جمله استاد راهنما
 • انتخاب موضوع پایان‌نامه مقطع دکتری

زمان و هزینه شرکت در مصاحبه آزمون دکتری99

به احتمال زیاد نتایج انتخاب رشته دکتری سراسری 99 اوایل خرداد ماه اعلام می‌گردد در نتیجه مصاحبه دکتری از هفته اول خرداد ماه آغاز خواهد شد.  اما در رابطه با زمان برگزاری مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 99 می‌توان گفت تنها از داوطلبانی که موفق شده اند حد نصاب لازم جهت دعوت به مصاحبه را کسب نمایند برای مصاحبه دعوت بعمل خواهد آمد. هزینه یکی از مواردی است که کاملا وابسته به دانشگاه و زمان شرکت در آزمون می‌باشد در مورد هزینه باید به سایت رسمی دانشگاهی که قصد شرکت در آن را دارید مراجعه نمایید یقینا در اطلاعیه های خود اشاره دقیق به نحوه واریز و هزینه دقیق خواهند داشت.

سوالاتی که در جلسه مصاحبه دکتری 99 پرسیده خواهد شد؟

توجه داشته باشید همانطور که اشاره شد جلسه مصاحبه دکتری جلسه ای می‌باشد که از لحاظ روحی جسمی مورد سنجش قرار خواهید گرفت بنابراین آمادگی پاسخگویی به هر نوع سوال از طرف داوران را داشته باشید. اعتماد به نفس و آراستگی ظاهری استفاده از رنگ های متین و چهره ای آراسته و آرام و در عین حال شاد لازمه حضور در این جلسه می‌باشد. توجه داشته باشید که داوران ممکن است علاوه بر زمینه های علمی در زمینه های اطلاعات عمومی سوالات مذهبی و ... نیز از شما سوالاتی پرسیده شود که باید آمادگی پاسخگویی داشته باشید.

 سوالات زبان انگلیسی

 • چکیده پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد
 • شرح موضوع مدنظر برای رساله دکتری
 • معرفی خود به زبان انگلیسی
 • دیالوگ‌های ساده روزمره
 • روخوانی و ترجمه متن تخصصی مقالات یا کتب مرتبط با رشته
 • پرسش از واژگان تخصصی رشته به زبان انگلیسی

سوالات تخصصی

 • سوال در خصوص مبانی نظری، روش تحقیق و نتیجه‌گیری پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد
 • سوالات تخصصی مرتبط با رشته
 • سوال درخصوص موضوعی که برای پژوهش در مقطع دکتری اعلام کرده‌اید.
 • سوالاتی در خصوص روش تحقیق و آمار
 • سوالات تخصصی درمورد دروسی که اعلام کرده‌اید مشغول به تدریس آن‌ها هستید.
 • سوالات تخصصی درخصوص پژوهش‌ها و مقالاتی که پیش از این انجام داده‌اید.

سوالات عمومی 

در برخی مصاحبه‌ها دیده شده که اساتید سوالات عمومی مختلفی نیز می‌پرسند که پاسخ مشخصی ندارد و ممکن است برای هر فرد متفاوت و مختص به خودش باشد. به عنوان نمونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • منبع درآمد و شغل
 • وضعیت تأهل و داشتن فرزند
 • محل و شرایط زندگی و اسکان در شهر دانشگاه
 • دلیل تعیین اولویت‌ها در انتخاب رشته (این سوال همواره چالش‌های مختلفی در پی داشته است و لازم است دلایل منطقی مناسبی برای آن از پیش آماده کنید.)
 • انگیزه از تحصیل در مقطع دکتری
 • سوالات غیرمعمول همانند آخرین کتابی که خوانده‌اید، ورزش کردن و …
 • سوالات مذهبی (به‌خصوص در دانشگاه‌های خاصی که ماهیت مذهبی دارند.)

نکته: در مورد سوالاتی که پاسخ آنها را نمی‌دانید صداقت داشته باشید و با صداقت اعلام کنید که حضور ذهن ندارید تفره رفتن و ارائه توضیحات اضافی به هیچ عنوان کاربردی نمی‌باشد.

نکته: با متنانت و آرامش پاسخ تمام سوالات را بدهید همچنین سعی کنید جامع و کامل توضیح دهید در عین حال طولانی نباشد.

نکته: اگر پاسخ یک سوال را نمی‌دانید آرامش خود را حفظ کنید و در مورد بقیه سوالات آرامش و اطمینان خاطر داشته باشید به خاطر یک سوال آرامش خود را از دست ندهید که موجب از بین رفتن تمام امتیازات شما شود.

نکته: سوالات کاملا غیر قابل پیش بینی می‌باشند و موارد فوق صرفا بر اساس تجربه سالهای اخیر نوشته شده اند و هیچ اطمینانی در رابطه با تکرار این سوالات وجود ندارد. و خود را اماده هر نوع سوال غیر منتظره بکنید.

نکته: حتما در جلسه از شما خواسته خواهد شد که خود را به انگلیسی معرفی کنید یا پاسخ یک سوال را به انگلیسی بیان کنید بنابراین سعی کنید سلیس روان و گویا به انگلیسی صحبت کنید.

نکته: صادق باشید و اگر هدف و یا خواسته‌ای دارید که ممکن است به نفع شما نباشد باصداقت پاسخ دهید چنانچه احساس شود که صداقت ندارید اعتبار شما حتی با وجود معلومات و آگاهی از بین خواهد رفت.

تصویر

موسسه پژوهش برتر

این مجموعه با هدف همراهی با شما دانشجویان عزیزی که قصد شرکت در مصاحبه دکتری 99 را دارید خدمات ارزنده ای را به صورت تضمینی فوری و با پایین‌ترین هزینه ارائه می‌کند. دانشجویان عزیز در صورت تمایل به اخذ پذیرش از ژورنالهای معتبر داخلی و خارجی و همچنین چاپ کتابهای عمومی و تخصصی و شرکت در کنفرانس های داخلی و بین المللی می‌توانند از خدمات موسسه پژوهش برتر استفاده کنند. مشاورین و کارشناسان موسسه ما به صورت شبانه روزی برای ارائه خدمات مشاوره رایگان در کنار شما خواهند بود بنابراین با امنیت و آرامش و برای تقویت رزومه خود می‌توانید هم اکنون با کارشناسان موسسه ما در ارتباط باشید. این مجموعه تمام تلاش خود را برای موفقیت و درخشیدن شما در آزمون دکتری سال 99 خواهد داشت. پیشاپیش برای تمامی دانشجویان عزیز که افتخار آفرین کشورمان هستند آرزوی موفقیت داریم.

خدمات موسسه شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ترجمه متون تخصصی و عمومی با 72 ساعت گارانتی و در 32 حوزه تحصصی به 37 زبان زنده دنیا به صورت فشرده و عادی
 • معرفی و چاپ مقاله در ژورنالهای داخلی و خارجی مورد تایید وزارت علوم اخذ پذیرش از بهترین ژورنالهای معتبر در کمتر از یکماه
 • چاپ کتاب در تیراژ دلخواه و اخذ مجوز های لازم برای چاپ کتابهای عمومی و تخصصی با بالاترین سطح کیفی
 • معرفی و ثبت نام و پرداخت هزینه شرکت در کنفرانسهای داخلی و خارجی
 • تقویت رزومه دکتری و ارائه مشاوره جهت کسب آمادگی لازم برای شرکت در مصاحبه
 • و کلیه خدمات دانشگاهی دیگر با تضمین کیفیت و پایین‌ترین هزینه.

مطالب مرتبط با این موضوع

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
با سلامو عرض ادب از حسن توجه شما بسیار سپاسگزاریم و صمیمانه در خدمتتان خواهیم بود .
بازدیدکننده
نوید رستمی
3 سال پیش
واقعا مطلبت بسیار خوبی بود مرسی از موسسه شما همیشه بهترین بودید و خواهید ماند.
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
سلام از اینکه موسسه پژوهش برتر را انتخاب فرمودین سپاسگزاریم . در صورت نیاز به تقویت رزومه خود لطفا با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم انجام پذیرد . شکاری 09214572013 p.bartar100@gmail.com مسعودی 09911755943 isipaper100@gmail.com
بازدیدکننده
زیبنب حاجی زاده
3 سال پیش
بسیار عالی هرچیزی که لازم بود ک بدونیم در این مطلب هست سپاسگذترم از خدمات بسیار با کیفیت شما

خدمات موسسه پژوهش برتر