مستر کارت چیست؟

انتشار 29 اردیبهشت 1397
مطالعه 3 دقیقه

پژوهش برتر: مستر کارت ها جزو معتبرترین کارت ها برای خریدهای اینترنتی و پرداخت های ارزی در سطح جهان می باشند که برای مبادلات کارتی و ثبت نام در آزمون های بین المللی مورد نیاز هستند.

مستر کارت چیست؟

روند شگل گیری مستر کارت

تاسیس شرکت مستر کارت از اواخر سالهای 1958 میلادی آغاز شد و اولین صادرکنندگان آن بانک یونایتد و  ملی کروک و بانک ولز فارگو و بانک کالیفرنیا بودند که بعدها توسط چهارمین بانک آمریکا (ولز فارگو) خریداری شد. و از اواخر سال 2005 به یک شرکت چند ملیتی تبدیل شد.

مستر کارت چیست؟

اگر به کارت های بانکی خود توجه کنید علاوه بر نام وعلامت بانک شما، یک لوگوی آبی رنگ مشترک در تمامی آنها مشاهده می کنید که لگوی شبکه شتاب است، شتاب در حقیقت همان شبکه ی اطلاعات بانکی ست و اطالاعات میان بانک های مختلف را هماهنگ می کند و به شما این امکان را می دهد که حتی از بانک هایی که صادر کننده کارت شما نیستند خدمات دریافت کنید. اما شبکه شتاب یک شبکه ملی ست که فقط در ایران فعال است.
مستر کارت یک شرکت خدمات مالی آمریکایی و چند ملیتی ست و جزو مشهورترین شبکه های تبادل اطلاعات بانکی در دنیاست،که هماهنگ کننده ی بسیاری از کارت های بانکی در جهان است و پایگاه اصلی آن در شهر نیویورک آمریکا واقع شده است. و از طریق پردازش پرداخت های بین بانکی بازرگانان و از راه صدور کارت های اعتباری به بانکها و یا اتحادیه های اعتباری که از خریداران از نام تجاری مستر کارت برای خرید کالا و خدمات استفاده می کنند، کسب درآمد صورت می گیرد.

تغییر نام به مستر کارت

درابتدا انجمن کارت بین بانکی بین چهار بانک در کالیفرنیا شروع به کار کرد و به علت موفقیت های روز افزون این انجمن بانکی واقع در نیویورک با نام مارلین میدلند به این انجمن اضافه شد و نام این انجمن به مستر شارژ تغییر کرد. و پس از دو سال مستر شارژ فعالیت جهانی خود را آغاز کرد و در 1968 با امضا یک تفاهم نامه با بانک اورو کارت فعالیت خود را گسترش داد. و از اواخر 1978 مستر شارژ نام خود را به مستر کارت تغییر داد.

مستر کارت در بین سالهای 1899 تا 2011 بسیاری از شبکه های مالی بزرگ دنیا را خریداری کرد. ابتدا شرکت اکسس کارت بریتانیا را خرید، 12 سال اقدام به خرید یکی از بزرگترین شرکت های توزیع کارت اعتباری در اروپا کرد و 8 سال بعد در سال 2010 اقدام به خرید دیتا کش کرد که مطرح ترین شرکت مالی بریتانیا بود.

مستر کارت در آسیا و اقیانوسیه

مستر کارت در اقدام های بعدی خود به آسیا و اقیانوسیه وارد شد این کمپانی در ابتدا شرکت خاورمیانه سپس شرکت بین پوینت را خریداری کرد. این شرکت هر روزه سهم بیشتری از بازارهای مالی دنیا را به خود اختصاص می دهد. مستر کارت این امکان را به بیشتر شرکتها داده تا مبادلات مالی خود را از طریق اینترنت انجام دهند و بی نیاز به واسطه مالی با شرکت های طرف قرداد خود همکاری کنند.

تفاوت مستر کارت و ویزا کارت

عموما پایانه های ویزا کارت و مستر کارت یکی هستند  و گسترده ترین خدمات مالی دنیا را در پهنه ی جهان ارائه می دهند ولی باور عموم مردم بر این است که شبکه ویزا کارت در آمریکا بهتر پاسخگویی دارد و مستر کارت در دیگر نقاط دنیا پاسخگویی بهتر است
اصولا هیچ کدام ارجحیت ندارند اما هنگامی که 99% پایانه ها هر دو کارت را می پذیرند بهتر است در ابتدا جزئیات کارت ها را بررسی کنید سپس اقدام به خرید کنید برای مثال مستر کارت علاوه بر نوار مغناطیسی یک چیپ هم دارد اما ویزا کارت ندارد

ویژگی های مستر کارت

مستر کارت و ویزا کارت انواع مختلفی مانند prepaid,debit card,credit card را دارا می باشند، و با توجه به شرکت ارائه دهنده امکانات متفاوتی دارند.

تاریخ انقضا

تمامی مستر کارت ها و ویزا کارت ها چه فیزیکی و چه مجازی تاریخ انقضا دارند که بعضی از آنها دارای قابلیت تمدید از طرف بانک صادر کننده خود هستند.

خرید آنلاین

تمامی مستر کارت ها و ویزا کارت ها امکان خرید آنلاین از درگاه ویزا و مستر را دارا هستند ولی ممکن است در برخی کارت ها دارای محدودیت باشند. هر کارت کارمزدی برای انجام تراکنش از حساب شما کم می کند و در برخی موارد بانک ها برای تشویق مشتریان نرخ کارمزد خود را صفر اعلام می کنند.
برای رزرو بلیط هواپیما، هتل و ثبت نام آزمون های بین المللی و امور مهاجرت و اپلای می توان از این کارت ها بهره برد.

CVV2

CVV2 برای خریدهای اینترنتی ست. و کارت های فیزیکی دارای چیپ امنیتی نیز می باشند.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
سلام واحترام ممنون و سپاس از حسن توجهی که به موسسه پژوهش برتر دارید .
بازدیدکننده
پریناز مالکی
3 سال پیش
مطلب مفیدی بود خیلی ممنونم از موسسه پژوهش برتر

خدمات موسسه پژوهش برتر