مستر کارت MasterCard و انواع آن چیست؟

انتشار 2 اسفند 1396
مطالعه 3 دقیقه

پژوهش برتر: مسترکارت یکی از کارتهای اعتباری معتبر جهان می باشد که با داشتن بیش از ۱۴۰ شعبه نمایندگی در کشورها و همینطور با دارا بودن ۳٬۰۰۰٬۰۰۰ دستگاه پایانه ATM , P.O.S در رتبه اول مبادلات مالی قرار دارد.

مستر کارت MasterCard و انواع آن چیست؟

مستر کارت پدیده ای نو و همه گیر در عرصه مبادلات بین‌المللی و تجاری می باشد، به دلیل در دسترس بودن اینترنت و مالیاتهای فوق العاده کم نسبت به حواله‌های بانکی اکثر شرکتها و بعلاوه اشخاص می توانند مبادلات مالی خود را از طریق اینترنت انجام داده و واسطه‌های تجاری را که در کشورها و میادین تجاری اقامت داشته اند از پیش پا برداشته و به صورت مستقیم با کمپانی های معتبر همکاری کنند.

به علاوه یکی دیگر از مشکلات، حمل پول و بحث امنیت انتقال وجوه می‌باشد که با کارت های اعتباری این مشکل از پیش پا برداشته شده و نگرانی افراد را تهدید نمی کند چرا که حتی اگر کارتی سرقت شود به دلیل pin کد اختصاصی که فقط و فقط دارنده کارت به آن دسترسی دارد تخلیه مالی امکان پذیر نمی باشد.

از مزایای مستر کارت، می توان به کارمزدهای ناچیز، دریافت صورت حساب روزانه و رایگان، نقد کردن وجوه از دستگاههای خود پرداز (ATM)، خرید از تمامی فروشگاههای بین‌المللی، خرید از تمامی فروشگاههای اینترنتی، تبادل مالی با شرکتهای بین‌المللی، انتقال پول از شعب ارزی کشور – بانکهای اینترنتی -صرافی‌ها – افرادی که مبادلات در این مورد را انجام می دهند.

انواع کارت‌های ارزی بین المللی مسترکارت

به طور کلی انواع کارت‌های ارزی بین المللی فارغ از نام برند و لوگوی سیستم مالی از نظر نوع حساب در سه گروه کارت‌های اعتباری (Credit Card)، کارت‌های نقدی (Debit Card) و کارت‌های پیش پرداخت شده (Prepaid) تقسیم می‌شوند. مسترکارت نیز بر مبنای همین سه گروه تقسیم می‌شوند.

  1. کارت‌های اعتباری (Credit Card) به یک حساب بانکی که حقوق ماهانه فرد نیز به آن واریز می گردد متصل است و پشتوانه مالی این حساب توسط شرکت‌ها و موسسات تضمین شده است. در نتیجه دارنده‌ی این کارت می‌تواند بیش از موجودی حساب خود یا حتی با موجودی صفر اقدام به خرید نماید. کارت‌های اعتباری مسترکارت در شش نوع Standard، Gold، Titanium، platinum، World و World Elite توسط بانک‌ها و موسسات مالی صادر می‌شوند. در ادامه مقاله توضیحاتی پیرامون این کارت‌ها آمده است.
  2. کارت نقدی یا Debit Card نیز توسط یک حساب بانکی پشتیبانی می‌شود اما در این نوع کارت، فقط می‌توان به اندازه موجودی حساب، پول برداشت کرد. کارت‌های نقدی مستر در شش نوع Standard، Titanium، World، Gold، Platinum و Maestro صادر می‌گردند.
  3. کارت‌های PrePaid یا کارت هدیه (Gift Card) که برخلاف دو کارت Credit و Debit به حساب بانکی متصل نیست. کارت‌های پیش پرداخت شده متناسب به نوع آن‌ها ممکن است قابل شارژ یا غیر قابل شارژ مجدد باشند و تنها به همان اندازه موجودی داخل آن قابل برداشت است.

Standard MasterCard

مستر کارت استاندارد مناسب افرادی است که به دنبال ایجاد گردش مالی در حساب خود و همچنین پرداخت هزینه‌های روزانه خود هستند. برخی از مسترکارت‌های استاندارد بعد از رسیدن به یک میزان مشخصی از تراکنش توسط دارندگان کارت، امتیازاتی (Rewards) نظیر تخفیف در خرید بلیط هواپیما، رزرو هتل‌ها و … به آن کارت می‌دهند.

Gold MasterCard

مستر کارت طلایی برای این منظور طراحی شده است که دارندگان کارت، قدرت خرید بیشتری داشته باشند و به ازای هر خرید آنها، امتیاز بیشتری (Reward) تعلق بگیرد. این کارت به دلیل این که امتیازاتی نظیر خدمات رایگان در خصوص بیمه حوادث، پوشش دادن هزینه‌های فوری پزشکی و خدمات رایگان تعمیر خودرو را به دارندگان کارت ارائه می‌کند، برای سفر بسیار مناسب است. دارندگان این کارت در برخی از هتل‌ها، رستوران‌ها و سایر مراکز مشابه می‌توانند از تخفیف استفاده کنند.

Platinum MasterCard

مستر کارت پلاتینیوم دارای مزایای بیشتری نسبت به مسترکارت طلایی است. این نوع از کارت‌ها دارای ساختار امتیاز دهی سخاوتمندانه‌ای هستند و علاوه بر این که تمام مزایای یک مستر کارت طلایی را دارا هستند، کالایی که توسط این کارت خریداری شده نیز در مقابل آسیب دیدگی، گم شدن و دزدیده شدن بیمه است.

World MasterCard

افرادی که مسافرت‌های بین قاره‌ا‌ی زیادی در سال دارند، می توانند از این کارت استفاده کنند. به عبارتی دیگر افراد دارای کسب و کار کوچک و تجار معمولی می‌توانند از مزایای این نوع مستر کارت بهره‌مند شوند.

World Elite MasterCard

این نوع مسترکارت ها مخصوص افرادی است که سفرهای لوکس انجام می‌دهند. با استفاده از این کارت افراد می‌توانند از تخفیف‌های هتل‌های لوکس، تخفیف‌های شگفت انگیز کرایه ماشین‌های لوکس و یا سرویس پروازهای اختصاصی در هر نقطه از دنیا بهره‌مند شوند.

بنابراین با توجه به عرضه‌ی انواع مختلف مسترکارت با خدمات متنوع و گوناگون، مشتریان با چالش‌های زیادی در جهت انتخاب کارت مناسب برای خود مواجه هستند. نکته کلیدی در انتخاب بهترین مستر کارت در نظر گرفتن کاربرد هریک از آنها است و اینکه چه نیازهایی را پوشش می‌دهد. نکته دیگر این است که دارنده کارت چگونه می‌تواند بیشترین خرید را انجام دهد و چه نوع کارمزدی به خرید او تعلق می‌گیرد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری

خدمات موسسه پژوهش برتر