نحوه ی نوشتن رزومه تحصیلی

انتشار 17 تیر 1399
مطالعه 4 دقیقه

اکثر افرادی که قصد ادامه ی تحصیل در خارج از کشور دارند, باید با اصول نوشتن رزومه ی تحصیلی که خود یکی از عوامل مؤثر در پذیرششان می باشد, آشناییت داشته باشند. در این مطلب شما را با مهمترین اصول نوشتن رزومه ی تحصیلی آشنا می کنیم .

نحوه ی نوشتن رزومه تحصیلی

 یکی از مهمترین گام های رسیدن به پذیرش تحصیلی و شغل های آکادمیک داشتن رزومه ی تحصیلی خوب است. هدف اصلی از نگارش رزومه یا همان CV آن است که مسئول پذیرش و یا کار فرما در عرض چند دقیقه اطلاعات کلی درباره ی سابقه ی تحصیلی متقاضی در ذهن داشته باشد. با رعایت اصول نگارش CV می توانید ذهنیتی مثبت در تصور کارفرما ایجاد کنید و یا برای پذیرش در دانشگاه های معتبر کمک هزینه ی تحصیلی هم دریافت کنید .  

ساختار کلی یک رزومه ی تحصیلی

نوشتن اطلاعات شخصی

مهم ترین اطلاعات باید در نیمه ی بالای صفحه ی اول نوشته شود و اولین چیزی که در رزومه و در بالاترین قسمت نوشته می شود نام شما است. دقت کنید که در بالای رزومه از نوشتن کلماتی هم چون Resume و CV و عناوین دیگری که برای رزومه به کار می رود, اجتناب کنید. پس از نام، باید اطلاعات تماس را در پایین آن بنویسید.
برای اطلاعات تماس آدرس، شماره تلفن همراه، شماره تلفن ثابت و یک آدرس ایمیل بنویسید. آدرس ایمیلی که می نویسید باید بصورت حرفه ای و آکادمیک باشد و از استفاده ی ایمیل های نامتعارف بپرهیزید.
 آدرس ایمیل حرفه ای و استاندارد به چند صورت می تواند ساخته شود, به عنوان مثال:
1. نام و نام خانودگی Ali.Karimi@gmail.com
2. مخفف نام و نام خانوادگی کامل A.Karimi@gmail.com
3. نام کامل و مخفف نام خانوادگی Ali.K@gmail.com
4. یک آدرس ایمیل عمومی با آدرس دامنه سایت (دامنه سایت نام خودتان باشد) Info@alikarimi.com
به طور کلی آدرس ایمیل شما باید از بخش هایی معنا دار تشکیل شده باشد و به هیچ وجه از القاب و اعداد تصادفی و بی ربط استفاده نکنید.

نوشتن بخش توصیف خلاصه  

برای ارائه رزومه ای حرفه ای و کارساز, از نوشتن جملاتی با صفت هایی مثل سخت کوش و با اراده، علاقه مند به تحقیق و پژوهش ، دقیق و منضبط و غیره بپرهیزید. مسئول بررسی رزومه تقریبا در تمامی رزومه ها با این جملات تکراری و کلی مواجه می شود که بیهوده فضای رزومه را پر می کنند.

داشتن یک ساختار مشخص در سراسر رزومه 

- نحوه نوشتن و قالب بندی رزومه ی تحصیلی باید طوری باشد که خواندن رزومه را آسان تر کند. در نوشتن رزومه آکادمیک از یک فونت خوانا و زیبا با اندازه ی فونت مناسب (11 یا 12 مناسب است) و حاشیه رزومه 1.5 سانتی متر تا 2.5 سانتی متر استفاده کنید.
-  از لیست های نشانه دار استفاده نکنید و اطلاعات خود را در لیست های نشانه دار نمایش دهید. در سراسر رزومه یک نواختی و سازگاری متن را حفظ کنید و از یک نوع فونت در رزومه خود استفاده کنید و از Bold ,Italic, Underline خیلی کم و هوشمندانه استفاده کنید.
- در ضمن هنگام تایپ و نوشتن رزومه تحصیلی دقت خود را بالا برده و از خطاهای تایپی و غلط املایی و گرامری به شدت پرهیز کنید. چرا که کوچک ترین اشتباه تایپی در نگارش رزومه تحصیلی به قیمت از دست دادن فرصت گرفتن پذیرش دانشگاهی تمام خواهد شد.
- در ضمن ممکن است برخی خطاها هرگز در نظر شما نیایند یا این که یک خطای دستور زبانی و گرامری در رزومه داشته باشید و آن را ندانید. در این مواقع بهتر از یک دوست با تجربه یا یک مشاور رزومه نویسی کمک بگیرید و از او بخواهید که رزومه تان را باز خوانی و اصلاح  کند.

نوشتن سوابق شغلی 

در این بخش از اهداف خود رد این شغل یا رشته تحصیلی صحبت نکنید بلکه این بخش برای نشان دادن مهارت های شما در این حوزه تخصصی و سال هایی که در این زمینه علمی کار کرده اید و دستاوردهای تان در آن مشاغل تخصصی و مرتبط با رشته تحصیلی است.

 نوشتن سوابق تحصیلی و مقالات و کتاب های چاپ شده

در این بخش سوابق تحصیلی خود را به ترتیب زمانی معکوس از آخرین و بالا ترین مدرک تا قدیمی ترین مدرک دانشگاهی خود بنویسید. برای هر بخش نیز مقطع تحصیلی، نام رشته تحصیلی، نام دانشگاه و موسسه آموزشی و عنوان پایان نامه ی خود را بنویسید. دلیل این هم کاملاً مشخص است. به عنوان مثال در مقالات یا کنفرانس ها، هر چه جدیدتر باشند، مطالب به روزتری در آنها ارایه می شود؛ یا در سوابق آموزشی و تدریس، سوابق تحصیلی و سوابق شغلی هر چه زمان بگذرد سطح شما در آن ها بالاتر می رود، پس طبعاً جدیدترین ها باید بالاتر از قدیمی ترها نوشته شوند.

نمونه ای از رزومه تحصیلی فارسی 
براساس این نمونه رزومه ای که در اختیارتان قرار می گیرد, می توانید رزومه ی تحصیلی فارسی خوبی برای خود بنویسید.

https://isipaper.org/storage/old/media-center/documents/ac-doc-XD1594109287KQ.docx

نمونه ای از رزومه تحصیلی انگلیسی 
براساس این نمونه رزومه ای که در اختیارتان قرار می گیرد, می توانید رزومه ی تحصیلی انگلیسی خوبی برای خوب بنویسید. فقط دقت داشته باشید که عکس خود را در گوشه سمت راست یا چپ در بالای صفحه قراردهید.

https://isipaper.org/storage/old/media-center/documents/ac-doc-uX1594109362Qm.docx


موسسه پژوهش برتر با دربرداشتن کادری مجرب و همکاری تیمی در زمینه های استخراج مقاله, چاپ مقاله, چاپ کتاب, ویرایش ( ادبی, گرامری, تطبیقی), ترجمه تخصصی و فوری در سه رده ی ( طلایی, نقره ای و برنزی) آماده خدمت رسانی به شما فرهیختگان عزیز می باشد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری

خدمات موسسه پژوهش برتر