نگارش کتاب علمی

انتشار 21 بهمن 1398
مطالعه 6 دقیقه

کتابهای علمی توسط نویسندگانی نوشته می‌شوند که در یک زمینه تخصصی خاص سابقه و مهارت دارند و با بهره‌گیری از موضوعات تخصصی یک علم خاص سعی می‌کنند دانش خود را در قالب یک کتاب منتشر کنند. نگارش کتب علمی در موضوعات مختلف نیازمند دانش و علوم خاصی می‌باشد که می‌توانید با مطالعه این مطلب تخصصی اطلاعات کافی را در مورد نحوه نگارش و چاپ کتاب به دست آورید.

نگارش کتاب علمی

نحوه نگارش کتب علمی

مخاطب زمانی که یک کتاب علمی را ورق می‌زند صفحاتی را می‌بیند که مملو از کلمات, تصاویر, جداول و ... هستند. خواننده انتظار دارد کتابی را که مطالعه می‌کند مطالب جدید و آموزنده‌ای داشته باشد موضوعات تکراری یا وجود اشتباهات تایپی و ... در متن کتاب باعث سردرگمی خواننده می‌شود. کتاب باید کاملا تخصصی دارای محتوای ناب و منحصر به فرد باشد و از طرفی ایرادات دستور زبانی و نگارشی نداشته باشد برای نوشتن کتب تخصصی ابتدا نویسنده باید ایده نابی داشته باشد تا در رابطه با ایده خود موضوع کتاب را انتخاب کند اولین مرحله در نگارش یک کتاب علمی این است که یک موضوع باید در نظر گرفته شود و سپس در رابطه با موضوع شروع به تحقیق و پژوهش شود. کتاب علمی نیازمند صرف زمان و انجام تحقیق و پژوهش می‌باشد.

تصویر

گاهی اوقات کتاب‌های علمی برای یک کورس از دانشگاه تالیف می‌شود که کتاب مناسبی در آن حیطه وجود ندارد. یا موضوعی در رشته‌ای به طور عمیق‌تر مورد بررسی قرار گرفته شده است. کتاب‌های علمی می‌توانند با گفتن ایده‌ها و اکتشافات به عامه مردم، بین آن‌ها بحث ایجاد کنند. در فرهنگ آن‌ها نفوذ کنند و برای محققان فردا الهام بخش باشند. کتاب‌های علمی می‌توانند موقعیت‌های جدیدی را برای نویسندگان ایجاد کنند و مهارت‌های آنان را تقویت کنند. کتاب شما به عنوان یک کتاب علمی در یک حوزه موضوعی خاص باید دانش و علومی را گسترش دهد تا از دید مخاطب و جامعه مفید و سودمند واقع شود. تا زمانی که ایده و تحقیقاتی برای ثبت ندارید بهتر است نگارش کتاب را آغاز نکنید. اما برای شروع نگارش کتاب باید طبق مراحل زیر اقدام فرمایید:
 

مراحل نگارش کتاب

انتخاب موضوع

موضوع مد نظرتان را برای کتاب انتخاب کنید. تا زمانی که عنوان نداشته باشید شروع هدفمندی نخواهید داشت. عنوان باید تکراری نباشد و دارای کلمات کلیدی باشد از طرفی بهتر است عنوانی که انتخاب می‌کنید در رابطه با رشته تحصیلی خودتان باشد. عنوان کتاب اولین بخش از کتاب است که مخاطب می‌بیند بنابراین باید کاملا متناسب با موضوع باشد. 

تمرین نویسندگی

قبل از اینکه شروع به نوشتن متن اصلی کتاب کنید بهتر است چندین بار تمرین نوشتن کنید و نویسندگی خود را تقویت کنید. برای تقویت نویسندگی بهتر است جملات را به صورت منسجم در امتداد هم مرتب کنید و سعی کنید یک متن یکپارچه تشکیل دهید. تقویت نویسندگی مهم است و تا زمانی که قدرت نویسندگی خوبی نداشته باشید هرچقدر محتوای کتاب شما قوی و تاثیر گذار باشد باز هم کیفیت خوبی نخواهد داشت.

تقویت بازه لغات تخصصی

متن کتاب باید با کلمات تخصصی و علمی نوشته شود. بار علمی زیادی داشته باشد. برای نوشتن کتاب تخصصی بهتر است در موضوعی که قصد نوشتن دارید بازه لغات خود را گسترده تر کنید و سعی کنید با کلمات جذاب و تاثیر گذار در عین حال تخصصی نگارش را انجام دهید. 

مطالعه کتب معتبر در حوزه تخصصی کتاب

اگر می‌خواهید نویسنده خوبی باشید و نوع نوشتن شما متفاوت و تاثیرگذار باشد بهتر است کتابهای تخصصی را در زمینه کتاب مطالعه کنید. مطالعه آثار علمی و ارشمند به شما کمک خواهد کرد تا آثار شما کیفیت بالایی داشته باشند.  از نوشته ها و سبک نگارش دیگران ایده و الگو بگیرید. 

نوشتن پروپوال و ارسال آن به ناشران

کتاب‌های علمی به طور کلی به صورت یک پروپوزال به ناشران ارائه می‌شود. پروپوزال کتاب‌های علمی معمولاً شامل حدود ۵۰۰۰ حرف است که به طور خلاصه در مورد کتاب توضیح  داده می‌شود. بعد از این که پروپوزال کتاب خود را آماده کردید، به ناشران مختلف ایمیل بزنید. و پروپوزال خود را  به آن‌ها بفرستید. شما ممکن است ده‌ها ایمیل ریجکت از آن‌ها دریافت کنید. اگر ناشر به چاپ کتاب شما علاقمند باشد، با شما تماس می‌گیرد. بعد از آن، نویسنده و ناشر در مورد زمان تحویل کتاب و حق تألیف مولف قرارداد می‌بندند.

نگارش بخش های کتاب

بهتر است نوشتن متن را با تایپ در نرم‌افزار ورد انجام دهید. کل کتاب را در یک فایل ننویسید. برای هر فصل یک فایل جدید ورد باز کنید و مطالب آن فصل را بنویسید. یک فایل را هم به صفحات اولیه کتاب و فهرست و مقدمه اختصاص بدهید. هنگام نوشتن کتاب بهتر است بر جزئیات و اشتباهات نگارشی و … کمتر تمرکز کنید چون سرعت نوشتن را کاهش می‌دهد. بعدا می‌توان این موارد را تصحیح کرد.

ویرایش کتاب 

هنگامی که پیش نویس اولیه کتاب شما آماده است، چندین مرحله از ویرایش نیاز دارد. در مرحله اول، نوشته خود را با نرم افزار ویراستیار ویرایش کنید.

بسیاری از قوانین برای نوشتن و ویرایش مقالات  نیز در مورد کتاب‌های علمی نیز صادق است. از نوشتن جملات طولانی و پیچیده اجتناب کنید. از همکارانتان بخواهید تا کتاب شما را بخوانند و نقد کنند. چند بار کتاب خود را بخوانید و آن را ویرایش کنید. هنگامی که شما نسخه کامل را به ناشر خود ارسال می‌کنید، دو مرحله ویرایش اصلی وجود دارد. سردبیر اصلی انتشارات در مورد جنبه‌های گسترده مانند محتوای و ساختار کتاب به شما مشاوره خواهد داد. تا کتاب خود را به خوبی ویرایش کنید.

نحوه چاپ کتب علمی 

کتابهای علمی بعد از اتمام نگارش باید منتشر شوند در واقع ارزش و اعتبار کتاب زمانی آشکار می‌شود که بتوان آنرا منتشر کرد. برای انتشار کتاب لازم است برخی مجوز های رسمی را از نهادها و سازمانهای دولتی و خصوصی دریافت کنید تا مراحل چاپ آغاز شود:

مراحل چاپ کتاب

  • ویرایش
  • طراحی جلد
  • صفحه آرایی
  • اخذ شابک
  • اخذ فیپا
  • ازخذ مجوز اداره ارشاد اسلامی
  • صحافی و چاپ کتاب
  • انتشار و توزیع کتاب

ویرایش کتاب باید توسط کارشناس یا فرد متخصصی انجام شود که مهارت و شناخت کافی از قواعد و اصول دستور زبانی داشته باشد. علاوه بر ویرایش کتاب سایر مراحل چاپ کتاب نیز باید توسط متخصص حوزه انجام شوند که کیفیت لازم را داشته باشند. طراحی جلد و صفحه آرایی کتاب از جمله مواردی است که باید کیفیت بسیار بالایی داشته باشند. مجوز چاپ به کتابهایی ارائه می‌شود که از دید کارشناسان بیشترین سطح کیفی علمی را داشته باشند و همچنین با کیفیت بسیار بالا و به صورت تضمینی ویرایش و صفحه آرایی شده باشند و مجوز های لازم برای آنها اخذ شده باشند. 

تصویر

خدمات موسسه پژوهش برتر

در موسسه پژوهش برتر کلیه خدمات لازم برای چاپ کتب علمی ارائه می‌شود و کتابها با بالاترین سطح کیفی و کاملا تضمینی چاپ می‌شوند در صورت تمایل به چاپ کتابهای تخصصی با کیفیت بالا و اخذ مجوز های لازم می‌توانید درخواست خود را کارشناسان موسسه ارجاع دهید تا در اسرع وقت مورد پیگیری و رسیدگی واقع شوند. چاپ تضمینی کتب علمی در تیراژ دلخواه شما و با کیفیتی کاملا تضمینی در کمتر از یکماه و باپایین‌ترین هزینه انجام می‌شود. اخذ مجوزها و اعمال ویرایشات لازم و همچنین طراحی جلد و صفحه آرایی به صورت کاملا تضمینی و با بالاترین سطح کیفی انجام می‌شود.

مطالب مرتبط با این موضوع

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
3 هفته پیش
سلام و احترام معمولا کتاب های تخصصی تعداد صفحات بالایی دارند . برای چاپ کتاب حداقل باید 50 صفحه باشد تا بتوان به چاپ رساند.
بازدیدکننده
موفق
3 هفته پیش
سلام.حداقل تعداد کلمات_صفحات کتاب علمی (اجتماعی)چقدره؟
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
4 ماه پیش
سلام وقت بخیر فرهیخته گرامی ضمن تشکر در خدمتتان هستیم . فقط کافی هست فایل ورد نهایی رو از طریق ایمیل یا واتساپ شرکت ارسال فرمایید . تا براساس تعداد جکلد در خواستی و تعداد صفحات فایلتان براورد هزینه رو انجام دهیم . و کلیه کار ها از طرف موسسه انجام می شود و اخر سر کتاب ها رو تحویل میدهیم .
بازدیدکننده
مهشید دریانی زاده
4 ماه پیش
عرض سلام و ادب وقت بخیر در مورد هزینه چاپ کتاب، نحوه ارسال فایل کتاب مربوطه و سایر نکات مربوط به چاپ کتاب نیاز به راهنمائی دارم. متشکرم

خدمات موسسه پژوهش برتر