نمونه انگیزه نامه (sop)

انتشار 23 آذر 1401
مطالعه 8 دقیقه

انگیزه نامه (sop)چیست؟

انگیزه نامه یا (sop) مخفف کلمه Statement of Purpose هست و نامه‌ای است که هدف و انگیزه شمارا برای پذیرش در دانشگاه جدید و یا شغل موردنظر توضیح می‌دهد و اطلاعات کلیدی و مهم و پیشینه تحصیلی و شغلی و مهارت و انگیزه‌ای که دارید را به‌طور کامل شرح می‌دهد. کلمه انگیزه نامه برای کسانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور رادارند واژه‌ای بسیار آشنا هست و یکی از شرایط مهم پذیرش در دانشگاه‌ها هست. شما بدون داشتن انگیزه نامه نمی‌توانید به‌خوبی خود را به اساتید و دانشگاه مقصد معرفی نمایید. باید اشناییت کافی در مورد شما . علایق و خواسته‌ها و اهداف و پیشینه‌های قبلی‌تان وجود داشته باشد تا تصمیم‌گیری نهایی برا جذب شما در دانشگاه جدید فراهم شود. درواقع با نوشتن انگیزه نامه شما به‌عنوان دانشجو می‌توانید اساتید و حیات داوری را مجاب نمایید که بهترین گزینه برای دریافت این موقعیت تحصیلی و یا شغلی هستید. نوشتن انگیزه نامه قوی شانس رسیدن به این موقعیت را چند برابر می‌نماید.

 انگیزه نامه (sop)چیست؟

اهمیت نوشتن انگیزه نامه

ازآنجایی‌که برای ورود به دانشگاه و محل کار فرصت و موقعیت برای مصاحبه وجود ندارد، تنها راه برای معرفی دانشجو نوشتن انگیزه نامه یا بیانیه هدف هست. متقاضیان با استفاده از انگیزه نامه می‌توانند به‌راحتی در مورد مهارت‌ها، علایق، دانش علمی و دستاوردهای پیشین خود صحبت نمایند. و هدف خود را از ورود به دانشگاه ، اهداف و برنامه‌هایی که برای این ده دارند و علت انتخاب رشته یا شغل و دانشگاه یا محل کار موردنظر توضیح دهند. کمیته بررسی علاوه بر بررسی سوابق شما انگیزه و مسیر انتخابی شما در پیش رو را موردبررسی قرار می‌دهند. و با خواندن از انگیزه نامه کمیته تصمیم‌گیری می‌نمایند که این شما برای این رشته مناسب هستید یا خیر .

 اهمیت نوشتن انگیزه نامه

تفاوت انگیزه نامه با cv

همان‌طور که می‌دانید، برای درخواست شغل از یک شرکت بین‌المللی و یا درخواست پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه معتبر، لازم است رزومه استاندارد خود را ارسال نمایید. اما صرفاً ارسال یک رزومه کافی نیست و نیاز هست که انگیزه نامه و پوشَن لتر نزی از خودتان ارسال نمایید تا بادید بهتری انتخاب شوید.نحوه نوشتن رزومه تحصیلی بسیار مهم است.

Cv مخفف عبارت (Curriculum Vitae) هست و شامل فهرستی از تجربیات گذشته فردی، پیشینه تحصیلی و توانایی‌های شخصی هست که تعیین کنند سازگاری فرد بامهارت مای موردنیاز در شغل موردنظر هست. درواقع cv بیانگر شخصیت فردی هست و شخصیت کلی را بیان می‌کند و اولین معرفی‌نامه‌ای هست که بررسی می‌شود و باید سعی شود بهترین نحو ممکن نگارش شود.

اطلاعاتی که در رزومه آورده می‌شود به‌صورت زیر می‌باشند:

باید سعی کنید رزومه را مختصر بنویسید.

اطلاعات فردی که در شروع رزومه آورده می‌شود.

پروژه‌هایی که انجام داده‌اید باید با جزئیات کامل ذکر شود.

تجارب شغلی و سمت‌هایی که داشته‌اید به‌طور کامل شرح داده می‌شود.

صلاحیت آموزشی که شامل جزئیات آموزشی از زمان فارغ‌التحصیلی به قبل نوشته می‌شود.

هر نوع مدارک تحصیلی و شغلی که دارید را اضافه نمایید: مثل مهارت برنامه‌نویسی کامپیوتری یا مهارت فنی

وایز و افتخارات مانند اخذ بورسیه تحصیلی یا نفر برتر المپیادهای تحصیلی و جشنواره‌ها و شرکت در برنامه‌های ورزشی و ...

نکات موردتوجه در انگیزه نامه

انگیزه نامه مهم‌ترین بخش درخواست پذیرش شما هست و باید به بهترین نحو نوشته شود.

در زیر نکاتی آورده می‌شود که باید در نگارش انگیزه نامه به آن‌ها توجه فرمایید:

نکات موردتوجه در انگیزه نامه

نیازی نیست شما به‌عنوان یک دانش‌آموخته مهارت حرفه‌ای نویسندگی داشته باشید. اما متن نوشته‌شده باید با جملات واضح و روان انگیزه و هدف شمارا از این ده را نشان‌دهنده مشخص نمایند طرز تفکر شما نسبت به این ده چگونه است؟

انگیزه نامه باید شروع مناسبی داشته باشد و خواننده برای خواندن ادامه متن ترغیب شود و نیازی به تکرار عبارات نیست.

متن انگیزه نامه باید روان باشد و بین جملات ارتباط وجود داشته باشد و پراکنده نباشد.

متن انگیزه نامه در عین اینکه باید حرفه‌ای نوشته شود باید غیررسمی نیز باشد.

باید تسلط کافی روی زان دانشگاه مقصد داشته باشید.

انگیزه نامه باید پایان خوبی نیز داشته باشد.

نحوه نگارش انگیزه نامه

انگیزه نامه‌ها معمولاً فرمت و محتوای یکسانی دارند اما در مقاطع مختلف تحصیلی مثل کارشناسی ارشد یا دکتری و یا کشور مقصد و رشته موردنظر ممکن است تفاوت‌هایی باهم داشته باشند. برای نگارش انگیزه نامه تعداد کلمات بین 800 الی 1200 کلمه مناسب هست.

یک انگیزه نامه شامل 7 الی 8 بخش مختلف هست:

بخش اول معرفی

در بخش اول خودتان را به‌طور مختصر معرفی نمایید و بنویسید که فردی باانگیزه و باهدف هستید، درباره رشته و دانشگاهی که انتخاب کردید می‌توانید بنویسید و دلیل اصلی انتخاب این رشته و افرادی که از آن‌ها الهام و الگو گرفته‌اید یا صرفاً علاقه شخصی بوده را بنویسید.

 بخش اول معرفی

بخش دوم پیشینه تحصیلی

بخش دوم پیشینه تحصیلی

در پیشینه تحصیلی خود سوابق تحصیلی و ارتباطی که با رشته انتخابی دارد بحث کنید و حتی اگر ارتباط چندانی با رشته قبلی‌تان ندارد بازهم موارد را اضافه فرمایید. نقاط قوت و موفقیت‌های خودتان را در رشته مذکور حتماً بنویسید.

بخش سوم پیشینه کاری

در بخش پیشینه کاری پیرامون شغل انتخابی آینده تان و ارتباط کاری که در شغل های قبلی داشته اید بنویسید.

اهدافتان را برای شغل مدنظر، ایده ها و چشم انداز کاری تان را اعلام نمایید و موفقیت ها و نقاط قوت خود را به خوبی شرح دهید.

بخش چهارم  بیان هدف فعلی

بخش چهارم بیان هدف فعلی

اصل مهم در ارسال انگیزه نامه و در خواست برای تحصیل در شغل جدید و یا اشتغال به کار جدید بیان هدف فعلی شماست و نیاز هست به طور کامل انگیزه و هدفی که در حال حاضر دارید و می خواهید با تحصیل در این رشته یا کار در شغل مورد نظر به آن برسید را شرح دهید. علت انتخاب این رشته و اینکه چه هدف ها و مهارت ها و تجربیات خود را بیان کنید و زمینه هایی که علاقه دارید در مورد ان ها تحقیق و پژوهش انجام دهید یا در پروژه های مرتبط به ان ها شرکت نمایید را توضیح دهید.

بخش پنجم بیان هدف برای اینده

در این قسمت هدفی که برای اینده شغلی خود دارید و می خواهید از طریق تحصیل در این رشته به ان برسید را شرح می دهید . کلیه برنامه هایی که برای اشتغال زایی و کارافرینی برای شغل اینده تان دارید یا استخرام در شرکت و کار مرتبط با رشته تان را بازگو نمایید . و اینده شغلی خود را ترسیم نمایید . در نظر داشته باشید این توضیف ها کاملا صادقانه و منطقی باشد

بخش پنجم بیان هدف برای اینده

بخش ششم علت انتخاب دانشگاه

در این بخش علت انتخاب دانشگاه و مزایایی که از نظر شما دارد و علاقه ای که به این دانشگاه دارید و آگاهی از رتبه علمی و کیفیت خدمات آموزشی و اینکه چرا شما شایسته پذیرش در این دانشگاه هستید و چگونه می توانید برای این دانشگاه مفید باشید را شرح می دهید.

بخش هفتم جمع بندی و نتیجه گیری

در بخش اخر نتیجه گیری خود را نوشته های قبلی می نویسید و اینکه کاملا اماده برای ملحق شدن به دانشگاه مقصد هستید و می توانید گزینه بسیار خوبی برای تحصلی بعنوان دانشجو با شوق و علاقه دررشته مورد نظرتان باشید.

نمونه انگیزه نامه

همان طور که در بالا اشاره شد انگیزه نامه ها از نظر ساختار اکثرا با هم مشابه هستند اما به این معنی نیست که یک فرم را داشته باشند و ممکن است در رشته و دانشگاه های مختلف متفاوت باشند و نکته مهم این هست که باید انگیزه نامه ای که می نویسید بی بدیل و کاملا دقیق و نو باشد. نباید کپی شده از انگیزه نامه های دیگر باشد. در زیر به جهت آشنایی با قالب انگیزه نامه نمونه ای ارائه می شود.

sop1

sop2

sop3

سوالاتی که در انگیزه نامه باید پاسخ داده شوند

با توجه به مطالبی که اشاره شد در نگارش انگیزه نامه باید به این سوالات پاسخ داده شود.

هدفتان برای آینده کاری تان چیست؟

هدف شما از انتخاب دانشگاه مقصد چیست؟

هدف شما از انتخب رشته مورد نظر تان چیست؟

چگونه می توانید در رشته انتخابی خود موفق باشید؟

چگونه می توانید برای دانشگاه انتخابی خود مفید باشید؟

کدام رشته را برای تحصیل خود انتخاب کرده اید؟ دلیل انتخاب شما چیست؟

آیاخصوصیات اخلاقی و کاری شما برای انتخاب این رشته و دانشگاه و کشور مناسب است؟

ترجمه انگیزه نامه

گاها ممکن است شما انگیزه نامه خود را نوشته باشید و فقط بخواهید ترجمه آن را به موسسات بسپارید. یک انگیزه نامه در عین اینکه باید حرفه ای نوته شود، باید از نظر سطح ترجمه نیز کاملا تخصصی باشد و شخصی که این کار را انجام می دهد باید تسلط کامل به زبان دانشگاه مقصد داشته باشد تا بتواند جملات متن انگیزه نامه و منظور نویسنده را به خوبی به خواننده منتقل نماید. چون شما فقط یک بار این انگیزه نامه را برای دانشگاه مورد درخواست خود ارسال می نمایید و تنها یکبار فرصت دارید که متن بدون عیب و ایراد تحویل نمایید پس بهتر است در مورد انتخاب موسسه و شخص مترجم حتما انتخابی آگاهانه داشته باشید.

مراحل ثبت سفارش نگارش انگیزه نامه

برای اینکه بتوانید یک انگیزه نامه خوب داشته باشید می توانید از طریق ثبت سفارش در موسساتی که این خدمات را ارائه می دهند استفاده نمایید. وقتی انگیزه نامه شما خاص و بدون کپی باشد و مختص خودتان نگارش شده باشد شانس پذیرش شما چند برابر می شود. پس برای این منظور می توانید از این خدمات استفاده نمایید.

ثبت سفارش درخواست نگارش

تکمیل اطلاعات در خواستی

ارائه فایل جهت بررسی

تحویل فایل نهایی انگیزه نامه

ثبت سفارش

تکمیل اطلاعات در خواستی

ارائه فایل

تحویل نهایی فایل

پژوهش برتر

نوشتن انگیزه نامه در موسسه پژوهش برتر

همان طور که می دانید یک انگیزه نامه خوب باید دقیق، نو و کاملا مختص خود فرد نوشته شود. هر چقدر این انگیزه نامه کیفیت بالایی چه در نگارش فارسی و چه در ترجمه داشته باشد، شانس پذیرش شما در دانشگاه مقصد را بالا می برد. ما در مجموعه پژوهش برتر، با داشتن محقق های متخصص در این زمینه تلاش می کنیم خدمات با کیفیت و سرعت و دقت بالا را ارائه دهیم. جهت دریافت اطلاعات و ثبت سفارشات خود می توانید از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان موسسه پژوهش برتر در ارتباط باشید و سفارشات خود را ثبت نمایید.

ثبت سفارش

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

خیر. ممکن است دستورالعمل دانشگاه های مختلف با همدیگر متفاوت باشد بنابراین بهتر است یک انگیزه نامه یکسان را برای چند دانشگاه ارسال نفرمایید.

نوشتن انگیزه نامه نیازمند تخصص و مهارت هست. و بستگی به تخصص و مهارت فرد نگارنده دارد. در صورتی که بخواهید از طرف موسسه پژوهش برتر انجام شود،طی مدت 4 الی 5 روزه نگارش تمام می شود.

بله اگر خودتان انگیزه نامه را نگارش کرده باشید برای ترجمه تخصصی به زبان دانشگاه مقصد در خدمتتان هستیم.

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
6 ماه پیش
با سلام و عرض ادب احتراما تنظیم انگیزه نامه در بازه زمان 3الی 5 روز کاری صورت می گیرد باتشکر
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
6 ماه پیش
با سلام و عرض ادب احتراما انگیزه نامه اطلاعاتی از رزومه کاری و تحصیلی هر فرد هست که می تواند برای ارگان های مختلف ارائه داد باتشکر
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
6 ماه پیش
با سلام و عرض ادب احتراما اکان اینکه یک انگیزه ناه را برای چند جای مختلف ارائه داد وجود ندارد و باید برای هر جا یک انگیزه نامه مخصوص تنظیم گردد باتشکر
بازدیدکننده
بازدیدکننده
6 ماه پیش
سلام و وقت بخیر امکان اینکه یک انگیزه نامه را برای چندجا استفاده کرد هست ؟
بازدیدکننده
بازدیدکننده
6 ماه پیش
سلام انگیزه نامه چی هست امکان دارد توضیح دهید ؟
بازدیدکننده
بازدیدکننده
6 ماه پیش
با سلام من نیاز سریع به انگیزه نامه دارم چند روزه می توانید تهیه و تحویل دهید

خدمات موسسه پژوهش برتر