نرم‌افزارهای تشخیص سرقت علمی

انتشار 23 بهمن 1396
مطالعه 3 دقیقه

پژوهش برتر: افزایش آمار روز افزون سرقت علمی در مطالعات و پژوهش های علمی، فناوری ارتباطات نرم افزارهای نوینی برای جلوگیری و شناسایی سرقت علمی ارائه کرده است که بسیاری از آنها رایگان و قابل دسترس برای همگان می باشد.

نرم‌افزارهای تشخیص سرقت علمی

این روزها، اخبار قابل توجهی از وقوع سرقت علمی در محافل دانشگاهی و پژوهشی به گوش می‌رسد. شواهد متعددی که در پژوهش‌های مختلف مورد اشاره قرار گرفته‌اند، نشانگر افزایش میزان سرقت علمی است. در عصر فناوری ارتباطات و اطلاعات، سرقت علمی نیز از تأثیرات فناوری بی‌نصیب نبوده‌است. فناوری هم در افزایش و هم برای جلوگیری و شناسایی سرقت علمی نقش پررنگی را ایفا می‌کند. از یک طرف پیشرفت‌های فناورانه منجر به سهولت و افزایش سرقت از آثار دیگران شده است، از سوی دیگر نرم‌افزار، سایت و ابزارهای قوی و موفق در زمینۀ پیشگیری از سرقت علمی پا به میدان گذاشته‌اند و خوشبختانه روز به روز هم بر تعداد و کارایی این سامانه‌ها افزوده می‌شود.

 استفاده از این نوع نرم‌افزارها به ویژه برای گروه‌هایی مانند دفاتر مجلات و سردبیران بسیار کارآمد است. در داخل کشور مجلاتی بسیار موفق و با ضریب تأثیر بالا در حوزه‌های مختلف مشاهده می‌شوند. نکتۀ قابل توجه این است که برای مجلات انگلیسی‌زبان، نرم‌افزارهای کارآمد و مناسب وجود دارد ولی در بین مجلات فارسی‌زبان، خلأ وجود نرم‌افزاری به زبان فارسی بسیار احساس می‌شد. درحال حاضر خوشبختانه مرکز تحقیقات و علوم کامپیوتری اسلامی (نور) به همت تعدادی از متخصصان، سامانه‌ای با عنوان سمیم به نشانی www.samimnoor.ir برای حوزه‌های علوم انسانی و اسلامی تهیه کرده‌اند. این سامانۀ تحت وب قابلیت‌های متعددی دارد که امکان استفاده آزمایشی رایگان از آن برای کاربران فراهم است. با توجه به کاربرپسند بودن این سامانه، با مراجعه به وبگاه مذکور، اطلاعات لازم و کافی را به راحتی کسب خواهید نمود.

نحوۀ عملکرد نرم‌افزارهای کشف سرقت علمی تقریباً چیزی مشابه موتورهای جستجو است، یعنی دارای پایگاه داده، نمایه و... است. نرم‌افزارهای تشخیص سرقت‌علمی تا حد زیادی توانایی کشف مواردی که دقیقاً کپی و چسبانده شده باشند را دارد. در موارد بازنویسی، نقل به مضمون، ترجمه و سرقت ایده نیز با استفاده از فناوری‌های نوینی مانند هوش مصنوعی اقدامات قابل توجهی انجام شده است. این حوزه، به عنوان یکی از حوزه‌های فعال چه از لحاظ پژوهشی و از چه از لحاظ فنی در حال رشد و تکامل است. در ادامه فهرستی از نرم‌افزارهای ضد سرقت علمی به همراه اشاره‌ای به برخی از ویژگی‌های آن‌ها را مشاهده می‌کنید.

 

ردیف

نام ابزار

آدرس دسترسی

ویژگی

   1      

Turnitin

(Tii)

 

www.turnitin.com

 یکی از پرکاربردترین محصولات آموزشی.

پایگاه دیگری را به نام «Ithenticate» پیشنهاد می‌کند در شناساندن دستبرد علمی در مقالاتِ ارائه‌شده به نشریات.

  2   

Eve2

 www.canexus.com

دارای موتور جستجوگر بسیار قوی است که همزمان، 4 مقاله را در 15 دقیقه مورد آزمایش و بررسی قرار می‌دهد.

  3   

Safeassign

 www.blackboard.com

 قابلیت رصد مقالات در پایگاه‌ها و بررسی اصالت و تازه بودن اثر.

 4 

Scanmyessay

 www.scanmyessay.com

رایگان و قابلیت جستجو و شناسایی سرقت در بین 6میلیارد پایگاه و منابع خود

Copyscape

 www.copyscape.com

دارای نسخهٔ رایگان هم است، و به جستجو در یاهو و گوگل می‌پردازد. و وظیفهٔحفظ آثار از دستبرد علمی در دنیای مجازی را دارد.

6  

Ithenticate

 www.ithenticate.com

شناسایی سرقت علمی و بررسی اصالت آنها، طراحی حرفه‌ای و بسیار کاربردی برای سردبیران مجلات.

Cross Check

 www.crossre.org

که به وسیله پایگاه «Crossref» و نرم‌افزار «Ithenticae» ارائه می‌شود و می‌تواند نسخه اوّلیه مقاله نویسنده را با نوشته‌های موجود در پایگاه داده‌ها، مقایسه کند و موارد مشابه را به نمایش بگذارد

Dustball

plagiarism/checker

قابلیت شناسایی بخشی از متن یا کل آن و همچنین بارگذاری فایل داک یا داکس، ولی قادر به شناسایی تنها یک عبارت یا جمله نیست.

Chimpsky

-

نرم‌افزاری رایگان برای جستجوی فایل‌های متنی مشابه یکدیگر.

10 

CitePlag

www.citeplag.org

نرم‌افزاری که علاوه بر جستجوی متون و مشابه‌یابی متن با متون دیگر، استنادات متون را نیز به منظور شناسایی متون مشابه بررسی می‌کند.

 11  

CopyTracker

-

نرم‌افزاری رایگان با قابلیت دانلود ازطریق آدرس ذکر شده.

12 

Ephorus

www.plagscan.com

نرم‌افزاری کاملاً رایگان و تحت وب که فرمت های پی.دی.اف، داک، داکس و اچ.تی.ام.ال را پشتیبانی می‌کند.

13  

eTBLAST

-

رایگان با قابلیت انتخاب پایگاه داده برای جستجو در آن. امکان کپی کردن متن یا آپلود فایل در این نرم‌افزار فراهم است.

14  

PlagiarismDetect

www.plagiarismdetect.org

غیررایگان با قابلیت پشتیبانی از زبان انگلیسی و اسپانیایی.این نرم‌افزار این امکان را فراهم می‌سازد تا فایلی از گزارش مشابه‌یابی در صورت تمایل به ایمیل کاربر ارسال شود.

15  

Plagium

www.plagium.com

نرم‌افزاری غیررایگان، که تنها فرمت تکست را پشتیبانی می‌کند.

16  

PlagTracker

www.plagtracker.com

رایگان و قابل استفاده برای دانشجویان، معلمان، ناشران و سایر افراد. این نرم‌افزار آن لاین امکان یافتن متون مشابه در اینترنت و 20 میلیون اثر علمی را در اینترنت دارد.

17

SeeSources

www.plagscan.com

نسخهٔ توسعه یافتهٔ سی سورس، پلاگ اسکن است. نرم‌افراری رایگان با قابلیت جستجوی متون word، html، htm، txt و مدت زمان برای جستجوی هر سند حدود 1 دقیقه است.

18 

VeriGuide

www.veriguide1.cse

نرم‌افزاری غیررایگان، با امکان حمایت از انواع فایل‌ها مانند داک، پی.دی.اف و...

19

Anti-Plagiarism

 

www.sourceforge.net

رایگان، با قابلیت کپی و چسباندن متن و همچنین فرمت های *.rtf, *.doc, *.docx, *.pdf را پشتیبانی می کند.

20

DupliChecker

www.duplichecker.com

نرم افزار 100 درصد رایگان که قابلیت کپی و چسباندن و آپلود خطابه ها، مقالات، پایان‌نامه و محتوای وب‌سایت را پشتیبانی می‌کند.

21

PaperRater

www.paperrater.com

این نرم‌افزار رایگان سه ابزار دارد: 1. چک کردن گرامر، 2. تشخیص سرقت علمی، 3. پیشنهادهای نگارشی. این نرم‌افزار توسط متخصصان زبان‌شناسی و دانشجویان فارغ‌التحصیل حفظ و پشتیبانی می‌شود.

22 

 Plagiarisma.net

www.plagiarisma.net

این نرم‌افزار رایگان دارای کادر جستجو است. و کاربران می‌توانند انواع URLها و فرمت‌های HTML, DOC, DOCX, RTF, TXT, ODT و PDFرا جستجو کند.

23  

Viper

www.scanmyessay.com

یک نرم‌افزار رایگان با سرعت بالا که برای کاربران ویندوز قابل استفاده است. و در بیش از میلیارد مدرک به جستجوی اسناد می‌پردازد.

24 

Plagiarism Detector

plagiarismdetector.net

رایگان، این نرم‌افزار نیاز به فرمت خاصی ندارد فقط کافیست متن مورد نظر را در کادر مخصوص بچسبانید و دکمۀ سرچ را بزنیم. دانشجویان، معلمان و صاحبان وب سایتها  می‌توانند از این نرم افزار استفاده کنند.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری

خدمات موسسه پژوهش برتر