پاورپوینت سرقت علمی

انتشار 20 بهمن 1398
مطالعه 5 دقیقه

اگر تمایل دارید پاور پوینتی در رابطه با سرقت علمی تهیه نمایید ابتدا بهتر است نحوه صحیح ایجاد یک پاور پوینت تاثیر گذار را مطالعه فرمایید و با مصادیق آن آشنا شوید. سپس باید در مورد مصادیق سرقت علمی مطالعه فرمایید و اطلاعات لازم در خصوص سرقت علمی را در قالب پاور پوینت ارائه نمایید.

پاورپوینت سرقت علمی

همه چیز در رابطه با سرقت علمی

استفاده بدون استناد از منابع علمی دیگران مصداق سرقت علمی می‌باشد. شما باید به تمامی مطالبی که از منابع دیگران برداشت می‌کنید مرجع دهی کنید. منبع نویسی در مقالات باید دقیق واضح و روشن انجام شود. اگر به خاطر کوتاهی در رفرنس نویسی مقاله اتهام سرقت علمی داشته باشد به هیچ عنوان کاری از دست شما برنخواهد آمد بنابراین قبل از سابمیت مقاله در مورد سرقت علمی مصادیق آن و نحوه رفع اتهام سرقت علمی به صورت دقیق و کلی مطالعه کنید و سپس مقاله را سابمیت کنید. تعاریف و اصطلاحات متفاوتی برای سرقت علمی وجود دارد.

واژه plagiarism یا دزدی علمی برای اولین بار در قرن اول میلادی توسط شاعر رومی به نام “مارتیال” برای ربودن شعرهایش توسط شاعر دیگری به کار رفت. این واژه در سال ۱۶۰۱ توسط بن جانسون به معنی کسی که متهم به دزدی ادبی است توصیف شد و واژه دستبرد یا دزدی علمی در حوالی سال ۱۶۲۰ از آن مشتق شد. این واژه در دایره‌المعارف ویکی پدیا به صورت تصاحب غیرواقعی، تقلید بسیار نزدیک یا ربودن و چاپ کلام، افکار، ایده‌ها و عبارات نویسنده دیگر و ارائه آن به عنوان کار اصیل خود تعریف شده است. 

تصویر

دزدی علمی که معادل انگلیسی آن plagiarism است در زبان فارسی به صورت‌های مختلفی ترجمه شده است که از جمله عبارتند از: دزدی علمی، سرقت علمی، دستبرد علمی و سوء استفاده علمی.

با توجه به اینکه دزدی علمی گاه به صورت اتفاقی و نادانسته اتفاق می‌افتد لزوم آموزش کامل در این زمینه ضروری است. در سال‌های اخیر مشاهده شده است که متأسفانه حتی برخی از اساتید و بزرگان علم ایران نیز به صورت ناخواسته درگیر این رویداد شده و اعتبار علمی چندین ساله آن‌ها زیر سوال رفته است. با توجه به اینکه در دانشگاه‌ها در زمینه دزدی علمی به دانشجویان و اساتید آموزشی ارائه نمی‌شود این مطلب را برای شما آماده کرده‌ایم.

نحوه تهیه پاورپوینت عالی در رابطه با سرقت علمی

همیشه ارائه یک مطلب علمی در کلاس یا یک سمینار که چندین نفر مخاطب وجود دارد کمی دشوار است. مخاطبین شما در انتظار شنیدن مطالب جدید در خصوص موضوع تخصصی می‌باشند و بهتر است موضوعاتی که می‌خواهید ارائه کنید به روز و جدید باشند تا در فکر و ذهن افراد تاثیر مثبت داشته باشد و مخاطبین را جذب نماید. اغلب اطلاعات در قالب پاور پوینت ارائه می‌گرند که بهتر است قصد دفاع یا ارائه یک مطلب علمی را دارد ابتدا سعی کند در مورد نحوه تهیه پاورپوینت اطلاعات جامع و کافی کسب نمایید. برای تهیه پاور پوینت مطالب و گام‌های زیر را مطالعه فرمایید و طبق این مراحل پیش بروید تا میزان تاثیرگذاری مطلب  خود را بیش از حد کنید:

نکات کلیدی در رابطه با تهیه پاورپوینت

اسلاید ها باید ساده و تاثیرگذار باشند.

استفاده از رنگ ها و اشکال و طرح ها در رنگ های مختلف نه تنها باعث جلب توجه نمی‌شود بلکه ذهن مخاطب را از موضوع اصلی دور می‌کند باعث می‌شود گیرایی و درک مخاطب از متن تخصصی شما کاهش یابد. از افکت های پاور پوینت و حاشیه دادن به اسلایدها خودداری کنید. به کنتراست رنگ ها(کنتراست رنگی بدین معناست که شما نباید از رنگ‌های مشابه در محتوای اسلاید خود استفاده کنید، به عنوان مثال اگر پس زمینه‌ی اسلاید شما سفید رنگ است، سعی کنید تا حد ممکن متنی به رنگ زرد نداشته باشید، بلکه باید از رنگ‌های کاملا متضاد هم استفاده کنید، به عنوان مثال پس‌زمینه‌ی سفید با متن تیره یا برعکس) توجه داشته باشید و برای متن و تصاویر و حاشیه از رنگ هایی استفاده کنید که در کناب یکدیگر جذاب باشند شناخت رنگ ها برای تهیه یک پاورپوینت جذاب الزامی است.

زیاد از متن استفاده نکنید

متون صفحات پاور پوینت باید مختصر و مفید باشند. استفاده از متون طولانی که بیش از 3 خط باشد در صفحات باعث می‌شود متن تاثیرگذاری و جذابیتش افت کند. در صورت امکان می‌توانید از تصاویر، نمودار و حتی ویدئوهای کوتاه در اسلایدهای خود استفاده کنید، به یاد داشته باشید که به‌کارگیری عناصر و المان‌های گرافیکی علاوه‌بر اینکه باعث جذابیت و قابل فهم‌تر شدن ارائه‌ی شما خواهند شد به مخاطب نیز کمک می‌کند تا بسیار ساده‌تر با موضوع ارتباط برقرار کند.

تصویر

فونت و سایز نوشته ها را رعایت کنید.

از فونت های رسمی و اداری استفاده کنید و همچنین سعی کنید فونتی که استفاده کرده‌اید ضخیم و خوانا باشد و از فاصله دور قابل تشخیص باشد. معمولا سایز نوشته ها نباید کمتر از 24 باشد. اگر فاصله‌ی خطوط نوشته‌های شما کم باشد به شدت باعث گیج‌شدن و خستگی چشم مخاطبین خواهید شد، سعی کنید فاصله‌ی خطوط را بین ۱.۵ تا ۲ قرار دهید.

تعداد اسلاید ها نباید زیاد باشند

تعداد مشخصی نمی‌توان برای تعداد اسلاید ها در نظر گرفت ولی سعی کنید تعداد اسلایدها را در حد معقول نگه دارید بستگی به مطلب و موضوعی که می‌خواهید ارائه کنید دارد که تعداد اسلاید ها چقدر باشد. در حین ارائه مطلب نیز سعی کنید برای هر اسلاید 3 تا 4 دقیقه در نظر بگیرید روی یک اسلاید زمان طولانی صرف نکنید.

مطالبی که می‌توانند در راس پاورپوینت به عنوان کلید واژه و تیتر قرار بگیرند شامل موارد زیر است:

بیش از هزاران عنوان و موضوع در رابطه با سرقت علمی برای تهیه پاور پوینت می‌توانید پیدا کنید. امروزه متاسفانه کشور ما نیز با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کند و خبرهای بسیاری در این رابطه به گوش می‌رسد با تهیه پاور پوینت می‌توانید سطح معلومات جامعه را در رابطه با سرقت علمی افزایش دهید. افزایش سطح اطلاعات نویسندگان در رابطه با سرقت علمی یکی از روش‌های کاهش ارتکاب به سرقت علمی در جامعه می‌باشد. بسیاری از نویسندگان بعد از ریجکت مقاله ادعا می‌کنند که اطلاعی از وجود سرقت علمی در مقاله خود نداشته‌اند و به همین دلیل مقاله ریجکت شده است. بهتر است قبل از تهیه پاورپوینت سرقت علمی ابتدا در مورد سرقت علمی آشنایی کامل داشته باشید و همچنین نحوه تهیه پاورپوینت و کارکردن با ابزار office را کاملا آموزش بینید تا میزان تاثیرگذاری چندبرابر شود. 

موسسه پژوهش برتر پیشگام در ارائه خدمات پارافریز و رفع سرقت علمی از مقالات تخصصی, پایاننامه ها و کتابها با کمترین هزینه و به صورت تضمینی می‌باشد در صورت تمایل به همکاری با این مجموعه می‌توانید درخواست خود را به صورت آنلاین ارسال فرمایید.

مطالب مرتبط با این موضوع

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
2 سال پیش
با سلام واحترام اگر ویرایش زبانی و گرامری در نظر داشته باشید بله اقدامات لازم صورت میپذیرد . برای کسب راهنمایی های بیشتر لطفا با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید : مسعودی : 09911755943 [email protected] شکاری : 09214572013 [email protected]
بازدیدکننده
پریا
2 سال پیش
شما در ویرایش و سر و سامان دادن به متن نوشته شده خدماتی ارائه میکنید؟ مقاله آماده میباشد فقط نیزا به اصلاحات و تغییرات جزئی دارد.
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
2 سال پیش
سلام و احترام ممنون از اینکه با نظراتتون ما رو در راستای ارائه خدمات بهتر یاری می نمایید . شکاری 09214572013 مسعودی 09911755943
بازدیدکننده
کریمی
2 سال پیش
چقدر عالی بود هم در مورد پاور پوینت و هم سرقت علمی

خدمات موسسه پژوهش برتر