پذیرش مقاله در نشریات علمی داخلی

انتشار 2 خرداد 1397
مطالعه 3 دقیقه

پژوهش برتر: یک مقاله ی علمی گزارش تحقیقی است که نتایج تحقیقات اصلی جدید در یک زمینه ی تخصصی را شرح می دهد.

پذیرش مقاله در نشریات علمی داخلی

برای اینکه بتوانیم مقاله خود را در نشریات و مجلات معتبر داخلی به چاپ برسانیم، لازم است تا ابتدا اصول نگارش درست مقاله را بدانیم. در نگارش این نوع مقالات روش پژوهش از اهمیت خاصی برخوردار است چرا که بهترین موضوع اگر با روش صحیح مورد پژوهش قرار نگیرد و به طور صحیح نگارش نشود فاقد اعتبار علمی است.
اصطلاح In The Bin  رایج در جوامع آکادمیک به معنای (به درد سطل زباله می خورد) برای مقالاتی استفاده می شود که در آن مقالات اصول پژوهش و نکات نگارش علمی رعایت نشده باشد و هنگام داوری بدون مطالعه ی موضوع پژوهش درون سطل زباله انداخته می شود.
در مرحله بعدی یک مجله یا نشریه علمی مناسب با موضوع و عنوان مقاله خود پیدا کنیم و سپس مقاله خود را بر اساس دستورالعمل آن مجله قالب بندی کنیم.

می توانید لیست نشریات علمی داخلی معتبر و مورد تایید وزارت علوم را در سایت www.journals.msrt.ir مشاهده کنید.

روش نگارش صحيح يک مقاله علمي

 1. اولين نکته در تهيه يک مقاله استفاده صحيح از نوع، اندازه و سبک Font يا قلمي است که نشريه يا کنفرانس مورد نظر ارائه کرده است.
 2. به هيچ وجه از فاعل اول شخص يا فعل اول شخص استفاده نکنيد. براي نمونه از جملاتي مانند "به نظر من" کاملا اجتناب کنيد. بيان جمله از سوي اول شخص تنها براي صاحبنظران و اساتيد بالارتبه قابل استفاده است.
 3. در متن فارسي به هيچ وجه از واژگان لاتين استفاده نکنيد. اگر يک واژه لاتين کليدي استفاده شده بايد به صورت پاورقي در انتهاي صفحه زيرنويس شود. همچنين نام هاي خارجي مورد استفاده در متن بايد زيرنويس شوند تا خواننده در تلفظ آن نامها دچار ايراد نشود.
 4. براي استفاده از علائم نگارشي مانند . ، : ؛ و ساير موارد دقت کنيد حتما اين علائم چسبيده به کلمه قبلي و يک خط فاصله يا Space با کلمه بعدي فاصله داشته باشند. براي نمونه به علامت گذاري در متن اين مقاله توجه کنيد.
 5. استفاده از هرگونه کادر يا تزئينات اينچنين در صفحه اول يا ساير صفحات مقاله اکيدا ممنوع است.
 6. خط اول هر پاراگراف بايد 0.5 سانتي متر از ابتداي خط فاصله داشته باشد.
 7. متن مقاله به جز عنوان و نام نويسنده بايد به صورت Justified و Right-to-Left مرتبط شده باشد.
 8. شماره صفحات در قسمت وسط پائين صفحه درج شود.

ویژگی مقالات علمی

 • انتخاب موضوعی که در راستای افزودن به علم بشر باشد.
 • عدم انتخاب موضوعات صرفا گسترده که از عهده آن بر نیایید و نیاز به استفاده از آثار دیگر مولفان داشته باشید که به چنین مقالاتی Review  می باشد و فاقد اعتبار علمی هستند.
 • اتکا به اطلاعات دست اول که در روند پژوهش بدست می آید.

بخش های مختلف یک مقاله علمی

چکیده: Abstract در 8 الی 10 خط و در دو پاراگراف نوشته می شود و باید بیانگر سیر کاملی از مقاله باشد.

مقدمه: بهتر است در یک صفحه نوشته شود و در پاراگراف اول به شرح و بیان مسئله پرداخته شود. در پاراگراف دو ارزش و اهمیت موضوع و در پاراگراف سوم به توضیح اهداف پرداخته شود. و در پاراگراف آخر توضیحی مختصر از موضوعات ارائه شده قید شود.

روش تحقیق: در این قسمت نوع پژوهش بر پایه ی هدف و ماهیت معرفی می شود. و نحوه ی جمع آوری داده ها بیان می شود معمولا در پژوهش هاي علمي از روش هاي مطالعه ميداني و کتابخانه اي براي گردآوري داده ها و اطلاعات استفاده مي شود سپس فرضیه و سوالات، آزمون های آماری و نرم افزارها ارائه می شود.

تجزیه و تحلیل داده ها: در این بخش بر اساس داده های بدست آمده و با توجه روش های آماری مناسب، به تجزیه تحلیل داده ها و آزمون فرضیه ها پرداخته می شود. و این تحلی اساس یک پژوهش علمی ست.

خلاصه و نتیجه گیری: هر مقاله الزاما باید دارای خلاصه و نتیجه گیری دقیقی از دستاوردهای پژوهش باشد. چرا که داوران هنگام بررسی اول به چکیده و نتیجه گیری توجه می کنند.

منابع و مآخذ: در بخش نهایی منابع مورد استفاده در نگارش مقاله ذکر می شود. که بسته به انتخاب مجله اسکوپ خاص آن مجله بکار گرفته می شود. ولی روش استاندارد APA نامیده می شود. که توسط انجمن روانشناسی آمریکا ارائه شده است.

پیوست ها و توضیحات: در صورت نیاز می توان کارهاي آماري، پرسشنامه يا ساير توضيحات را در قالب پيوست ها به مقاله اضافه کرد، اين کار ارزش علمي مقاله را بيشتر مي کند.

پذیرش مقالات در نشریات علمی داخلی

 موسسه پژوهش برتر همه اقدامات لازم جهت اکسپت مقاله شما را در مجلات علمی داخلی انجام می دهد. پذیرش مقاله در این مجلات تضمینی نیست ولی کارشناسان موسسه برای گرفتن پذیرش تمام تلاش خود را می کنند. مدت زمان داوری این مجلات طولانی هست و معمولا بین 1 الی 4  ماه زمان نیاز دارد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری

خدمات موسسه پژوهش برتر