پذیرش و چاپ مقاله SCOPUS

انتشار 5 خرداد 1397
مطالعه 3 دقیقه

پژوهش برتر: دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور دارند و مایل هستند از دانشگاه های معتبر خارجی اپلای بگیرند، چاپ مقاله در مجلات SCOPUS برای آنها گزینه مناسبی ست.

پذیرش و چاپ مقاله SCOPUS

اسکوپوس SCOPUS جزء پایگاه های کتاب شناختی معتبری است که حدود شصت میلیون سند را در خود جای داده و اطلاعات محصولات پنج هزار ناشر علمی و شانزده هزار و پانصد مجله علمی پژوهشی را در خود جمع آوری کرده است. اسکوپوس در پایگاه الزویر نمایه می شود و برای استفاده از اطلاعات آن به اشتراک و پرداخت هزینه نیاز است. اسکوپوس یک پایگاه بین رشته ای ست که کلیه حوزه های علوم از جمله علوم اجتماعی و زیستی، فیزیک و شیمی را در بر دارد.
الزیویر جزو ارائه‌دهندگان پیشرو در زمینه ی راهکارهای اطلاعاتی ست که سعی دارد عملکرد متخصصان حوزه‌های مختلف علمی، پزشکی و فناوری را افزایش دهد و تسهیلاتی برای متخصصان و محققان فراهم آورد تا بتوانند مرزهای دانش را جابجا کرده و دستاوردهای خود را به همگان عرضه کنند. الزیویر راهکارهای دیجیتال مبتنی بر وب را ارائه می‌دهد، که از میان‎‌‍ آن‌ها می‌توان به تعدادی از نام‌های معروف مانند « Sicence Direct»، «Scopus»، و «ClinicalKey» و «Elsevier Reserch Intelligence» اشاره کرد. این شرکت حدود ۲،۲۰۰ ژورنال و بیش از ۲۵،۰۰۰ عنوان کتاب را منتشر می‌سازد.

تفاوت ISI و SCOPUS

در حال حاضر اغلب دانشگاه ها معیار سنجش مقالات را بر پایه ی ضریب تاثیر قرار داده اند. اما گزارشاتی مبنی بر خطرات بٌلد شدن ایمپکت فاکتور یک مجله وجود دارد. برای مثال مجلاتی که مقاله های مروری بسیاری چاپ می کنند و در مقابل انتشار مقالات غیر انگلیسی مقاومت می کنند. از این جهت ضریب تاثیر نمی تواند تنها عامل مبتنی بر بار علمی یک مقاله باشد.
ISI و اسکوپوس نمایه های استنادی معتبری هستند که پژوهشگران بسیاری برای انجام تحقیقات خود به این نمایه ها مراجعه می کنند.
اسکوپوس از محصولات الزویر است و برای دسترسی به اطلاعات آن نیاز به ایجاد اشتراک و پرداخت هزینه می باشد، که جامع ترین اطلاعات در رابطه با علوم انسانی، شیمی و زیست در این سایت نمایه می شوند. ولی ISI تحت نظارت کمپانی تامسون رویترز است، که برترین اطلاعات در زمینه ی پژوهش علوم زیستی، هنر، علوم اجتماعی و علوم انسانی در این سایت نمایه می شود.
مهمترین شاخص isi ایمپکت فاکتور می باشد، به معنی میانگین ارجاعات دو سال اخیر به مقالات منتشر شده در یک مجله خاص. و شاخصی که در اسکوپوس مد نظر است SJR می باشد، که ماند ایمپکت فاکتور است اما درجه ی اهمیت بک مجله را نیز منظور می کند. اهمیت یا پرستیژ بااستفاده از الگوریتم PageRank موتور جستجوی گوگل برآورد می شود و ارزش علمی مجله ارجاع دهنده را نشان می دهد و برای این برآورد از آنالیز داده های سه سال اخیر اسکوپوس استفاده می شود.
مهمترین تفاوت این دو نمایه در پوشش مقالات است. طبق بررسی ها پوشش اسکوپوس 20 درصد از آی اس آی بیشتر است. و در تفاوت های موضوعی در زمینه هنر، علوم اجتماعی و انسانی از لحاظ محتوا و هدف isi برتری دارد، اما در همین موضوعات از لحاظ شاخص های مدیریت و اعتبار پدید آورندگان scopus برتری دارد. اما اسکوپوس به مقالات قبل از 1995 دسترسی ندارد.
در حالت کلی می توان گفت سیستم ارجاع و بررسی هر دو به یک صورت کار می کنند و برای سنجش میزان اعتبار مجلات نیاز به بررسی هر دو نیست. به وسیله هر دو می توان به اطلاعات شاخص ایندکس دست یافت و هر دو نمایه در زمینه جستجوی ارجاعات هر دو نمایه فعال هستند ولی سیستم جستجوی اسکوپوس واضح تر است.

لیست مجلات اسکوپوس 2017

 مزایای چاپ مقاله در مجلات SCOPUS:

  1. مجلات SCOPUS در واقع برای دانشجویان و محققینی که قصد دارند در زمان کوتاه تر و با هزینه نسبتا کمتری، مقالات و یافته های علمی خود را در مجلات معتبر به چاپ برسانند مناسب می باشد.
  2. همچنین دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند و تمایل به گرفتن اپلای از دانشگاه های معتبر خارجی دارند، چاپ مقاله در مجلات SCOPUS برای آنها بسیار مناسب است.
  3. با توجه به اینکه یکی از معیارهای اصلی سنجش دانشجویان در مصاحبه دکتری، داشتن مقالات علمی پژوهشی در مجلات معتبر می باشد، توصیه ما به شما این است که مقالات خود را در مجلات SCOPUSS  به چاپ برسانید. زیرا در زمان کمتر و با صرف هزینه کمتر می توانید مقالات خود را به چاپ برسانید.
  4. دانشجویانی که در مرحله دفاع از پایان نامه خود هستند، با پذیرش و چاپ مقالات خود در مجلات و ژورنال های SCOPUS می توانند 1-1.5 نمره باقی مانده پایان نامه خود را دریافت کنند.

موسسه پژوهش برتر با سال ها فعالیت در زمینه معرفی مجلات معتبر ISI,ISC, SCOPUS و مجلات علمی پژوهشی داخلی همچنین ارسال و چاپ مقالات در مجلات مرتبط با موضوع مقاله، دانشجویان و محققین جوان را در چاپ مقالاتشان یاری می رساند. 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری

خدمات موسسه پژوهش برتر