پذیرش و چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی

انتشار 16 آذر 1401
مطالعه 9 دقیقه

مجلات علمی پژوهشی به چه مجلاتی گفته می شود؟

مجلات علمی پژوهشی به چه مجلاتی گفته می شود؟

مجلات علمی پژوهشی مجلاتی هستند که اکثرا مقالات علمی پژوهشی را مورد داوری و تایید و پذیرش قرار می دهند. پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ( Islamic World Science Citation Center یا به اختصار ISC) یک سامانه اطلاع رسانی علمی هست که دانشگاه های ایران و جهان اسلام را رتبه بندی کرده و مجلات علمی کشور های اسلامی را براساس معیار های علم سنجی معتبر مورد ارزیابی قرار می دهد. مجلات این پایگاه از نظر رتبه علمی بعد از مجلات isi و scopus قرار دارند و از مجلات معتبر علمی در داخل ایران به شمار می روند و سطح علمی بسیار بالایی دارند و داوری در این مجلات سخت گیرانه می باشد.

دانشجویانی که قصد پذیرش مقاله خود در این مجلات رو دارند باید اصول نگارش مقاله علمی رو رعایت نمایند . مجلات علمی پژوهشی داخلی برای کسانی که به دنبال تقویت رزومه تحصیلی خود در داخل کشور هستند بسیار مناسب می باشد. اما برای کسانی که قصد مهاجرت یا اپلای دانشگاه های خارجی را دارند چندان مناسب نمی باشند. چون این مجلات در خارج کشور فاقد امتیاز لازم می باشد. اگر بخواهیم جمع بندی کلی داشته باشیم مجلات علمی پزوهشی مجلاتی هستند که اکثرا مقالات چاپ شده در آن علمی پژوهشی بوده و در مورد یک موضوع خاص علمی مقالات را مورد ارزیابی و پذیرش قرار می دهد و یافته و نگاه جدیدی را دنبال می کند. مخاطبان اصلی این مجلات اکثر اساتید و هیئت علمی دانشگاه ها، دانشجویان و پژوهشگران در رشته های مختلف علمی می باشند و چون اعتبار علمی بسیار بالایی در سطح دانشگاه های داخلی دارند متقاضی چاپ مقاله در این نوع مجلات بسیار زیاد هستند.

مقالات علمی پژوهشی کدام مقالات هستند؟

مقالات علمی پژوهشی مقالاتی هستند که هم دارای نوآوری باشند و هم شیوه های جدید از یک حوزه علمی را معرفی کنند. این نوآوری نباید فقط در روش جدید، تعریف جدید، مساله جدید و ... در تاریخ علم باشد. هدف اصلی مقاله علمی پژوهشی ایجاد یک استدلال است. یکی از بخش های چنین مقاله ای مرور ادبیات است. در یک مقاله علمی پژوهشی، ادبیات به عنوان اساس و بنیان کار ارائه می‌شود و بینش جدیدی را که محقق به دنبال ایجاد آن است، پشتیبانی می‌کند. این مقالات برخلاف مقالات علمی ترویجی که هدف آن خلاصه کردن و استنتاج مباحث و ایده های دیگران است، در پی ایجاد و ترویج موضوع جدیدی هستند.

مقالات علمی پژوهشی کدام مقالات هستند؟

مزیت پذیرش و چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی

مقاله علمی پژوهشی چون حاصل تلاش و دسترنج خود دانشجویان می‌باشد امتیاز بسیار زیادی دارد و دانشجویان می‌توانند با ارائه این مقالات در ژورنالهای معتبر امتیازات زیادی کسب کنند. از جمله مهمترین امتیازاتی که به نویسندگان مقالات تعلق می‌گیرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

افزایش رتبه علمی

افزایش حقوق و مزایای شغلی

پذیرش راحت تر در مقطع دکتری

امکان عضویت در بنیاد ملی نخبگان

امکان گرفتن پروژه های تحقیقاتی با درآمدهایی بسیار بالا

شناخته شدن به عنوان متخصص و صاحب نظر در موضوع

استخدام راحت تر در کلیه ادارات و سایر مراکز دولتی و خصوصی

گرفتن بورس تحصیلی از دانشگاه های معتبر بین المللی در سراسر جهان

پذیرفته شدن بسیار راحت تر به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی

امکان ادامه تحصیل در مقطع، رشته و دانشگاه دلخواه در تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی بدون آزمون ورودی

مراحل اقدام برای پذیرش و چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی

چاپ مقاله علمی پژوهشی در ژورنالهای معتبر داخلی و خارجی به ترتیب زیر می‌باشد:

ویراستاری ادبی مقاله

اکثر کسانی که مقاله می نویسند با اصول نگارش و دستور زبان به طور کامل اشنا نیستند و ممکن است مقاله نوشته شده نیاز به ویراستاری ادبی داشته باشد و یا ممکن است مقالات ترجمه شده از یک زبان دیگر باشند و در این حالت نیز اصول و وقواعد گرامری و دستور زبانی رعایت نشده باشد. و نیاز هست متخصص فایل رو برسری و ایرادات رو برطرف نماید. ویراستاری ادبی مقاله یک مرحله بسیار مهمی هست که باید قبل از ارسال به مجله باید انجام شود تا مقاله سطح کیفی مورد نظر را داشته باشد.

ویراستاری ادبی مقاله:

ترجمه تخصصی

مقاله علمی پژوهشی را اگر تصمیم دارید به ژورنالهای خارجی سابمیت کنید, بهتر است قبل از هر چیز ترجمه کنید. ترجمه تخصصی مقالات تخصصی در تمامی حوزه ها باید به متخصص همان رشته واگذار شود. داوران حساسیت بسیار زیادی در کیفیت ترجمه تخصصی مقالات دارند. بهتر است مقاله ترجمه شده کیفیت بالایی داشته باشد تا در این ژورنالها پذیرفته شود.

ترجمه تخصصی:

رفع سرقت ادبی مقاله

حتی اگر مقاله ای را با کیفیت بسیار تخصصی نگارش کرده اید بهتر است که آنرا پارافریز یا رفع سرقت ادبی کنید. مقالاتی که در آنها به صورت عمدی یا سهوی سرقت ادبی مشاهده شود حتما ریجکت خواهند شد.

اعتبار سنجی و انتخاب ژورنال مناسب

مجلات فقط مقالاتی را پذیرش می‌کنند که در اسکوپ مشخصی باشند. همچنین هر مجله از لحاظ سطح اعتبار با مجلات دیگر متفاوت است و باید مقاله را اعتبار سنجی کنید و مناسبترین مقاله را معرفی کنید.

فرمت‌بندی مقاله

ژورنالها مقالات را فقط در فرمت مشخصی پذیرش می‌کنند و اگر مقاله ای خارج از این حوزه و چهارچوب نوشته شود حتما ریجکت می‌شود. یک مرحله مهم و حتمی قبل از سابمیت مقاله تبدیل فرمت است.

سابمیت مقاله:

سابمیت مقاله

مقاله باید بعد از طی مراحل فوق به ژورنال مورد نظر سابمیت شود تا به بخش های داوری ارسال شود. نحوه سابمیت مقاله به مجلات متفاوت است و اصولا در قسمت راهنمای هر مجله نوشته می‌شود. برای سابمیت مقالات به مجله مورد نظرتان می‌توانید از مشاورین و کارشناسان متخصص کمک بگیرید.

داوری مقاله:

داوری مقاله

شدت سختگیری و مدت زمان داوری مجلات کاملا بستگی به کیفیت مجله ای که انتخاب کرده اید دارد. برخی از ژورنالها داوری بسیار سختگیرانه ای دارند. اما برخی دیگر از ژورنالها هم داوری کوتاه تری دارند و هم شدت سختگیری داوران بسیار پایین است.

مواردی که در هنگام سابمیت مقاله باید رعایت شود

بعد از فرمت بندی مقاله در مرحله سابمیت مقاله رد مجله براساس روالی که در سایت خود مجله اعلام شده است اقدام می فرمایید. جهت این که یک سابمیت درست انجام دهید باید موارد زیر نیز همراه با فایل نهایی مقاله برای مجله ارسال نمایید:

افیلیشن کامل نویسندگان براساس شیوه نامه دانشگاه محل تحصیل

تکمیل فرم های تعارض منافع نویسندگان و تعهد نامه نویسندگان

معرفی داور های پیشنهادی برای مقاله به همراه اطلاعات کامل

ترجمه منابع مقاله به انگلیسی در صورت درخواست

مشخص کردن ترتیب نویسندگان مقاله و نویسنده مسئول

ارسال ادرس ایمیل نویسندگان مقاله

ارسال فایل مشابهت یابی مقاله

ارسال کد ارکید نویسندگان

ارسال چکیده مبسوط مقاله

چکیده مقاله به انگلیسی

مواردی که در هنگام سابمیت مقاله باید رعایت شود:

مراحل داوری مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی

مراحل داوری مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی

مراحل داوری مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی یک فرآیند سیستمی هست. معمولا در ابتدای سابمیت مقاله به دست سردبیر مجله میرسد و ایشان مقاله را بررسی می نمایند اگر از نظر سردبیر مقاله از نظر موضوعی و ظاهری مورد تایید باشد برای داوری محتوایی به داوران نشریه ارسال می شود در غیر اینصورت مقاله از طرف سردبیر ریجکت می شود که اصطلاحا ریجکت فوری مقاله گفته می شود. بعد از داوری ممکن است مقاله مستقیما مورد تایید داوران قرار گرفته و برای چاپ ارسال شود . یا ممکن است به شرط اصلاحات جزئی از طرف نویسنده مقاله مورد تایید واقع شود که در این صورت باید پاسخ داوران صریح و دقیق داده شود تا مورد تایید نهایی قرار گیرد و یا ممکن است حالتی باشد که مقاله از نظر داوری نیاز به بازنگری اساسی داشته باشد و در این صورت به نویسنده بازگردانده شود تا اصلاحات انجام و برای داوری مجدد سابمیت شود. و همچنین ممکن است مقاله مورد تایید واقع نشده و ریجکت شود.

مراحل داوری مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی به صورت نمودار

برای اینکه روال داوری مقاله در مجلات در ذهن شما مجسم شود این نمودار می تواند کمک خوبی باشد.

مراحل داوری مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی به صورت نمودار

ثبت سفارش پذیرش و چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی در موسسات

همان طور که در ابتدا اشاره شد جهت ارسال مقاله به مجلات مرتبط باید تمام مواردی که برای ارائه یک مقاله با کیفیت و بدون نقص نیاز هست انجام شود. اساتید و دانشجویان و کسانی که می خواهند برای این مجلات مقاله ارسال نمایند گاها فرصت انجام این اصلاحات را ندارند . یا به صورت تخصصی با روند فرمت بندی و سابمیت هر مجله آشنا نیستند و ترجیح می دهند این روال را از طریق متخصص مربوطه انجام دهند تا از بابت بدون نقص بودن کار خود اطمینان حاصل نمایند. به همین دلیل پیدا کردن موسسه ای که بتواند این خدمات رو با کیفیت بالا و در کمترین زمان ممکن انجام دهد اهمیت بالایی دارد. موسسات معتبر زیادی هستند که در این زمینه فعالیت دارند و خدمات ارائه می دهند. ارائه خدمات در اسرع وقت، سرعت و دقت بالا، پیگیری و پاسخگویی مداوم و راهنمایی و مشاوره تخصصی از مهم ترین ویژگی های یک موسسه معتبر می باشد.

مراحل ثبت سفارش پذیرش و چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی در موسسه پژوهش برتر

موسسه پژوهش برتر برای ارائه خدمات مناسب و با کیفیت و سهولت در آشنایی با روند ثبت سفارشات مشتریان عزیز مراحل ثبت سفارش مقاله برای پذیرش و چاپ در مجلات علمی پژوهشی را به صورت مختصر ارائه می نماید تا با روند آشنا بوده و راحت تر سفارش خود را ثبت فرمایید:

ثبت سفارش از طریق راه های ارتباطی و ارسال فایل مقاله یا عنوان و چکیده

بررسی سفارش و فایل و معرفی مجلات مرتبط با مقاله و رشته و گرایش شما

انتخاب مجله و ثبت سفارش نهایی برای انجام اقدامات

فرمت بندی فایل براساس دستورالعمل مجله

تایید نهایی فایل فرمت بندی شده از جانب مشتری و برگشت فایل های درخواستی

سابمیت نهایی و ارسال اطلاعات پنل به مشتری

پیگیری مقاله از طرف مجله و دریافت نتیجه نهایی

پژوهش برتر

ثبت سفارش پذیرش و چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی در موسسه پژوهش برتر

در صورتی که برای ارتقا رتبه علمی، تقویت رزومه تحصیلی، دریافت مدرک کارشناسی ارشد، دریافت مجوز پیش دفاع دکتری نیاز به پذیرش مقاله از مجلات علمی پژوهشی دارید می توانید از خدمات موسسه پژوهش برتر استفاده نمایید. موسسه پژوهش برتر با ارائه خدمات کامل و جامع در زمینه استخراج مقاله از پایان نامه، ویراستاری مقاله، پارافریز مقاله، ترجمه تخصصی،راهنمایی و مشاوره در خصوص معرفی و انتخاب مجلات معتبر و مرتبط با مقاله ، فرمت بندی و سابمیت مقاله و پیگیری تا حصول نتیجه نهایی از طرف مجله در خدمت مشتریان عزیز می باشد. کادر مجرب و پشتیبانی آنلاین همه روزه موسسه پژوهش برتر را یکی از موسسات معتبر و منتخب مشتریان قرار داده است.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

برای دریافت لیست مجلات مرتبط با مقاله خود عنوان و چکیده مقاله و رشته وگرایش را اسرال فرمایید تا مجلات مرتبط حضورتان ارسال شوند .

مدت زمان داوری مقاله در مجله بستگی به روند داوری مجله انتخابی دارد و ممکن است در یک ماه انجام شود و ممکن است طولانی تر هم باشد.

اگر اصلاحات مربوط به محتوا باشد باید خود نویسنده انجام دهند چون اشراف کامل به محتوا دارند. اما اگر ایرادات فرمت و ساختار باشد یا مواردی باشد که جزو خدمات موسسه هست بله انجام می دهیم.

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری

خدمات موسسه پژوهش برتر