رزومه ساز(اطلاعات جامع در مورد انواع رزومه، نحوه نگارش و نکات ضروری )

انتشار 3 اسفند 1401
مطالعه 7 دقیقه

رزومه چیست؟

رزومه (Resume) یک واژه فرانسوی به معنی خلاصه است و در فارسی کارنامک هم گفته می‌شود. نوشته‌ای است که پیشینه تحصیلی، مهارتی و شغلی و برخی جزئیات زندگی یک شخص در آن درج می‌شود که شرکت‌ها و کارفرماها با استفاده از آن بتوانند در خصوص استخدام آن شخص تصمیم‌گیری نمایند. معمولاً رزومه اطلاعات شغلی و تحصیلی را شامل می‌شود و با استفاده از این اطلاعات کارفرمای شرکت افراد متقاضی شغل موردنظر را مورد ارزیابی قرار داده و بر اساس آن تصمیم‌گیری می‌نماید که آیا برای مراحل بعدی استخدام دعوت شود یا خیر.

رزومه چیست؟

درواقع بررسی رزومه نقش غربالگری را انجام می‌دهد تا گزینه‌های بهتر و کارآمدتر شغل موردنظر انتخاب شوند. بنابراین رزومه سازی امری ضروری است.

کاربرد رزومه

برای هر شخصی ارائه رزومه هدف و کاربرد متفاوتی دارد. معمولاً رزومه با دلایل زیر ساخته می‌شوند.

  • نشان دادن مهارت‌های شخصی و ارتباطی

  • ارائه تصویر از خود وزندگی شغلی

  • تأثیرگذاری بر مسئول استخدام شرکت‌ها

  • معرفی خود برای شرکت‌ها و درخواست برای شغل موردنظر

کاربرد رزومه

انواع رزومه

رزومه‌ها کاربرد و انواع مختلف دارند:

رزومه کاری

رزومه کاری مرسوم‌ترین نوع رزومه هست که غالباً با آن آشنا هستیم. و شامل اطلاعات جامعی از سوابق کاری، مهارت‌ها، مدارک تحصیلی و توانایی‌های فردی و شرح‌حال کوتاهی از شخص است و کامل‌ترین نوع رزومه هست.نحوه نگارش رزومه کاری بسیار آسان هست.

رزومه کاری

رزومه تحصیلی

رزومه تحصیلی مدرکی است که اساتید و محققان برای درخواست همکاری در مؤسسات آموزشی، دانشگاه‌ها و مدارس و غیره ارائه می‌دهند و علاوه بر اطلاعات سابقه کاری و مهارت‌ها، سوابق پژوهشی و تدریس، انتشار و چاپ مقاله علمی و یا دستاوردهای علمی را شامل می‌شود. و بیشتر بر روی سوابق علمی و تجارب کاری در مراکز آموزشی تمرکز دارد.

رزومه تحصیلی

رزومه کارآموزی

رزومه کارآموزی با رزومه کاری تفاوت دارد. در رزومه کارآموزی که معمولاً دانشجوها و کارآموزان از آن استفاده می‌نمایند، مهم‌ترین مهارت‌ها، دستاوردها و همچنین سوابق کاری دانشجو آورده می‌شود. این رزومه حاوی اطلاعات مهمی ازجمله تحصیلات، سابقه کارآموزی و کاری، موفقیت‌ها و مهارت‌ها است دانشجو و کارآموز برخلاف رزومه کاری می‌تواند موفقیت‌ها و دستاوردهای علمی خود در دانشگاه را مطرح کرده و فعالیت‌های پاره‌وقت خود را برجسته سازد.

رزومه کارآموزی

رزومه آنلاین

رزومه آنلاین همان فرم‌هایی هستند که در وب‌سایت‌های شرکت‌ها به‌عنوان فرصت‌های شغلی وجود دارند و شما با سر زدن به این وب‌سایت‌ها این فرم‌ها را برای هر موقعیت شغلی پر می‌کنید. برخلاف تمام رزومه‌های قبلی که خودتان رزومه را تنظیم می‌نمایید، در رزومه آنلاین این شرکت‌ها هستند که مشخص می‌کنند کدام بخش‌ها باید پر شوند و چه بایدها و نبایدهایی رعایت شود.

رزومه آنلاین

ویژگی‌های یک رزومه خوب

یک رزومه خوب باید همانند یک تصویر که از میان صدها تصویر آن‌قدر خوب و باکیفیت هست که توجهتان را به خود جلب می‌کند، باید شمارا به جلسه مصاحبه برساند. رزومه خوب باید طوری باشد که شمارا از بین چندین داوطلب درخواست شغل موردنظر متمایز نماید و تبلیغ خوبی از شما و توانایی و مهارت‌هایتان ارائه نماید تا بتوانید به اهداف خود جامعه عمل بپوشانید. یکی از ویژگی‌های رزومه خوب این هست که قالب منظم و مرتبی داشته باشد، به‌طور خلاصه نوشته‌شده باشد، ظاهر جذاب و گیرایی داشته باشد و استاندارد نوشته‌شده باشد.

انواع سبک نگارش رزومه

رزومه زمانی یا تقویمی (Chronological)

رزومه زمانی یا تقویمی (Chronological)

در این نوع رزومه نویسی سوابق شغلی بر اساس تاریخ نوشته می‌شود. آخرین سابقه شغلی در ابتدا قرار می‌گیرد و بعدازآن به ترتیب سایر شغل‌ها بر اساس تاریخ قید می‌شود. این نوع رزومه نویسی متداول‌ترین و راحت‌ترین شیوه رزومه نویسی است. رزومه نویسی تقویمی معمولاً با جزئیات و قابل‌فهم هستند و مسیر پیشرفت شغلی و میزان توانایی و مهارت شمارا برای دریافت شغل موردنظر به‌خوبی نشان می‌دهند.

رزومه عملکردی (Functional)

بیشتر تمرکز در شیوه رزومه نویسی کارکردی ارتباط فعالیت‌های شما با شغل درخواستی جدید است. و باید به‌گونه‌ای نگارش شود که مهارت‌ها و تجربیات خود را با شغل جدید ارتباط دهد.

رزومه ترکیبی (Combination)

همان‌طور که از نام این رزومه مشخص هست این رزومه ترکیب دو نوع شیوه رزومه نویسی قبلی( زمانی و عملکردی) است. در این نوع رزومه نویسی باید خلاصه مهارت‌های خود از نوع کارکردی به همراه تاریخچه کاری خود از نوع تقویمی را ترکیب و در این مدل بنویسید. این شیوه رزومه نویسی بسیار مفید هست.

رزومه هدفمند(Targeted)

رزومه هدفمند می‌تواند تقویمی، کارکردی یا ترکیبی نوشته شود. اما به‌طور ویژه برای موقعیتی که برای آن درخواست می‌کنید، هدف‌گذاری می‌شود. و بخش‌های مختلف آن با توجه به کلمات کلیدی شغل موردنظر تکمیل می‌شود.

ساختار یک رزومه

رزومه‌ها ساختار کلی مشابهی دارند اما رزومه دو نفر مشابه نیست. یک رزومه از بخش‌های زیر تشکیل‌شده است.

سربرگ و اطلاعات تماس

ابتدای رزومه با اطلاعات شخصی شامل نام و نام خانوادگی، آدرس و ایمیل و شماره تماس و لینک شبکه‌های اجتماعی نوشته می‌شود.

خلاصه حرفه‌ای

بعد از اطلاعات شخصی در چند جمله به‌طور خلاصه در خصوص این‌که چه شخصی هستید و هدف رزومه‌تان را با جملات کوتاه و مختصر اما به‌طور واضح می‌نویسید.

مهارت‌ها

مدیران شرکت‌ها به دنبال افرادی متخصص هستند که مهارت‌هایی را در شغل موردنظر داشته باشند. در این بخش مهارت‌هایی که دارید و در این زمینه‌ها می‌توانید به‌صورت حرفه‌ای عمل کنید را بنویسید. قرار نیست همه مهارت‌ها را در سطح حرفه‌ای بلد باشید. اما می‌توانید مهارت‌های خود را در سطح‌هایی که واقعاً هستید بنویسید. مثلاً مهارت‌های مربوط به حسابداری، کامپیوتری و غیره.

سوابق کاری

در این قسمت که یکی از مهم‌ترین بخش‌های رزومه هست باید جزئیات و فعالیت‌های کاری خود را به‌طور مشخص بنویسید. به‌طور مثال باید نام شرکت یا موسسه‌ای که در آن مشغول به کار بودین، محل، مدت‌زمان همکاری و سمت شغلی که داشته‌اید را بیاورید.

سوابق تحصیلی

بعد از سوابق کاری، سوابق تحصیلی قرار می‌گیرد. همه مشاغل به سطحی از تحصیلات نیازمند هستند باید تحصیلات خود را به‌صورت محل تحصیل، نوع مدرک و مدت‌زمان تحصیل و سال اخذ مدرک در رزومه بیاورید. می‌توانید از بالاترین مدرک تحصیلی تا پایین‌ترین را بنویسید.

سایر تجربیات

این بخش اختیاری هست اما درعین‌حال مهم نیز هست. در این بخش می‌توانید به‌طور مختصر سایر تجربیاتی که داشته‌اید مانند اکسپت و چاپ مقاله، دریافت نمره‌های آزمون زبان و دریافت گواهینامه‌ها را بیاورید.

نکات مهم در نگارش رزومه

در نگارش رزومه باید مواردی را مدنظر قرار دهیم و رعایت نماییم.

بعد از اتمام نگارش رزومه، متن آن را بازخوانی نمایید

بازخوانی رزومه باعث می‌شود که ایرادات تایپی، نگارشی و املایی و رعایت فاصله‌گذاری‌ها مشخص و رفع شوند. در زمان بازخوانی جملات و ایراداتی که دارند را می‌توانید رفع نمایید. حتی‌الامکان می‌توانید از کسی دیگر کمک بگیرید تا متن شما بازخوانی نماید و ایرادات را اعلام نماید. هرچقدر شما رزومه قوی‌ای داشته باشید اما اگر ایراد داشته باشد اصلاً جالب‌توجه نخواهد بود.

بازخوانی متن

ویژگی‌های اخلاقی که در شغل درخواستی‌تان مؤثر هست را ذکر نمایید

زمانی که برای شغلی شرایطی درخواست می‌شود، معمولاً کارفرما یک سری ویژگی‌هایی مانند آن تایم بودن، منضبط بودن، اجتماعی بودن و غیره را بر اساس شغل موردنظر مطرح می‌نمایید. شما می‌توانید این خصیصه‌های اخلاقی مرتبط با شغلتان را مطرح نمایید.

ویژگی های اخلاقی

از دروغ‌گویی بپرهیزید

بسیاری از داوطلبان در زمان ارسال رزومه دروغ‌گویی و اغراق انجام می‌دهند و این اصلاً برای کارفرما چه در ابتدا متوجه این موضوع شود و چه بعد از استخدام خوشایند نیست. صادق بودن به خود شما و کاری که می‌خواهید انجام‌وظیفه نمایید اعتبار می‌بخشد و باعث جلب اعتماد می‌شود. پس بهتر هست تنها موارد و ویژگی‌ها و مهارت‌هایی را که دارید بنویسید و از دروغ‌گویی بپرهیزید.

پرهیز اط دروغگویی

مهارت‌های زبانی و کامپیوتری خود را قید نمایید

آشنایی با زبان‌های مختلف و مهارت‌های نرم‌افزاری همیشه امتیاز مثبت در رزومه دارد. اکثر مشاغل ارتباط با دنیای دیجیتال و حداقل مهارت‌های ابتدایی و آشنایی با کامپیوتر و فضای مجازی دارد و اگر شما در این زمینه مهارت داشته باشید، می‌توانید گزینه مناسب‌تری برای شغل مربوطه باشید. و درروند جذب و استخدام شما در آن شغل تأثیر مثبت داشته باشد.

مهارت کامپیوتری

از به کار بردن کلمات محاوره‌ای و یا اظهارنظر شخصی خودداری نمایید

رزومه یک نامه و اطلاعات شخصی و رسمی هست و نیاز هست به زبان رسمی نگارش شود بنابراین در نگارش رزومه کلمات محاوره‌ای یا شوخی و یا اظهارنظر شخصی در مورد مسائل مختلف نباید قید شود.

کلمات محاوره ای

تجربیات غیر مرتبط با شغل مذکور، سؤال در مورد میزان حقوق و مزایا و غیره را در رزومه نیاورید

نیاز به مطرح کردن مواردی که غیر مرتبط با شغل درخواستی هستند و یا سوال در مورد میزان درآمد را هرگز در رزومه نیاورید.

تجربیات غیر مرتبط

حتماً رزومه را به فرمت پی‌دی‌اف ذخیره و ارسال نمایید

ارسال رزومه در فایل ورد یا تکست به سبب این‌که در سیستم نمایشگر کارفرما ممکن است به هم بریزد بهتر هست که به‌صورت فایل پی‌دی‌اف ارسال شود. چون فایل پی‌دی‌اف به همان صورت هست و تغییر نمی‌کند.

پی دی اف

رزومه ساز

بسیاری از مؤسسات و سایت‌ها هستند که در مدت‌زمان کوتاهی می‌توانند رزومه شمارا با توجه به اطلاعات ارسال‌شده از طرف شما، تهیه می‌نمایند. استفاده از رزومه ساز، فرآیند ایجاد رزومه را به‌طور قابل‌توجهی سریع‌تر و آسان‌تر می‌نماید. شما بدون دغدغه می‌توانید اطلاعات خود را به موسسه مربوطه ارسال نمایید تا بدون نگرانی نسبت به مشکلات ایجاد رزومه مانند انتخاب فونت، طرح‌بندی، قالب‌بندی و غیره رزومه خود را دریافت نمایید.

پژوهش برتر

ثبت سفارش نگارش رزومه در موسسه پژوهش برتر

ارائه خدمات درزمینهٔ های مختلف با صدور تضمین کیفیت و پشتیبانی 24 ساعته از اصول کاری موسسه پژوهش برتر است. موسسه پژوهش برتر سابقه فعالیت چندین ساله درزمینهٔ ارائه خدمات آنلاین دارد و با همکاری تیمی مفتخر است که خدمات درخواستی مشتریان را در اسرع وقت ارائه نمایند.

شما برای سفارش نگارش رزومه می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان موسسه پژوهش برتر در تماس باشید و با خیال راحت درخواست خود را ارائه نمایید.

ثبت سفارش

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

بله در خدمتتان هستیم و می توانیم اقدامات لازم را انجام دهیم . شما می توانید درخواست خود را به کارشناسان موسسه پژوهش برتر ارسال نمایید تا اقدامات لازم انجام شود.

بله نگارش رزومه در تزبان های فارسی. انگلیسی. عربی. فرانسوی در موسسه پژوهش برتر قابل انجام هست.

بله بریا ترجمه در خدمتتان هستیم .فایل خود را ارسال فرمایید تا بررسی و ترجمه تخصصی و با گارانتی کیفی انجام شود.

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری

خدمات موسسه پژوهش برتر