تفاوت مقاله ژورنالی و مقاله کنفرانسی در چیست؟

انتشار 14 بهمن 1396
مطالعه 4 دقیقه

پژوهش برتر: آیا می دانید تفاوت مقالات چاپ شده در نشریات داخلی یا خارجی با مقالات کنفرانسی چیست و کدامیک امتیاز بیشتری دارد؟ 

تفاوت مقاله ژورنالی و مقاله کنفرانسی در چیست؟

سالانه کنفرانس ها و کنگره های زیادی بصورت ملی و بین المللی در ایران و کشورهای دیگر برگذار می شود و دانشجویان، محققین و اساتید بسیاری مقالات علمی پژوهشی و علمی ترویجی خود را به این کنگره ها ارسال می کنندکه پس از طی پروسه داوری به دو صورت سخنرانی و یا پوستر مورد پذیرش قرار می گیرد. امااین سوال پیش می آید که اعتبار مقالات چاپ شده در ژورنالها (مجلات) بالاتر است یا مقالات چاپ شده در کنفرانس‌ها؟ در پاسخ باید گفت که هر چند به طور کلی (بخصوص در کشور ما) اعتبار ژورنالها بالاتر از کنفرانس در نظر گرفته می شود، اما این موضوع باید در نظر گرفته شود که مجلات و کنفرانس های معتبری هم در دنیا وجود دارند که از بیش از هشتاد درصد ژورنالها معتبرتر می باشند و بخصوص برای دانشگاه های معتبر دنیا چاپ مقاله در بعضی کنفرانس‌ها از چاپ مقاله در خیلی از ژورنال‌ها مهم‌تر و معتبرتر می باشد. بنابراین بهترین روش، مقایسه یک ژورنال خاص با یک کنفرانس خاص می باشد.

مقاله کنفرانسی چیست؟ 

مقالات پذیرفته یا ارائه شده در یک کنفرانس تحت عنوان مقاله کنفرانس یا Proceeding نامید می شود. در یک کنفرانس، افرادی که در زمینه خاصی به تحقیق و پژوهش مشغول هستند، به تبادل اطلاعات می پردازند. بیشتر اوقات، ایده ای که در آغاز به ذهن می رسد به صورت یک مقاله کنفرانسی چاپ شده و به جامعه علمی عرضه می شود. در این مرحله هنوز جزئیات، مورد بررسی دقیق قرار نگرفته و مقایسه کافی با دیگر پژوهش های مشابه انجام نشده است. مزیت عمده مقالات کنفرانسی این است که مقاله به صورت شفاهی و سخنرانی ارائه شده و به این ترتیب با دیگر صاحب نظران بحث و تبادل نظر می شود. 

تقریبا در همه کنفرانس‌ها مقاله های پذیرفته شده در صورت داشتن بار علمی بالا در بعضی ژورنال‌ها و یا در کتابخانه های دیجیتالی همانند ieee (مخصوص برق و کامپیوتر) چاپ می شود که در حالت دوم معمولا کنفرانس‌ها یک هزینه ای برای چاپ دریافت می کنند که با یک فاصله حداکثری ۲ ماه به چاپ می رسد.

مقاله ژورنالی چیست؟

در تعریف ژورنال باید گفت که ژورنال یک مجله ای هست که معمولا به صورت دوره ای چاپ میشود و این دوره میتواند هفتگی‌، ماهانه‌، یا سالانه باشد. در این مجلات یک سری مقالات که دارای بار علمی خوبی هستند چاپ میشوند.

باید گفت که چاپ کردن یک مقاله در ژورنال معتبر زحمت بیشتری می خواهد و خود ژورنال هم در زمینه چاپ مقاله سخت گیری میکند و ممکن است چند بار به شما اشکالات مقاله را اعلام (ریوایز) و از شما بخواهند که مقاله را ویرایش کنید و یا در صورت خوب نبودن محتوای مقاله آن را رد (ریجکت) کند.

تفاوت های مقاله کنفرانسی و مقاله ژورنالی:

  1.  ارائه مقاله در ژورنال سخت تر از کنفرانس هست.
  2. برای چاپ مقاله در اکثر ژورنال ها نیاز به پرداخت هزینه می باشد اما در کنفرانس ها نیازی به هزینه نیست ( به جز کتابخانه های دیجیتالی)
  3. اعتبار مقالات ژورنالی از مقالات کنفرانسی بیشتر است (اما همانطور که در بالا هم اشاره شد برخی کنفرانس ها از  ژورنال‌ها معتبر تر هستند)
  4. ساختار نوشتاری مقاله ژورنال با مقاله کنفرانسی متفاوت است.

تشخیص:

به طور کلی یک ایده برای کامل شدن و به بلوغ رسیدن احتیاج به فکر زیاد دارد و شما باید از زوایای مختلف به آن نگاه کنید که این اتفاق در یک بازه زمانی کوتاه مدت رخ نداده و به کار زیادی احتیاج دارد. مقاله ژونالی اصولا مقاله ای هست که  بعد از اینکه یک ایده به ذهن  میرسد روی آن موضوع تا جای ممکن کار انجام می شود و  به همه زوایای آن توجه می شود تا از هیچ قسمت یا حتی جمله آن  ایراد اساسی گرفته نشود. البته رسیدن به یک چنین مقاله ای وقت و کار زیادی میبرد و در طول این مسیر  میتوان یک یا حتی چند مقاله کنفرانس هم ارائه کرد  و در نهایت ماحصل آنها را به عنوان یک مقاله ژورنال ارائه نمود. ارائه تعداد زیادی مقاله کنفرانس بدون ارائه مقاله ژورنال از آنها کار بسیار اشتباه و ناکاملی هست.

طبیعی است که در حالت کلی امتیاز مقاله ژورنال از مقاله کنفرانس بالاتر است و علت آن هم برمیگردد به داوری طولانی مدت مقاله های ژورنال. البته بعضی کنفرانس های شناخته شده هم وجود دارند که از بسیاری از ژورنالها (نه ژورنالای معتبر) امتیاز بالاتری دارند.

البته همیشه استثناهایی هم وجود دارد. در بعضی زمینه های تحقیق به دلیل اینکه سالها کار شده ، ارائه یک ایده که در نوع خودش جهشی را ایجاد کند کار مشکلی هست و در حالت کلی این زمینه ها با تجمعی از ایده های نه چندان مفصل که توسط پژوهشگرهای مختلف ارائه میشود رشد میکنند. در این حالت ممکن است مقاله های ژورنالی را پیدا کنید که واقعا معتبر هستند ولی ایده ارائه شده در آنها آنچنان مفصل نیست. پس تعجب نکنید و فکر نکنید که یک ایده حتما باید شاخ داشته باشد تا در ژورنال چاپ شود.

ارسال همزمان مقاله برای ژورنال و کنفرانس:

یکی از بهترین راهها برای اینکه ببینید مقاله شما ارزش چاپ شدن در ژورنال را دارد  یا در حد کنفرانس است ، مقایسه کار خود با کارهای مشابه هست. البته اینکه مثلا یک موضوع را مورد تحقیق قرار داده است شما هم همان موضوع را کار کنید حتما در یک ژورنال چاپ خواهد شد، پارامترهای زیادی تاثیر گذار هستند. البته شما میتوانید مقاله را هم برای کنفرانس بفرستید و هم ژورنال اما اگر مقاله واقعا در حد کنفرانس باشد این فقط تلف کردن وقت است. کار درست آن است که اول مقاله را در یک کنفرانس چاپ کنید تا هم از نظر داورها مطلع شوید و هم اگر در کنفرانس شرکت کردید از نظر شرکت کننده ها و بعد با در نظر گرفتن تمام این نظرات نسخه ژورنال آن را آماده کنید. به هر حال فاکتور زمان راهم در نظر بگیرید که یک چنین کار اصولی زمان زیادی میبرد. پس اگر خیلی زمان برایتان مهم نیست این کار را انجام دهید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
احمد فرید "ایزدیار"
2 سال پیش
سلام وقت تان بخیر:. حضور تان به عرض برسانم که ما در نهاد تحقیق و توسعه بین المللی یا IIRD در افغانستان مصروف خدمت هستیم در بخش های ایده جدید ، مقاله نویسی کنفرانسی و مقاله نویسی ژورنالی میخواستیم کمک ما نماید. با حرمت احمد فرید ایزدیار
بازدیدکننده
داو
3 سال پیش
با سلام و عرض ادب بسیار عالی بود و اطلاعات مفیدی و کاربردی در خصوص مجلات علمی و تفاوت آن با مقالات کنفرانسی به دست آوردم. با تشکر داود _ IT
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
سلام وقت بخیر فرهیخته گرامی جهت ارسال همان مقاله باید تغییراتی را در چکیده و عنوان و قسمت نتیجه گیری اعمال نمایید . جهت دریافت راهتمایی های بیشتر لطفا با کارشناسان موسسه پژوهش برتر در ارتباط باشید شکاری 09214572013 p.bartar100@gmail.com مسعودی 09911755943 isipaper100@gmail.com
بازدیدکننده
آزاده
4 سال پیش
با سلام. آیا میشه مقاله ای که فارسی هست و در یکی از ژورنالهای داخلی چاپ شده رو ترجمه کرد با همون دیتاها و به برای اینISI شدنش اقدام کرد؟؟؟ با تشکر
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
سلام و احترام فرهیخته گرامی ضمن تشکر از حسن توجهی که به موسسه پژوهش برتر دارید . بله می توان مقاله ای که در کنفرانس پذیرفته شده است را در مجله نیز به چاپ برسانید . جهت دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مجلات وشرایط پذیرش و چاپ لطفا با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید . شکاری 09214572013 p.bartar100@gmail.com مسعودی 09911755943 isipaper100@gmail.com
بازدیدکننده
فرامرز
4 سال پیش
سلام، اگر یک مقاله ای در یک کنفرانس قبول بشه، همون مقاله رو میشه بعد در یک ژورنال ثبت کرد؟ سپاس
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
سلام و احترام بله حتما در خدمت هستیم . لطفا از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید تا اقدامات لازم انجام پذیرد . شکاری 09214572013 p.bartar100@gmail.com مسعودی 09911755943 isipaper100@gmail.com
بازدیدکننده
مهدیه
4 سال پیش
تبدیل پایان نامه به مقاله

خدمات موسسه پژوهش برتر