مراحل تالیف و چاپ کتاب

انتشار 16 بهمن 1398
مطالعه 7 دقیقه

تالیف و چاپ کتاب از نظر اغلب افراد بسیار دشوار است و سختی زیادی در این مسیر وجود دارد به همین جهت چندان تمایلی به چاپ کتاب نشان نمی‌دهند که ما در موسسه پژوهش برتر تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا بتوانید به راحتی کتابی را تالیف و چاپ کنید.

مراحل تالیف و چاپ کتاب

نحوه تالیف کتاب

کسانی که شغل اصلی آنها نویسندگی است و به صورت تخصصی این حوزه را دنبال می‌کنند شاید با روند کار آشنا باشند اما کسانی که برای اولین بار می‌خواهند کتابی بنویسیند بسیار دشوار به نظر می رسد که مراحل تالیف و چاپ را دنبال کنند. ممکن است فردی برای کسب امتیازات پژوهشی یا در میان گذاشتن بخشی از اطلاعات با دیگران بخواهد کتابی بنویسد در این صورت هیچ شناختی از روال کار ندارد و به دنبال راه هایی است که با مراحل تالیف و چاپ کتاب آشنا شود. برای آشنایی با مراحل تالیف و چاپ کتاب می‌توانید از این مطلب را مطالعه فرمایید و با کلیه مراحل تالیف و چاپ کتاب آشنا شوید.

برای تالیف کتاب ابتدا باید نوع کتابی که می‌خواهید بنویسید را انتخاب کید.

 • حوزه کودک و نوجوان
 • حوزه آموزش (نرم افزارهای مختلف آموزش و دانشگاهی)
 • حوزه دانشگاهی
 • حوزه داستان و رمان
 • حوزه شعر و آثار نظم
 • حوزه تاریخی
 • سایر حوزه‌ها

علاقه‌مند به هر یک از حوزه ها که باشید می‌توانید حوزه موضوعی مدنظرتان را انتخاب کنید و سپس عنوانی برای تحقیقات خود در نظر بگیرید. عنوان به تحقیقات شما هدف خواهد بخشید و کمک می‌کند تا بتوانید در یک راستا نگارش انجام دهید. بعد از انتخاب عنوان باید شروع به تکمیل سایر بخش ها کنید. برای اینکه نویسنده خوبی شوید لازم است چندین بار آزمون و خطا انجام دهید و متن مورد نظرتان را چندین بار به صورت تمرینی بنویسید تا نهایتا متنی که انتظار داشته اید را بتوانید جایگذاری کنید. نگارش را جز اهداف روزمره خود قرار دهید. بعد از نگارش اگر کتاب شما در قالب دست‌نوشته یا فایل ورد باشد می‌توانید یک ویراستار حرفه‌ای پیدا کنید و از او بخواهید تا ویراستاری را انجام دهد و کتاب آماده انتشار باشد. بعد از ویرایش باید کتاب را آماده چاپ کنید. 

تصویر

مزایای تالیف کتاب

چاپ کتاب مزایای بسیار زیادی برای جامعه دارد از طرفی برای خود نویسنده نیز چاپ کتاب امتیازاتی دارد که مشوق اصلی برخی از نویسندگان امتیازاتی است که می‌توانند از طریق چاپ کتاب کسب نمایند و از طریق آن رزومه خود را تقویت کنند. برای کمک به توسعه علم و دانش در دنیا و برای انتقال اطلاعات و یافته های جدید می‌توان کتابی نوشت و آنرا در اختیار تمام دنیا قرار داد. از دیگر مزایای تالیف کتاب این مورد می‌باشد که نویسنده می‌تواند از این طریق رزومه خود را تقویت کند و از امتیازات پژوهشی بهره گیرد. از جمله امتیازات پژوهشی چاپ کتاب می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • چاپ کتاب برای فرد نویسنده قبل از هر چیز موجب افزایش اعتماد به نفس می‌شود.
 • جایگاه علمی نویسنده کتاب در کشور ارتقا می‌یابد.
 • اعتبار علمی کسب می‌کند که می‌تواند پروژه های بزرگ با درآمد زیاد بگیرد.
 • رتبه شغلی اش در محیط کار ارتقا می‌یابد که می‌تواند که موجب افزایش حقوق و مزایا می‌شود.
 • می‌تواند به راحتی و با اعتماد به نفس کامل در مصاحبه های شغلی دولتی و خصوصی شرکت کند.
 • می‌تواند در آزمون مصاحبه دکتری شرکت کند و امتیازات زیادی در این مرحله کسب کند.

مراحل چاپ کتاب

 آماده سازی اولیه کتاب

در این مرحله کارهایی مانند بررسی غلط‌های املایی و نگارشی، تایپ، صفحه‌ آرایی و ویراستاری انجام می‌شود. فایل کامل کتاب باید در این مرحله آماده شود و این فایل باید تا حد امکان کامل و بدون ایرادات علمی و نگارشی باشد.

دریافت شابک (ISBN)

شابک مخفف عبارت شماره استاندارد بین المللی کتاب یا به انگلیسی International Standard Book Number است. شابک یک کد ۱۰ الی ۱۳ رقمی است که به هرکتاب منسوب می‌شود. باید توجه نمود که با تجدید چاپ یک کتاب شابک آن تغییر نمی‌کند. همچنین از سال ۲۰۰۷ به بعد شابک از ۱۰ رقم به ۱۳ رقم افزایش یافت تا بتوان کتاب‌های بیشتری را چاپ کرد. در ایران دریافت شابک از خانه کتاب انجام می‌گیرد. به این صورت که ناشر شابک‌هایی که از خانه کتاب دریافت کرده است را به یک کتاب نسبت می‌دهد و سپس فرم مربوطه را پر کرده و به خانه کتاب ارسال می‌کند.

دریافت فیپا

فیپا که مخفف فهرست نويسي پيش از انتشار است شامل اطلاعاتی است که در پشت صفحه عنوان کتاب چاپ می‌شود. اداره كل پردازش و سازماندهي سازمان اسناد و كتابخانه ملي مسئول مستقيم صدور فيپا در ایران است و برای اخذ فیپا باید از طریق این سازمان اقدام کرد. برای دریافت فیپا، کتاب به کتابخانه ملی ارسال می‌شود که شامل شابک، پرینت کتاب و فایل آن در سی دی و در نهایت فرم تکمیل شده درخواست فهرست نویسی است. تحویل فیپا یک هفته الی ۱۰ روز زمان می‌برد.

دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

در این مرحله پرینت کتاب به همراه فایل آن در قالب سی دی و اطلاعات مربوط به فیپا و شابک و همچنین طرح رنگی جلد برای صدور مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می‌گردد. به طور معمول مجوز وزارت ارشاد یک هفته الی ۴ ماه بعد از تحویل کتاب صادر می‌شود که بستگی به موضوع کتاب دارد. کتاب‌های علمی و دانشگاهی معمولاً در کمترین زمان بررسی می‌شوند اما کتاب‌های شعر یا با موضوعات حساس ممکن است چند ماه پس از ارسال مجوز را دریافت نمایند. همچنین گاهی اوقات ممکن است برای دریافت مجوز نیاز به تغییرات و اصلاحاتی در محتوای کتاب باشد.

چاپ و صحافی

بعد از اتمام مراحل فوق کتاب برای چاپ به چاپ‌خانه ارسال می‌شود. برای کتاب‌های دارای تیراژ بالای ۱۰۰۰ جلد معمولاً از چاپ افست استفاده می‌شود و برای کتاب‌های زیر ۱۰۰۰ نسخه معمولاً چاپ دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از آماده شدن کتاب چاپ شده، صحافی آن نیز انجام می‌گیرد. با توجه به اینکه این مرحله در اختیار خود ناشر قرار دارد معمولاً به سرعت انجام می‌گیرد.

ارسال کتاب به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعلام وصول

پس از اینکه کتاب به چاپ رسید، ناشر باید ۱۰ نسخه از آن به وزارت ارشاد ارسال کند و با دریافت اعلام وصول، عملاً فرآیند چاپ کتاب به اتمام رسیده است.

تصویر

متدهای چاپ کتاب:
 • چاپ دیجیتال: این نوع چاپ برای کتاب های با تیتراژ پایین مطلوب می باشد.
 • چاپ آفست: این نوع چاپ برای کتاب های با تیراژ بالا بسیار به صرفه تر است.

خدمات موسسه پژوهش برتر

مراحل تالیف و چاپ کتاب خود را به موسسه پژوهش برتر واگذار نمایید در این مجموعه کلیه خدمات لازم برای چاپ و ویراستاری و ترجمه کتاب انجام می‌شود. البته اگر فرصت کافی برای تالیف کتاب نداشته باشید می‌توانید از ترجمه یا استخراج کتاب برای تقویت رزومه خود کمک بگیرید. اغلب افرادی که دست به قلم خوبی ندارند و نمی‌توانند کتابی بنویسند کتاب را از پایان‌نامه خود استخراج می‌کنند و یا کتاب جدیدالنشری انتخاب می‌کنند و آنرا ترجمه می‌کنند. ترجمه کتابهای جدیدالنشر و همچنین استخراج کتاب از پایان‌نامه نیز امتیاز کافی برای تقویت رزومه دارد. اگر هدف شما از تالیف و چاپ کتاب تقویت رزومه و استفاده از امتیازات پژوهشی می‌باشد می‌توانید با اخذ مشاوره از کارشناسان موسسه کتابی را برای ترجمه انتخاب کنید و یا پایان‌نامه خود را تبدیل به کتاب کنید. اما اگر هدف شما بجای گذاشتن نامی ماندگار از خود در طول تاریخ می‌باشد و می‌خواهید موضوعی را با کل دنیا به اشتراک گذارید موسسه در حوزه گردآوری محتوای کتاب نمی‌تواند خدماتی ارائه کند اما بعد از آماده سازی محتوای کتاب می‌توانید در بخش های ویراستاری و اصلاح و اخذ مجوزها از خدمات موسسه بهره بگیرید. خدمات موسسه شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ویراستاری محتوایی کتاب
 • طراحی صفحه و ویرایش کتاب
 • اخذ شابک
 • اخذ فیپا
 • اخذ مجوز از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی
 • طراحی جلد 
 • چاپ کتاب
 • معرفی کتابهای جدیدالنشر برای ترجمه
 • ترجمه کتابهای جدیدالنشر با کیفیت تضمینی
 • چاپ کتابهای استخراج شده از پایان‌نامه
 • تمامی خدمات لازم برای ویرایش, اخذ مجوزها و چاپ با کیفیت کتاب در موسسه پژوهش برتر به صورت تضمینی انجام می‌شود. هزینه چاپ کتابهای تالیفی ترجمه شده و استخراجی در این مجموعه بسیار پایین می‌باشد کارشناس بعد از انجام بررسی های دقیق و تعیین تعداد تیراژ و نوع چاپ کتاب می‌تواند هزینه آنرا مشخص کند. ما در این مجموعه تمام تلاش خود را خواهیم  کرد تا شما را سریع و آسان به هدفتان نزدیک کنیم. 

گارانتی 100% با حفظ کلیه حقوق مادی و معنوی برای مولف

مطالب مرتبط با این موضوع

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
5 ماه پیش
سلام و احترام احتراما خیر موسسه در زمینه نگارش و تالیف کتاب خدمات ارائه نمیدهد. اما پایان نامه یا رساله رو تبدیل به کتاب می نماییم و یا اینکه می توانیم کتاب های جدیدالنشر لاتین در زمینه موضوعی در خواستی خدمتتان معرفی و بنام شما ترجمه و چاپ نماییم . در صورت تمایل لطفا از طریق راه های ارتباطی با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم انجام پذیرد.
بازدیدکننده
بازدیدکننده
5 ماه پیش
سلام میخواستم بدونم تالیف یک کتاب کار چگونه انجام میشه ؟ شما انجام میدید؟
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
سلام و احترام فرهیخته گرامی احتراما ضمن تشکر از حسن توجهتان به موسسه پژوهش برتر بله صمیمانه در خدمتتان هستیم و با کمترین قیمت کتاب شما را به چاپ می رسانیم . لطفا از طریق زیر با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید و تعداد جلد درخواستی تان را بفرمایید تا براورد هزینه حضورتان اعلام و اقدامات لازم انجام پذیرد . شکاری 09214572013 p.bartar100@gmail.com مسعودی 09911755943 isipaper100@gmail.com
بازدیدکننده
n.k
3 سال پیش
سلام هزینه چاپ یه کتاب داستان 160 ص کودک نوجوان م یخواستم. خودم نوشتم و تلاش زیادی کردم که چاپش کنم ولی خیلیییی هزینه های ناشران بالا بود از پسش برنمیومدم
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
سلام و احترام بله صمیمتنه در خدمت هستیم . ترجمه ها براساس تعداد کلمات براورد هزینه می شوند . باید فایل را جهت بررسی و براورد هزینه کارشناسان ارسال بفرمایید تا اقدامات لازم را انجام دهند . شکاری 09214572013 p.bartar100@gmail.com مسعودی 09911755943 isipaper100@gmail.com
بازدیدکننده
نرگس
4 سال پیش
هزینه ترجمه کتاب هایی که دارای فرمول هستند بالاتر میشه میخوام کل فرمول ها تایپ بشن انجام میشه درموسسه حین ترجمه

خدمات موسسه پژوهش برتر