ابزار های تشخیص سرقت ادبی

انتشار 28 مرداد 1398
مطالعه 6 دقیقه

برای اینکه بتوان یک مقاله چندین صفحه ای را با مقالات معتبر جهان در تمامی ژورنالها بررسی کرد تا میزان مشابهت آن پپدا شود کاملا واضح است که نیاز به ابزار های بسیار معتبر و قدرتمند خواهیم داشت.که خوشبختانه امروزه حضور سایت ها و نرم افزار های سرقت ادبی با کیفیت بسیار بالا وجود دارند.

ابزار های تشخیص سرقت ادبی

سرقت ادبی چیست؟

وقتی یک محقق ماهها و سالهایی از عمر خود را صرف تحقیق و پژوهش می‌کند بسیار واضح است که اصلا دوست ندارد که حاصل تحقیقاتش به نام فرد دیگری ثبت شود و می‌خواهد که از  آثار ارزشمند خود محافظت کند.اینکه بتوانید حاصل آثار و تحقیقات و پژوهش های خود را در قالب یک مقاله به نفع خودتان به چاپ رسانید امتیازات بیشماری کسب خواهید کرد بنابر این باید به دنبال راههایی باشید که بتوانید از تحقیقات و پژوهش هایتان محافظت نمایید تا به سرقت افراد سودجو و منفعت طلب نرود در میان این پژوهشگران افرادی هستند که فقط قصد به سرقت بردن تحقیقات دیگران را دارند غافل از اینکه با این اقدام اعتبار نویسندگی و مقاله خود را از دست خواهند داد اما امروزه برای مقابله با این سودجویان ابزار های زیادی به وجود آمده است که  تشخیص سرقت ادبی موجود در متون تخصصی و مقالات بر عهده این نرم افزار ها می‌باشد.اما از طرفی دیگر با توجه به اینکه در هر حوزه تعداد مقالاتی که در سطح جهان نوشته می‌شوند بسیار زیاد می‌باشد ممکن است تشابهات ادبی و یا سرقت ادبی به صورت کاملا اتفاقی باشد و عمدی صورت نگیرد که در این صورت نیز نمی‌توانید اثبات کنید که کاملا به صورت اتفاقی بوده است و باز هم مقاله به دلیل وقوع سرقت ادبی ریجکت خواهد شد.

در تعریف کلی برای سرقت ادبی می‌توان گفت: سرقت یا دستبرد علمی، دزدی ادبی، ایده‌دزدی، دزدی کلمات، محتواربایی و معادل عربی آن انتحال و معادل انگلیسی آن پلی‌جریسم و ... واژگانی هستند که به اقدامی غیر اخلاقی و نوعی تخلف در حوزهٔ پژوهش و نگارش اشاره دارند. به نظر می‌رسد که می‌توان ده‌ها عبارت و واژهٔ دیگر هم جایگزین کرد. 

ابزارهای تشخیص سرقت ادبی

برای اینکه بتوانید سرقت ادبی موجود در مقالات و متون علمی را تشخیص دهید لازم است که از نرم افزار ها و سایت های بسیار معتبر استفاده کنید از جمله نرم افزار ها و سایت های بسیار معتبر می‌توان به موارد زیر شاره کرد برخی از نرم افزار ها و سایت ها به صورت رایگان خدمات را ارائه می‌کنند و برخی دیگر در قبال پرداخت حق اشتراک اقدام به ارائه خدمات می‌کنند.

و اما برخی از نرم افزار های معتبر در زمینه ارائه خدمات تشخیص سرقت ادبی

  1. گرمرلی Grammerly

تصویر

ابزار گرمرلی که یکی از قوی ترین ابزار های تشخیص سرقت ادبی در متون تخصصی و مقالات می‌باشد.می‌تواند متون و مقالات شما را مطالعه و بررسی کند و همچنین 205 نوع خطای گرامری را تشخیص دهد این ابزار در عرض چند ثانیه می‌تواند محتوای مقاله شما را با بیش از هشت میلیارد صفحه وب تطبیق دهد و نتیجه گزارش را ارائه کند. این نرم‌افزار به امکان تشخیص سرقت ادبی مجهز بوده و یکی از بهترین ابزارهای ضد سرقت ادبی موجود به شمار می‌رود.

  •  کپی‌لیکس COPYLEAKS

تصویر

کپی‌لیکس یک پلتفرم آنلاین است که انتشار محتوای آموزشی در فضای وب را مورد بررسی قرار می‌دهد.

این ابزار دارای اپلیکیشن موبایل و یک افزونه‌ی مایکروسافت آفیس است که می‌توانید هنگام نوشتن مطلب برای جلوگیری از سرقت ادبی غیرعمد از آن کمک بگیرید.

برای بررسی محتوای آموزش الکترونیک، باید ابتدا یک حساب کاربری ایجاد کنید. متاسفانه تنها بررسی ۱۰ صفحه‌ی نخست، یعنی ۲۵۰۰ کلمه رایگان بوده و برای بررسی صفحات بیشتر باید با پرداخت ۹.۹۹ دلار اشتراک سرویس موردنظر را خریداری کنید.

  • پلیجریزم چک Plagiarism checke

تصویر

این نرم افزار برای مقالات و متونی مناسب است که چندان طولانی نباشند با وجود اینکه ارائه خدمات این نرم افزار به صورت رایگان می‌باشد اما تمامی فرمت ها را پشتیبانی می‌کند و همانند برخی از ابزارهای ضد سرقت ادبی برای مناطق جغرافیایی خاصی باشد و قابل دسترسی در ایران نباشند نیست، پلیجریزم چک چنین محدودیتی نداشته و به صورت کاملا آزاد و رایگان در دسترس است.

  • پلیجریزما (Plagiarisma) 

تصویر

پلیجریزما ابزاری چندمنظوره برای کشف سرقت ادبی است که کار با آن بسیار ساده است. برای بررسی یک مطلب کافی است آن را در برنامه تایپ کرده یا متن را paste کنید. فرمت‌های مورد پشتیبانی پلیجریزما عبارتند از: HTML، TXT، DOC، RTF، DOCX، XLS، XLSX، ODT، PDFR، EPUB، FB2 و PDB.با استفاده از نسخه‌ی رایگان این برنامه، تنها تعداد محدودی بررسی قابل انجام است؛ بنابراین، اگر به دنبال بررسی صفحات زیادی هستید نسخه‌ی رایگان این برنامه به کار شما نخواهد آمد؛ اما در صورت ثبت نام می‌تواند حساب کاربری خود را به پریمیوم یا ویژه ارتقاء داده و محدودیت‌ها را برطرف کنید.

  • داپلی چکر (DupliChecker)

تصویر

داپلی‌چکر نیز یکی از مفیدترین ابزارهای رایگان تشخیص سرقت ادبی است که هرچند ظاهر چندان جذابی ندارد؛ اما به خوبی از پس کشف سرقت ادبی برمی‌آید. استفاده از این ابزار کاملا رایگان است. 

  • PlagTracker 

تصویر

این نرم افزار ارائه خدمات را به صورت پرداخت حق اشتراک ارائه می‌دهد و نسخه رایگان این نرم افزار امکان بارگزاری مطلب وجود ندارد پلیج چکر از شش زبان انگلیسی, فرانسوی, رومانیایی, اسپانیایی, آلمانی و ایتالیایی پشتیبانی می‌کند و در واقع صراحتا می‌توان گفت که سریع ترین نرم افزار برای تشخیص سرقت ادبی می‌باشد.

  • پلیج‌اسکن (PlagScan)

تصویر

این نرم‌افزار کاملا آنلاین است و برای استفاده از آن نیاز به دانلود هیچ فایلی ندارید. پلیج‌اسکن می‌تواند با جستجو در محتواهای متعدد از جمله سیستم‌ها مدیریت آموزشی کار اسکن متن مورد نظر را انجام دهد. کاربرای عادی برای استفاده‌ی شش ماهه از فضای ذخیره‌سازی آنلاین این برنامه باید ۵,۹۹ دلار بپردازند. 

  •  کپی‌اسکیپ (CopyEscape)

تصویر

کپی‌اسکیپ یک ابزار رایگان بررسی سرقت ادبی است که به کمک آن می‌توانید ببینید مطالب شما در اینترنت موجود است یا خیر. کپی‌اسکیپ پریمیوم نسخه‌ی پولی این نرم‌افزار است که نسبت به نسخه‌ی رایگان هم قدرت تشخیص بالاتری دارد و هم گزینه‌های بیشتری ارائه می‌کند.
  •  SmallSEOTools 

تصویر

این ابزار یک پلتفرم آنلاین است که هرچند ممکن است نسبت به رقبا چندان قدرتمند نباشد، اما به دلیل رایگان بودن کاربران زیادی را به خود جذب کرده است. ابزار رایگان SmalSEOTools می‌تواند متن‌های بازنویسی شده را نیز تشخیص دهد .

  • یونی‌چک 

تصویر

این برنامه می‌تواند همزمان از پس بررسی کردن چند فایل بر بیاید؛ بنابراین، مجبور به آپلود و بررسی نوبتی فایل‌ها نخواهید بود.می‌توانید تا ۵ مقاله را فارغ از این‌که چه حجمی دارند، همزمان مورد بررسی قرار دهید و نرم‌افزار بدون هیچ‌گونه افت سرعت آن‌ها را بررسی خواهد کرد. این ابزار از ۹۹ درصد فایل‌ها پشتیبانی می‌کند؛ اما امکان بررسی تصاویر برای آن وجود ندارد.

این ابزار از رنگ‌های مختلف برای های‌لایت قسمت‌های مشکوک به سرقت در گزارش خود استفاده می‌کند. به همین دلیل، به راحتی می‌توانید ببینید که کدام قسمت از متن شما کاملا کپی شده است و نیاز به ذکر منبع دارد.

نحوه استفاده از نرم افزار ها و سایت ها 

با این نرم افزار ها و سایت ها آشنا شدید برخی از این سایت ها و نرم افزار ها به صورت رایگان خدمات ارائه می‌کنند و برخی دیگر به صورت پرداخت حق اشتراک با اینکه ممکن است هزینه اشتراک کمی به نظرتان زیاد باشد اما قابلیت اعتماد بیشتری دارد چون برخی از ژورنال ها مقالات خود را به صورت پولی در اختیار مراجعه کنندگان قرار می‌دهند و برخی دیگر  با پرداخت هزینه بنابر این نرم افزار هایی که به صورت پرداخت حق اشتراک این خدمات را ارائه می‌کنند قابلیت اعتماد بیشتری دارند و به منابع بیشتری دسترسی دارند.بهتر است هزینه ارائه خدمات را به این نرم افزار ها و سایت ها واریز نمایید تا مقاله شما در سطح وسیع تری بررسی شود در این صورت قابلیت اعتماد بیشتری نیز دارد.

در بخش های مشخص شده هر نرم افزار و سایت قسمتی وجود دارد که می‌توانید متن مورد نظر خود را در این بخش وارد نمایید تانرم افزار متن وارد شده را در بین چندین هزار مقاله موجود بررسی کند و درصد تشابه را اعلام نماید. 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
سلام وقت بخیر بله از طریق نرم افزار انجام می پذیرد . موسسه بعد از رفع سرقت ادبی گزارش هم ارایه می دهد. هزینه براساس درصد سرقت ادبی براورد می گردد . جهت اطلاع از هزینه لطفا با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید 09214572013 شکاری 09911755943 مسعودی
بازدیدکننده
هانیه
4 سال پیش
سلام شما تشخصی سرقت ادبی رو با نرم افزار ها انجام میدین؟ تضمینی هستند؟و هزینه رفع سرقت ادبی از یک مقاله 10 صفحه ای چقدر میشود؟

خدمات موسسه پژوهش برتر