در مصاحبه دکتری چه سوالاتی پرسیده می شود؟

انتشار 12 فروردین 1397
مطالعه 1 دقیقه

پژوهش برتر: یکی از دغدغه های داوطلبان کنکور دکتری این است که در جلسه مصاحبه چه سوالاتی مطرح می شود و بایستی به سراغ چه مطالب و منابعی بروند تا بتوانند در مصاحبه دکتری موفق شوند.

در مصاحبه دکتری  چه سوالاتی پرسیده می شود؟

مصاحبه دکتری یکی از مهم ترین و سرنوشت سازترین مراحل آزمون دکتری می باشد که از دید داوطلبان شرکت کننده در آزمون دکتری، بسیار سخت تر و مشکل تر از خود آزمون کتبی دکتری می باشد. کسب نمره کتبی یا همان تراز در کنکور دکتری در واقع تعیین کننده قبولی در مقطع دکتری نیست، چرا که این نمره تنها 50 درصد از نمره کل را مشخص می کند و 50 درصد مابقی مربوط به مصاحبه دکتری می باشد. بنابراین داوطلبانی که حدنصاب دعوت به مصاحبه دکتری را کسب می کنند باید خود را برای  مرحله مهم آزمون دکتری، یعنی مصاحبه آماده کنند.

در جلسه مصاحبه، سوالات متعددی پرسیده می شود که پاسخ به آنها کار سختی نیست، اما مواجه شدن با آنها برای اولین بار در جلسه مصاحبه می تواند برای داوطلب مصاحبه شونده دشوار به نظر بیاید. از جمله سوالات رایجی که در جلسه مصاحبه دکتری مطرح می شود:
1. از داوطلب درخواست می شود که به صورت مختصر خود را معرفی کند.
2. سوالاتی در ارتباط با پایان نامه.
3. سوالات علمی مربوط به رشته داوطلب (خیلی کم در بعضی از دانشگاه ها پرسیده می شود).
4. سوالات مرتبط با پایان نامه ، به زبان انگلیسی.
5. بررسی رزومه تحصیلی و شغلی داوطلب و طرح سوالات مرتبط با آن
6. بررسی ریز نمرات و معدل داوطلب در مقاطع قبلی
7. نحوه و علت ترتیب انتخاب رشته. ( این که چرا مثلا دانشگاه اصفهان را اولویت اول قرار داده و دانشگاه تبریز را اولویت سوم. لازم است در الویت بندیدانشگاه ها دقت لازم را داشته باشید و حتما دلیل قانع کننده ای برای انتخاب خود داشته باشید).
8. میزان علاقه داوطلب به رشته.
9. هدف و انگیزه داوطلب از تحصیل در مقطع دکتری. (یا نوشتن یک انگیزه نامه)
10. تعداد مقالات داوطلبان در مجلات معتبر و کنفرانس های داخلی و بین المللی.
11. تعداد کتاب های تالیف شده.
12. در خصوص شغل و وضعیت تاهل داوطلب.
13. زمینه کاری مورد علاقه داوطلب.
این اطلاعات از تجربه افرادی که در جلسات مصاحبه دکتری سال های قبل شرکت کرده اند جمع آوری شده است. اما توجه داشته باشید که این سوالات الزاما توسط داوران همه دانشگاه ها مطرح نمی شود و حتی ممکن است داوران سوالاتی را از شما بپرسند که در این لیست وجود ندارد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری

خدمات موسسه پژوهش برتر