مقاله علمی پژوهشی روانشناسی

انتشار 23 بهمن 1398
مطالعه 7 دقیقه

بهترین منبع استنادی برای دانشجویان رشته روانشناسی مقالات علمی پژوهشی می‌باشند و دانشجویانی که تمایل دارند اثر ماندگاری از خود ثبت کنند می‌توانند اقدام به چاپ مقاله در ژورنالهای علمی پژوهشی کنند این مجلات مقالاتی را پذیرش می‌کنند که دارای محتوای پژوهشی و ناب باشند و توسط خود نویسنده گردآوری و ثبت شده باشند.

مقاله علمی پژوهشی روانشناسی

مقاله علمی پژوهشی چیست؟

یکی از رایجترین سوالات دانشجویان در مورد مجلات علمی پژوهشی این است که آنها نمی‌دانند که این نوع از مجلات چه تفاوتی با سایر ژورنالها دارند و کدام ژورنالها جز این دسته محسوب می‌شوند از طرفی با متدهای نگارش و چاپ مقالات نیز آشنایی ندارند. در این مطلب تصمیم داریم شمارا با مجلات علمی پژوهشی و استانداردهای نگارش و چاپ مقاله در این نوع از ژورنالها را آموزش دهیم.

دانشجویان بسیاری هستند که با انگیزه تحقیقات و پژوهش‌ها را دنبال می‌کنند و سعی می‌کنند حاصل یافته ها و تحقیقات خود را تبدیل به مقالاتی اثر گذار در طول تاریخ کنند. اصولا مقالاتی که دارای محتوای ناب و پژوهشی باشد و توسط خود نویسنده نوشته شده باشد قدرت علمی بسیار بالایی دارد. مقاله ممکن است حاصل اثر تحقیقی دانشجو باشد که به این نوع آثار مقاله علمی پژوهشی گفته می‌شود و نوع دیگری از مقالات نیز وجود دارند که در راستای مقالات پیشین و تکمیل‌گر آنها می‌باشند که به این نوع از مقالات نیز مقالات علمی ترویجی یا مروری گفته می‌شود. هر نوع از مقالات سبک و لحن نگارشی خاصی دارند و با یک هدف و انگیزه خاصی نوشته می‌شوند. در طول تاریخ ماندگارترین آثار علمی آنهایی هستند که حاصل تحقیقات و پژوهش‌های خود دانشجو می‌باشند و در مجلات معتبر ثبت و رو نمایی شده اند و یا در کتابهایی به نام خود نویسنده به ثبت رسیده اند. مقالات علمی پژوهشی به هیچ عنوان پیشینه‌ای در طول تاریخ ندارند و کاملا ناب و جدید می‌باشند اینگونه آثار که بر پایه منابع علمی نوشته شده اند یقینا قابل اعتمادتر می‌باشند.

تصویر

اگر در یک تعریف دقیق تر بخواهیم مقالات علمی پژوهشی را معرفی کنیم قابل ذکر است که این گونه مقالات به جای پرداختن به نتایج تحقیقات پیشین در زمینه تحقیقاتی، به داشتن یک ایده نو و نوآوری نسبت به تحقیقات پیش پرداخته شده باشد. در واقع مقاله پژوهشی به مقاله بیس یا پایه‌ای اطلاق می‌شود که برای نگارش آن از داده‌های خامی که خود محقق آن‌ها را به دست آورده است، استفاده شده باشد. مقاله علمی پژوهشی بر روی تجزیه و تحلیل و هم‌چنین تفسیر این داده‌ها شکل گرفته است و روی تجزیه اطلاعات کسب شده از تحقیقات پیشین تمرکزی ندارد.

مقاله علمی پژوهشی به رفع یک مشکل خاص اختصاص داده می‌شود که قبلاً درباره آن راه حلی ارائه نشده است و یا راه حل‌های ارائه داده شده شک برانگیز هستند. مقالات علمی پژوهشی اغلب دارای المان‌های تحقیقاتی به خصوصی هستند.

نحوه نگارش مقاله علمی پژوهشی روانشناسی

رشته روانشناسی یکی از رشته هایی است که گرایش های متعددی دارد و چون یک رشته بسیار پرطرفدار و نوظهور می‌باشد موضوعات و عناوین متعددی وجود دارد که می‌توانید در رابطه با آن تحقیق کنید. انتخاب یک موضوع جذاب در حوزه رواشناسی اولین گام برای شروع نگارش می‌باشد. بعد از اینکه عنوان انتخاب شد باید تحقیقات و پژوهش ها در یک راستا و به صورت هدفمند پیگیری کنید. بعد از انجام تحقیقات محتوای مقاله باید با یک استاندارد و چهارچوب خاصی به صورت منظم و منسجم پشت سرهم آورده شوند.

چهارچوب استاندارد یک مقاله علمی پژوهشی به ترتیب زیر می‌باشد:

  • عنوان
  • نام نویسنده یا نویسندگان(افیلیشن)
  • چکیده
  • واژگان کلیدی
  • مقدمه
  • مبانی نظری تحقیق
  • روش تحقیق
  • یافته های تحقیق
  • بحث و نتیجه گیری
  • فهرست منابع

نکته: مقاله ای که علمی پژوهشی می‌باشد باید محتوای ناب و جدید داشته باشد که توسط خود نویسنده گردآوری شده‌اند و در راستای موضوعات پیشین نمی‌باشند و کاملا تخصصی و منحصربه فرد هستند.

نکته: مقاله علمی پژوهشی می‌بایست عنوان ناب و جدید داشته باشد عناوین تکراری قابل پذیرش در بخش داوری ژورنالها نمی‌باشند و باید کاملا ناب و جدید باشند.

نکته: مقالات علمی پژوهشی باید قبل از سابمیت به ژورنال پارافریز شده باشند و کیفیت محتوای آن بسیار بالا باشد.

نکته: مقاله علمی پژوهشی باید با شیوایی و رسایی کلام نوشته شده باشد و برای مخاطب قابل درک باشد. چون مقاله علمی پژوهشی می‌باشد خواننده انتظار دارد با یک باز مطالعه متوجه مفهوم مقاله شوند.

نکته: نتایج باید با یک نظم و توالی منظم ارایه شوند، بیان نتایج باید از توالی منطقی پیروی کند و نه از ترتیب زمانی. در غیر این ‌صورت درک آن‌ها مانند چیدن قطعات پازل در کنار هم است که می‌تواند بسیار گیج‌کننده باشد.

تصویر

نحوه چاپ مقالات علمی پژوهشی روانشناسی

برای اینکه کار علمی ما دارای تاثیر گذاری کافی باشد و محققان بعد از ما بتوانند از نتایج آن اسفاده کنند، بایستی بعد از انجام کار تحقیقاتی، حاصل کار را به صورت یک مقاله تبدیل کنیم و سعی کنیم مقاله گردآوری شده را در یک مجله معتبر به چاپ برسانیم. به هر میزان که اعتبار علمی مجله انتخاب شده بالاتر باشد، مخاطب مقاله ما بیشتر خواهد بود و افراد بیشتری از اطلاعات کسب شده استفاده خواهند کرد. هم‌چنین تعداد استنادات وارد بر مقاله ما نیز افزایش خواهد یافت. مقالات isi از جمله معتبرترین مقالات علمی هستند که در مجلات به خصوصی به چاپ می‌رسند. 

مراحل چاپ یک مقاله علمی پژوهشی به ترتیب زیر می‌باشد:

ترجمه مقاله

داوران مجلات علمی پژوهشی سختگیری بسیاری در پذیرش مقاله دارند و یقینا مقالاتی در این نوع از ژورنالها پذیرفته خواهد شد که کیفیت بسیار بالایی داشته باشند. شاید کیفیت بالای محتوای مقاله 50% از کیفیت مقاله را نشان دهد اما کیفیت ترجمه نیز 50% از مابقی کیفیت مقاله می‌باشد باید مقاله روان, سلیس, دقیق و روشن ترجمه شود و کیفیت طلایی داشته باشد. ترجمه منسجم و یکپارچه و با کیفیت در مرحله داوری تاثیر به سزایی خواهد داشت.

ویرایش دستور زبانی و ساختاری مقاله

مقاله نباید ایرادات دستور زبانی یا نگارشی داشته باشد زیرا نشان دهنده ضعف نویسنده می‌باشد و تا زمانی که نویسنده توان کنترل ایرادات رایج در مقاله خود را ندارد یقینا مقاله از دید داوران کم کیفیت می‌باشد می‌بایست مقاله کیفیت تخصصی و بسیار بالایی دارا باشد تا بتوان آنرا در ژورنالهای معتبر و تضمینی به چاپ رساند. 

پارافریز مقاله

مقاله نباید محتوای تکراری بدون استناد داشته باشد. وجود مشابهت های علمی در متن مقاله نشانه ضعف علمی و اخلاقی نویسنده می‌باشد تمامی بخش های مقاله باید به صورت دقیق رفرنس دهی شده باشند و کیفیت بسیار بالایی داشته باشند. به همین جهت ضروری می‌باشد که مقاله قبل از سابمیت به ژورنال پارافریز یا رفع سرقت علمی شده باشد.

انتخاب ژورنال مناسب برای مقاله

ژورنالهای تخصصی برای پذیرش مقالات سطح کیفی و حوزه موضوعی خاصی دارند که به عنوان فیلتر عمل می‌کند و مقاله اگر از لحاظ سطح کیفی و حوزه موضوعی متناسب با مجله نباشد یقینا توسط سردبیر ریجکت خواهد شد. مقاله باید از لحاظ اسکوپ یا همان سطح موضوع تخصصی و از لحاظ سطح کیفی متناسب با مجله باشد. انتخاب ژورنال صحیح بسیار موضوع مهمی می‌باشد قبل از اینکه شناخت کافی از ژورنالهای مدنظرتان نداشته باشید اقدام به چاپ مقاله نکنید.

سابمیت مقاله

برای سابمیت مقاله به ژورنال تخصصی بهتر است از روشی استفاده کیند که توسط خود ژورنال تعیین شده است نحوه سابمیت مقاله به ژورنال توسط خود ژورنال مشخص می‌شود که ممکن است به صورت آنلاین توسط ایمیل باشد یا توسط راههای مکانیزه انجام شود. باید مقاله را دقیقا به همان نحوی که توسط ژورنال تعیین شده است به مجله سابمیت کنید. 

نتیجه داوری مقاله

بعد از سابمیت مقاله توسط داوران مورد بررسی قرار خواهد گرفت که ممکن است پذیرفته شود, ریجکت شود و یا نیاز به داوری داشته باشد که در صورت اخد نامه پذیرش و تایید مقاله چنانچه تمایل به چاپ مقاله علمی پژوهشی داشته باشید می‌بایست مقاله را به صورت دقیق فرمت‌بندی کنید و دوباره به ژورنال سابمیت نمایید. 

تصویر

خدمات موسسه پژوهش برتر

در صورت تمایل برای سابمیت مقالات تخصصی خود به ژورنالهای علمی پژوهشی می‌توانید از خدمات موسسه پژوهش برتر استفاده کنید. کلیه خدمات برای پارافریز, ترجمه و ویرایش و سابمیت مقالات تخصصی به مجله در این موسسه انجام می‌شود و کلیه خدمات توسط کارشناسان مجرب و متخصصی ارائه می‌گردند که سابقه و مهارت بسیار بالایی در حوزه ترجمه متون تخصصی داشته باشند و بتوانند مقالات علمی پژوهشی را به صورت تضمینی به ژورنالهای مورد نظر سابمیت کنند و نامه پذیرش را از سردبیر دریافت کنند. سابمیت و اخذ نامه پذیرش به ژورنالهای علمی پژوهشی در موسسه پژوهش برتر به صورت تضمینی انجام می‌شود. دانشجویان حوزه روانشناسی در صورت تمایل می‌توانند به صورت آنلاین و در هر ساعت از شبانه روز درخواست خود را ثبت کنند تا در اسرع وقت پیگیری آغاز گردد. برای اطلاع از هزینه خدمات و مدت زمان پذیرش مقالات علمی پژوهشی روانشناسی می‌توانید به صورت آنلاین از کارشناس موسسه درخواست فرمایید تا لیست ژورنالهای معبتر ارسال گردد. ما تا خط پایان همراه شما دانشجویان و اساتید عزیز خواهیم بود تا بتوانید حاصل تحقیقات و پژوهش های خود را ثبت نمایید و یک اثر ماندگار از خود در طول تاریخ برجای گذارید.

مطالب مرتبط با این موضوع

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
2 سال پیش
با سلام و درود از حسن توجه شما به موسسه پژوهش برتر بسیار ممنونیم . امیدواریم بتوانیم در موارد دیگری هم در خدمتتان باشیم . مسعودی : 09911755943 شکاری :09214572013
بازدیدکننده
نیکی
2 سال پیش
میخواستم تشکر کنم از خدمات بینظیرتون واقعا که عالی و خوش برخورد هستید. از اینکه موسسه شما را انتخاب کردم بسیار خوشحالم

خدمات موسسه پژوهش برتر