مراحل چاپ کتاب چگونه است؟

انتشار 12 خرداد 1397
مطالعه 2 دقیقه

پژوهش برتر: یکی از راه های به اشتراک گذاشتن افکار، ایده ها و تحقیقات هر فرد، کتاب است. موسسه پژوهش برتر کلیه مراحل چاپ کتاب را در کمترین زمان ممکن با تیراژ دلخواه شما به انجام می رساند.

مراحل چاپ کتاب چگونه است؟

مراحل چاپ کتاب

1.  نگارش کتاب

نوشــتن يك مهارت اســت و يادگيرى آن مثل هــر مهارت دیگر نياز به تمرين و ممارســت دارد. اما تمرین وقتي موثر خواهد بود كه مبتني بر اصول و قواعد درســت باشــد. ايــن اصول را مي توان بــا مطالعه ی نمونه هاي موفق در رشــته های مختلــف آموخت و در آثار خود به كار بســت. فرآيند نگارش از نظر هينز به پنج گام اصلي تقسيم مي شود كه عبارتند از:

 • شكل گيري تدريجي
 • برنامه ريزي و آماده سازي
 • تهيه پيش نويس اوليه
 • ويرايش پيش نويس
 • بازبيني و ارائه

2.  آماده سازی اولیه

در این مرحله مواردی چون ویرایش، تایپ و صفحه آرایی و ویراستاری کلی انجام می شود. فایل کتاب باید در این مرحه آماده گردد. صفحه آرایی با توجه به سایز کتاب که عبارت اند از (جیبی، رقعی، وزیری و رحلی) انجام می شود.
که غالبا کتاب های شعر در سایز رقعی و کتاب های علمی در سایز وزیری چاپ می شوند.

3.  دریافت شابک

شابک یک شناسه ی منحصر سیزده رقمی برای هر کتاب است. که برای امتیازات دانشگاهی از اهمیت خاصی برخوردار است. معمولا ناشران شابک را به صورت گروهی از اداره ی شابک دریافت می کنند و افرادی که مایل هستند خودشان کتابشان را چاپ کنند، خودشان شابک را دریافت می کنند و ناشر کتاب می شوند.

4.  دریافت فیپا (فهرست نویسی کتابخانه ملی)

بعد از درج شابک در شناسنامه کتاب، پرینت صفحه آرای شده به همراه سی دی و فرم درخواست فیپا به کتابخانه ی ملی تحویل داده می شود، که 1 هفته الی 10 روز زمان می برد. کلیه اطلاعات فیپا در صفحات اولی کتاب درج می شود و بعد کتاب در اختیار نویسنده قرار می گیرد تا از هر لحاظ بررسی شود و اگر مشکلی نداشت وارد مرحله بعد می شود.

5.  دریافت مجوز چاپ

پرینت کتاب به همراه سی دی برای گرفتن مجوز به وزارت ارشاد تحویل داده می شود و با توجه به موضوع 1 هفته الی 2 ماه مجوز کتاب صادر می شود. و اگر مواردی نیازمند اصلاح باشد به اطلاع نویسنده می رسد و بعد از انجام اصلاحات مجوز صادر می شود.

6.  چاپ و صحافی

پس از اتمام مراحل فوق کتاب برای چاپ به چاپخانه ارسال می شود، معمولا در کتاب های تیراژ بالای 1000 جلد از چاپ افست و برای کتاب های زیر 1000 جلد از چاپ دیجیتالی استفاده می شود.

7.  دریافت مجوز پخش

پس از چاپ کتاب، ناشر موظف است چند نسخه از آن را به وزارت ارشاد ارسال کند و با دریافت اعلام وصول که معمولا 2 روز طول می کشد فرآیند چاپ کتاب به پایان می رسد. باید در نظر داشت امتیازات دانشگاهی بدون دریافت اعلام وصول فاقد وجاهت قانونی هستند.

8.  تجدید چاپ

در صورتی که ناشر بخواهد کتابی را مجدد چاپ کند و در کتاب تغییراتی اعمال نشده باشد، مجوز چاپ بدون نیاز به طی دوباره مراحل فوق و تنها با اخذ مجوز ارشاد صادر می شود.

از فواید چاپ کتاب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به اشتراک گذاشتن افکار و ایده ها
 • دستیابی به شأن و جایگاه اجتماعی
 • ثبت آثار و جلوگیری از سرقت ادبی
 • ایجاد اعتماد به نفس و و حرکت به سوی پیشرفت
 • ارتقای شغلی
 • تقویت رزومه علمی و تحصیلی

برای چاپ کتاب می توانید از طریق پاسخگویی آنلاین سایت پژوهش برتر اطلاعات کسب نمایید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
با سلام و احترام موسسه برای چاپ کتاب در تمامی حوزه ها در خدمت دوستان میباشد و تمامی مراحل چاپ اعم از صفحه آرایی و طراحی جلد کتاب تا اخذ فیپا و شابک و مجوز و ارسال کتابها به آدرس شما بر عهده ی موسسه خواهد بود .
بازدیدکننده
رحیم
3 سال پیش
سلام مجموعه شما فقط در زمینه کتابهای تخصص فعالیت داره کتب عمومی مثل رمان و زندگینامه و ...نداره؟

خدمات موسسه پژوهش برتر