پارافریز paraphrase چیست ؟

انتشار 8 مهر 1398
مطالعه 4 دقیقه

اگر کلمه پارافریز به گوشتان خورده است ولی با مصداق واقعی آن آشنایی زیادی ندارید با مطالعه این مطلب می‌توانید در باره مصادیق سرقت علمی و پارافریز اطلاعاتی را به دست آورید.

پارافریز paraphrase چیست ؟

پارافریز چیست؟

اگر دستی در نویسندگی مقاله یا کتاب داشته باشید باید با مفهوم پارافریز آشنایی زیادی داشته باشید چرا که شرط صحیح و اصولی نوشتن یک مقاله و کتاب این است که با قوانین اصولی نوشتن آشنا باشید. امروزه بیش از هر خطای دیگری که در ساختار مقالات رخ می‌دهد سرقت علمی می‌باشد که افراد گاها به صورت آگاهانه و برای کسب مزایای پژوهشی دست به چنین اقدامی می‌زنند و گاها به صورت ناخواسته به هر حال سرقت علمی یکی از ایرادات بسیار خطرناک می‌باشد که حتما باید قبل از اقدام به سابمیت رفع گردد. رفع سرقت علمی از مقالات را پارافریز می‌گویند که روش های زیادی برای پارافریز مقالات وجود دارد. 

پارافریز در واقع مشابهت یابی و رفع شباهت های موجود در متن مقاله می‌باشد. پارافریز روشی است که در عین اینکه مفهوم جمله را حفظ می‌کنیم با اعمال تغییراتی به جمله آنرا ناب و جدید کنیم. پارافریز در مقالات از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چنانچه مقاله ای بدون توجه به تشابهات ادبی به یک مجله سابمیت شود علاوه بر اینکه ریجکت خواهد شد اعتبار علمی مقاله نیز از بین خواهد رفت و جریمه مالی نیز خواهید شد. بنابر این توجه و اهمیت بالایی به انجام پارافریز مقالات داشته باشید.

پارافریز چگونه انجام می‌شود؟

همانطور که مطالعه فرمودید پارافریز روشی است برای ناب کردن و بازنویسی جملات که روش های زیادی برای انجام این کار وجود دارد اما قبل از هر چیز باید بررسی شود که چقدر تشابه علمی در این مقاله وجود دارد و بعد از  تشخیص باید اقدام به رفع آنها کنید. سرقت علمی زمانی رخ می‌دهد که یک نویسنده بدون هیچگونه تغییراتی از آثار نویسندگان دیگر استفاده کند. و پارافریز روشی است برای از بین بردن این تشابهات. شما زمانی که می‌خواهید حتی یک خاطره نقل شده از دوستتان را در یک جمع تعریف کنید برداشت مفهومی خود را با کلمات خودتان بیان خواهید کرد عین جملات و کلمات نقل شده توسط گوینده را نه اگر در نوشتن نیز این گونه از منابع موجود استفاده کنید مشکلی پیش نخواهد آمد و اصلا متن شما دچار سرقت علمی نخواهد شد ولی اگر بدون اعمال تغییراتی دقیقا همان جملات نوشته شود باید حتما قبل از سابمیت پارافریز انجام گیرد.

تصویر

همانطور که اشاره کردیم برای انجام پارافریز باید ابتدا میزان تشابهات را تشخیص دهیم و برای تشخیص لازم است از ابزارهای بسیار معتبر استفاده شود که در این حوزه وجود دارند. برخی از سایت ها و نرم افزار ها خدمات تشخیص را به صورت رایگان ارائه می‌کنند و برخی دیگر با پرداخت حق اشتراک. با توجه به این موضوع که دسترسی به پایگاه داده برخی از ژورنالها به صورت رایگان و برخی دیگر به صورت پولی می‌باشد نرم افزارهایی که پولی می‌باشند قابل اعتماد تر هستند زیرا دسترسی به پایگاه داده تمامی ژورنالهای معتبر دارند و جامع و کلی می‌باشند. بعد از اینکه توسط ابزار های تشخیص سرقت علمی میزان مشابهت را به دست آوردید باید شروع به انجام پارافریز کنید. پارافریز یا باز نویسی 3 روش دارد:
 

جابه جایی کلمات

می‌‍توایند کلمات موجود در جمله را جابه جا کنید و در این صورت ممکن است برای تکمیل مفهوم جمله لازم باشد که کلمات دیگری نیز به آن اضافه کنید جابه جا کردن ترتیب کلمات یکی از ساده ترین و کاربردی ترین روش هایی است که می‌توانید مقالات خود را پارافریز نمایید.

ویرایش گرامری جمله

می‌توانید زمان و شخص فعل ها را جابه جا کنید. تغییر گرامر جملات نیاز به دقت بیشتری دارد. پارافریز باید کاملا دقیق و با توجه زیادی انجام شود. و زمانی که می‌خواهید جملات را پارافریز کنید حتما در نظر داشته باشید که آسیبی به مفهوم جملات وارد نشود.

جایگزین نمودن کلمات مترادف

در جملات کلمات مترادف و هم معنی جایگذاری کنید. جایگذاری کلمات مترادف و هم معنی در جمله باعث می‌شود که تا حد امکان جمله ناب و جدید شود و تشابهات آن نسبت به جملات پیشین از دست برود.

کاربرد پارافریز

پارافریز مقالات یک اقدام کاملا ضروری و مثبت است و باید حتما انجام شود چنانچه مقالات را بدون انجام پارافریز به مجله مورد نظرتان سابمیت کنید احتمال ریجکت آن بالاتر می‌رود. پارافریز کمک بسیاری به نویسندگان و جامعه علمی می‌کند و تاثیر زیادی در جذب مخاطب دارد. بدون پارافریز علاوه بر اینکه مقاله ریجکت خواهد شد بلکه جریمه نیز خواهید شد و به عنوان یک سارق علمی شناخته خواهید شد که هیچ یک از آثار شما اعتباری نخواهد داشت. مقاله ای که بازنویسی می‌شود به دور از کلمات هجو و پراکنده گویی است. تمامی جملات به هم ربط دارند و با هدف اصلی مقاله پیش می‌روند. 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
سلام واحترام ممنون از حسن توجهی که به موسسه پژوهش برتر دارید . در صورت نیاز به مشاوره با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید : شکاری 09214572013 p.bartar100@gmail.com مسعودی 09911755943 isipaper100@gmail.com
بازدیدکننده
سید حسنلو
3 سال پیش
سلام خیلی ممنونم از خدمات با کیفیت و تضمینی در موسسه پژوهش برتر موفق باشید.

خدمات موسسه پژوهش برتر