روش‌های پارافریز کردن مقاله

انتشار 28 شهریور 1398
مطالعه 5 دقیقه

پارافریز کردن مقالات یعنی بازنویسی جملات به طوری که میزان درصد مشابهتش با مطالب دیگر از بین برود. اما برای ناب کردن جملات باید این نکته را مد نظر داشته باشید که آسیبی به ساختار و مفهوم جملات وارد نشود.

روش‌های پارافریز کردن مقاله

سرقت علمی چیست؟

ایده اولیه یک تحقیق که منجربه نگارش یک کتاب یا مقاله می‌شود ممکن است از مطالعه منابع دیگر گرفته شود. ایده‌های نابی که به ذهن محققین می‌رسد باعث ایجاد انگیزه تحقیق در آنها می‌شود. تا حد امکان سعی دارند که با تحقیق و پژوهش ایده‌های خود را تبدیل به مقاله یا کتاب کنند. اما در این میان افراد سودجوی زیادی وجود دارند که سعی در سرقت ایده‌ها و تحقیقات دیگران دارند و می‌خواهند تا حد ممکن این تحقیقات را با نام خودشان ثبت کنند و از مزایای آن استفاده کنند. متاسفانه در طول چندین سال اخیر در کشور ما به دلیل افزایش توجه به اعتبار مقاله نویسی گرایش افراد به سرقت علمی بیش از پیش افزایش یافته است. به جای اینکه از ایده‌های دیگران الگوبرداری کنند و از آنها ایده بگیرند همان مطالب را کپی می‌کنند و می‌خواهند که بدون هیچ تلاشی هرچه سریعتر یک مقاله در اختیار داشته باشند. هرگونه استفاده از منابع دیگران بدون استناد به آنها سرقت علمی محسوب می‌شود و یک اقدام کاملا ناشایست و غیر اخلاقی می‌باشد. نویسندگان در نگارش مقاله حتی حق استفاده بدون استناد از منابع قبلی خود را نیز ندارند. اگر قصد دارید مقاله خود را به یک ژورنال معتبر سابمیت کنید توصیه ما این است که قبل از هر چیز از ناب بودن آن اطمینان داشته باشید. زیرا داوران در انتظار مطالب ناب و جدید می‌باشند و علاقه‌ای به مطالعه منابع تکراری ندارند به همین جهت تلاش اصلی و اولیه خود را بر ناب نوشتن مقاله قرار دهید.

چه زمانی استناد به منابع دیگران مصداق سرقت علمی می‌شود؟

استفاده بدون اجازه ناشر اصلی و یا استناد بدون اجازه به نوشته‌ها و ایده‌های دیگران یک اقدام بسیار ناشایست محسوب می‌گردد. ایده‌ها و تحقیقات متعلق به یک نویسنده میباشند و هیچکس نمیتواند بدون اجازه از آنها استفاده کند. در صورتی که به صورت مستقیم و بدون اشاره به نام نویسنده اصلی از مقاله‌ای استفاده کرده اید در این صورت دچار سرقت علمی شده‌اید که علاوه براینکه باعث از دست دادن امتیاز مقاله خود شده اید یک اقدام کاملا غیر اخلاقی نیز انجام داده اید.

  • می‌توانید از نقل قول استفاده کنید. نقل قول به این معنی می‌باشد که در داخل متن اشاره کنید که این بخش برحسب استناد به یک مبع دیگر نوشته شده است. داخل کاما یا ویرگول باید بنویسید. اسم نویسنده و نام اثر را نیز بنویسید.
  • می‌توانید مطالب را بخوانید و فقط از ایده های آنان بهر بگیرید و برداشت مفهومی خود را بنویسید. عین مطالب را به هیچ عنوان کپی نکنید سعی کنید خلاصه ای از آنچه که نوشته شده را بنویسید.
  • می‌توانید از رفرنس دهی استفاده کنید: دقیق و مستقیم در پایان مقاله خود به اسناد مقالات و کتابهایی که به آنها استناد نموده اید اشاره کنید. رفرنس دهی ناقص یا هرگونه نقص دیگری که در رفرنس دهی وجود داشته باشد موجب ریجکت مقاله خواهد شد.

تصویر

 نحوه تشخیص سرقت علمی

اگر مقاله ای که دارای سرقت علمی می‌باشد را به ژورنالها سابمیت کنیم حتما ریجکت خواهد شد داوران ژورنالهای معتبر حساسیت بالایی در سرقت علمی مقالات دارند و مقالاتی که دارای سرقت علمی باشد را حتما ریجکت می‌کنند سعی کنید قبل از اینکه مقاله را به ژورنالی سابمیت می‌کنید حتما آنرا پارافریز کنید. گاها ممکن است سرقت علمی به صورت کاملا اتفاقی باشد و نویسنده متوجه وجود چنین چیزی در مقاله نشود به همن جهت بهتر است برای اطمینان بیشتر همه مقالات قبل از سابمیت به یک ژورنال پارافریز شوند. برای تشخیص سرقت علمی موجود در مقالات ابزارهای بسیار قدرتمند و پیشرفته‌ای به وجود آمده اند. می‌توانید از نرم افزار ها و سایتهایی که برای سرقت علمی وجود دارند استفاه کنید. متن خود را در قسمت مشخص شده وارد می‌کنید و ابزار جستجو این متن را با کلیه متونی که تا کنون ثبت شده‌اند مقایسه می‌کند و متونی که شباهت با مقالات پیشن  دارند را به صورت هایلایت مشخص می‌کند. برخی از ابزارها به صورت پولی خدمات ارائه می‌کنند که بیشتر قابل اعتماد هستند و این ابزار ها به پایگاه داده ژورنالهای پولی نیز دسترسی دارند اما ابزارهایی که به صورت رایگان عمل می‌کنند دسترسی به پایگاههای ژورنالهای پولی ندارند. از همین رو کمتر قابل اعتماد می‌باشند. بعد از اینکه مشابهت های ادبی تشخیص داده شد باید مراحل پارافریز آغاز شود.

نحوه پارافریز کردن مقالات

بعد از اینکه تشخیص دادید چند درصد از مطالب کپی و تکراری می‌باشند باید پارافریز کردن را شروع کنید. پارافریز یعنی بازسازی متون برای اینکه میزان مشابهت آن از بین برود. که به سه روش انجام می‌شود:

جایگزین کردن کلمات مترادف

اگر بازه لغات گسترده ای در حوزه مقاله مورد نظرتان داشته باشید می‌توانید کلمات مترادف و هم معنی را در جمله جایگذاری کنید. این کار باعث می‌شود که درصد شباهت کاهش یابد و جمله ناب و جدید داشته باشید. اما این کار کمی سخت است چون در مقالات تخصصی ممکن است کلمات در مفاهیم متفاوتی در جمله ظاهر شوند پیدا کردن یک کلمه مترادف که دقیقا همین مفهوم را برساند کمی دشوار است. بنابر این اگر در حوزه مقاله تخصصی ندارید سعی کنید از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

تغییر ترتیب کلمات

می‌توانید با حفظ مفهوم جمله کلمات یک جمله را جابه کنید و تا حدی که می‌توانید یک جمله کاملا ناب تشکیل دهید. اگر کلمات یک جمله جابه جا شوند باعث می‌شود جمله کاملا ناب شود. تغییر ترتیب جملات تقریبا راحت‌تر از پیدا کردن هم معنی و مترادف می‌باشد. ممکن است وقتی می‌خواهید ترتیب کلمات را عوض کنید لازم باشد که چند کلمه به جمله اضافه کنید تا مفهوم جمله تکمیل شود.

ویرایش گرامری جملات

گرامر جمله را تغییر دهید. تغییر گرامر جمله به نظر سخت می‌آید، اما در واقع تغییر گرامر ساده‌تر از تغییر لغات است. بعلاوه، اگر از طریق تغییر گرامر، جمله را تغییر دهید و اشتباه هم کنید، باز هم جمله ی شما قابل فهم است. اما اگر برای تغییر جمله، لغت را تغییر دهید و اشتباه کنید، خواننده متن شما نمی‌فهمد که منظور شما چیست. 

به این ترتیب پارافریز یک مقاله به اتمام خواهد رسید. استفاده از سه روش فوق بسیار قابل اعتماد می‌باشد و اهمیت زیادی دارد.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
سلام واحترام ممنون و سپاس از حسن توجهی که به موسسه پژوهش برتر دارید . موسسه پژوهش برتر مفتخر است که خدماتی در شان کاربران عزیز ارائه میدهد. راه های ارتباطی با کارشناسان موسسه شکاری 09214572013 p.bartar100@gmail.com مسعودی 09911755943 isipaper100@gmail.com
بازدیدکننده
سید اسد کمالی
4 سال پیش
سلام سپاس از مطلب مفیدتون. همچنین ممنونم از ارائه خدمات دقیق و به موقع شما خیلی راضی بودم از نحوه برخورد و خدمات شما. موفق باشید.

خدمات موسسه پژوهش برتر