سرقت علمی مقاله مروری

انتشار 2 بهمن 1398
مطالعه 7 دقیقه

سازماندهی مقالات پیشین برای فهم و درک بهتر افراد در رابطه با یک موضوع مقاله مروری را تشکیل میدهد. این نوع از مقالات پیشینه را در یک حوزه تخصصی بررسی می‌کنند و اغلب با هدف تمرکز بیشتر و افزایش دانش و آگاهی نسبت به یک موضوع می‌باشد.

سرقت علمی مقاله مروری

مقاله مروری چیست؟

برخلاف سایر مقالات که باید دارای موضوع و عنوان ناب و جدید باشند مقالات مروری اشاره به تاریخچه و پیشینه یک موضوع دارد که می‌توانید مقالات موجود در یک حوزه تخصصی خاص را بررسی و مطالعه کنند. برای نوشتن یک مقاله مروری لازم نیست اشاره به همه جزئیات داشته باشید فقط کافی است بخش هایی از مقاله را که موجب تکمیل مقاله می‌شوند و کاربردی هستند اشاره فرمایید می‌توانید برای هر موضوع تحقیقی حداقل ۵-۸ مقاله را خلاصه کنید و نظرات خود در مورد روش مورد استفاده هر مقاله و مقایسه آن با روش‌های دیگر را ذکر کنید. باید یک بررسی نقادانه درباره کارهای انجام شده پیشین از چندین نقطه نظر انجام دهید. و به پیش بینی‌ها و پیشنهادات خود درباره کارهای آینده بپردازید. سعی کنید مقاله مروری شما حرف جدیدی را بیان کند. 

تصویر

فراهم کردن یک دیدگاه به خوبی سازماندهی شده و کامل از کارهای انجام شده در یک موضوع تحقیقی به شیوه خلاصه شده است. برای مثال تصور کنید تمایل دارید در یک موضوع خاصی از رشته خودتان تحقیق کنید که چه مقالاتی نوشته شده اند و هدف از نگارش و ارائه آنها چه بوده است که باید مراجعه به مقالات نوشته شده در 10 تا 15 سال گذشته کنید و با مطالعه آنها خلاصه ای از تمام تحقیقات ارائه شده در سالهای گذشته داشته باشید. اگر تمایل داشته باشید می‌توانید آنها را گرد آوری کنید و در قالب یک مقاله مروری منتشر نمایید تا عموم هم رشته های خود و علاقه مندان بتوانند خلاصه ای از تحقیقات انجام شده در سالهای اخیر را مطالعه کنند. مقالات مروری در واقع با همین هدف به وجود آمده و گسترش یافته اند.  این نوع مقاله ممکن است هر چیزی را مورد بررسی قرار دهد، به گونه‌ای طراحی می‌شود تا اطلاعاتی را که قبلاً چاپ شده‌اند خلاصه، تحلیل و ارزیابی کند. در این گونه مقالات به ندرت یافته‌ای تجربی و جدید گزارش می‌شود. این مقاله دانش زمینه ای لازم در آن موضوع را به عنوان یک فرض در نظر می‌گیرد و به آن نمی‌پردازد و در عوض بیشتر به طبقه‌بندی تحقیقات انجام شده در آن موضوع و دورنمای این موضوع تحقیقاتی در آینده و ارزیابی و مقایسه راهکارها و روش‌های موجود می‌پردازد. مقالات مروری روایی کاملاً مشخص دارند، معمولاً انتقادی‌اند و باید تفسیرهای نظری و نوظهوری ارائه دهند. اگرچه اکثر و یا همه اطلاعات فراهم‌آمده در مقاله مروری قبلاً چاپ شده است، اما چاپ جدید معمولاً مشکلی به وجود نمی‌آورد چرا که ماهیت مرور یک اثر معمولاً روشن و پذیرفته‌شده می‌باشد.

نحوه نگارش مقاله مروری

همانطور که اشاره شد برای نگارش مقاله مروری لازم است نویسنده کلیه مقالات نوشته شده در سالهای اخیر را مطالعه کند و خلاصه ای از آنچه که گرد آوری شده است را ارائه دهد. چند مقاله که علاقه به خلاصه کردن آنها دارید را انتخاب کنید و سعی کنید با انتخاب و اشاره بخش های مهم آن خلاصه ای از هر آنچه که در نظر دارید را ارائه کنید. توجه داشته باشید که برای نگارش مقاله مروری شما فقط حق استناد و برداشت مفهومی از مقالات را دارید و هر آنچه که نوشته اید باید به قلم خود شما نوشته شود. مانند تمام مقالات دیگر منبع و رفرنس داشته باشید و اشاره به کلیه مقالاتی که از آن استفاده کرده اید داشته باشید. مقاله مروری نیز همانند سایر مقالات ساختار یکپارچه ای دارد که باید بر اساس یک ساختار نظامند هر یک از اجزا به ترتیب و پشت سر هم آورده شوند:

ساختار معمول مقالات مروری

 • عنوان
 •  چکیده
 • مقدمه
 • بدنه مقاله
 • نتیجه گیری و کارهای آینده: در این بخش با نهایت اختصار با توجه به طبقه بندی ارایه شده باید نقاط قوت و ضعف کارهای انجام شده و چالش‌های پیش رو را ارایه کنید.
 • منابع: در این بخش همه منابع باید به یک فرم باشند. لیستی از مقالات مورد استفاده با ذکر دقیق نام نویسندگان،  عنوان مقاله و مجله ای که مقاله را منتشر کرده است تهیه کنید .
 1. سعی کنید که در منابع از Url استفاده نکنید مگر در مورد یک نرم افزار یا گروه تحقیقاتی
 2.  همچنین نیازی به نوشتن ISBN کتب استفاده شده نیست.
 3.  همه منابع باید به یک فرم باشند.

تصویر

برای چاپ مقاله مروری می‌توانید در همه ژورنالها اقدام فرمایید در گذشته شاید این مورد کمی دشوار و غیر قابل باور بود زیرا ژورنالهای معتبر نسبت به چاپ مقاله مروری حساس می‌شدند و از پذیرش  این نوع از مقالات سرباز می‌زدند اما اکنون این مشکل به طور کامل رفع شده است و می‌توانید در تمامی ژورنالهای معتبر داخلی و خارجی مقاله مروری خود را چاپ کنید. امروزه سردبیران تمام ژورنالها دریافته اند که یک مقاله مروری می‌تواند با حفظ کیفیت بسیار پرطرفدار باشد و استنادات زیادی به این نوع مقاله انجام شود که یقینا این نوع از استنادات به معنای بالارفتن شاخص تاثیر برای مجلات است (شاخصی که بسیاری از نویسندگان آن را اساس تصمیمشان برای انتخاب مجله در نظر می‌گیرند). بنابراین، مقالات مروری توسط مجلات نسبتا مورد استقبال قرار می‌گیرند. در حالی که نمی‌توان با نگارش مقالات مروری حرفه‌ای شد یک یا دو مقاله مروری می‌تواند به خوبی تعداد کلی استنادات فرد را افزایش دهد. از این رو به راحتی می‌توانید در هر ژورنالی که خواهید مقاله خود را چاپ کنید تا پذیرفته شود. 

چگونه می‌توان نمونه های مقاله مروری چاپ شده را پیدا کرد؟

برای اینکه بتوانید بهترین مقاله مروری را ارائه کنید بهتر است به مقالات چاپ شده از این نوع مراجعه فرمایید و سعی کنید از آنها الگو برداری کنید. می‌توانید برای پیدا کردن مقالات مروری مد نظرتان از طریق پایگاههای زیر اقدام فرمایید تا مناسب ترین مقاله مروری را پیدا کنید.

جستجو در پایگاه‌هایی چون:

 • ACM
 • IEEE
 • Springer
 • Science Direct
 • Google Scholar

در حالت کلی همانند سایر مقالات می‌توانید از پایگاهای معتبر دنیا به مقالات مروری دسترسی داشته باشید.

مصداق سرقت علمی در مقالات مروری 

مقالات مروری که در واقع هیچگونه نوآوری خاصی ندارند که گفته شود نویسنده باید آنرا به قلم خود بنویسد اما در کل کپی برداری از مقالات قدیمی نیز به هیچ عنوان نشانگر یک مقاله مروری نیست و سرقت علمی محسوب خواهد شد. مقالات مروری باید با استناد و مراجعه به مقالات گذشته نوشته شوند و دارای نوآوری و خلاقیت باشند. چنانچه نویسنده سعی کند از مقالات گذشته کپی برداری کند و بدون هیچ تغییر در قالب یک مقاله مروری ارائه کند مصداق سرقت علمی خواهد شد. اشاره نامناسب به منابع و ناقص نوشتن رفرنس ها تمامی این موارد باعث می‌شود که مقاله مصداق سرقت علمی محسوب شود و توسط بخش داوری ریجکت شود. مقاله مروری بسیار معتبر است و اهداف زیادی را به دنبال دارد که باید با رعایت قوانین علمی نوشته شود. 

نحوه تشخیص و رفع سرقت علمی در مقالات مروری

برای تشخیص سرقت علمی که همانند سایر مقالات می‌توانید از ابزارهای تشخیص سرقت علمی کمک بگیرید این ابزارها برای تشخیص و رفع سرقت علمی بسیار موثر و کاربردی می‌باشند. از هر یک از سایت ها و نرم افزارها می‌توانید به عنوان وسیله ای برای تشخیص سرقت علمی استفاده کنید و بعد از تشخیص می‌توانید با سه روش استفاده از کلمات مترادف, تغییر و جابه جایی کلمات جمله و ویرایش گرامری جمله می‌توانید سرقت علمی را از مقالات مروری برطرف نمایید. البته چون اصل محتوای مقالات مروری برگرفته از سایر مقالات معتبر علمی می‌باشد به همین جهت ممکن است در تشخیص سرقت علمی کمی دچار ابهام شود اما ابزارها به شما در تشخیص سرقت علمی کمک بسیاری خواهند کرد. 

خدمات موسسه پژوهش برتر

خدمات تشخیص و رفع سرقت علمی از مقالات معتبر در موسسه پژوهش برتر ارائه می‌گردد می‌توانید برای استفاده از این خدمات با کارشناسان موسسه پژوهش برتر تماس حاصل فرمایید. همچنین برای چاپ مقالات مروری نیز می‌توانید از خدمات موسسه پژوهش برتر استفاده کنید کلیه خدمات در این موسسه به صورت تضمینی و با بالاترین سطح کیفی ارائه می‌گردد. چاپ مقاله در کلیه ژورنالهای معتبر داخلی و خارجی در موسسه پژوهش برتر ارائه می‌گردد.

مطالب مرتبط با این موضوع

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
با سلام و احترام نگارش مقاله ی مروری اصلا به معنای کپی برداری نخواهد بود. بله باید از پژوهش های قبلی استفاده کرد تا نتایج آن را با نگاهی خلاقانه تحلیل و بررسی کرد. برای کسب راهنمایی های بیشتر لطفا با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید : مسعودی : 09911755943 isipaper100@gmail.com شکاری : 09214572013 p.bartar100@gmail.com
بازدیدکننده
بدل کار
3 سال پیش
اخه مقالات علمی ترویجی و مروری که ایده اصلیشون از یک مقاله و نشریهه دیگری گرفته شده رو چطوری میشه پارافریز کرد؟
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
سلام واحترام معمولا مجلات ترویجی امتیاز پژوهشی 4 الی 5 دارند . و بستگی به نظر داوران و دانشگاه مربوطه امتیاز ارائه می شود . جهت دریافت لیست مجلات علمی ترویجی لطفا با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید : شکاری 09214572013 p.bartar100@gmail.com مسعودی 09911755943 isipaper100@gmail.com
بازدیدکننده
کریمخانی
3 سال پیش
امتیازات پژوهشی ایکه برای مقاله مرری ارائه میگیرد شامل چه مواردی است؟

خدمات موسسه پژوهش برتر