نحوه نگارش و چاپ مقاله

انتشار 26 دی 1398
مطالعه 6 دقیقه

نگارش و چاپ مقاله فرآیند و قوانین منسجم و یکپارچه ای دارد که باید این قوانین اصولی را رعایت فرمایید تا هر چه سریعتر مقاله شما پذیرفته و چاپ شود. اخذ پذیرش از ژورنالهای معتبر در موسسه پژوهش برتر به صورت تضمینی ارائه می‌گردد.

نحوه نگارش و چاپ مقاله

نگارش مقاله

دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری که در رشته خود گرایش انتخاب می‌کنند و دروسشان تخصصی‌تر می‌شود. دانشجویان می‌توانند با یادگیری دروس تخصصی خود و مهارت مقاله نویسی رزومه خود را تقویت کنند. رزومه قوی به دانشجویان کمک می‌کند تا بتوانند از امتیازات پژوهشی بهره بگیرند. دانشجویان می‌توانند با انتخاب یک موضوع در حوزه تخصصی مرتبط با مقاله خود شروع به نگارش مقاله کنند. مقاله یک اثر تحقیقی منسجم و سازمان یافته می‌باشد که دارای بخش های مرتبط و متناسب به هم می‌باشند. باید یک عنوان برای خود در نظر بگیرید و در رابطه با عنوان شروع به نگارش مقاله کنید تحقیقات باید در راستای عنوان انجام شوند و نهایتا ختم به یک  هدف و نتیجه گیری کلی شوند. البته مقالات زمانی که منتشر شوند و در اختیار عموم مردم قرار گیرند حائز اهمیت خواهند بود. از این رو بلافاصله بعد از اینکه نگارش مقاله به پایان رسید باید سعی کنید آنرا به  یک ژورنال معتبر سابمیت کنید. سابمیت مقاله به ژورنالهای تخصصی و معتبر قابل تایید امتیاز بخش به مقاله شما خواهند بود مقاله ای که ثبت رسمی در یک ژورنال نشده باشد اعتباری نخواهد داشت. ژورنالهای معتبر و قابل تایید که چاپ مقاله در آنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است عبارتند از: isi, isc, pubmed, scopus این ژورنالها در سطح جهانی اعتبار بسیار زیادی دارند.

تصویر

نحوه نگارش و بخش های مقاله

برای نگارش مقاله باید ابتدا عنوان مورد نظرتان را انتخاب کنید و در راستای عنوانی که انتخاب کرده اید شروع به تحقیق و پژوهش کنید. مقاله ساختار مشخصی دارد و باید طبق ساختار مقاله پیش بروید و آنرا تکمیل نمایید. بخش های یک مقاله عبارتند از:

  • موضوع مقاله: مقاله باید موضوع و عنوان خوبی داشته باشد موضوعات تکراری از دید داوران بی اهمیت می‌باشند و اعتبار کافی برای سابمیت به ژورنال ندارند بنابر این تا حدی که می‌توانید عنوان خوب و کاملی برای مقاله خود انتخاب کنید که شامل کلمات کلیدی باشد و از طرفی تکراری نباشد. موضوع اگر جذاب باشد متن مقاله نیز حائز اهمیت خواهد بود.
  • چکیده: در بخش چکیده، مختصری از کل مقاله به شکل ساده بیان می‌شود. چکیده چیزی فراتر از خلاصه متن یک مقاله است؛ خلاصه بازنویسی شده کل متن در جملات کوتاه‌تر و برای کسانی است که قبلاً متن را مطالعه کرده‌اند، در حالی که چکیده مختصری از گزارشات تحقیق است که مناسب افرادی است که متن را مطالعه نکرده‌اند و قصد دارند در رابطه با ادامه مطالعه آن تصمیم بگیرند. با این وجود چکیده نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای کل متن اصلی باشد.
  • مقدمه: مقدمه‌ يكي از بخشهاي يك مقاله علمي است كه همچون دريچه‌اي، خواننده را از دنياي بيرون به دنياي درون مقاله مي‌برد و در حكم نقشه راه براي خواندن كل مقاله مي باشد. هدف اصلي از بيان مقدمه پاسخ به اين سوال است كه «چرا پژوهش انجام شده است». خيلي از اوقات مقدمه مقاله‌اي كه براي مجله فرستاده مي‌شود، تنها قسمتي است كه خوانده مي‌شود. براساس بررسي‌هاي صورت گرفته به عبارت ديگر اكثر داوران در مجلات علمي تصميم خود را پيرامون  قبول يا رد مقاله در 15 دقيقه اول خواندن آن كه عمدتاً منطبق با مقدمه است مي‌گيرند.
  • روش تحقیق: روش تحقیق به شیوه ی جستجو و چگونگی دستیابی به هدف تحقیق یا راه حل یک مساله گفته می‌شود. به عبارت دیگر روش شناسی  تحقیق (Methodology) عبارت است از فرآیند دستیابی به دانش از طریق جمع آوری داده ها و تبدیل آنها به یافته ها.
  • نتایج: در این بخش باید دستاوردهای علمی نوشته شوند مهمترین هدف بخش نتایج، گزارش یافته های مقاله است. بعضی مجلات بخش نتایج را با بحث و نتیجه گیری ادغام می‌کنند اما در صورتی که نتایج مقاله به صورت جدا و قبل از بحث و نتیجه گیری آورده شود بایستی در این بخش فقط یافته ها ذکر گردد و تفسیر و نتیجه گیری آنها در این بخش آورده نشود. نتایج بدست آمده متناسب با اهداف تحقیق و پاسخگویی به سوالات تحقیق، به ترتیب نوشته می‌شوند.
  • بحث و تجزیه و تحلیل: در این قسمت نویسنده توضیحات بیشتری در رابطه با نتایج به دست آمده، همبستگی متغیرها و تفسیر آن‌ها در اختیار خواننده قرار می‌دهد. در این قسمت نویسنده بایستی علت هرگونه انحراف از نتایج مورد انتظار و یا نتایج تحقیقات پیشین را برای مخاطب توضیح دهد.
  • نتیجه گیری: در طریقه نوشتن تحقیق بایستی نحوه نتیجه گیری کلی را در نظر داشت. در این قسمت نویسنده بایستی بتواند به سادگی نتیجه کلی حاصل از تحقیق، معنای آن و تفسیر خود از نتایج به دست آمده را برای خواننده متن ارائه کند.
  • منابع: بخش رفرنس و منابع آخرین بخشی است که در تحقیق قرار می‌گیرد در این بخش نویسنده باید به تمام منابع و مراجعی که به آن استناد کرده است اشاره کند. اشاره به منابع دقیق مقالات و کتابها اهمیت زیادی دارد و اگر به صورت دقیق و روشن اشاره به منابع نشده باشد ممکن است مقاله به دلیل سرقت علمی ریجکت شود.

تصویر

نحوه چاپ مقاله

همانطور که مطالعه فرمودید باید بلافاصله بعد از نگارش مقاله شروع به فرآیند چاپ آن کنید. برای چاپ مقاله ابتدا باید فرآیند آماده سازی مقاله را انجام دهید تا مقاله کاملا آماده شود مجلات معتبر مقاله را در یک قالب کلی پذیرش می‌کنند و باید سعی کنید قبل از سابمیت مقاله ابتدا مراحل آماده سازی آنرا انجام دهید. برای چاپ مقاله ابتدا باید مقاله ترجمه شود و بعد از ترجمه ویرایش و فرمت بندی صحیح انجام شود. مراحل چاپ مقاله نیز باید به ترتیب زیر پیش برود:

ترجمه تخصصی مقاله: مقالاتی که تصمیم دارید آنها را به یک ژورنال خارجی سابمیت کنید ابتدا باید ترجمه انجام دهید ترجمه مقالات تخصصی با کیفیت بسیار بالا و تضمینی در موسسه پژوهش برتر انجام می‌شود و مقالات تخصصی شامل 72 ساعت گارانتی بسیار معتبر هستند.

ویرایش دستور زبانی و محتوایی مقاله: مقاله باید از لحاظ محتوایی و دستور زبانی ویرایش شود و ایرادات آن برطرف شود. نویسنده گاها تخصص کافی برای رعایت استاندارد های علایم نگارشی را ندارد به همین جهت نمی‌تواند از عهده ویرایش برآید و باید از یک ویراستار حرفه ای کمک بخواهد. موسسه پژوهش برتر در زمینه ویرایش تخصصی نیز مهارت دارد و می‌تواند متون تخصصی شما را با کیفیت بالا ویراستاری کند.

پارافریز مقاله: مقاله باید دارای متن تخصصی ناب و جدید باشد محتوای کپی در متن مقاله جایگاه خوبی ندارند. محتوای مقاله باید پارافریز شوند و عاری از هر گونه شباهت ها و کپی باشند. به همین جهت بهتر است قبل از سابمیت مقاله پارافریز و بازنویسی انجام شود و مشابهت های موجود در متن کتاب ویرایش شود.

انتخاب ژورنال معتبر برای مقاله: ژورنالها اسکوپ و حوزه موضوعی مشخصی برای پذیرش مقاله دارند و مقالاتی که در این ژورنالها پذیرفته می‌شود باید از لحاظ سطح کیفی نیز مرتبط با مقاله باشند بلند پروازی در انتخاب ژورنال باعث ریجکت مقاله خواهد شد. نویسنده باید حتما شناخت کاملی از مجلات معتبر را کسب کند. تا با شناخت بتواند ژورنال معتبری را انتخاب کند.

سابمیت مقاله به ژورنال: برای سابمیت مقاله به ژورنال حتما از طرف ژورنال راههای ارتباطی مشخص خواهند شد سابمیت مقاله به صورت آنلاین از طریق سیستم مکانیزه می‌تواند انجام شود و هم از طریق ایمیل می‌توانید یکی از راههایی که خودتان مناسب می‌دانید برای سابمیت به ژورنال انتخاب کنید.

چاپ مقاله: بعد از سابمیت مقاله به ژورنال باید فرآیند داوری انجام شود و مقاله به صورت تضمینی در ژورنالی که انتخاب شده است چاپ شود. داوران چنانچه ایرادی در محتوای مقاله و فرآیند آماده سازی محتوای مقاله مشاهده نکنند حتما آنرا پذیرش خواهند کرد. پذیرش مقاله بعد از داوری انجام می‌شود.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
با سلام و عرض ادب معرفی مجلات و ارائه ی راهنمایی لازم برای انتخاب مجلات رایگان میباشد . شما میتوانید در این خصوص با مشاوران ما از طزیق تلگرام و یا ایمیل در ارتباط باشید : مسعودی : 09911755943 isipaper100@gmail.com شکاری : 09214572013 p.bartar100@gmail.com
بازدیدکننده
پروا
3 سال پیش
با هزینه اعتبار سنجی و راهنمایی انتخاب زورنال انجام میدین یا رایگان هستشن؟

خدمات موسسه پژوهش برتر