نمونه تولید محتوا

انتشار 10 اسفند 1401
مطالعه 10 دقیقه

تعریف تولید محتوا

اگر شما بتوانید هر چیزی را خلق نمایید که برای انسان ها قابلیت درک داشته باشد یعنی تولید محتوا انجام داده اید. این یک تعریف کلی از تولید محتوا است. تولید محتوا فقط نوشتن متن نیست. شما اگر فیلم، کلیپ، پادکست و غیره تهیه می کنید یعنی تولید محتوا انجام داده اید. به طور کلی هر چیزی که در دنیای دیجیتال می بینیم و میشنویم و می خوانیم یک محتوا هست.

تعریف تولید محتوا

لزوم تولید محتوا

در دنیای کنونی و با پیشرفت تکنولوژی و استفاده مستمر مردم از دنیای دیجیتال، بستری برای عرضه و معرفی محصولات در فضای مجازی و حقیقی ایجاد شده است و لازمه آشنایی و استفاده از این محصولات در گرو معرفی مناسب آن برای مخاطب می باشد. امروزه سفارش تولید محتوا برای معرفی خدمات و محصولات مختلف در زمان بسیار کوتاهی امکان پذیر هست، اما باید بررسی شود که آیا محتوای تولید شده دارای کیفیت لازم برای رسیدن به اهداف تعیین شده را داراست یا خیر؟ برای پلتفرم های مختلف انواع متفاوت محتوا را می توان تولید کرد و می تواند یکی از مورد بحث ترین موراد مربوط به تولید محتوا باشد.تولید محتوا از این جهت لازم و ضروری هست که باعث شناخته شدن برند شما به سراسر دنیا می شود. تولید محتوا در اینستاگرام از مهم ترین موارد تولید محتوا است.

 لزوم تولید محتوا

جذب مخاطب از طریق تولید محتوا یک امر اجتناب ناپذیر هست و این کار صرفا با شناساندن محصول و برند شما به مخاطب میسر می باشد. از طرفی معرفی محصولات و خدمات کسب و کار شما به مخاطب، افزایش فروش و افزایش بازدید و اعتماد مشتری به محصولات و خدمات شما می شود. از طریق تولید محتوا می توانید بازار های جدیدی را برای کسب و کارتان بیابید و فروش خود را گسترده تر نمایید.

راز و رمز یک محتوا نویس موفق

نویسنده محتوا شخصی هست که در مورد موضوع درخواستی مطلبی را می نویسد. شاید در ظاهر امر محتوا نویسی کار بسیار آسانی به نظر برسد اما در باطن این طور نیست. محتوا نویسی موفق خواهد بود که واقعا محتوایی تولید نماید که بتواند تاثیر بالایی را بر مخاطب داشته باشد و آن را جذب نماید. از ویژگی های یک محتوا نویس خوب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مطالعه زیاد

مطالعه زیاد

از اصلی ترین و مهم ترین ویژگی های یک نویسنده خوب این است که مطالعه زیادی در مورد موضوعات مختلف داشته باشد و آثار نویسندگان بزرگ دیگر را خوانده باشد. شما با مطالعه هست که با تجربیات نویسندگان دیگر آشنا می شوید و از نوشته های آن های الهام می گیرید تا نوشته خوبی را بنویسید. علاوه بر این دایره لغات خود را گسترده تر می نمایید و درک بهتری از موضوعی که می خواهید در مورد آن بنویسید پیدا می کنید و می توانید بهتر و گیرا تر مطلب بنویسید.

 شناخت مخاطب

شناخت مخاطب

محتوای خوب محتوایی هست که با مخاطب ارتباط برقرار کند و نیاز های خوانندگان را درک نموده و توانایی برطرف کردن آن ها را داشته باشد. قبل از نوشتن مطلب باید تصویر از مخاطب داشته باشید تا بتوانید مطلب در مورد همان مخاطب بنویسید. بدون شناخت مخاطب اگر محتوایی نوشته شود مانند پرتاب کردن تیری بدون هدف خواهد بود.

شناختن رده سنی مخاطب یکی از راهکار های شناخت مخاطب هست. مطمئنا شما وقتی مطلبی را برای گروه سنی 4 تا 10 سال می نویسید باید روحیات و خصوصیات این گروه سنی را ملاک قرار دهید و نمی توان همین مطلب را برای رده سنی 25سال نیز استفاده کرد. از طرفی طرز نوشتار شما در خصوص یک نامه برای رئیس شرکتتان متفاوت از نوشتار شما برای خانوادتان هست.

نگارش بصورت واضح و شفاف

نگارش بصورت واضح و شفاف

نویسنده زمانی می تواند مطلب قابل فهم و شفافی بنویسد که ابتدا برای خودش شفاف باشد و کاملا آن را درک کرده باشد و بداند که محتوایی که می خواهد بنویسد چه پیامی را باید منتقل نماید. هر چقدر این مطلب و هدف محتوا و اطلاعات در مورد مخاطب زیاد تر باشد محتوا نیز قابل لمس تر خواهد بود و راحت تر در ذهن مخاطب جای می گیرد. یک نویسنده خوب می تواند پیچیده ترین موضوعات را با استفاده از کلمات مناسب و انتخاب تصاویر و اصطلاحات بجا به خوبی برای مخاطب قابل فهم نماید.

منحصر به فرد باشد

منحصر به فرد باشد

همانطور که کارت ملی هر شخصی مختص خودش است، هر محتوایی هم که نویسنده محتوا منتشر می نماید باید مختص خودش باشد و کپی محتوا های دیگر نباشد. وقتی شما محتوای منحصر بفردی می نویسید یعنی هم به کار خودتان و هم به قانون کپی رایت احترام گذاشته اید و هم این که قوانین سئو را رعایت کرده اید. چون درصورت تشخیص محتوای تکراری گوگل آن را حذف می نماید. محتوای جدید و منحصربفرد نوشتن واقعا سخت است اما می توان با رعایت اصول بازنویسی محتواهای قبلی را بازنویسی کرد.

 آشنا به وردپرس و سئو

آشنا به وردپرس و سئو

یک نویسنده موفق و خوب علاوه بر این که باید مهارت نویسندگی داشته باشد باید با عملکرد سئو و وردپرس نیز آشنایی داشته باشد. محتوایی که نویسنده تولید می نماید بر روی فضای مجازی منتشر می شود. سئو باعث دیده شدن محتوا می شود. یک نویسنده خوب با قوانین سئو آشنا هست و کلید واژه هایی که حداکثر ترافیک را به وبسایت شما هدایت می نماید و همچنین مرتبط با موضوع محتوای شما هست را می شناسد و از آن ها در محتوای خود استفاده می کند.

محقق و پژوهشگر خوبی باشید

محقق و پژوهشگر خوبی باشد

یک نویسنده خوب باید محقق خوبی نیز باشد و قبل از شروع به نوشتار باید اطلاعات، دیدگاه ها و نظریات و آمار مربوط به موضوع را دربیاورد و در محتوای خود به کار ببرد. محتوا وقتی خوب هست و مخاطب را جذب می کند که واقعی و با اطلاعات درست نوشته شده باشد. نویسنده با تحقیق و پژوهش در مورد موضوع مورد نظر خود باید اطلاعات کافی در این زمینه را بدست بیاورد تا بتواند از آن در محتوای خود استفاده نماید. نویسنده خوب چگونگی تحقیق کردن را بلد هست و میداند که چطور به منابع اصلی و موثق دست یابد تا از این طریق بتواند محتوای خوب و شگفت انگیزی را تولید نماید.

داستان سرای خوب بودن

داستان سرای خوب بودن

برای اینکه محتوا ارائه شده خسته کننده و پیچیده نباشد باید طوری نوشته شود که با خلق سناریو و کاراکتر داستان سرایی شده و مخاطب را جذب نماید. نویسنده محتوایی موفق است که این مهارت را داشته باشد و داستان سرای خوبی باشد تا بتوان در مورد موضوعات مختلف داستان سرایی کرده و مخاطب را جذب نماید تا محتوا هم از حالت خسته کننده دربیاید و خواننده را سرگرم نماید و هم به هدف اصلی بازاریابی که ایجاد هویت برای برند و کسب اعتماد مخاطب است دست یابد.

این ها از مهم ترین ویژگی های یک محتوا نویس خوب هست. از ویژگی های دیگر می توان به نگارش به صورت واضح و شفاف، داشتن روحیه مشارکت وهمکاری، تسلط کامل بر دستور زبان و واژگان و تسلط بر اصول خواندن و غیره اشاره کرد.

مهم ترین ویژگی محتوای تاثیرگذار

در دنیای امروز محتواهای زیادی در کسب و کارهای مختلف تولید می شوند، اما صرفا تولید محتوا اهمیت ندارد باید محتوا به گونه ای باشد که بتواند مطرح شود و مورد توجه قرار گیرد. محتوای خوب و تاثیر گذار ویژگی هایی دارد که اگر رعایت شوند به بهترین شکل می توانند بازخورد داشته باشند:

 • محتوای خوب زمانی تاثیرگذار هست که به طور کلی نوشته نشود و مخاطب خاص خود را داشته باشد. محتوا باید مشخص باشد که برای کدام رده سنی نوشته می شود. جامعه هدف آن چیست؟ و مخاطب چه هدفی را دنبال می کند، چه نیاز هایی دارد تا بتواند در راستای آن محتوا نیاز ها برطرف شوند و پاسخگوی مخاطب باشد.

 • محتوا زمانی خوب است که برای موتورهای جست و جو و شبکه های اجتماعی بهینه سازی شده باشد. هدف از تولید محتوا این است که در صدر رتبه گوگل باشد و این زمانی اتفاق می افتد که محتوا بهینه سازی شده باشد یعنی عبارات کلیدی در محتوا به درستی استفاده شوند تا در هنگام جست و جو از طرف مخاطب محتوای شما به راحتی پیدا شود.

 • محتوای خوب مثمرثمر و ارزشمند هست و مخاطب از آن استفاده می نماید. محتوا زمانی خوب هست که برای مخاطب ارزشمند باشد و بتواند سودی برای مخاطب داشته باشد تا مخاطب با مطالعه آن به اطلاعات بیشتری برسد.

 • محتوای خوب ساختار مناسب دارد و خسته کننده نیست. محتوا باید ساده و قابل فهم باشد، اصول نگارشی در آن رعایت شود و مختصر و مفید نوشته شده باشد.

 • محتوای خوب باید مخاطب را به مشتری تبدیل نماید. بعد از اتمام محتوا باید مخاطب بتواند به مراحل بعدی راه یابد و بعنوان مشتری از خدمات استفاده نماید.

 • محتوای تاثیرگذار باید آموزنده نیز باشد و بتواند اطلاعات مخاطب را زیاد کند. محتوای خوب دارای آمار و ارقام و نمودار ها و موارد آموزشی است.

مزایای شغل تولید محتوا

با پیشرفت تکنولوژی و ایجاد کسب و کارهای الکترونیکی و لزوم آشنایی مخاطب با خدمات و محصولات، شغل تولید محتوا یکی از شغل های پرسود می باشد. تولید محتوایی که تاثیر گذار باشد و بتواند مشتری را جذب نماید تا بتوان به هدف شرکت ها و کسب و کارهای مجازی که فروش و ارائه خدمات هست، دست یابد. شغل تولید محتوا به عنوان یک شغل اینترنتی پرسود به شمار می رود که افراد می توانند با کمترین تجهیزات به صورت اینترنتی این کار را انجام دهند. از مزایای خاص شغل تولید محتوا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. کسب درآمد مناسب بعنوان شغل خانگی

 2. افزایش آگاهی و اطلاعات و دانش در زمینه های مختلف

 3. آشنا شدن با خدمات و کالاهای مختلف

 4. عدم نیاز به لزوم زمان بندی مشخص

 5. عدم نیاز به رفت و آمد در ترافیک

مزایا

تفاوت تولید محتوا با تبلیغ

تبلیغات با تولید محتوا متفاوت است. تبلیغات یا Advertising روشی است که بر مخاطب تاثیر می گذارد و او را به انجام کاری ترغیب می کند. معمولا در تبلیغات هدف این است که مخاطب محصول را خریداری نماید یا از خدمات استفاده نماید و یا تشویق به همراهی و شرکت در رویداد های اجتماعی و سیاسی و فرهنگی است. در بازاریابی محتوا و تولید محتوا، صاحبان کسب و کارهای آنلاین تلاش می کنند تا با تولید محتوای آموزشی، سرگرم کننده و آگاهی بخش توجه مخاطب را جلب نمایند و منجر به تغییر رفتار مخاطب و هدایت آن ها طبق خواسته بازاریابان شوند. در واقع در تولید محتوا مستقیم به خرید دعوت نمی شود بلکه با ارائه محتوای سودمند تلاش می شود مخاطب بهترین تصمیم را بگیرد و جذب و حفظ شود. از تفاوت های عمده بین تبلیغ و تولید محتوا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

زمان

تولید محتوا اهداف بلندمدت دارد و چرخه عمر آن بسیار طولانی تر از تبلیغات است. تبلیغات مقطعی و در کوتاه مدت انجام می شود و در معرض دید مخاطب قرار می گیرد اما محتوا همواره در سایت و شبکه های اجتماعی قرار می گیرد و قابل سرچ است.

نوع پیام

تفاوت دیگر تولید محتوا و تبلیغات در نوع پیام آن هاست. تبلیغات کوتاه هستند و سریعا در ذهن مخاطب تاثیر می گذارند و مستقیما می خواهند به هدف خود یعنی فروش دست یابند در حالی که در تولید محتوا متن طولانی هست و مخاطب کنجکاو می شود فیلم یا متن را مطالعه کرده و به واسطه آن جذب شود.

تاریخ انقضا

تبلیغات تاریخ انقضا دارند و عمر کوتاهی دارند و سریعا قابل جایگزینی هستند، حال آنکه مطالب محتوا ماندگاری بسیار بالایی دارند و می توانید هر زمان که نیاز باشد بروزرسانی نمایید و تغییرات مدنظرتان را اعمال نمایید.

بستر انتشار

تولید محتوا در فضای اینترنت انجام می شود، حال آنکه تبلیغات در فضای تلویزیون، رادیو، بیلبورد های تبلیغاتی و ... نیز انجام می شود.

تعامل با مخاطب

تعامل با مخاطب در تبلیغات به طور مستقیم است در حالی که در تولید محتوا به صورت غیر مستقیم انجام می شود.

هزینه

هزینه تولید محتوا بسیار پایین تر از هزینه تبلیغات است.

نمونه تولید محتوا

در زیر نمونه های تولید محتوا را می توانید ملاحظه نمایید.

پژوهش برتر

ثبت سفارش تولید محتوا در موسسه پژوهش برتر

تولید محتوا در کسب و کارهای اینترنتی امروزه ضروری هست و باید توسط متخصص مربوط به آن انجام شود تا علاوه بر اینکه هزینه ای که می کنید مثمرثمر باشد، تخصصی نیز انجام شود. موسسه پژوهش برتر از سال 1391 فعالیت خود را آغاز کرده است و با بهره گیری از متخصص های نمونه کشوری و خارج کشوری خدمات متنوع اینترنتی با بالاترین کیفیت و کمترین هزینه را ارائه می دهد. متخصصین بخش تولید محتوا با سابقه طولانی و همچنین اطلاعات کافی در مورد الگوریتم های جدید گوگل و اصول سئو، آشنایی با سلایق مخاطبان و نیاز روز بازار خدمات تولید محتوای جذاب و با کیفیت را در همه زبان های زنده دنیا برای کسب و کار شما، ارائه می نمایند. جهت ثبت سفارش کافی است با ما در ارتباط باشید.

موسسه پژوهش برتر

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

بله در خدمتتان هستیم و می توانیم در مورد موضوعات مختلف تولید محتوا را انجام دهیم.

هزینه تولید محتوا با توجه به خدمات درخواستی و مدت زمان انجام کار متغیر می باشد . می توانید با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید تا براساس خدمات درخواستی براورد هزینه را خدمتتان اعلام نمایند.

موسسه پژوهش برتر در زمینه ها و تخصص های مختلف اعم از سرگرمی، اجتماعی، فروشگاهی و بازاریابی و ... خدمات تولید محتوا را ارائه می نماید.

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
5 ماه پیش
با سلام و عرض ادب احتراما هزینه و زمان تحویل محتوا متفاوت است شما می توانید از طریق سایت موسسه بخش ثبت سفارش تولید محتوا اطلاعات لازم را تکمیل فرمایید تا هزینه و زمان تحویل به صورت کامل مشخص شود باتشکر
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
5 ماه پیش
با سلام و عرض ادب احتراما نمونه کار های سفارشی در پیش ما به امانت هساما شما می توانید محتوای موجود در وبسایت موسسه را بررسی بفرمایید. باتشکر
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
5 ماه پیش
با سلام و عرض ادب احتراما در خدمتتان هستیم می توانید در زمینه کاری و متناسب با نیازتان برای وبسایت شبکه مجازی و ... محتوای ارزنده ,به روز و کارامد انجام دهیم باتشکر
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
5 ماه پیش
با سلام و عرض ادب احتراما از اینکه مطالب مفید واقع شدند و مورد استفاده بودند بسیار خرسندیم باتشکر
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
5 ماه پیش
با سلام و عرض ادب احتراما موسسه پژوهش برتر در زمینه تولید محتوا برای وبسایت ها، شبکه های مجازی،رپورتاژ اگهی و ... محتوا تهیه و تنظیم کنیم باتشکر
بازدیدکننده
بازدیدکننده
5 ماه پیش
سلام امکان دارد از نمونه محتوایی که انجام داده اید ارسال بفرمایید تا کیفیت کار را ببینیم متشکرم
بازدیدکننده
بازدیدکننده
5 ماه پیش
سلام و احترام در چه زمینه هایی و به چه صورتی تولید محتوا انجام می دهید ؟
بازدیدکننده
بازدیدکننده
5 ماه پیش
سلام وقت بخیر واقعا مطالب ارزنده ای بود خیلی ممنون از سایت خوبتان
بازدیدکننده
بازدیدکننده
5 ماه پیش
سلام من برای ارتقای بازدید وبسابتم نیاز به محتوای خوب دارم اما هیچ شناختی در رابطه با تهیه ان نمی دانم امکان داد راهنمایی بفرمایید که یک محتوای خوب چه ویژگی باید داشته باشد
بازدیدکننده
بازدیدکننده
5 ماه پیش
با سلام در رابطه با هزینه و زمان تحویل محتوا ممنون میشم توضیح بفرمایید

خدمات موسسه پژوهش برتر