امتیاز چاپ کتاب از پایان‌نامه در مصاحبه

انتشار 30 مرداد 1398
مطالعه 6 دقیقه

استخراج کتاب از پایان‌نامه یکی از اصولی ترین روش هایی می‌باشد که می‌توانید از طریق آن امتیاز چاپ کتاب را کسب نمایید. چاپ کتاب مزایای پژوهشی بسیاری برای دانشجویان در پی دارد که یکی از اصلی ترین مزیت ها کسب امتیاز در مصاحبه دوره دکتری می‌باشد.

امتیاز چاپ کتاب از پایان‌نامه در مصاحبه

استخراج کتاب از پایان‌نامه 

پایان‌نامه به عنوان یکی از آثار پژوهشی بسیار معتبر دانشجویان محسوب می‌شود که هر دانشجو بالاجبار جهت تکمیل تحصیلات دوران تکمیلی و برای فارغ التحصیلی مجبور به ارائه پایان‌نامه می‌باشد پایان‌نامه باید حاصل تحقیقات و پژوهش های دانشجویان باشد توجه داشته باشید که هر چه برای نگارش پایان‌نامه زمان و هزینه و انرژی بیشتری بگذارید علاوه بر اینکه خواهید توانست نمره کامل کسب نمایید خواهید توانست که یک یا دو کتاب نیز از آن استخراج نمایید که مزایای زیادی در پی آن کسب فرمایید. نگارش کتاب شاید از نظر دانشجویان کمی سخت به نظر برسد و آمادگی نگارش کتاب را نداشته باشند و به دلیل دشواری های چاپ کتاب از این اقدام منصرف شوند اما خوشبختانه استخراج کتاب از پایان‌نامه یک روش اصولی و محکمی می‌باشد که دانشجویان و پژوهشگران بتوانند به راحتی به این امتیازات پژوهشی دست یابند. استخراج کتاب کار دشواری نمی‌باشد اگر پایان‌نامه انسجام کافی در باره یک موضوع مشخص را داشته باشد به سادگی خواهید توانست یک تا دو کتاب کاملا ناب و جدید استخراج نمایید.

مزایای استخراج کتاب از پایان‌نامه

برخی از پژوهشگران و اساتید بر این باورند که شاید کتاب استخراج شده از پایان‌نامه اعتبار کافی و برابر با کتاب نگارش شده توسط خود نویسنده را ندارد اما چنین دیدگاهی اصلا صحت ندارد و مزایای کتاب استخراج شده از پایان‌نامه با کتابی که توسط خود نویسنده نگارش شده است یکسان می‌باشد. مزایای بسیار زیادی را با استخراج کتاب از پایان‌نامه کسب خواهید کرد که عبارتند از:

مزایای چاپ کتاب به دو دسته کلی تقسیم بندی می‌شوند: یکی مزایای عمومی که جنبه اجتماعی دارند و یکی مزایایی که برای خود فرد امتیاز محسوب می‌شود.

مزایای عمومی و اجتماعی چاپ کتاب

 • کتاب باعث انتقال افکار می‌شود که شما می‌توانید با چاپ کتاب و انتشار آن در بین مردم افکار و پژوهش های خود را نیز به آنان انتقال دهید. 
 • هر کتابی که منتشر می‌شود هم از لحاظ علمی و هم فرهنگی برسطح فکر مردم تاثیر می‌گزارد و موجب ترویج کتابخوانی می‌شود که یکی از بهترین فعالیت های فرهنگی محسوب می‌شود.
 • شاید همین ایده ای که به ذهن شما رسیده است راجع به آن کتابی نگارش کرده اید در سطح جامعه بسیار مفید و کاربردی واقع شود و سایر پژوهشگران بتوانند از مطالب آن استفاده کنند و تحقیقات خود را گسترده تر کنند.
 • کتاب ها معتبر ترین منبع نگارشی برای دانشجویان و پژوهشگران می‌باشد.

مزایای فردی چاپ کتاب که متعلق به نویسنده کتاب می‌باشد

 • چاپ کتاب برای فرد نویسنده قبل از هر چیز موجب افزایش اعتماد به نفس می‌شود.
 • جایگاه علمی نویسنده کتاب در کشور ارتقا میابد.
 • اعتبار علمی کسب می‌کند که می‌تواند پروژه های بزرگ با در امد زیاد بگیرد.
 • رتبه شغلی اش در محیط کار ارتقا میابد که می‌تواند که موجب افزایش حقوق و مزایا می‌شود.
 • می‌تواند به راحتی و با اعتماد به نفس کامل در مصاحبه های شغلی دولتی و خصوصی شرکت کند.

از همه مهم تر امتیازی که چاپ کتاب دارد و این روز ها بیشترین عامل گرایش افراد به نگارش کتاب کسب این امتیاز می‌باشد کسب امتیاز در مصاحبه دکتری می‌باشد. داشتن کتاب (تالیف و ترجمه) دارای 4 امتیاز در مصاحبه دکتری در هر رشته ای است.

تصویر

نحوه استخراج کتاب از پایان‌نامه

 • استخراج کتاب کار چندان دشواری نیست و فقط کافی است که همانند سایر کارهای پژوهشی و تحقیقاتی ابتدا یک عنوان برای کتابتان انتخاب کنید انتخاب عنوان باید تحت شرایط خاصی انجام پذیرد:
 1. عنوان باید ناب و جدید باشد.
 2. عنوان باید دارای کلمات کلیدی باشد.
 3. عنوان باید تا حد ممکن مختصر و مفید باشد و چندان طولانی نباشد.
 4. عنوان باید معرفی کنند موضوع اصلی کتاب باشد و مفاهیم اصلی و اصولی را معرفی کند.
 • گام بعدی این است که کلیه عناوین و سر تیتر هایی که در طول پایاننامه از آنها استفاده کرده اید را کاملا عوض کنید و به جای سرتیتر ها عناوین مناسب برای هر فصل انتخاب کنید. هر کتاب باید دارای چندین بخش و چندین فصل باشد.
 • شروع به استخراج مفاهیم اصلی و نزدیک به موضوع کنید موضوعات استخراج شده حتما باید با عنوان کتاب مرتبط باشند.
 • کتاب را فصل بندی کنید و برای هر فصل آغاز و پایان مناسبی در نظر بگیرید.
 • و کتاب باید مقدمه و پیشگفتار داشته باشد که قبل از شروع فصل های کتاب باید نوشته شود.
 • در نگارش کتاب نباید تحقیق و پژوهش و مراحل آنرا ذکر نمایید و فقط اهداف خود را در قالب یک مطلب جامع باید توضیح دهید.
 • از دادن توضیحات اضافی بپرهیزید که کتاب شما برای خواننده جذاب باشد و برای مطالعه ادامه آن انگیزه کافی داشته باشند.
 • برای نوشتن بخش هایی مانند پیشگفتار و مقدمه و صفحه فهرست و همچنین طراحی جلد کتاب می‌توانید از کارشناسان خلاقی که در این حوزه ها مهارت دارند راهنمایی بگیرید.

تصویر

نحوه چاپ کتاب استخراج شده از پایان‌نامه

بعد از آماده سازی محتوای کتاب باید مراحل چاپ کتاب آغاز شود چاپ کتاب مرحله مهم و حساسی می‌باشد و باید برخی از اصول حتما رعایت شود و کتاب حتما به مرحله چاپ و انتشار برسد چون بدون اینکه یک کتاب دارای مخاطبی باشد اعتبار نخواهد داشت.

 • آماده سازی اولیه کتاب: کتابی که از پایان‌نامه استخراج شده است کاملا واضح است که ترتیب و ساختار مناسبی ندارد و هم چنین صفحه آرایی و صفحه گذاری نیز نشده است باید کاملا به صورت اصولی در این بخش کتاب را صفحه آرایی نمایید تا آمادگی کافی برای دریافت مجوز ها را داشته باشد همچنین کتاب باید صفحه آرایی شود و جلد مناسبی مرتبط با موضوع کتاب داشته باشد.

 •  دریافت شابک (ISBN): شابک مخفف عبارت شماره استاندارد بین المللی کتاب یا به انگلیسی International Standard Book Number است. شابک یک کد ۱۰ الی ۱۳ رقمی است که به هرکتاب منسوب می‌شود. باید توجه نمود که با تجدید چاپ یک کتاب شابک آن تغییر نمی‌کند. همچنین از سال ۲۰۰۷ به بعد شابک از ۱۰ رقم به ۱۳ رقم افزایش یافت تا بتوان کتاب‌های بیشتری را چاپ کرد. در ایران دریافت شابک از خانه کتاب انجام می‌گیرد. به این صورت که ناشر شابک‌هایی که از خانه کتاب دریافت کرده است را به یک کتاب نسبت می‌دهد و سپس فرم مربوطه را پر کرده و به خانه کتاب ارسال می‌کند.
 • دریافت فیپا: فیپا که مخفف فهرست نويسي پيش از انتشار است شامل اطلاعاتی است که در پشت صفحه عنوان کتاب چاپ می‌شود. اداره كل پردازش و سازماندهي سازمان اسناد و كتابخانه ملي مسئول مستقيم صدور فيپا در ایران است و برای اخذ فیپا باید از طریق این سازمان اقدام کرد. برای دریافت فیپا، کتاب به کتابخانه ملی ارسال می‌شود که شامل شابک، پرینت کتاب و فایل آن در سی دی و در نهایت فرم تکمیل شده درخواست فهرست نویسی است. تحویل فیپا یک هفته الی ۱۰ روز زمان می‌برد.
 • دریافت مجوز از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی: در این مرحله پرینت کتاب به همراه فایل آن در قالب سی دی و اطلاعات مربوط به فیپا و شابک و همچنین طرح رنگی جلد برای صدور مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می‌گردد. به طور معمول مجوز وزارت ارشاد یک هفته الی ۴ ماه بعد از تحویل کتاب صادر می‌شود که بستگی به موضوع کتاب دارد. کتاب‌های علمی و دانشگاهی معمولاً در کمترین زمان بررسی می‌شوند اما کتاب‌های شعر یا با موضوعات حساس ممکن است چند ماه پس از ارسال مجوز را دریافت نمایند. همچنین گاهی اوقات ممکن است برای دریافت مجوز نیاز به تغییرات و اصلاحاتی در محتوای کتاب باشد.
 •  چاپ و صحافی: بعد از اتمام مراحل فوق کتاب برای چاپ به چاپ‌خانه ارسال می‌شود. برای کتاب‌های دارای تیراژ بالای ۱۰۰۰ جلد معمولاً از چاپ افست استفاده می‌شود و برای کتاب‌های زیر ۱۰۰۰ نسخه معمولاً چاپ دیجیتالی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از آماده شدن کتاب چاپ شده، صحافی آن نیز انجام می‌گیرد. با توجه به اینکه این مرحله در اختیار خود ناشر قرار دارد معمولاً به سرعت انحام می‌گیرد

مراحل چاپ کتاب نیز به این صورت و به این ترتیب میباشد که بعد از چاپ میتوانید از مزایای آن نهایت استفاده را ببرید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
سلام و احترام معمولا چاپ کتاب طی مدت 25 روز الی یک ماه انجام می گردد . دریافت اطلاعات فیپا معمولا 12 الی 21 روز زمان می برد . جهت دریافت اطلاعات بیشتر با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید : شکاری 09214572013 p.bartar100@gmail.com مسعودی 09911755943 isipaper100@gmail.com
بازدیدکننده
امیر طلایی نیا
4 سال پیش
بعد از استخراج کتاب چقدر طول میکشه که چاپش کنید؟ کلا این فرایند در چند روز میتونه انجام شه ؟سریعترین زمان ممکن رو بگید لطفا

خدمات موسسه پژوهش برتر