مراحل چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی و خارجی

انتشار 22 مرداد 1398
مطالعه 5 دقیقه

برای پذیرش یک مقاله علمی پژوهشی در مجلات داخلی و خارجی می‌توانید از طریق کارشناسان موسسه پژوهش برتر اقدام فرمایید کلیه فرآیند پذیرش و چاپ مقالات در این موسسه به صورت تضمینی و با کیفیت بسیار بالا انجام می‌شود.

مراحل چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی و خارجی

مقاله علمی پژوهشی چیست؟

از نظر موضوعی و نگارشی چندین نوع مقاله وجود دارد مقالات علمی پژوهشی و مقالات علمی ترویجی و مقالات مروری که هر یک از این مقالات تفاوت های بسیاری با هم دارند.

مقالات مروری: یک مقاله مروری تحقیقات اخیر در یک موضوع تحقیقی را برای فهم و درک بهتر افراد و همچنین تجمیع یک موضوع تحقیقی بگونه ای خلاصه سازماندهی می‌کند.

مقالات علمی ترویجی: یک مقاله علمی ترویجی یا مرور ادبیات، اطلاعات منتشرشده در حوزه یک موضوع بخصوص در یک محدوده زمانی را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد.مقاله علمی ترویجی (مرور ادبیات) می‌تواند خلاصه‌ای از مقالات علمی و منابع موجود باشد اما معمولاً سازمان‌دهی خاص خود را دارد و خلاصه و استنتاج‌ها را ترکیب می‌کند و اطلاعات را در ساختاری نو ارائه می‌دهد.

مقاله علمی پژوهشی: مقالات علمی پژوهشی که گونه دیگری از انواع مقالات علمی می‌باشند این نوع مقالات نه به بررسی و تحقیق در مورد موضوعات پیشین می‌پردازد و نه مانند مقالات مروری است این نوع از مقالات افق های جدید از یک موضوع را مورد بررسی و پژوهش قرار می‌دهند.این نوآوری نباید فقط در روش جدید، تعریف جدید، مساله جدید و ... در تاریخ علم باشد.هدف اصلی مقاله علمی پژوهشی ایجاد یک استدلال است.یکی از بخش های چنین مقاله ای مرور ادبیات است.در یک مقاله علمی پژوهشی، ادبیات به عنوان اساس و بنیان کار ارائه می‌شود و بینش جدیدی را که محقق به دنبال ایجاد آن است، پشتیبانی می‌کند.این مقالات برخلاف مقالات علمی ترویجی که هدف آن خلاصه کردن و استنتاج مباحث و ایده های دیگران است، این مقالات در پی ایجاد و ترویج موضوع جدیدی هستند.

تصویر

یک مقاله علمی پژوهشی چگونه نوشته می‌شود؟

مقالات علمی پژوهشی ساختار مشخصی دارند و اجزای مقاله علمی پژوهشی باید به ترتیب و پشت سر هم آورده می‌شوند اجزای مقاله باید به ترتیب زیر پشت سرهم آورده شوند:

مجلات علمی پژوهشی داخلی چه مجلاتی هستند؟

مجلات علمی پژوهشی داخلی دسته از مجلات علمی هستند که چاپ مقاله در آنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشند این مجلات قابل تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت می‌باشند و در داخل کشور مزایای بسیار زیادی دارند.این مجلات مقالات فارسی نیز پذیرش می‌کنند و پایگاه اطلاعاتی اکثر آنها در داخل کشور ایران می‌باشد از جمله مهم ترین و پرطرفدار ترین مجلات علمی پژوهشی داخلی میتوان اشاره به مجلات isc داشت که بسیار پرطرفدار می‌باشند.چاپ مقاله در مجلات داخلی کار چندان دشواری نمی‌باشد.چنانچه می‌خواهید برای تقویت رزومه خود تلاش کنید مجلات علمی پژوهشی داخلی مناسبترین انتخاب شما می‌باشند.

مزایای اکسپت مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی

 • داشتن نامه پذیرش و چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی مورد تایید وزارت علوم به منزله ی نخبه بودن پژوهشگر و محقق می‌باشد.
 • معافیت از سربازی برای نخبگانی که اکسپت و چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم دارند.
 • در بسیاری از دانشگاه های بزرگ کشور، از شرایط اساسی جذب هیئت علمی، داشتن اکسپت و چاپ در نشریات علمی پژوهشی داخلی مصوب وزارت علوم می‌باشد.
 • ارتقاء رتبه برای اعضای هیئت علمی که مقاله ی اکسپت یا چاپ شده در این نوع مجلات دارند.
 • با داشتن اکسپت و چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی مورد تایید وزارت علوم می‌توان در رشته های علوم انسانی و هنر بدون کنکور به مصاحبه دعوت شد.

مجلات علمی پژوهشی خارجی چه مجلاتی هستند؟

 چنانچه در اهداف آینده خود مهاجرت و پذیرش گرفتن از دانشگاه های خارجی را دارید مجلات خارجی مناسبترین انتخاب شما می‌توانند باشند چاپ مقاله در مجلات خارجی مزیت دیگری که دارد این است که از مزایای این مجلات در خارج از کشور نیز می‌توانید استفاده کنید این مجلات فقط مقالات انگلیسی را پذیرش می‌کنند ولی در داخل کشور مزایای آنها را می‌توان با مزایا چاپ مقاله در مجلات داخلی یکسان دانست.

از جمله معتبر ترین مجلات علمی پژوهشی خارجی می‌توان به مجلات isi,scopus,pubmed اشاره کرد.مجلات خارجی به دو دسته ایمپکت دار و غیر ایمپکت دار تقسیم می‌شوند.مجلات خارجی علمی پژوهشی داوری بسیار سختگیرانه ای دارند اما در عین حال کاملا عادلانه می‌باشند.مقالات علمی پژوهشی که دارای عنوان و مطالب ناب می‌باشند مناسب برای چاپ شدن در این مجلات می‌باشند.

نکته: مزایای چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی و خارجی کاملا یکسان می‌باشد تنها تفاوت آنها این است که می‌توانید از مقالات علمی پژوهشی خارجی برای مهاجرت و پذیرش گرفتن از دانشگاه های خارجی اقدام فرمایید.مابقی شرایط کاملا یکسان می‌باشند.

تصویر

مراحل چاپ مقاله علمی پژوهشی 

برای چاپ یک مقاله در مجلات علمی پژوهشی باید ابتدا تصمیم بگیرید که می‌خواهید مقاله را در مجلات داخلی چاپ کنید یا خارجی بعد از اینکه تصمیم گرفتید سپس باید مراحل چاپ را آغاز نمایید.مراحل چاپ مقاله به ترتیب زیر میباشد:

 • ترجمه تخصصی(برای پذیرش مقاله به مجلات خارجی)
 • ویرایش فنی ادبی مقاله رفع هر گونه تشابه و یا سرقت ادبی موجود در مقالات 
 • انتخاب ژورنال معتبر برای مقاله متناسب با زمینه نگارشی مقاله و سطح علمی مقاله
 • ویرایش و فرمت بندی مقاله و تبدیل ساختار مقاله به ساختار و فرمت تعیین شده از طرف مجله
 • سابمیت مقاله به مجله مورد نظر

انتظار برای نتیجه داوری مقاله که نتیجه داوری مقالات در این نوع مجلات سه حالت می‌تواند داشته باشد:

 • مقاله پذیرفته شود.
 • مقاله ریجکت شود.
 • مقاله نیاز به بررسی و بازبینی داشته باشد.

نکته: مراحل چاپ مقاله در مجلات داخلی و خارجی کاملا یکسان می‌باشد تنها تفاوتی که دارند در این موضوع می‌باشد که می‌توانید مقالات داخلی را بدون ترجمه سابمیت کنید ولی مقالات خارجی باید ابتدا به صورت کاملا تخصصی ترجمه شوند و سپس سابمیت شوند.

خدمات موسسه پژوهش برتر برای چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی و خارجی

موسسه پژوهش برتر یکی از معتبر ترین موسساتی می‌باشد که خدمات چاپ مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی را ارائه می‌کند کلیه خدمات لازم برای چاپ مقالات در این موسسه با بهترین کیفیت و به صورت کاملا تخصصی ارائه می‌گردد.چاپ مقاله نیز در برخی از ژورنال ها به صورت کاملا تضمینی انجام می‌شود اما ارائه خدمات چاپ تضمینی مقاله کاملا وابسته به مجله می‌باشد برخی از مقالات چاپ تضمینی دارند برخی دیگر ندارند.اما کلیه مراحل و خدمات لازم برای سابمیت مقاله به صورت کاملا تخصصی و تضمینی ارائه می‌شود.در صورت تمایل به چاپ مقاله در ژورنالهای داخلی و خارجی علمی پژوهشی می‌توانید سفارش خود را ثبت نمایید تا در اسرع وقت رسیدگی و بررسی شوند.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

پرسش و دیدگاه شما
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
2 ماه پیش
سلام و احترام در خدمتتان هستیم و اقدامات لازم را انجام می دهیم . لطفا اطلاعات رشته و گرایش و عنوان و چکیده رو ارسال فرمایید تا مجلات مرتبط همراه با شرایط و هزینه ها خدمتتان معرفی شوند . ممنونم
بازدیدکننده
شهرآبادی
2 ماه پیش
با سلام مقاله ای با عنوان (بررسی تقابلهای دوگانه در غزلیات عطار بر اساس نظریه فرمالیسم) دارم جهت چاپ isi مشاوره می خواستم : هزینه چاپ و پروسه آن چه قدر است و اینکه مجلات انتخابی از سوی شما بلک نیستند؟ باتشکر
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
2 ماه پیش
سلام و احترام و تنشکر از حسن توجهتان به موسسه پژوهش برتر در خدمتتان هستیم و اقدامات لازم را انجام می دهیم . لطفا عنوان و چکیده مقاله را ارسال فرمایید و بفرمایید چ نوع مجلاتی مد نظر دارید تا خدمتتان مجلات مرتبط معرفی شوند هر کدام مورد تایید بود برای اکسپت و چاپ اقدام می نماییم. ممنونم .
بازدیدکننده
محمد کوشکی
2 ماه پیش
سلام یه مقاله در رابطه با مکانیک یا تاسیسات می‌خوام ثبت کنم چه اقداماتی باید انجام دهم.
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
3 ماه پیش
سلام وقت بخیر در خدمتتان هستیم و اقدامات لازم را انجام می دهیم . برای معرفی و اقدام جهت مجلات داخلی لطفا رشته و گرایش و عنوان و چکیده رو ارسال فرمایید تا مجلات مرتبط حضورتان معرفی شوند برای این مجلات خدمات فرمت بندی و سابمیت و پیگیری ها رو انجام می دهیم . لطفا جهت دریافت اطلاعات بیشتر و طالاعات مجلات با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید. متشکرم
بازدیدکننده
سعید
3 ماه پیش
سلام من از پایان نامه ارشدم مقاله استخراج کردم. میخوام بدونم برای چاپ مقاله در ژورنال داخلی چقدر زمان لازمه و چقدر هزینش میشه؟
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
4 ماه پیش
سلام وقت بخیر در خدمتتان هستیم و اقدامات لازم را انجام می دهیم . لطفا از طریق ارتباط با کارشناسان ما رشته و گرایش و عنوان و چکیده رو ارسال فرمایید تا مجلات مرتبط حضورتان معرفی شوند . ممنونم . 04133376501 09214572013 p.bartar100@gmail.com
بازدیدکننده
مسعود عزیزی
4 ماه پیش
سلام وقتتون بخیر ببخشید من یک مقاله از روی پایان نامه ارشدم استخراج کردم و می خواستم در مجلات معتبر وزارت علوم رشته علوم تربیتی ثبت کنم موسسه شما میتونه این کار رو برای من انجام بده؟و چطور میتونم عنوان و چکیده مقاله خدمتتون بفرستم؟
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
5 ماه پیش
سلام وقت بخیر در خدمتتان هستیم . لطفا عنوان و چکیده و رشته و گرایش رو ارسال فرمایید و بفرمایید چ نوع مجلاتی مد نظر دارید تا مجلات مرتبط حضورتان معرفی شوند . ممنونم .
بازدیدکننده
بازدیدکننده
5 ماه پیش
سلام جهت چاپ مقاله در مورد خوردگی باید چیکار کنم؟
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
5 ماه پیش
سلام وقت بخیر بله در خدمتتان هستیم . لطفا اطلاعات مربوط به رشته و گرایش و عنوان و چکیده رو ارسال فرمایید تا محقق بررسی و خدمتتان مجلات مرتبط معرفی نمایند . و شرایط رو هم اطلاع دهند . ممنونم
بازدیدکننده
اسکندری
6 ماه پیش
با سلام شرایط چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی رشته معماری چگونه است ممنون میشم خبر بدید
بازدیدکننده
کارشناس پژوهش‌برتر
8 ماه پیش
سلام و احترام و ممنون از اینکه موسسه پژوهش برتر را انتخاب فرمودین . برای پذیرش و چاپ مقاله ارزشمندتان در خدمتتان هستیم . کافیست اطلاعات مربوط به رشته و گرایش و عنوان و چکیده رو ارسال فرمایید تا مجلات مرتبط خدمتتان معرفی نماییم و بعد از بررسی و تایید مجچلات از جانب شما برای چاپ اقدام شود .
بازدیدکننده
بازدیدکننده
8 ماه پیش
برای ثبت مقاله
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
1 سال پیش
سلام و احترام و ضمن سپاس از همراهی سایت پژوهش برتر باید مجله کاملا متناسب با موضوع و مطالب مقاله باشد . اگر مقاله شما تلفیقی هست و مطالب مربوط به هنر دارد می توانید ارسال نمایید . بهتر هست هر مجله ای انتخاب می فرمایید اسکوپ مجله رو مطالعه و چند نمونه از مقالات چاپ شده قبلی که در ارشیو مجله هست روبرسی نمایید تا انتخاب درست تری در مورد مجله داشته باشید . قدم اولیه در پذیرش مقاله انتخاب مجله مناسب می باشد . اگر نیاز به مشاوره و راهنمایی د ارید لطفا با ما در ارتباط باشید 09214572013 p.bartar100@gmail.com
بازدیدکننده
بخشیان
1 سال پیش
سلام آیا رشته ادبیات فارسی میتواند در مجلات هنر مقاله خود را چاپ کند؟
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
1 سال پیش
سلام وقت بخیر در خدمتتان هستیم . لطفا با کارشناسان ما در ارتباط باشید 09214572013 p.bartar100@gmail.com
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
1 سال پیش
سلام وقت بخیر در خدمتتان هستیم و می توانیم برای استخراج مقاله تان اقدام نماییم . لطفا فایل رو ارسال فرماید تا محقق بررسی و براساس داده ها و نتایج پایان نامه موضوع مقاله پیشنهاد دهند هر کدام مورد تایید بود استخراج انجام می شود. مطالب از پایان نامه خواهد بود و و مطلب جدیدی نگارش نمی شود . لطفا در ورت تایید و تمایل با کارشناس موسسه در ارتباط باشید تا اقدامات لازم انجام پذیرد . ممنونم . 09214572013 p.bartar100@gmail.com
بازدیدکننده
ابی زاده
1 سال پیش
با سلام. در پاسخ به یکی از سوالات فرموده بودید از پایان نامه مقاله استخراج می کنید . لطفا در این زمینه بنده رو هم راهنمایی بفرمائید
بازدیدکننده
امیدی
1 سال پیش
سلام، لطفا شماره تماس کارشناس رشته بازرگانی برای چاپ مقاله رو اعلام کنید، با تشکر
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
1 سال پیش
با سلام احتراما دوشت گرانقدر شما عنوان و چکیده ی مقاله ارزشمندتان را از طریق راه های ارتباطی به کارشناسان موسسه ارسال نمایید. ایشان مجلات مرتبط با مقاله شما را معرفی خواهند کرد و پس از تایید هر کدام از مجلات برای همان مجله فرمت بندی و سابمیت صورت می گیرد . راه های ارتباطی : 09911755943 , isipaper100@gmail.com پورباقر 09214572013 , p.bartar100@gmail.com شکاری
بازدیدکننده
سارا حسینی
1 سال پیش
سلام من دانشجوی رشته طراحی لباس هستم و یک مقاله مرتبط با رشته خودم نوشتم اما متاسفانه منابع مقاله اغلب از سایت های خارجی و مقالات هستش و کتابی مرتبط با موضوع مقاله به راحتی توی ایران پیدا نمیشه میخواستم راهنماییم کنین که چطور مقالمو میتونم ثبت کنم؟؟؟
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
2 سال پیش
سلام و احترام دوست عزیز احتراما موسسه خدمات نگارشی ارائه نمیدهد اما در صورت اینکه پایان نامه داشته باشید می توانیم استخراج مقاله انجام دهیم . همچنین برای معرفی مجلات مرتبط در رشته شما لطفا با کارشناسان در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم را خدمتتان ارائه دهند . شکاری 09214572013-04133376501 پورباقر 09911755943
بازدیدکننده
فایزه معقول
2 سال پیش
سلام من دانشجوی ارشد زبان و ادبیات فارسی هستم نمی دانم چگونه مقاله بنویسم و اطلاعی ندارم .وکجامجله چاپش کنم لطفاراهنمایی کنید باتشکر.
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
2 سال پیش
سلام و احترام بله در خدمتتان هستیم و می توانیم این خدمات رو ارائه دهیم و برای اکسپت و چا= مقاله تان اقدام نماییم . لطفا جهت دریافت لیست مجلات با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید . شکاری 09214572013 پورباقر 09911755943
بازدیدکننده
مرجان کونوشیان
2 سال پیش
سلام وقتتون بخیر من داوطلب شرکت در آزمون دکتری فلسفه 1400 هستم پارسال دوره ی ارشدمو که آموزش محور بود تموم کردم با توجه به وقت کمی که تا ازمون و بعد از اون مصاحبه باقی مونده آیا امکانش هست که بتونم مقاله ای که برای پایان ارشدم انجام دادم به زودی چاپ کنم؟ ممنون میشم هزینه و مدت زمانو برام ایمیل کنید
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
2 سال پیش
سلام و احترام ممنون و سپاس از اینکه سایت پژوهش برتر را انتخاب فرمودین .بله در خدمتتان هستیم . لطفا از طریق راه های ارتباطی زیر با کارشناسان موسسه پژوهش برتر در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم انجام و لیست مجلات همراه با شرایط و هزینه ها حضورتان معرفی گردد . راه های ارتباطی : شکاری 04133376501-09214572013 P.Bartar100@Gmail.Com پورباقر09911755943 Isipaper100@Gmail.Com
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
2 سال پیش
سلام و احترام ممنون از انتخاب موسسه پژوهش برتر برای مجلات ایمپکت دار زمان داوری معمولا طولانی تر می باشد و نمی توان در بازه زمانی کوتاه نتیجه قطعی رو اعلام کرد .چون هم تعداد مقالات ارسالی برای این مجلات بالا هست و هم زمان داوری طولانی دارند
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
2 سال پیش
سلام و احترام بله قبل از ارسال مقاله به مجلات می توانید از درصد مشابهت مقاله خود مطلع شوید و در صورت نیاز ان را برطرف نمایید تا د ر روند داوری مقاله مشکلی بوجود نیاید . جهت اطلاع از درصد مشابهت و پلاگیاریسم مقاله خود می توانید با کارشناسان موسسه پژوهش برتر در ارتباط باشید . راه های ارتباطی : شکاری 04133376501-09214572013 p.bartar100@gmail.com پورباقر09911755943 isipaper100@gmail.com
بازدیدکننده
الهه گرگیج
2 سال پیش
با سلام و احترام من دانشجوی دکترای فیزیولوژی هستم، مقاله در رابطه با تز نوشته ام، می خواستم بدونم برای ارسال به مجلات علمی پژوهشی داخلی نیاز به گرفتن سرقت ادبی و ادیت لازمه؟
بازدیدکننده
بهاره
2 سال پیش
با سلام من دانشجوی دکتری میکروبیولوژی هستم پذیرش سریع برای ژورنال معتبر ایمپکت دار می خوام سریع ترین راهش چیه؟
بازدیدکننده
علیپور
2 سال پیش
سلام وقت بخیر من می خواستم مقالاتم رادر مجلات چاپ کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
با سلام و احترام صمیمانه درخصوص اخذ پذیرش و چاپ در مجلات معتبر داخلی در خدمتتان خواهیم بود . برای کسب راهنمایی های لازم لطفا با کارشناسان ما تماس حاصل بفرمایید : مسعودی : 09911755943 isipaper100@gmail.com شکاری : 09214572013 p.bartar100@gmail.com
بازدیدکننده
سوسن اعتمادی
3 سال پیش
سلام. وققتون بخیر. بنده میخوام یه مقاله مالی در مجلات داخلی چاپ کنم. اما نمیدونم چکار باید اجام بدم. ممنون میشم راهنمایی کنید
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
سلام و احترام ممنون و سپاس از حسن توجهی که به موسسه پژوهش برتر دارید . همکاران حتما مجلات مرتبط با موضوع شما حضورتان معرفی می نمایند و در صورت تایید حضرتعالی ، برای اکسپت و چاپ اقدام می گردد . شکاری 09214572013 p.bartar100@gmail.com مسعودی 09911755943 isipaper100@gmail.com
بازدیدکننده
اسما اسیابی
3 سال پیش
با عرض سلام و خسته نباشید . من دانشجوی دکتری زبان و ادبیات فارسی و در حال نوشتن پایان نامه هستم . موضوع پایان نامه ی من جلوه های صلح در اثار عطار نیشابوری هستش که در طی پایان نامه به بررسی 4 نوع صلح یعنی ( صلح با خود - صلح با خدا - صلح با هستی و صلح با دیگران ) در اثار عطار پرداختم . حالا مقاله از پایان نامم رو اماده کردم تا بتونم چاپش کنم و به امید خدا از پایان نامه دفاع کنم . میشه لطفا راهنماییم بفرمایین که مقالم رو کجا برای چاپ بفرستم که مورد تائید باشه ؟ ممنون میشم راهنمائیم بفرمائین
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
3 سال پیش
با سلام و احترام شما لطفا نام رشته و عنوان مقاله و نوع مجلات درخواستی خود را به ایمیل زیر یا تلگرام موسسه ارسال بفرمایید تا لیست مجلات و شرایط کلی مجلات را تقدیم حضورتان کنم و راهنمایی های بیشتر صورت پذیرد isipaper100@gmail.com 09911755943 p.bartar100@gmail.com 09214572013
بازدیدکننده
خاکپور
3 سال پیش
سلام.من دانشجوی دوره دکتری هستن و یک مقاله در حوزه معرف اسلامی نگارش کرده ام آیا شما میتوانید مقاله مرا اعتبار سنجی کنید و لیست ژورنالهای مناسب را ارائه کنید؟

خدمات موسسه پژوهش برتر